Chov dážďovky



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Chov dážďovky

Odoslaťod lunimus » 09 Mar 2007 23:01 pm

Najskôr som rozmýšľal, či túto tému nezaradiť pod ryby, keďže sa jedná o krmivo, ale to je až sekundárne.
V prvom rade mi ide o to, získať čo najviac informácií o chove a odchove dážďoviek. Napr na skalovej stránke http://www.sozo.sk/akva/krmivo.php je popísaný základ o chove.
Chýbajú mi však nasledovné informácie:
- Aký objem zeminy je minimálne nutný k zdarnému chovu dážďoviek?
- Ako často kladú vajíčka (viem že to býva do 30ks, ale interval?)
- Po koľkých mesiacoch je dážďovka pohlavne dospelá?
prípadne ak viete o iných veciach, na ktoré by som sa mal opýtať a neopýtal som sa, tak sem s nimi ;)
Ďakujem
Naposledy upravil lunimus dňa 09 Mar 2007 23:46 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod Fonzo » 09 Mar 2007 23:20 pm

No jedno viem urcite: Na svetle byt nemozu. Slnecne svetlo im rozklada telo, takze za jeden den sa mi vsetky, co som si nachystal na rybacku rospadly, roztiekly a vsiakly do substratu tak, ze som po nich v krabicke nenasiel ani stopu ;)
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod Dorianna » 09 Mar 2007 23:52 pm

Priteluv deda mel nake ty tusim kalifornske zizaly. Zadnou zvlastni peci to nepotrebuje, akorat bednu (dejme tomu minimalne velikosti krabice od bot), v tom hlina a hnuj.
Jinak, nedavno jsem nasla zizalu v byte v kvetinaci. Takze ani prostor nebude zas tak dulezity :)
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod arowana » 10 Mar 2007 02:53 am

Fonzo napísal:No jedno viem urcite: Na svetle byt nemozu. Slnecne svetlo im rozklada telo, takze za jeden den sa mi vsetky, co som si nachystal na rybacku rospadly, roztiekly a vsiakly do substratu tak, ze som po nich v krabicke nenasiel ani stopu ;)

Fonzo to neuhynuli ti od svetla. Mal si to v nevhodnom, alebo boli poranené.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod Fonzo » 10 Mar 2007 09:48 am

No bola to zelena krabicka z tvrdeho plastu, dobre uzavreta, s vetracimi otvormi. Bola urcena na kostaky, kupena original. Mal som ich v nej asi tyzden a boly v pohode. To som bol v Chorvatsku. Isli sme sa kupat, a ja som tu krabycku zabudol na schodoch, kde svietilo slnko. Ked som sa vratil, bola az na par soplov prazdna. Tieto zrejme posli kvoly teplu, lebo slnko nesvietilo priamo na nich ale na krabicu.

Druhy krat som mal skusenost ked sme chytaly dazdovky u starkej pre sliepky: Vzdy ked boly v kybliku a v tieny, iba tochu stmavly (opalili sa :mrgreen: ) No ked sme ich zabudly na slnku, zachvylu bolo po nich :? :)
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod Luigi » 10 Mar 2007 10:53 am

Rad sa pridám. Je tomu týždeň čo som čítal knihu, ktorú napísal Hans j. Mayland - Sladkovodné akvarium. Táto problematika tam bola rospísaná na pár riadkov tak Váam to sem prepíšem.

Červené listové dážďovky (Lumbricus rubellus) sú veľmi výživné krmivo, ktoré sa vyskytuje pod vlhkým lístim, kameňmi a doskami. Možno ich skladovať v škatuliach vysokých asi 25 cm alebo v plastových vaniach vystlaných pieskom s dobrou listovkou alebo humusom so zahnívajúcim lístim.
V strede ich prikryjeme viackrát poskladanou starou handrou a udržujeme ju vlhkú pomocou teplej mliečnej vody, do ktorej červy nakladú vajíčka. Uzatvoríme to celé priliehavým skleným vrchnákom, alebo prikryjeme gázou (to sa mi pozdáva viac) a umiestnime v tieni. Raz za 4 týždne pridáme hnijúce listy, zvyšky ovocia a zeleniny, strúhanú mrkvu alebo pomliaždené zemiaky. Pri priaznivej teplote 20°C - 25°C týmto spôsobom získame červy na kŕmenie na dobu 3 rokov. Pre malé ryby ich najprv uvaríme vo vriacej vode a potom nadrobno posekané podávame.

Hnojiskové dážďovky (Eisenia foetides) alebo dážďovky z kompostu, ktoré nie sú vhodne upravené sú pre ryby škodllivé. Pred ich skŕmením sa treba postarať o to , aby mali dôkladne vyprázdnené črevá. Na 1-3 dni ich preto vložíme do nádoby vystlanej vlhkým pijavým papierom a necháme ju na chladnejšom mieste, tým sa odstráni vonkajší hlien a pri požieraní pijavého papiera sa im črevá vyprázdnia od zeminy.
Pred skŕmením ich ešte dôkladne prepláchneme. Pri kŕmení samičiek pred a počas neresenia dážďovkami, možno dosiahnúť mimoriadne bohatý neres

Osobne som to ešte neskúšal, ale ak všetko pôjde podľa plánu cez leto by som to mal testovať ak sa niekto na to dáte, napíšte sem o tom.
Obrázok používateľa
Luigi
 
Príspevky: 38
Obrázky: 25
Založený: 09 Dec 2006 20:48 pm
Bydlisko: NR,NZ,SE,TT,PK,BA viacmenej NR

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod snake » 10 Mar 2007 17:06 pm

Je mozne bezne zohnat nejaku nasadu dazdoviek, ktoru by som potom nejak zveladoval?Ryby by sa urcite vytesovali.. :twisted:
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod arowana » 10 Mar 2007 17:19 pm

Tu máš link na zdroj násady

http://www.ondrej.prodejce.cz/rozcesti.htm
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod lunimus » 10 Mar 2007 22:55 pm

Inac co pise Dorianna o kalifornskych dazdovkach, pocul som, ze vdaka ich nejakemu koznemu sekretu su pre vacsinu tvorov nepozivatelne.
Viete mi niekto povedat ako je to s akvariovymi rybami?
Dakujem
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod arowana » 10 Mar 2007 23:07 pm

Ochotnejšie prijímajú napr. rod Dendrobaena / z umelých chovov /, ako kalifornské. V našej prírode ich je snáď 23-25 druhov, ale najviac chutia tzv. nočáky. Hnojné v mojom prípade úplne odmietajú.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod lunimus » 11 Mar 2007 00:21 am

Dakujem za radu. A nevies nahodou, ako rychlo sa mnozia, jak casto kladu vajicka a po kolkych mesiacoch su dazdovky dospele?
Nepotrebujem presne cisla, viac menej sa mi jedna o to, ze uvazujem o tom, ze by som si zacal dazdovky umelo chovat a potrebujem vediet, aky velky chov si musim zriadit, aby som bol sebestacny s umelym chovom.
Teda priklad ... chcem skrmit denne 10 kuskov 10cm dazdoviek ... aky velky chov musim mat, aby sa stihali dostatocne reprodukovat.
(Ak bude nadprodukcia dazdoviek a fakt nebudem vediet co s nimi, tak spokojne zalozim dalsie akvarko :))
A tiez to potrebujem vediet kvoli tomu, ze ci nedopadnem tak, ze budem mat viac nadrzi s hlinou, ako s vodou ;)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod arowana » 11 Mar 2007 00:48 am

Dám ti link , aby som sa zdĺhavo nerozpisoval

http://www.spz.sk/sk/komp/vermi.htm
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Chov dážďovky

Odoslaťod jozomrenka » 22 Aug 2011 09:57 am

ahojte,

ktory typ dazdovky je teda pre rybky vhodny a preco?

ved ak necham precistit dazdovku od bordelu co ma v sebe, tak by to malo byt zhruba to iste nie?
ja ich krajam na kusky, preplachnem v sytku a su total ze ciste, a ani ten sliz tam na nich neostane.

co vy nato?
jozomrenka
 
Príspevky: 70
Založený: 27 Júl 2011 22:29 pm


Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.