Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Sunkafit » 17 Júl 2011 19:21 pm

Dobrý den ludkovia este stale kompletujem moje akvarium ale už sa blíži čas neodvratného rozhodnutia a objednania rastlín od Rataja. Potrebujem konkrétne rady ktore druhy a kolko toho objednať a prečo.........skusenosti z rastlinami mam nulové akvarium 80x35x40 dno mám Jbl aquabasic plus výživový substrát mám tu toho 5 kg a na vrch dám JBL Manado toho mám 30kg je to velmi lahké obávam sa že sadenie ma ako začiatočníka dosť znechutí xD...pinzetu mám :angel: filter mám JBL cristalprofi e700....hnojiť budem C02 burčiak + JBL Ferropol osvetlenie T5 2x24w + odrazové reflektory......teplota v izbe najme v lete dosahuje 26 až 28 stupnov tak potrebujem niečo teplomilne :mrgreen: . voda Nitra tvrda jak maria XD.
Prosím poradte čo a kolko toho objednať este tam dám koreň ktorý bude zaberať tretinu akva predpokladám.
Kedže mám vela výživného substrátu vychádza mi sedliackym rozumom že by som mal mať rastliny ktoré čerpajú živiny hlavne koreňmi ale mne sa jednoducho cryptokoryny a echinodorusi nejak nepáčia :roll: a hlavne sa obávam že ked si rozvinú svoju koreňovú sústavu tak ich z akva nevytiahne ani pán boh a na povrch víde výživné dno a sinica je na svete :lol: tak ako predstava je pekne rastlinne akva ktore začiatočník dokáže udržiavať a nechcem ani burinu čo budem každý den kýble vyhadzovať + chcel by som aspon niečo čo bude vyzerať ako koberec len nie javsky mach + ryslinu z ktorej si urobím krík by som povedal a niečo pekne do pozadia a hlavne KOLKO?
Ja som mal vytipovane takto:
Vzadu Valisneria corksrew Egeria densa ludwigia repens
Stred Sagittaria subulata bacopa monnieri hygrophila polysperma
Vpredu pogostemon helferi a eleocharis acicularis

pri tomto sa obavam nevznikne z toho jedna velka džungla ked sa valisneria egeria sagitaria a eleocharis dostanu z pod mojej kontroli ? xD
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Poly » 17 Júl 2011 22:53 pm

Do predku by som dal radsej eleocharis parvula. Acicularis vie narast dost vysoko. Spod kontroly sa ti dostanu, ak ich nebudes strihat. Pises, ze nechces kazdy tyzden vyhadzovat kyble rastlin, to sa ani nemusis bat :) Rastliny porastu podla toho, do akej miery splnis ich naroky. V tvojom pripade bude ich rast limitovat svetlo. Zrovna vacsina rastlin, co si si vybral, su buriny, ale mas relativne slabe svetlo, tak by ten rast nemal byt az taky dramaticky :) Ak ich budes pravidelne (raz za 2-4 tyzdne) strihat, tak ich udrzis v pohode pod kontrolou. Ale aj malo regulovane, dzunglovite akva ma nieco do seba :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Sunkafit » 18 Júl 2011 16:33 pm

48w + reflektory na cca 85-90l bude malo? na tuto burinu? :twisted: a ako by ste ich v akva usporiadali ktore do boku dozadu ktore pred ktoré ako?? ja na to neviem nijak dojsť ja som si kreslil náčrt ale myslím že realita bude uplne iná kedže som z rastlinami este nemal tú česť
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Poly » 18 Júl 2011 17:08 pm

Samozrejme, ze to nie je malo, ale nie je to ani vela, teda superrychleho rastu sa obavat nemusis :) Rataj ma na stranke ku kazdej rastline info, kam ju sadit, tak sa mozes riadit tym. Ked sa akva rozbehne, potom uvidis, ako rastu a mozes ich dla lubovole popresadzat.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Sunkafit » 18 Júl 2011 19:41 pm

JA sa obavam toho presadzovania nevitiahnum vyživne dno na povrch manado je velmi lahky substrat
http://www.youtube.com/watch?v=YI57hnhV3ns
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Poly » 18 Júl 2011 22:55 pm

Ono tazko radit, co presne kam zasadit, je to skor vec osobneho vkusu. Vacsinu casu sa na to akva budes pozerat ty, takze by to malo byt posadene tak, aby to lahodilo tvojmu oku. Zakladne pravidlo je, nizke rastliny dopredu, vysoke dozadu. Inspiraciu mozes nabrat napr. tu:
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2011.cgi
http://www.aquaticscapers.com/en/contest-gallery

A o rozmiestnovani kamenov, dreva a rastlin je tu cela tema :)
aquascaping-t6570.html
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Sunkafit » 12 Aug 2011 12:08 pm

OK konečné rozhodnutie je takéto zajtra idem objednávať od rataja tak prosim o konečné rady....výživné dno aquabasic plus na to jbl manado...hnojenie jbl florapol+c0 2 cez nutrafin co2 system osvetlenie t5 2x24w+reflektory........dozadu 5x egeria densa 1xhydrophyla polysderma 2x ludwigia repens........stred 1xcryptocoryne wendii 3xbacoba monieri..........a potrebujem radu čo mi porastie v predu z..........glossa alebo eleocharis pervula ......skusim aj pogestemon helferi prípadne aku kombinaciu by ste mi odporučili?
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Richard Tokušev » 12 Aug 2011 13:07 pm

Poly napísal:Do predku by som dal radsej eleocharis parvula. Acicularis vie narast dost vysoko.


Pomenovanie Druhu Eleocharis asicularis a parvula je dosť neisté a v podstate platí, že sa jedná o jeden a ten istý druh.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Sunkafit » 12 Aug 2011 15:02 pm

to viem ja by som ale potreboval vediet či je moj vyber dobrý a kolko košíkov objednať a či mi niečo z toho neprerastie a zahuby zas niečo ine a či moje vybavenie akva bude stačiť
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod radusho » 12 Aug 2011 15:24 pm

osobne by som tam nedaval egeriu mozno radsej nejaku rotalu a bacopu radsej carolianu ako monieri ,ta v akva moc parady nenarobi.
Obrázok používateľa
radusho
 
Príspevky: 476
Obrázky: 14
Založený: 19 Okt 2010 16:06 pm
Bydlisko: TT

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Sunkafit » 15 Aug 2011 19:43 pm

Ako správne sadiť glossu do extra lakheho substratu? prosim rozcvikať ju ako eleocharis alebo?
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod cashew » 21 Aug 2011 19:51 pm

ahojte
takže uvažujem, že sa pridám k majiteľom akvária :)
no keďže som nikdy žiadne nemala, tak uvažujem zatiaľ iba o rastlinnom akváriu. a mám zatiaľ teoreticku otázku, že či je dno 21x18 cm príliš malé? alebo by sa aj z tohto dalo urobiť pekné akvarko? :) (ja len či mám šetriť aj na nové akvarko, alebo stačí na substrát a rastlinky :) )
samozrejme teraz čítam čítam, keďže sa v tom vôbec nevyznám. mala by som iba nejaké nenáročné rastlinky, aby mi aj prežili bez nejakej extra techniky :lol:
cashew
 
Príspevky: 1
Založený: 21 Aug 2011 19:39 pm

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod jarik001 » 02 Nov 2011 11:14 am

Zdravíčko,
mám v pláne v mojo 180 nasadiť tieto rastlinky:
Ludwigia repens, Limnophila sessiliflora, Hydrophila polysperma, Hydrophila difformis, Echinodorus Blaharae, ANubias barteri, Pistia stratiotes, Anubias heterophylla, Echinodorus argentinensis....
čo Vy nato? bude to dostť, či málo? Alebo čo mi navrhujete aké rastlinky?
Obrázok používateľa
jarik001
 
Príspevky: 117
Obrázky: 0
Založený: 21 Sep 2011 12:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Luker13 » 02 Nov 2011 11:36 am

to nemas umele rastliny ale zive a tie ti skor ci neskor vyrastu a je to aj otazka tvojej trpezlivosti ako dlho chces cakat na konecny vysledok porastu. ja vzdy len jeden max. dva kosiky kupujem a co sa tyka vyberu rastlin tak je to specificke od roznychbfaktorov ako co2, svetlo ...
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 02 Nov 2011 16:27 pm

Sunkafit napísal:to viem ja by som ale potreboval vediet či je moj vyber dobrý a kolko košíkov objednať a či mi niečo z toho neprerastie a zahuby zas niečo ine a či moje vybavenie akva bude stačiť


Ideš na to dobre, chválim, nemusíš toho toľko, všetko čo spomínaš sa veľmi ľahko množí, vrchlovými odrezkami a namnožíš si raz dva.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 02 Nov 2011 16:30 pm

cashew, je to malé akva, špor na nové. Od tohoto ťa pochopiteľne neodrádzam, vyhľadaj si tému o nano-akváriach, alebo mini akvária
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 02 Nov 2011 16:35 pm

jarik001, musíš poštudovať, máš tam rastliny ktoré upredňostňujú veľa svetla a napr. anubiasy málo svetla. Ono by to šlo dokopy keď by ludwigia, alebo hyfrophila zatienili spolu s hladinovkou-pistiou ten anubias, no cesta k tomuto je trnitá
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod jarik001 » 02 Nov 2011 19:21 pm

Milan666: no veď toho by som chcel dosiahnuť...dokázať to zladiť, tak aby to fungovalo :)
Obrázok používateľa
jarik001
 
Príspevky: 117
Obrázky: 0
Založený: 21 Sep 2011 12:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 02 Nov 2011 21:05 pm

Ja by som sa držal a venoval zábehu. Najprv nenáročné rastlinky valisnéria, ludwigia, cryptocoryny, hygrophilia a neskôr by som dolaďoval náročnejšími. Nieje pekný pohľad keď hynie krásna a drahá rastlina a čo je horšie keď nevieme určiť ani príčinu.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Sunkafit » 03 Nov 2011 10:42 am

tak pozri si moj album vo vašich akvariach
cryptocoryne wendii green
hydrophyla polysderma
ludwigia repens
bacoba monieri
pogestemon hellferi
glossa
rotala rotundifolia
22.august
http://img841.imageshack.us/img841/2678 ... 082011.jpg
30.oktober
http://imageshack.us/photo/my-images/50 ... 0112x.jpg/

3 krat prestrihane už neni kam sadiť rozdavam vyhadzujem XD
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 03 Nov 2011 11:12 am

Na začiatok choď bez bacopy, pogestemonu a glosy a skús pohľadať poštudovať
http://rybicky.net/atlasrostlin/latinsky/
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 03 Nov 2011 11:15 am

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Sunkafit » 03 Nov 2011 11:51 am

milan66 vidim že komunikuješ tak sa opytam tu....potom tento priskevok kludne zmaž....chcel by som vežovky lebo v každom akva sa najde par odumretých listov a u mna ich nema kto spracovať ani physa ani neritina ani krevety o ne nejavia zaujem....otazka je pod Manadom vzadu mam napríklad 4-5 cm manada ale pod tím mám 5-7 cm výživneho substratu aquabasic plus...nevyhrabu mi to na povrch? lebo potom by bola pekna sinica z toho ako to je?
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pekné rastlinné akvarium u začiatočníka

Odoslaťod Milan666 » 03 Nov 2011 16:11 pm

Na dosť zložitú otázku odpoviem jednoducho, nevyhrabú, bez obáv
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.