Pancierniček škvrnitý - strata fúzov



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Pancierniček škvrnitý - strata fúzov

Odoslaťod Maco » 15 Mar 2011 19:36 pm

Ahojte,

stretli ste sa už stým, že pancierniček prišiel o fúzy? Mal som jedného už možno aj druhý rok (povodne boli 4) a ten žil s gubkami v dosť zanedbanom akváriu.
Teraz som sa presťahoval a doniesol som si akvárium a na novo založil. Dokúpil som mu ešte dvoch pancierničkov, aby nebol sám.
Všetky boli doteraz veľmi čulé a stále prehrabávali dno a hľadali jedlo.
Asi od včera sa ten starý začal správať čudne. Mal ako keby trošku krvavý fúz, mal ich už predtým kratšie, ale dnes, ako keby mu už úplne chýbali. Krvavé ich už nemá a ani na tele nie je vidieť iné poškodenie, prípadné zmeny farby a tak. Začal byť ale dosť apatický. Aj keď ostatné ryby pekne jedia okolo neho, on sedí na dne, dýcha normálne, hýbe očami, aj zadnou plutvou, ale za potravou nejde. Keď sa už za potravou vydá, tak ...akokeby ju nevedel nájsť a potom sa mu ju nedarí zjesť. Kŕmim ich čipsami pre pancierničkov, ktoré im chutia a aj prísavníkom. Mám 3 prísavníky (jeden asi 7-8cm už dospelý s veľkými fúzami a dva malinké). Ten veľký je pri kŕmení dosť agresívny a odháňa vštky ryby od jedla bočnými ostňami.
Mohol ancistrus ublížiť pancierničkovi? Potom sú v akva už len gubky.
Napadlo ma, či sa neporanil o dno.Mal som tam taký hrubší štrk z akvaristiky, ale už som ho presypal jemným štrkom (aj kôli rastlinkám).
čo by mu mohlo byť?
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: Pancierniček škvrnitý - strata fúzov

Odoslaťod martin_s » 15 Mar 2011 20:47 pm

Aky bol ten hrubsi strk? Ak to bola drt, tak to moze byt pricina.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Pancierniček škvrnitý - strata fúzov

Odoslaťod Dusky » 15 Mar 2011 21:07 pm

hej poranil sa o dno, za chvilu ti skapu, mne tak odisli vsetky panciernicky! mal som ich okolo osem, fuziky im uz nedorastu
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Pancierniček škvrnitý - strata fúzov

Odoslaťod jiri sajar » 15 Mar 2011 21:44 pm

ostrý štrk - lávová drť, či čierna čadičová drť, alebo ostrá kremenná drť je pre pancierničkov istý nástroj na to aby si poranili fúziky, ktoré sa im väčšinou následne zapália a prídu o ne...
práve preto by v nádrži mal byť používaný riečny piesok, ktorý má zaoblené kraštáliky a pancierničky sa nemôžu poraniť...
- bez fúzikov (ktorý je pre pancierníčkov tým najdôležitejším zmyslovým orgánom) si pancierničky nevedia nájsť potravu, nevedia sa správne orientovať a nevedia sa ani nakŕmiť, lebo si fúzikmi pomáhajú so zberom potravy....
- ani ja nedávam priveľkú nádej tomu, že ti pancierníčci dlho prežijú....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierniček škvrnitý - strata fúzov

Odoslaťod Maco » 16 Mar 2011 08:32 am

to je skoda.
Hej je to taka hrubsia drt. cierne a biele kamienky. mozno niektore viac ako 5mm. uz som ich presypal jemnym riecnym pieskom 2-3mm (taky zltohnedy z akvaristiky-najlacnejsi). trpi tym iba jeden panciernik. dalsie dva su v poriadku. chudak. mal som ho najdlhsie.
vdaka za rady
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin

Re: Pancierniček škvrnitý - strata fúzov

Odoslaťod Natalia » 25 Aug 2011 20:26 pm

Ahojte,
pisem aby som povzbudila tych, ktorym pamciernicky prisli o fuzy. Mala som nedavno chore dva panciernicky, jeden to neprezil, ale druhy ano. Prisiel o jeden fuz, ale po troch tyzdnoch mu dorastol a je este dlhsi ako povodny : ). takze nezufajte. prajem vsetkym vela stastia a trpezlivosti.
Natalia
 
Príspevky: 1
Založený: 25 Aug 2011 20:14 pm

Re: Pancierniček škvrnitý - strata fúzov

Odoslaťod Michal1987 » 25 Aug 2011 22:05 pm

Mojim Pandíkom fúziky dorastajú úplne a bez väčších problémov (a to niekedy nemajú ani jeden fúzik, pretože sa zahrabávajú až "po oči" do trocha ostrejšieho piesku, resp. som ich takýchto už kúpil/dostal). Nevidím dôvod na to, aby kvôli tomu pri normálnej starostlivosti zákonite uhynuli.
Obrázok používateľa
Michal1987
 
Príspevky: 401
Obrázky: 14
Založený: 06 Feb 2009 14:06 pm
Bydlisko: KE - KVP / BN - Otrhánky

Re: Pancierniček škvrnitý - strata fúzov

Odoslaťod Maco » 29 Jan 2012 18:24 pm

tak potvrdzujem dva predchadzajuce prispevky. panciernice vyzeral ze to uz bude mat zasebou ale dostal sa z toho. teraz ma fuzy vacsie ako predtym, a to uz nemal ani jeden a uz iba tak polihoval :)
Obrázok používateľa
Maco
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 25 Jan 2005 04:45 am
Bydlisko: Martin


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.