Nymphaea/Nuphar



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Nymphaea/Nuphar

Odoslaťod jiskra » 03 Júl 2007 19:33 pm

Ahoj,
Chtel bych se zeptat,jestli nekdo nemate zkusenosti z uvedenymi lekniny?Nemam na mysli Tiger lotus...Maji podobne naroky na pestovani?Nebo jsou narocnejsi?V cem?
Ze potrebuji silne osvetleni a hnojeni je mi jasne,snad zadna dalsi uskali v jejich pestovani nejsou :-).Mam moznost mit Nuphar (ted nevim jestli N.japonicum nebo N.lutea :? ) tak bych chtel predem neco o nich vedet.Dekuju za odpovedi :o
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Reklama

Re: Nymphaea/Nuphar

Odoslaťod Raviolka » 03 Júl 2007 19:46 pm

Předpokládám, že jde o Nuphar japonicum. Ten mám (Rasťo děkuju! :wink:) a nepřipadá mi nijak zvlášť náročný. Už pár týdnů je ve stínu (na hladině je hodně hustá "pokrývka" z jiných rostlin a beztak svítím spíš málo), nestíhám hnojit a CO2 nepoužívám. Roste. Jo a to nejdůležitější - zabere dost místa a časem cestuje po akváriu, hlavně, pokud má hodně CO2 a roste teda jako o život. To jsem ve vlastním akváriu nezažila, ale už taky viditelný kus odrostl a lepí se na přední sklo :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Nymphaea/Nuphar

Odoslaťod jiskra » 03 Júl 2007 19:52 pm

Cituji ze stranky http://botanika.wendys.cz/kytky/K232.php

Rostlina obsahuje alkaloidy.

Mam se obavat nebo je to zcela zbytecne?Je to pro ryby toxicke?Muzu to mit na ne nejake ucinky?Diky.
Jinak ja teda akvarko hnojim,Co-ckuju a je to na rostlinach videt...Pmmd 3ml/denne.Rostliny rostou perfektne.

-Rav,bylo by mozne foto toho tvojeho Nupharu?
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: Nymphaea/Nuphar

Odoslaťod Raviolka » 04 Júl 2007 10:13 am

Nuphar japonicum pěstuje ohromná spousta lidí a nemysím si, že by měli otrávené ryby :wink:

Jestli "rostliny rostou perfektně" platí o tom tvém velkém akváriu, tak je to myslím dost předčasné prohlášení, zatím tam rostlin je hooodně malinko :-)
Fotku na přání udělat můžu, jestli Tě opravdu zajímá. Je to menší akvárium přeplněné rostlinami a Nuphar se tam dost tísní, takže je tu určitě víc akvaristů, kteří ti tuhle rostlinu vyfotí líp. Ale pokusím se :roll:

U tebe by měl Nuphar místa dost a vyniknul by, jen bych asi počkala, až bude akvárium zaběhnuté víc než půl roku. A je to leknín, dno je hodně důležité :idea:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Nymphaea/Nuphar

Odoslaťod Jungle » 24 Júl 2007 14:31 pm

Mám Nuphar Japonicum už asi dva, či tri roky. Veľmi som si ho obľúbil z viacerých dôvodov:

- atraktívny vzhľad
- dlho mal viac-menej rovnaké sympatické rozmery (aj keď teraz sa veľmi rozrástol)
- nijak výrazne nereaguje na zhoršenie podmienok v akváriu
- nechytajú sa naň riasy
- rástol aj bez CO2. Mám ale dosť veľa svetla.

Jediná nevýhoda je, že sa pomaly presúva po akváriu (nové listy vyrastajú vždy z konca ležatej podzemnej hľuzy.

Raz sa rozdvojil, tak som ho rozdelil, jednu polovicu som dal Raviolke (pozdravujem ;-)) a obe rastliny delenie prežili.

A teraz najlepšia správa – práve mi začal kvitnúť!!! Horšia správa je, že zajtra ráno odchádzam na dovolenku a vrátim sa až o 3 týždne. Raviolka alebo niekto, neviete čo so semenami? (až nejaké nájdem, keď sa vrátim). Podľa Rataja sa so semien dajú vypestovať nové rastliny.

Ak sa mi do večera podarí, spravím telefónom aspoň nejaké chabé foto[/img]
Obrázok používateľa
Jungle
 
Príspevky: 18
Obrázky: 3
Založený: 26 Sep 2005 18:08 pm
Bydlisko: Bratislava, DNV

Re: Nymphaea/Nuphar

Odoslaťod kustro » 24 Júl 2007 23:46 pm

no rasto tak ten Nuphar je teda ozaj pekny,vlastne cele akva.dufam ze sa ti podari nejaka ta fotka som zvedavy ako kvitne.rastlinkam od teba sa dari,vdaka :wink:
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Nymphaea/Nuphar

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Júl 2007 07:57 am

Me vykvetl uz davno. Ted zjistuji, ze mam na dne plno drobounkych semenacku (asi 0,5 cm), ale chyta se z nich jen par.
Jirka
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nymphaea/Nuphar

Odoslaťod Jirka Scobak » 25 Júl 2007 07:59 am

Jungle napísal:- nechytajú sa naň riasy[/img]


Dobry postreh, souhlasim.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nymphaea/Nuphar

Odoslaťod jiskra » 25 Júl 2007 13:42 pm

Jungle,pekne ti to roste....jen co je pravda :).Roste ti vice ro sirky nebo vysky?
Jirka Scobak,foto by bylo? :o
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Odoslaťod dusik » 29 Mar 2009 19:24 pm

Kúpil som si hľúzu Nymphaea zenkeri a chcem sa opýtať ako dlho trvá kým vypustí prvé listy. Ako sa v tomto štádiu oň treba starať. Je lepšie ho nechať na piesku alebo v piesku. Dal som ho zatiaľ do piesku tak, že mu trčí vrchná časť hľúzi a podeň som dal bivoj. Cez noc mi ho nejaká potvora vždy vyberie :twisted: Neviem či som urobil správne. Vďaka za odpovede.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Nymphaea/Nuphar

Odoslaťod malykybel » 03 Sep 2011 09:57 am

Mate pls niekto skusenosti s modrym leknom Nymphaea caerulea?
Obrázok používateľa
malykybel
 
Príspevky: 119
Obrázky: 2
Založený: 26 Jún 2010 08:36 am
Bydlisko: Teplička nad Váhom alebo Bytča


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.