Nové akarium, aké?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Nové akarium, aké?

Odoslaťod jajo the blade » 12 Aug 2011 10:42 am

Plánujem založiť nové akvárium. Momentálne prevádzkujem 72L akvárium niekoľko rokov. Do budúcna by som chcel založiť nové akvárium ale neviem sa rozhodnúť aké. Veľmi ma fascinujú rastlinné tzv. holanské akvária. Momentálne sa snažím niečo podobné, len s menej náročnými rastlinami v mojej 72ke. Ak by som mal založiť nové akvárium tohto typu bolo by to niečo do 250L zrejme, aby prevádzkové nákladý neboli privysoké. Pochybujem, že elektrina zlacnie a som ešte študent...Alebo ďalšia možno by bola africké cichlidy. Či Malawi alebo Tanganika sa neviem rozhodnúť, páčia sa mi ryby z oboch jazier a veľmi ma zaujíma ich správanie. V tomto prípade by bolo akvárium okolo 500 litrov. Kežde tu nebude toľko rastlín a ak budú len nenáročné žiarivky nemusia byť až také výkonné, takže čo-to sa ušetrí. A ešte som zvažoval nejaké biotopné akvárium (okrem cihclíd). Len tu ma trochu odraďuje množstvo obmedzení pri výbere rýb a rastlín, doplnkou atď. Ale na druhej strane je zaujímavé mať doma kópiu nejakej rieky alebo jazera zo sveta.
Filtráciu plánujem riešiť externým kanistrovým filtrom, osvetlenie, stolík alebo nejaký podstavec, 3D pozadie si budem vyrábať sám. Zvádol by som myslím aj filter ale do neho chcem radšej investovať nech je filtrácia čo najkvalitnejšia. Takže čo by ste radili pre a proti alebo vlastné skúsenosti s akváriami ktoré som písal? Ide mi hlavne o pestré ,rozmanité akvárium, a hlavne aby som zvládal sa o neho starať (myslím skôr z finančnej stránky) a jeho obyvatelia boli spokojný.
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm

Reklama

Re: Nové akarium, aké?

Odoslaťod Milan666 » 12 Aug 2011 14:59 pm

Ty vieš aké, len sa nevieš rozhodnúť. Tak najprv sa rozhodni. Pri cihlidách keď ušetríš na osvetlení, tak utratíš na filtrácií.
Prevádzka akvária už nieje to, čo bývalo. To znamená, že rozpočet rodiny to niejako zvlášť nenavýši
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nové akarium, aké?

Odoslaťod noiseless » 12 Aug 2011 15:17 pm

tak ja neviem, ale podľa mňa výjdu cichlidy lacnejšia ako rastlinné akvárium.
Netreba toľko na osvetlenie, netreba toľko na rastliny, na CO2 a na rôzne iné prkotinky okolo toho.
Je pravda že viac dáš do väčšieho akvária a možno trochu viac do filtrácie, ale rastlinné akvárium si tiež vyžaduje riadnu filtráciu, takže na to by som sa nespoliehal.
Je pravda že potom veľa ryby budú stáť, ale aj tak si myslím že v konečnom dôsledku to vyjde o dosť lacnejšie ako rastlinné akvárium.
A k tomu, rastlinné akvárium si vyžaduje oveľa viac starostlivosti a viac času.

Ale, to už je len na tom čo ma v akvaristike zaujíma, čo chcem robiť. Keď už ma baví rastlinná akvaristika, tak nepôjdem silou mocou do cichlíd len kvôli ušetreným eurám, ale spravím menšie rastlinné akvárium, tak aby som na tom bol finančne v pohode (teda aspoň môj názor)

Takže rozhodnúť sa musíš len ty ;)

PS.: áno, my študenti to máme ťažké :twisted: :mrgreen: ... držím palce ;)
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Nové akarium, aké?

Odoslaťod ranko » 12 Aug 2011 17:04 pm

ja neviem co sa chces rozhodovat, vsak ked akarium tak akary nie? :)
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Nové akarium, aké?

Odoslaťod Rpnecro » 12 Aug 2011 19:31 pm

Tak skombinuj čo sa ti páči a urob si stredne zarastené akva s apistogrammami. :twisted:
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca

Re: Nové akarium, aké?

Odoslaťod jajo the blade » 13 Aug 2011 10:21 am

Jednoznačne chcem akvárium, hoc menších rozmerov ale aby malo všetko čo to treba a nehladať len nejaké kompromisy. U tých cichlíd väčšie akvárium a kvalitný filter znamená len prvotnú väčšiu investíciu ale potom údržba je to najmenej. Osobne by som najradšej chcel cihclidy ale chýba mi tam flóra. A apistogrammami sú náročné na chov? Nestretol som sa s týmito rybami ešte. Choval som americké cichlidy (priečnopruhované) a asi by som teraz skôr zvolil afriku ako ameriku, takže ani akary nie. U amerických cihlíd mi chýba vyfarbenie ale veľkoustou sú pekné :)
jajo the blade
 
Príspevky: 58
Založený: 14 Apr 2011 17:42 pm

Re: Nové akarium, aké?

Odoslaťod playman22 » 13 Aug 2011 13:22 pm

jajo the blade napísal:Osobne by som najradšej chcel cihclidy ale chýba mi tam flóra


gallery/akvaria-a1/akva-malawi-p20265.html

to ze cichlidy mozu mat len kamene, tak to je omyl... iked mne osobne sa pacia skor bez rastlin, ale tak preco nie?
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Nové akarium, aké?

Odoslaťod Rpnecro » 13 Aug 2011 13:26 pm

No apistogrami (JA trpasličie cichlidy) myslím podľa mňa zvlásť náročne nie sú akorád odchov je u niektorých zložitejší.
Len sa ťažko zháňajú tie druhy, ktoré by človek chcel.
A farebne? Myslím že sú dosť :twisted:
http://www.google.sk/search?q=apistogramma&hl=sk&biw=1403&bih=643&prmd=ivnsl&source=lnms&tbm=isch&ei=oF1GTvLNMcj2sgbT0YSuBw&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBAQ_AUoAQ
Obrázok používateľa
Rpnecro
 
Príspevky: 245
Obrázky: 40
Založený: 22 Nov 2010 20:38 pm
Bydlisko: Korňa - Čadca


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.