Problem s Cryptocorinami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod ivanN » 14 Dec 2006 09:24 am

xp a ake kryptokoryny si tam mal?, či to je jedno?
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Odoslaťod otano » 12 Feb 2008 11:37 am

Ja neviem, ale odkedy sme mali doma akvarium, vždy tam bola Cryptocoryne aponogetifolia a Cryptocoryna affinis. Perfektne sa im darí aj darilo bez akéhokoľvek hnojenia COčkovania a pod. Dobre rastú ako bolo spomenuté aj pri slabšom osvetlení.

Teraz mám v mojom akva, ktoré má asi 3 roky opäť tieto dve rastlinky a rastú ako divé. Jedine, čo im vadí je už fakt vyššia teplota (určite žiadnej rastline to nepomáha). Klasicky mám v akva 27-28 st. a cez leto, ked sa teplota vyšplhá na 32, to už listy aponogetifolie sa položia. Ale keď sa ochladí, zase sa vzpružia. Nikdy sa mi na týchto cryptocorynách listy nerozpadli...

Možno mám šťastie :D

Len mi teraz, neviem prečo začali sa mi robiť na kryptokorynách také zelené bodky o veľkosti asi 3 mm...
Obrázok používateľa
otano
 
Príspevky: 50
Obrázky: 15
Založený: 15 Dec 2004 16:07 pm
Bydlisko: Malacky

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod kathynka » 11 Aug 2011 15:52 pm

ma niekto skusenost s podobnym problemom? mam akvarko s 3 druhmi rastlin: crypt. affinis, crypt. pontederiifolia a vallisneria...mam vsak problem s crypt. ponted...najprv som riesila dierky a hnijuce listy, co je uz nastastie za mnou, ale ostali dost riedke...zistila som, ze akoby im odisli korene...skratka je tam len taky maly stuplik, nejdu z neho ziadne korenove vlakna, cize casto mi vychadzaju aj zo substratu...ostatnym 2 rastlinam sa pekne dari...asi to bude dake obdobie, lebo mala som ich krasne...nevie niekto nahodou ako ich zase prebrat do "bujneho" stavu? dakujem
kathynka
 
Príspevky: 131
Obrázky: 4
Založený: 11 Okt 2009 21:05 pm
Bydlisko: BA

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod lenka_1705 » 11 Aug 2011 16:57 pm

kathynka: nieco im urcite vadilo co sa tyka vody. aj to vytahovanie zo substratu ci presadzovanie je nevhodne. po zasadeni zvyknu odpocivat aj niekolko mesiacov. skus ich zasadit poriadne s tuhym hnojivom ku korenom a nechaj ich tak, a nestrihaj listy. mne sa po zacati pridavania co2 strasne rozbehli :wink: ale ak uz nemaju ziadne korene tak neviem
za to crypt.affinis sa mi rozpada 12 mesiacov v roku :lol: tiez neviem ci to dako neovplyvnuje ta vallisneria lebo inak to nechapem, alebo mu vadi vymena vody
lenka_1705
 
Príspevky: 41
Založený: 14 Dec 2009 21:27 pm

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod prasan » 11 Aug 2011 17:11 pm

For kathynka: Korene idú zo substrátu,ak je tento príliš jemný.Zväčša kolmo na hor.Ak máš jemný substrát skús väčšiu frakciu.
For lenka 1705: Cryptocoryna a Vallisneria rastú spolu v jednej nádrži úplne v pohode.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod Richard Tokušev » 11 Aug 2011 19:07 pm

prasan napísal:For lenka 1705: Cryptocoryna a Vallisneria rastú spolu v jednej nádrži úplne v pohode.


Hmm. Áno, ale iba za určitých okolností.
Aj v starej literatúre sa veľakrát dočítame, že sa nemajú veľmi radi.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod prasan » 11 Aug 2011 19:56 pm

Ja ich spolu mám a rastú.Záleží dosť pravdepodobne na množstve,resp.ktorého druhu je v akva viac.Ak jeden, alebo druhý prevažuje tak samozrejme ten druhý môže stagnovať.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod lenka_1705 » 11 Aug 2011 19:59 pm

prasan: neviem, ja len tak ze som to niekde pocula. mala by to byt velmi nenarocna rastlina tak netusim kde by mohol byt problem, vodu mam tvrdsiu urcite (z vodovodu), testy nerobim.. mam ho skoro dva roky a vzdy to bola bieda, male listy, a hlavne to uhnivanie starych, potom aj novych listov, teraz som vsetky ostrihala lebo uz som na to nemala nervy :lol: idu nove listy aj odnoze pusta hojne ale stale sa listy rozpadavaju tak to vyzera otrasne. rozmyslam ze ju vyhodim, ked vidim ze niektori ju maju nadhernu aj 30cm. inak vallisneriu som mala asi 80 korenov takze dost :lol: ale uz som ju zredukovala
lenka_1705
 
Príspevky: 41
Založený: 14 Dec 2009 21:27 pm

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod prasan » 11 Aug 2011 20:19 pm

Ja som spod Tatier a vodu máme stredne tvrdú.Všetci si však myslia,že tu je voda tvrdá.Vo vode,ak nie je fakt extrémne tvrdá by som to nevidel.Hnojíš pravideľne?Alebo nehnojíš?Ako svietiš?Vzduchuješ?Aké dno?CO2 (Tibi,flaša)? Atď.atď.....
Otázok by bola kopa.Už len trafiť presnú príčinu. :?:
Ak si mala kopu Vallisnérie tak jej mohla odčerpávať živiny.Predsa len je Val rýchlejšia v raste. :D
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod Vlado21 » 11 Aug 2011 20:59 pm

lenka, affiniska je skutocne nenarocna rastlina a ako pise prasan, nema ziadny problem s Vallisneriami. Jedine co jej vadi su nahle zmeny parametrov vody (teplota, pH, kH,...). Skus sa zamysliet co by to mohlo byt v Tvojom pripade. Ak nove listy rychlo odchadzaju, odporucam skusit prihnojit CO2 + tekutym zelezom (napr. od Colour Fe+ Rataja) a manganom (bezne dostupny tiez od Rataja).
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod lenka_1705 » 11 Aug 2011 22:55 pm

prasan: asi hej, nechala som to tam trocha prerast az nebolo vidiet do akva. a teraz zvazujem ci to neodstranim uplne, lebo sa rozpina jak besna :lol:

akva ma 2 roky, svetlo bolo strasne dlho len 0.25W/l a teraz je nieco cez 0.4W 12 hodin denne, bude sa este zvysovat na 0.6, hnojivo jbl 7 balls, ale pod affinis som nedavala, teraz cca tyzden hnojim serou florenou kazdy den 0.25ml na 80l. nevzduchujem, co2 je z kvasnic-ide to tak mesiac, vymena vody cca 1/4 1x tyzdenne, dno neodkalujem (je tam 7 zivorodiek+plodik). akurat sa mi robi troska stetina, ale je to pod kontrolou. v poslednom case som sa tam dost rypala, ale ten affinis hnije od kedy ho mam, ostatne rastliny su ok (anubiasy, crypt.pon., micros.pt.+windelov, riccia, java moss, fisidens font., bacopa, rotala, ludwigia, sagitaria sub.+pus., hygrophila polys.+corym., limnophila, vallisneria sp., hm).

Vlado21: dik, zacala som pred tyzdnom, asi treba este pockat :wink:
lenka_1705
 
Príspevky: 41
Založený: 14 Dec 2009 21:27 pm

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod prasan » 12 Aug 2011 15:21 pm

Svietila si 12 hod denne a prihnojovala.Bohu žiaľ COčkuješ ešte len mesiac.Pri takej dľžke osvitu a dostatku živín treba pridávať CO2,inak je ho v akva nedostatok.Ak si nepridávala CO2 tak bolo potrebné upraviť podľa toho dobu osvitu i hnojenie aby to bolo ok.Menej CO2-menej hnojiť-kratšia doba osvitu.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod lenka_1705 » 12 Aug 2011 15:58 pm

prasan: asi to bude aj tym..ale to tam bolo aj ovela menej rastlin, prevazne anubiasy a take pomaly rastuce. to svetlo je stale nic moc takze skracovat to nechcem zatial. to co2 ide dost aspon podla ryb
lenka_1705
 
Príspevky: 41
Založený: 14 Dec 2009 21:27 pm

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod prasan » 12 Aug 2011 16:23 pm

Chce to trocha skúšania.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod radusho » 12 Aug 2011 16:30 pm

mal som pred 10 rokmi v ktorom boli len affinisky ajavsky mach osvetlnie biedne udrzba bola raz za pol roka a affinisky mi isli vyskocit z akvarka teraz by som ich chcel par mat v akvarku a kazda co tam zasadim zhnije ale skusil som dat par korenov do miniskleniku na okno tam to rozchodili tak ich skusim supnut do akvarka a uvidim ci zvladnu prechod na submerz
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod Vlado21 » 12 Aug 2011 21:21 pm

affinisky su na svetlo nenarocne. V tieni maju olivovo-tmave listy, na silnejsom svetle svetlejsie zelene. Preferuju skor tvrdsiu a zasaditejsiu vodu, ak taku nemaju, moze to byt tiez jeden z dovodov ich stagnovania...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod Milan666 » 13 Aug 2011 15:20 pm

Menej svetla im nerobí problém, teplota vody nad 25°C je pre nich problém
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod lenka_1705 » 14 Aug 2011 14:28 pm

tak uz aj pontederifolia chytila hnilobu, super :lol: a to sa mi zacali tak pekne rozrastat :(
lenka_1705
 
Príspevky: 41
Založený: 14 Dec 2009 21:27 pm

Re: Problem s Cryptocorinami

Odoslaťod twity » 23 Aug 2011 09:41 am

ja mam tento druh Cryptocoryne axelrodii ,rastol dost dobre aj nove vyhonky isli,ale v poslednej dobe zacali listy zltnut.
Moze to by letom,ze je tak teplo,voda ma asi 28 stupnov,v noci klesne na 24-26.
Svietim stale rovnako. Okolo nej rastu aj ine rastliny,niektore tam predtym neboli (Corymbosa siamensis a Rotala wallichii)
Celkova tvrdost je okolo 20 a ph okolo 7,6
twity
 
Príspevky: 188
Obrázky: 39
Založený: 04 Feb 2008 13:43 pm
Bydlisko: Galanta

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.