Rastliny, riasy, čistota vody



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Rastliny, riasy, čistota vody

Odoslaťod miro » 21 Jan 2003 11:37 am

Mám 70l akvárium s vnútorným filtrom a osvetlením. V ňom chovám 2 skaláre, 6 neóniek, 4 mečúne, 2 prísavníky a 1 bettu. Niekoľko krát som vysadil rastliny, ale po nejakom čase sú ohryzené a naviac pokryté čiernou riasou, takže rýchlo odumierajú. V poslednom čase sa mi na stenách, na dne akvária aj na rastlinách vytvárajú biele povlaky - neviem čo to je. Voda v akváriu aj dno sa rýchlo znečistí, výmenu vody som nútený robiť 1x týždenne.
Prosím Vás o radu, čo robiť, aby som mal zdravé rastliny, čisté dno a vodu.

miro
miro
 

Reklama

Re: Rastliny, riasy, čistota vody

Odoslaťod marlo » 21 Jan 2003 16:09 pm

no este otazocka cim svietis ?
a kolko vody vymienas kazdy tyzden ?
aky je to filter ? ....
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rastliny, riasy, čistota vody

Odoslaťod miro » 23 Jan 2003 11:21 am

Mám kúpenú nádrž od výrobcu AQUA EL s plastovým krytom, v ktorom je zabudovaná 1 žiarivka SYLVANIA F14W/133-T8. Svietim 12h, telota vody 27 st.C, pH- 7,2. Používam vnútorný filter AQUA EL typ FAN-1 s molitanovou vložkou (výkon 50-300 l/h). Kŕmim mikrogranulami, sušenými pakomármi a dafniami. Momentálne sa mi premnožili slimáky.
miro
 

Re: Rastliny, riasy, čistota vody

Odoslaťod salik » 23 Jan 2003 17:13 pm

-na 70L/14W osvetlenie je dost malo, to mas 0,2W na liter, este jedna 14W by tam "bodla" - 0,4W/1L, ak sa ten plastovy kryt neda upravit alebo si na to netrufas oblep ho aspon zrkadlovou tapetou-nieco to pomoze
- filter AQUA EL typ FAN-1 je taka "klasika" na mechanicke cistenie, odporucam vycistit raz do tyzdna spolu s odkalovanim (tak 15L), vykon maj na minime aby priliz neviril vodu v akvarku (cierna riasa)
- na rastlinách sa vytvárajú biele povlaky- nedostatok vyzivnych latok vo vode, tie mecune sice nieco "pohnoja" ale mozes im trochu pomoct s pmdd/co2
- zhrnute- "vyriesit" osvetlenie, filter na minimum, krmit striedmo, odkalovat 1x za 7-10dni takych 15L, skusit opatrne pridavat co2 (kvasnice) a hlavne tam mat spravne mnozstvo vodnych rastlin...po upravach zmeny necakaj do tyzdna, chvilu potrva kym rastliny naberu "druhy dych" :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Rastliny, riasy, čistota vody

Odoslaťod mirec » 06 Jún 2004 17:10 pm

Nechcem otvarat dalsiu temu tak pisem sem.
Neviem presne ci mam v akva ciernu riasu.. ale riadne sa mi nepaci.
Najviac je nou chyteny anubius ako keby na listoch bol vodny kamen..
Vedel by niekto poradit?? Mam aj fotky len ich sem neviem dat.
Doteraz som nemal s tym problemi.. trosku zelena riasa ale ta uz zmizla.
Keby som ich niekomu mohol poslat.
Obrázok používateľa
mirec
 
Príspevky: 228
Obrázky: 20
Založený: 08 Nov 2003 13:18 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Rastliny, riasy, čistota vody

Odoslaťod Phantom » 06 Jún 2004 17:39 pm

Ta cierna riasa bude asi steteckovita riasa o nej sa pisalo vela skus vyhladavanie.Ja som ju mal tiez a pricinou bolo prehnojenie takisto skus znizit vytok z filtra...
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Rastliny, riasy, čistota vody

Odoslaťod Astrid » 06 Jún 2004 19:43 pm

Pre tie tvoje dva skalare nie je 70 litrov bohvieco. Su to velke ryby, vyzaduju vacsi priestor.

Co sa tyka toho povlaku na rastlinach, tak je o tom nieco napriklad tu

Salik ti sice radil hnojenie pomocou CO2, avsak pri danom mnozstve svetla, ktore tam mas, by som to ja osobne neodporucala.
Zacat treba totiz prave od svetla. Pokial si s nim nieco nespravis, tak sa rastlinkam moc darit nebude. No, mozno nejake anubiasy alebo cryptocoryny, valisnerie alebo egerie by ti tam predsalen rastli... ale nebude to ziadna slava.

A akvarium treba skutocne odkalovat raz do tyzdna. Ak mas vela detritu, tak mas bud vela ryb (co sa mi ale moc nezda), ale skor asi vela krmis.
Ako casto cistis filter?
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rastliny, riasy, čistota vody

Odoslaťod Martin » 10 Jún 2004 10:14 am

Vieš čo, mne sa robili na dne čierne chumáčiky rias, ale ako som kúpil nový filter tak až po dvoch mesiacoch sa to upokalilo a teraz je vodička kryštálovo čistá. Mne sa po každej výmene voda zakalila a kým sa vyčistila tak to trvalo skoro 10 dní. Bol som s toho celí pif. Ale teraz je to supiš!
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.