Znovu akvaristom po 25tich rokoch



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod LaXo » 01 Sep 2011 19:08 pm

Ako decka sme mali 60 litrove akvarium a kedze som uz nejaky cas po akvariu znovu poskuloval tak sa mi to tento rok podarilo.
Akvarium bolo zalozene cca pred dvomi mesiacmi.
Zakupeny 240l set od Ferplastu (neviem ci to vobec mozem pisat aby som nerobil reklamu)
Substrat cca 40 litrov a pod nim je hnojivo od Sery.
Hnojit som zacal len nedavno, kedze nove listky Echinodorov boli nespravne sfarbene do zlta. (tiez Sera hnojivo)
Hnojim podstatne menej ako pise navod a rozdelujem davky, takze nie vsetko jeden krat.
Najskor boli sinice, cierna stetinkova a po ustupe tychto nastupila zelena stetinkova riasa (snad som ju nazval spravne).
Momentalne sa bortim s ciernou ruduchou tzv. "jeleni paroh", ta sa mi objavila hned ako v priebehu dvoch dni zmizla zelena stetinkova, takze menim viac vody a castejsie.
Osadenstvo, gubky, neonky, SAE, krevetky.
Kedze mam uz len starsi "kompakt" tak fotka nic moc, no ale lepsie ako mobilom ;)
Prílohy
DSCF6833.JPG
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Reklama

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod LaXo » 01 Sep 2011 19:59 pm

Este doplnujice info:
CO2 z burciaku
Filter vnutorny zo setu *vid foto*
Osvetlenie 2x39W T5 zo setu + dokupene reflektory od Reflekty, casom urcite nieco pridam.
Rastlinky:
Rotala rotundifolia
Pogostemon helferi
Hygrophila guyanensis
Egeria densa
Hemianthus callitrichoides
Hemianthus micranthemoides
Cryptocoryne affinis
"riasove gule" pripevnene na lavove kamienky
Echynodory neviem presne ake

A neorezana fotka
Prílohy
DSCF6834.JPG
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod triscene » 01 Sep 2011 20:00 pm

to akva ma potencial :)

Hlavne by som vyplnil tie kraje niecim vyssim a pripadne namiesto toho sortimentu hnojiv uzival jedno a COckoval
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod TTjopo » 01 Sep 2011 20:27 pm

Vyzera to dobre.Len tak dalej rysuje sa z toho krasne akva
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod LaXo » 01 Sep 2011 20:34 pm

Dakujem pekne, len ma mrzi ze ten fotacik nevie lepsie detaily a hlbku (alebo to mozno neviem ja :)
Tak este jedna z boku.
Prílohy
DSCF6836.JPG
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod Luker13 » 01 Sep 2011 21:35 pm

aku mas tvrdost vody?
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod LaXo » 01 Sep 2011 22:18 pm

@Luker13 ahoj, cca 10 dKH podla "Rataja", snad som to napisal dobre ;)
No a pH si ani netrufnem napisat, lebo podla testu od menovaneho vyrobcu mam permanentne nad 7,6, lenze ono sa ta zelena tak tazko rozlisuje...
NO2 a NO3 skoro ako keby nebolo, ale tiez podla testov od Rataja.
No zatial to rastie, tak to nejako moc neriesim, tyzdenne sa upravuju rastlinky no a ruka v akvariu je stale (noznicky, pinzeta, namotavac riasy tzv zabi vlas). Nenudim sa :)
Tie Echinodory pojdu zrejme aj tak prec a planujem nahradit niecim inym, snad sa to podari.
Ale toto vsetko si sa aj tak nepytal tak sorry za precerpavajucu odpoved :D
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod chnuro » 02 Sep 2011 00:43 am

@LaXo - ak mas NO3 na nule (alebo skoro), tak si davaj na to pozor. Spravne mnozstvo a pomery makro prvkov (NPK) su mozno aj dolezitejsie, ako pridavanie mikro prvkov, aj ked zanedbat nemozes ani jedno. Pri nedostatku makro prvkov sa objavuju v akvariu mnohe nedostatky sucasne a tazko urcit, co je pricinou, ked sa fixuješ iba na každý jednotlivo (viac druhov riasy sucasne, častá sinica, spomalený alebo ziadny rast rastlín napriek prihnojovaniu mikro..). Pri riadnom davkovani makro sa zrazu priznaky stratia a zistis, ake to bolo jednoduche. U teba je aj docela pravdepodobne, ze s tym CO2 sa makro vycerpavaju rychlejsie. Zdrojom NPK je často aj vstupná voda, takže výmena vody je správnym krokom a ani nemusíš o tom vedieť ;-)

Keď som začínal s PMDD, tak mi veľmi pomohol tento príspevok (celá téma stojí za prečítanie a nie je dlhá):
azetove-prve-iwagumi-12-l-t10808.html#p150060
kalkulačku v CZ môžeš použiť túto: http://pmdd.mrp-cz.com/index.php?stranky=calculator, ale je ich na výber veľa, záleží od "chuti"

Akva vyzera tak... priemerne (prosím, nevysvetluj si to zle), proste potrebuje ešte veľa času. Ak si naozaj zaciatocnik, tak palec hore, uz z prveho prispevku je vidiet, ze si akva nezalozil bez rozvahy a pociatocnych vedomosti. Toto chvalim viac, ako vzhlad akva - este na nom veela zmenis. Akva sa ukaze casom, ale mame tu nadejneho akvaristu, tak drzim palec a prajem vela trpezlivosti s akvaristokou ;-).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod Sunkafit » 02 Sep 2011 08:22 am

tak ako u mna aj ja sa trapim po založení cca 10 dní asi z každým druhom rias
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod LaXo » 02 Sep 2011 13:08 pm

@ chnuro, jasne ze je este co dorabat, to v podstate riesim neustale a keby to tak nebolo, asi by ma to ani nebavilo.
Ono asi najviac ma bavi pozorovanie toho malickeho vnutorneho zivota v akvariu a podla toho nasledne prisposobovanie podmienok.
A dakujem za pozitivnu reakciu, nakopne :) Co sa tyka NO3, ten je skoro nemeratelny od zaciatku, tak teraz neviem ci test od Rataja ukazuje vobec spravne, alebo ci mam taky "super" filter. No kazdopadne pred mesiacom bolo rastliniek podstatne menej. Takze zatial sa s nedostatocnym rastom netrapim, skor su to tie "jelenie parohy" a zabi vlas, ale ako pisem menim momentalne castejsie vodu a uvidim co sa zmeni. Doteraz som menil tyzdenne cca 1/5 objemu vody a vzhadom k tomu ze neprekrmujem a podla mna ani prerybnene nie je tak mi ako dovod vzniku tej pliagy ostava pravdepodobne len jedine. Ten filter od Ferplastu co tam je ma ako poslednu cast tzv absorbcny molitan, no a kedze ako pise vyrobca jeho zivotnost uz skoncila davno, tak som si na to spomenul a vybral som ho von. No a o dva dni na to sa objavil ten zazrak paroh. Takze snad to bude dovod, uvidim.
Ked som akva zakladal tak som najskor prisiel na to ze nemam ten spravny substrat (predajca v akvaristike mi tvrdil ze mramorova drt je do okrasneho akvaria OK). No tak som zacal citat fora, clanky na webe a kratko na to bol substrat von (zlaty ocot). A nejako stale poskulujem po "filtracii" typu stary dobry vzduchom pohanany molitancek. Uz niekolko krat som cital ze je to uplne dostacujuce riesenie, samozrejme pokial sa bavime o dostatocne zarastenom a neprerybnenom akvariu. (Ved aj kedysi sme mali len molitany a ako to vsetko krasne fungovalo a pekne rastlo).
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod chnuro » 02 Sep 2011 16:51 pm

@LaXo, kazdy filter ma svoje +. Do rastlinneho akva bublifuk nepatri - vzduchovanie (volne aj vo filtri) vytesnuje CO2 z vody. V mojom minicku CO2-jkujem z tlakovej flase. Na dropcheckeri je poznat, ked umiestnim vývod filtra blizsie k hladine a ked ho viac ponorim (menej čerí hladinu). Takže toto mam experimentalne odskušane.

V sladkovodných rastlinných akváriách sú úplne postačujúce komerčné externé filtre. V akva takmer nic nevidis a mimo mas ovela viac filtračnej hmoty, ako by si bol schopný skryť vo vnútri akva. Kedysi som si externý filter chcel vrobiť, ale potom som zistil, že to nikdy nebude také spoľahlivé ako nejaký eheim, alebo fluval. Čo sa týka filtračných náplní, tak každý dodávateľ/výrobca navymýšľa toľko žvástov, aby to predal, že to ani možné nie je. Veľmi poučný a inšpiratívny článok nájdeš tu: http://www.bigcichlids.estranky.sk/clan ... tocichlids. Vo všeobecnosti, o filtroch sa veľa dozvieš od cichlidárov, potom to s mierou implementuješ na rastlinné akva.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod LaXo » 02 Sep 2011 20:02 pm

No to je fakt, nato som akosi pozabudol, este mam v zalohe tip na Eheim classic 2213, je urceny do 250l ale kedze neplanujem robit z akvaria nejaku virivku a vraj je to aj pre rastlinky lepsie (nizsi prietok) tak by snad mohol stacit, co Ty na to?
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod TTjopo » 02 Sep 2011 22:14 pm

No o tom prietoku je to na dlhsiu debatu.Ak mas v akva poriadnu dzunglu tak moze byt pomali prietok niekedy aj na skou.Pomali prietok je dobri hlavne kvoli tomu aby nitrifikacne bakterie stihali spracovat vodu.Pri pomalom prietoku v husto zarastenej nadrzi na niektorych miestach voda doslova stoji a moze zapricinit aj vznik rias ci sinice aspon u mna to tak je.Aj ked ma filter dobri prietok tak som musel pridat este jedno cerpadlo s rampou ktore zabezpecuje este lepsi, rovnomernejsi pohyb vody po celom akvarku
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod LaXo » 09 Sep 2011 11:51 am

Tak som si vcera nainstaloval home made difuzor, z doposial pouzivanymi kamienkami, zvonom a lipovymi drievkami z akvaristiky som nebol spokojny, robili privelke bubliny. Uvidim vysledok. Riasa "Jeleni paroh" sa u mna drzi ako kliest, asi je to pomsta za to ze zmizla zelena :). No co uz, castejsia vymena vody nepomaha, beriem to ako nutne zlo zabiehajuceho sa akvaria. V clankoch sa pise ze je to riasa vyskytujuca sa v relativne dobre osvetlenych akvariach a v zanedbanych akvariach. No zanedbane podla mna urcite nie je a co sa tyka osvetlenia som sam prekvapeny, lebo podla vseobecnych doporuceni mam menej ako 0.5W/l , aj ked podla mna je to objektivnejsie uvadzat v lumenoch/l lebo jeden Watt prikonu nedava rovnaky vysledok u vsetkych svietidiel a dokonca ani u ziariviek. No mozno to robia tie reflektory :D
Este obrazok difuzora.
Prílohy
DSCF6859.JPG
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod LaXo » 17 Sep 2011 15:47 pm

Doslo ku par zmenam, vymenil som kamene, prestrihal a presadil niektore rastlinky, hlavne rotalla si to uz zasluzila... Prikladam foto.
Prílohy
DSCF6917.JPG
po prestrihani
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod TTjopo » 17 Sep 2011 15:56 pm

Celkom v pohode.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod triscene » 17 Sep 2011 17:47 pm

nooo, vyzera to nadejne len neviem trosku prist na chut tomu strednemu kamenu s tymi zilami, asi by som ho supol inde :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod LaXo » 17 Sep 2011 18:15 pm

Hej, je zvlastny, ale prave preto sa mi zapacil, pohlad zboku je trochu iny.
No ako sa poznam toto aj tak urcite nie je konecny stav...
Prílohy
DSCF6919.JPG
pohlad zboku
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod Dusky » 17 Sep 2011 21:48 pm

hej, staci len vybrat ten jeden kamen so zilkami, inak to bude fajn
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod LaXo » 17 Sep 2011 21:54 pm

myslis ten "stvorcovy" v popredi?
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod triscene » 17 Sep 2011 22:42 pm

nooo zboku je odost krajsi, zislo by sa mu keby vynikol aj spredu kedze sa tam trosku zlieva s tym v zakryte :)
ale inak klobuk dolu.. :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod dedojozef » 18 Sep 2011 20:52 pm

Mne sa to moc páči. Aj so žilkami :) . Má to taký mimozemský nádych. Nič by som nemenil.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod TTjopo » 18 Sep 2011 21:57 pm

Vyzera to velmi dobre.Osobne by som ale spominany kamen vpopredi ten hranaty uplne vyhodil a vznikol by tam pekny travnik ktori by vytvoril aj dojem vecsej hlbky akvaria.Ak by si si stal za tym ze nejaky kamen tam treba tak urcite nieco nizsie nak je to ok
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Znovu akvaristom po 25tich rokoch

Odoslaťod Luker13 » 19 Sep 2011 07:29 am

kazgy ma iny vkus:)
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.