100l sladkovodne akva, netradičný tvar.



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod wave » 12 Aug 2011 19:00 pm

caute. tak som po par tyzdnoch stolarskej lakernickej a elektrotechnickej prace konecne dokoncil moje prve akvarium. potreboval by som usmernit. ma totiz netradicny tvar. chcem tam nejake lahko chovatelne mensie druhy cichlid. s vyberom ryb problem nemam. ale skor so zalozenim akvaria.

veci ktore este nemam
veci ktore som robil podla fora a ratam s ich spravnostou =)

technicke udaje:
rozmery: 149x19x38 cm (6 a 8mm sklo)
objem vody: cca 100L
vyska hladiny: cca 35 cm (od dna)
osvetlenie nocne: 5xled 3mm, 7000K, stmievatelne potenciometrom (doba svietenia 24h)
osvetlenie denne: 1,25m led pás, 14,4W/m, 7000K (doba svietenia 12h)

technika:
filter: interny - este niesom rozhodnuty
vzduchovač: este niesom rozhodnuty
ohrievač: este niesom rozhodnuty

planovana osadka:
ryby: cca 10 cichlid (malawi) viac druhov, napr. Labidochromis caeruleus Yellow... chcel by som aj tohto Synodontis njassae
rastliny: Cladophora aegagropila (známa zelená guľa) + možno nejaká malá rastilnka decentná =)

doplnky:
viničový kmeň - prevarený, luhovaný (vyzerá že nefarbí, ale to by bol zázrak asi po týždni)
pár tmavých bridlíc z kameňolomu v mariánke (BA)
dno: čadičová drť cca 2-4mm, výška cca 3 cm (viem že nieje uplne vhodná pre ryjuce ryby ale velmi sa mi páči a risknem to - len pred kúpou ešte zháňam alternativu zadarmo si kýbel niekde požičiam =))

kvarium mam zavesene v izbe, nedopada naň priame sln. ziarenie, iba difuzne. takze ak sa niekto chce vyjadriť k tomu čo zatial mam, nejake opravy, postrehy... tak budem vďačný. ďalej by som ale potreboval pomoc s nejakymi vecami lebo moje vedomosti o akvariach a ich zalození siahaju asi 3 tyzdne dozadu odkedy citam toto forum =)

takze moj planovany postup:
-prevarim koreň, premyjem čadič aj bridlicu. naaranžujem
-pomali zalejem akva do plna.
-zapnem filter - nonstop, osvetlenie (casovac 12h), vzduchovač -nonstop, ohrievač - (pre cichlidy 26'C)...
-dalej po kúpe rastlín: uložím/pripevním na dno "riasovú gulu/y".
-ak kúpim aj inú rastlinku ako ju mám zasadiť? treba aj nejakú pôdu okolo koreňov? či iba čisté koreňe do čadiča nasadím?
-teraz nechám všetko tak cca 2-3 týždne pokým sa zabehnú bakterie vo filtri. vyčistí sa voda...
-nakoniec kúpim mladé neodrastené rybky, v približne rovnakom veku a podla možnosti naraz ich nasadím do akva aby si vytvorili teritóriá a nesúperili spolu (príliš) neskôr..?????

napísal som správny postup? alebo niekde je chyba? =)


no a posledné technické veci sa asi dozviem v iných threadoch, ale predsa napisem:

neviem si vybrať vhodný (interný) filter. rozhodujem sa medzi:
http://www.econlineshop.com/product.php?id_product=83
a
http://www.sera.de/en/products/technica ... l-120.html
možno ze sa mi vobec nehodia k podlhovastemu akvariu. poradte ci mam brat taky s vrchnym "rozprasovacom" alebo obycajny s jednoduchym prudom vody.. kludne aj iny typ (v adekvatnej cene)

BTW: nahral som par fotiek z priebehu konstruovania: gallery/stavba-100l-akvaria-a2054/

tak vam dakujem dopredu.
wave
 
Príspevky: 41
Obrázky: 16
Založený: 28 Júl 2011 00:16 am

Reklama

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod playman22 » 12 Aug 2011 20:38 pm

a co tak neonky? :angel: viem, ze chces cichlidy, ale si si isty, ze to bude pre ne najvhodnejsi domov? :dead:
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod ranko » 12 Aug 2011 20:44 pm

tiez by som sa priklanal k neonkam,to bolo prve co ma napadlo ked som uvidel foto, na sirku nic moc, ale keby sa tam prehanalo tak 30-40 kusov po dlzke, to by bolo efektne..
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod Baloghi » 12 Aug 2011 20:51 pm

nie som odbornik na cichlidy ale ta sirka im naozaj velmi vyhovovat nebude.... skor ako chalani pisu hufik neoniek tetier atd.... :)
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod playman22 » 12 Aug 2011 21:00 pm

inac bohovsky vyzera to akvarko... klobuk dole ;-)
a este k tomu filtru: medzi bocnou stenou akvarka a bokom ramu mas kolko miesta? lebo ak je ho tam dost, tak by som si skor vybral zavesny filter, ktory by zakril ten ram, nez ho mat na ociach vnutry... teda ked to nemas tak, ze akva je take velke ako ram zvonka a to "okno" je len vyrez a akva pokracuje, len to nieje vidno...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod wave » 12 Aug 2011 22:55 pm

1.)pani skusim tam dat cichlidy vyberiem nenarocne najmensie druhy do tych 10cm. ak spozorujem ze su prilis nervozne, ci budu pomali rast. tak ich darujem niekomu v bazari =) najprv som chcel nejake hejno ako napriklad neonky.. ale ked soms a dozvedel o tom jazere malawi tak ma to chytilo. nepoznam nikoho s takymto akva. mozno ze budu radi ze maju taku pristavaciu drahu a budu jazdit preteky na 100m =) uvidime

2.) samotne akvarium je takto: plocha ktoru vidite+ cca 3cm spod, 5cm vrch, 1cm nalavo a 10cm napravo. takze je to posunute doprava a tam aj bude ukryty vnutorny filter. jasne teraz ked ma to chatilo tak by som bezproblemov zostrojil aj vonkajsi filter a bolo by to lepsie.. ale vnutorny v podstate skryjem tym ramom a mam ho za cca15€ bez problemov...

najviac ma ale trapi ako nastavim prudenie tej vody??? rozmyslal som nad natiahnutim hadice z vývodu az na druhy koniec takze by vznikol okruh z Lava do Prava... alebo to necham uplne na pokoji bez uprav a bude voda doslova kruzit z hora dole (dufam ze sa chapeme) nieco uz vymyslim ked neporadite =)

a dakujem
wave
 
Príspevky: 41
Obrázky: 16
Založený: 28 Júl 2011 00:16 am

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod triscene » 12 Aug 2011 23:25 pm

celkom fajn napad ale takisto by som volil mensie rybky aby im to tam na sirku nebolo moc tesne..

zaujimalo by ma ako chces ukryt techniku aby dizajn ostal cisty a netrcali kable smerom dole zo skrinky a hlavne aj ta udrzba, to bude zabijak..
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod wave » 12 Aug 2011 23:47 pm

ta udrzba to bude "haluz" ale techniku som vyriesil myslim dobre kedze uz je vsetko co bude vidiet namontovane...a ani si to nezbadal (v lavej casti skoro v rohu je jeden biely kábel). V lavej casti rámu je 5 zastrckovy sietovy kabel. a vsetky adaptery.... ostatne nenamontovane zariadenia su napriamo bez adapteru.. a vzduchovač bude ukrytý asi nad akvariom v ráme... vypinanie je poriesene tak ze na hlavne svetlo sa zmestili aj casove hodiny do rámu a ostatne ide nonstop... s moznostou vypnutia celku.. alebo z hora vypinace (osvetlenie) - akurat pridavam fotku
wave
 
Príspevky: 41
Obrázky: 16
Založený: 28 Júl 2011 00:16 am

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod playman22 » 12 Aug 2011 23:47 pm

v robote mi rozpravali o takomto jednom akvarku, ze chlapik nebol prave nadseny, ked mu vytiekla voda a podnim bola cela stena mokra :-D ale tak ked bude opatrny, tak by sa mu to nemalo stat...
vypust z filtru budes moct upravit, a natiahnut na druhu stranu akvarka, kedz tam mas dost miesta vdaka tomu krytu... len bacha na to, ze ked budes mat akva bez alebo s malym mnozstvom rastlin, tak by malo byt aj adekvatne mnozsto ryb (kedze chces vacsie ryby v malom akva) aby ti to ten fiter zvladol a ryby sa ti neotravili + pravidelna vymena vody
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod triscene » 12 Aug 2011 23:56 pm

pravdupovediac som to az tak neskumal :) ze ci je tam alebo nie je kabel ale na moj vkus by som ho ukryl do listy a natrel na farbu steny nech sa to opticky ukryje.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod wave » 13 Aug 2011 00:28 am

to neznasam =) listy ala komunista =) ale kazdy mame vlastny vkus. nieje problem vydražkovať omietku a zapustiť.. ale nejak mi to pride prirodzene ten kabel
wave
 
Príspevky: 41
Obrázky: 16
Založený: 28 Júl 2011 00:16 am

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod jojto » 13 Aug 2011 01:43 am

1. akva mi pride prilis uzke, ale zase ako inter. doplnok pekne :)
2. osvetlenie L*E*D, ako int. doplnok pekne, podpora rastu rastlin, hlavne v pociatku dost problematicka
3. Filter idealne externy, pripadne nejaku ronomovanu znacku (ziadnu Heilea, Resun...), po zabehnuti a pravidelnom odkalovani moznost uplneho vylucenia filtra
4. Zo zabehnutia nerob vedu, naplnit, usporiadat, tyzden odstat s pustenym filtrom, po tyzdni rychlorastuce rastliny, po dalsom tyzdni prve rybky (max. 5 ks)

Vseobecne: Pokial ides na akva ako inter. doplnok a luxusny vzhlad, je vacsi problem so zabehnutim a udrziavanim. Osobne by som skusil na zaciatok dat tu drt ( finalna podoba, zmena ci len dosypanie substratu vyvolava minim. riasy), osvetlenie nejake osvedcene trubice (neskor moznost vymeny), bez korena a sutredit sa na rybie osadenstvo a rastliny + filter. Ked sa ustali skusit zmenit svetlo, vlozit koren...
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod hofi » 13 Aug 2011 07:50 am

100 lit.je pre africké cichlidy žalostne málo.Ja by som zvolil húf nejakých tetier a nie rýb,ktoré ti budú sťahovať substrát z miesta na miesto.Z afrík snáď jedine Lamprologus similis,alebo L.ocellatus.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod wave » 13 Aug 2011 10:29 am

dakujem vam vsetkym... tak ktory interny filter je vhodny?? dajte nejaky typ (konkretne ma trapi ci tam mam dat filter co ma len tu bio spongiu - ale zase na vacsej ploche. alebo tam mam dat taky co som navrhol v linku co ma viac komor a okrem bio spongie tam ma aj ine cistiace naplne). asi to spravim tak ze vypust dam cez tu hadicu z druhej strany to bude urcite znamenat pouzitie silnejsieho filtra =( ...
wave
 
Príspevky: 41
Obrázky: 16
Založený: 28 Júl 2011 00:16 am

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod wave » 13 Aug 2011 11:45 am

tak som sa docital ze vela ludi vzduchovače vobec nepouziva... je to bezpecne, ked tam nechcem vela rastlin, nedat ho tam? prilis sa mi nepacia bublinky v akva a urcite to aj ruší v noci
wave
 
Príspevky: 41
Obrázky: 16
Založený: 28 Júl 2011 00:16 am

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod Trencin » 13 Aug 2011 11:59 am

Suhlasim s hofim take rybky do takej malej nadrze rozhodne nepatria. najlepsie si tam dat nejake tetry ake to si uz musis zvolit sam.
Obrázok používateľa
Trencin
 
Príspevky: 249
Obrázky: 1
Založený: 08 Máj 2010 00:52 am
Bydlisko: Trenčín

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod tomsk1 » 13 Aug 2011 12:01 pm

Dovolím si tvrdiť, že správne nastavena rozstrekova rampa dokáže nahradiť kompresor.
Obrázok používateľa
tomsk1
 
Príspevky: 80
Obrázky: 76
Založený: 26 Mar 2010 02:11 am

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod Ajven » 13 Aug 2011 12:07 pm

Nejako opacne na to ides, akva na stene, teraz riesis filter a vyber rybiciek. Teraz to vlastne bude vsetko iba kompromis. Lepsi kolobeh vody sa dosiahne ak je vpust a vypust filtra na tej istej strane, ziadnu hadicu nepotrebujes.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod playman22 » 13 Aug 2011 12:59 pm

wave napísal:asi to spravim tak ze vypust dam cez tu hadicu z druhej strany to bude urcite znamenat pouzitie silnejsieho filtra =( ...

praveze neznamena... nemusis tu vodu tahat 10metrov dohora, aby si potreboval silny tlak/tah... tebe by stacilo 5cm... a 5cm ti vodu zdvihne aj ob. bublifuk:


wave napísal:mam dat taky co som navrhol v linku co ma viac komor a okrem bio spongie tam ma aj ine cistiace naplne


tie dalsie naplne ti budu max na dve veci... ty tam potrebujes mat hlavne molitanu dost a okyslicovanie a ked si to spojis, tak jedine bublifuk lebo tam si vies dat narezat molitan na taku velkost aku potrebujes... nic moc sa ti tam nezmesti... pripadne zavesny alebo vonkajsi, co sa zmesti do krytu... ale filtracna plocha urcite vacsia, nez co ponukaju tie filtre, co si postol... tie max do takeho akvarka, kde je dostatok rastlin a funguje skor na to aby voda nestala...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod Milan666 » 13 Aug 2011 13:09 pm

Cihlidy určite nie, iba ak by si chcel rozšíriť rady trízniteľov. Si viac založený technicky ako chovateľský, preto nech nie sú rybičky už len doplnkom, ale naopak
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod wave » 13 Aug 2011 14:57 pm

Ajven napísal:Nejako opacne na to ides, akva na stene, teraz riesis filter a vyber rybiciek. Teraz to vlastne bude vsetko iba kompromis. Lepsi kolobeh vody sa dosiahne ak je vpust a vypust filtra na tej istej strane, ziadnu hadicu nepotrebujes.


rybky neriesim, to ini tu riesia =) ja mam v rybach jasno. ale nechapem ako opacne idem na filter? vyrobil som si akvarium po ktorom som tuzil, premyslel som si do coho pojdem >> vyslo mi z toho ze jednoznacne interny filter o ktorom sa poradim na nejakom fore (to ze je vhodny a ze ich je dostatok som sa docital). teraz vsetko co som vedel sam uz mam a niektore veci je dobre sa opytat ludi co ich uz niekedy skusili... podla teba som mal najprv kupit filter potom dat vyrobit akarium vhodne na tento filter a potom uz len najst miesto v dome kam by to pasovalo? =))) zda sa mi to trochu pritiehnute za usi mat premyslene vsetko do najmensich detailov. potom sa zmeni jedna malicka vec a cele je to naprd. takto mam koncepciu a jednotlive prvky dotahujem za behu. (mozno som cudny =))

a dik za typ s tou vypustou. bude to urcite jednoduchsie bez hadice a ked to bude fungovat tak som rad...
wave
 
Príspevky: 41
Obrázky: 16
Založený: 28 Júl 2011 00:16 am

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod ranko » 13 Aug 2011 17:52 pm

no neviem, ono nieje zle mat vsetko premyslene do detailov. okrem toho, to co tam bude zive su ryby, v prvom rade ich naroky by mali byt splnene kedze su to zive stvorenia a od toho sa ma odvodzovat zvysok,teda ci im dokazes vytvorit adekvatne podmienky, velkost priestoru, substrat, voda...
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod triscene » 13 Aug 2011 18:42 pm

asi tak nejak aby to potom nevyzeralo ako gyc typka ktory chce len mat imidzovy doplnok doma ale zaroven o akvaristike a o narokoch chovanych ryb nevie nic...alebo ak vie tak ignoruje...
bola by skoda aby to dopadlo stylom aky fici v cine a v japonsku ..

Obrázok
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: 100l sladkovodne akva, netradičný tvar.

Odoslaťod wave » 14 Aug 2011 12:28 pm

niesom blazon ja mam rad zive stvorenia, lenze moje akva malo tvar a nedalo sa stym nic robit. ak mam mat akvarium ktore sa mi nepaci radsej by som za tie prachy isiel 2x na dovolenku =) nebojte sa nebudem tam nikoho tyrat. a viem ze ste tu na fore na to citlivy. ale ak tam aj dam male cichlidy tak im to par mesiacov urcite bude stacit. potom ich prinajhorsom darujem niekomu.

marek1920 mi poradil sumčeka priesvitneho. dik za tip. docela sa mi paci. ako ked mame rozoberat ryby, tak paci sa mi aj huf malickych ryb. nebol by to az taky problem. ale radte radsej s technikou =(

potrebujem pocut nejake mudre nazori =):

nakoniec som prisiel k vyberu tohto filtra. teda su 2 a neviem ktory je vhodnejsi podla objemu a tvaru akva: (ak robim nezelanu reklamu tak ma pls. upozornite)
Kód: Vybrať všetko
AQUAEL UNIFILTER 500 http://www.shopakva.sk/aquael-unifilter-500-p-1249.html
AQUAEL UNIFILTER 360 http://www.shopakva.sk/aquael-unifilter-360-p-1247.html


nedovolim si vybrat jeden z nich. takze to necham na vas, ak budete taky dobry.

a mam mensiu dilemu s ohrievacom. tie filtre maju nasavanie z boku. takze ak ho umiestnim do rohu akvaria tak sa mi vedla filtra zmesti este aj ohrievač. technicky by to malo byt funkcne podobne ako ked je ohrievač umiestneni do prúdu vody (akurat o nieco menej ucinne). mozem to tak dat? alebo je to nejaka dvolezita zasada dat to do prudu? chapete chcem to mat skryte v tom bocnom rame vsetko.

dalej sa chcem spytat ci sa tie konkretne filtre ponaraju cele, alebo funguju takto: http://www.youtube.com/watch?v=dUCobrep ... re=related a ci bude fungovat prevzdusnovanie (aspon v obmedzenej miere) aj bez napojenia vzduchovača? pokial sa to da ponorit aj cele, tak mozte byt nestruční a poradit co je lepsie, alebo ake ma co vyhody. dikes
wave
 
Príspevky: 41
Obrázky: 16
Založený: 28 Júl 2011 00:16 am

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.