naozaj je vhodné len na krevetky ?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod Asmodee » 10 Aug 2011 19:32 pm

Dobrý deň, som akvarista "takmer začiatočník" a rozhodla som sa o druhý pokus o akva. Vyhliadla som si toto http://www..akvariumonline.sk/4425-aquae ... p-set.html ale už v názve má krevetky. Je naozaj 30l tak málo aby tam nemohlo byť 5-6 rybyčiek , trebárs gupky alebo neonky ? :? alebo zlatá rybka :lol: myslím že sa volá karas zlatý, prípadne 2 /keby sa neskúšali zožrať navzájom/. A takisto mám otázku, či je to vybavenie čo je v tom sete primerané takému malému akva??
Ďakujem za vaše odpovede :)
Asmodee
 
Príspevky: 2
Založený: 10 Aug 2011 19:10 pm

Reklama

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod Poly » 10 Aug 2011 19:46 pm

Ano, naozaj je vhodne len pre krevetky. Minimalne zaciatocnikom by som do tak maleho akvaria rybky davat neodporucal. Ani jedna z rybiek, ktore si vymenoval do takeho akva nie je vhodna v ziadnom pripade. O rybkach vhodnych do malych akvarii je tu obrovske mnozstvo tem a dokonca aj clanok v klubovom casopise.
Pouzi hladanie: search.php
Alebo citaj casopis
Akva - 3. cislo - clanok o miniakvariach, minirybach a minirastlinach
Akva - 9. cislo - clanok o minirybkach
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod Asmodee » 10 Aug 2011 20:22 pm

Ďakujem za tie odkazy :) asi by som naozaj radšej začala krevetkami, nechcem tie rybičky týrať. Len keby sa ešte našiel niekto kto by okomentoval to technicke vybavenie O:-)
Chcela by som ale dodať že také malé akva som si nevybrala z chuti po módnych výstrelkoch, ale preto že na intráku zrovna veľa miesta nie je :( a v takom veľkom šedivom meste chcem mať na dohľad niečo živé, takže v tom kamrlíku budeme posteľ akvarko a ja, viac sa nezmestí :D
Asmodee
 
Príspevky: 2
Založený: 10 Aug 2011 19:10 pm

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod vagascan » 10 Aug 2011 22:06 pm

mozes tak dat este niekolko endleriek.. a slimaciky..;)
vagascan
 
Príspevky: 337
Založený: 08 Jan 2010 00:50 am

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod noiseless » 11 Aug 2011 10:42 am

gupky ani neonky ani karasa určite nie ... ale určite ...

endlerky sú vhodná výber, poprípade nejaké borarasky, 30L zase nie je až tak málo, len treba vhodný výber ...
Obrázok používateľa
noiseless
 
Príspevky: 887
Obrázky: 85
Založený: 27 Júl 2010 13:20 pm
Bydlisko: Poprad

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod triscene » 11 Aug 2011 10:58 am

z technickeho hladiska myslim ze by to malo postacit, otazka je ohladom svetla ci 11w je dost na 30l ale ked zobereme ze mozno cca 6 litrov zacapes vyzivnym dnom a strkom tak pre priemerne rastlinky by to malo stacit..pre narocnejsie pripadne koberceky by som volil dokupit este jedno Aquael..stoji okolo 15 eur samostatne.

ak si z BA tak isto dojdi na Akvajesen 3-4. septembra, ak z Trnavy tak myslim ze vikend na to je tam akcia a isto tam endlerky pripadne borarasky najdes, ja tam takisto idem kvoli takymto krpcom do 38L.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod robeno27 » 12 Sep 2011 01:41 am

ja som zariadoval take len 20 litrove. to vybavenie je fajn. filter aj svetlo postaci a ohrievac davaju k tomu podla mna zbytocne. Spolu s krevetkami som tam dal 8ks Boraras urophthalmoides
Obrázok používateľa
robeno27
 
Príspevky: 117
Obrázky: 10
Založený: 26 Máj 2011 21:45 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod kriloter » 03 Okt 2011 22:06 pm

Bry vecer ...
Tak ja som dnes ako uplny neznalec zaciatocnik naklusal k chovatelom, ze nejake malicke akvarium chcem. Ochotne sa chalan povenoval poradil ... Takze som si domov doniesol 40x20x20cm akvesko (16l), 3 umele rastlinky, filter elite do 50l, ciernobiele kamienky ... No ako to tu citam, asi tam tie 2 karasy zlate ako mi odporucil asi nedam chudence ... som sa ho pytal, ci im to nebude male, vraj nie, ze ked nemaju miesto nenarastu ... ach jo ...
Aj ten filter je celkom velky do toho akvaria ... a to vlnobitie ...
No ale dost bolo stazovania, moja chyba, tak mi treba ... ale co teraz s tym?
Poradi nejaka dobra dusa? Preziju mi tam vobec krevetky? Ci aj nieco ine? Celkom by sa mi pacil huf nejakych minirybiciek ...
A keby mi niekto poradil predajnu v BA kde aj vedia poradit, nie len predat bolo by to uplne super.
Budem sa snazit hladat a citat na fore, len su tu toho strasne kvanta a s tym hladanim som sa este celkom nespriatelil priznavam ...
Dakujem vopred za kazdu radu.
kriloter
 
Príspevky: 51
Založený: 03 Okt 2011 21:26 pm

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod martin_s » 04 Okt 2011 09:20 am

Do tak maleho akvaria ti staci aj maly molitanovy filter na vzduchovaci motorcek. Samozrejmostou je ale pravidelna udrzba spojena s vymenou casti vody (1-2x /tyzden). Krevetky tam mozu bez problemov existovat. O krevetach, miniakvariach aj minirybkach su tu temy a odporucam ti prelistovat si aj casopis "Akvarium", ktore si mozes zadarmo stiahnut zo stranky www.klub.akva.sk .
Co sa tyka vyhladavania, jeden narychlo napisany navod je tu: download/file.php?id=3836
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod triscene » 04 Okt 2011 09:34 am

martin, zabudol si mu povedat nech tie umele rastliny ani do akva nedava, mozu vylucovat chemikalie do vody, vsad na prirodzene rastlinky a namiesto ciernobielych kamienkov by som volil nieco prirodnejsie, nech to vyzera prirodzene a nie ako gyc.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod martin_s » 04 Okt 2011 09:42 am

Umele rastlinky som prehliadol :oops:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod Milan666 » 04 Okt 2011 10:15 am

Aj filter sa dá pribrzdiť. Som rád, že sa naozaj korektne pýta a priznáva aj svoje chyby. Tu je radosť poradiť, pretože to naozaj myslí seriózne. Konečne po dlhšom čase
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod kriloter » 04 Okt 2011 21:55 pm

Fu, na co som sa to ja dal? Cim viac citam tym menej viem co robit ... :-)
Kazdopadne dakujem za rady. Umelina je fuc, ciernobiele kamienky zatial ostavaju, polovicke sa pacia :-)
Skusim na zaciatok nejake rastliny vysadit, ci sa im bude darit. Len neviem, ci mam riesit aj CO2 a pmdd alebo sa zaobidem aj bez toho ... flase s burciakom a hadickami mi polovicka v obyvacke tolerovat nebude :-)
Milan666, vies mi prosim poradit, ako sa da ten filter brzdit? Vypust je nad vodnou hladinou, kedze je ten filter moc velky ... Podla mna to brzdit nepojde, asi skusim fungovat bez filtracie, rastliny to hadam zvladnu.
Clanky aj casopis akvarium citam ked mam cas, len mam celkom problem s latincinou ... a este ked sa k tomu prida chemia ... no koniec :-)
Este raz vdaka za rady a cokolvek vas napadne sem s tym.
kriloter
 
Príspevky: 51
Založený: 03 Okt 2011 21:26 pm

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod playman22 » 04 Okt 2011 23:08 pm

na veci ako co2, pmdd, burciak, rovno zabudni... na to mas cas... :pivo:
rastliny tam daj take take, co su jednoduche na starostlivost...
to akvarko bude vhodne na krevety, par gupiek, alebo ako liahen...
dobre na tom je, ze na toto akva ti staci obycajny bublifuk a ked sa nakoniec rozhodnes pre vacsie akvarko, tak budes mat aj skusenosti, aj vhodny filter, aj liahen (respektivne mat take male krevetkarium na stole je tiez pekne) :pivo:
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod Milan666 » 05 Okt 2011 07:24 am

Ono s tým bublifukom je to tak: do malého akva stačí, nikto však nespomína, že jeho pohonom je to najhlučnejšie, čo v akvaristike je a to je kompresor, resp. vzduchovací motorček. Pokiaľ mate akva v obývačke tak ruší pri pozeraní telky a v spálni ruší ešte aj to naj......, čo sa tam deje, upss! Nehovoriac o tom, že filter musí ísť non-stop.
kriloter,
Môžeš hodiť foto filtra? Keď nie daj aspoň typ, názov filtra poradím
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod kriloter » 05 Okt 2011 07:42 am

akvarium je v obyvacke, nic hlucne nehrozi, uz toto je tak celkom na hranici ...
totok je moj filter, su tam aj obrazky
http://www.kubazoo.com/en/elite-jet-flo-2047.html
dik za ochotu
kriloter
 
Príspevky: 51
Založený: 03 Okt 2011 21:26 pm

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod Milan666 » 05 Okt 2011 08:32 am

Tam vo vnútri je, (mala by byť) mriežkovaná plastová kocka. Je v nej tuším aktívne uhlie, to vyber a daj , natlač tam dámsku silónku. Koľko? no , aby si mal prietok aký pasuje
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod kriloter » 05 Okt 2011 09:22 am

Milan666 napísal:Tam vo vnútri je, (mala by byť) mriežkovaná plastová kocka. Je v nej tuším aktívne uhlie, to vyber a daj , natlač tam dámsku silónku. Koľko? no , aby si mal prietok aký pasuje

ano je, super, skusim, hadam nezhori :-)
dik
kriloter
 
Príspevky: 51
Založený: 03 Okt 2011 21:26 pm

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod Milan666 » 05 Okt 2011 13:26 pm

Nezhorí ja mám presne to isté, len sa to volá Haileya
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod Milan666 » 05 Okt 2011 13:28 pm

A možné je tam dať tú tkzv. drátenku na riad, ale plastovú. To ak by si mal obavy, ale tie naozaj nemusíš mať, vyskúšané
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod kriloter » 06 Okt 2011 10:32 am

silonky funguju, len bola celkom maturita to naladit :-)
Uz len ako polovicke vysvetlit, ze filter musi ist stale, ona ho chce vypinat :-)
Stale rozmyslam, ci to nenechat bez filtra ... bolo by to narocnejsie na udrzbu a udrzanie zivotaschopnych podmienok?
Inac, normalne sedim pred tym prazdnym akvarkom a cumim na rastlinky, je to normalne? Som zvedavy, co bude ked tam krevetky nasadim, to ani do roboty nebudem chodit :-)
kriloter
 
Príspevky: 51
Založený: 03 Okt 2011 21:26 pm

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod martin_s » 06 Okt 2011 10:45 am

Bez filtra to fungovat sice moze, ale chce to skusenosti aby si tam udrzal rovnovahu. Z mojich skusenosti je vsak aj tak dobre dat do akva aspon vzduchovanie kvoli zabezpeceniu premiesavania vody...
Filter az taky hlucny nie je aby sa na to nedalo zvyknut... Ja mam v izbe kde spim nonstop pusteny filter a aj vzduchovaci motorcek (elite 801, ktory nepatri zrovna k najtichsim), ktory pohana 2 bublifuky + vzduchovacie kamienky. Zvykol som si dost rychlo a ak niekedy vypadne elektrika, tak si uz ani hned nevsimnem ze mi tam nieco prestalo hucat...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod Milan666 » 06 Okt 2011 14:03 pm

kriloter,
Vysvetlí jej, že to má 3,4,max.5W
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: naozaj je vhodné len na krevetky ?

Odoslaťod kriloter » 06 Okt 2011 18:43 pm

Milan666 napísal:kriloter,
Vysvetlí jej, že to má 3,4,max.5W


Skusal som, nasledovala otazka "a to je kolko?" ... ale totok uz mame vyriesene.
Viac jej vadi osvetlenie, ktore som dnes nainstaloval, stolna lampa s trubicovou ziarivkou, 11W. Zohnal som len 840, hadam bude ok.
Uz mam asi vsetko, neviem sa dockat kedy budem moct krevetky nasadit. A tam smeruje moja otazka ... ako zistim, ze je to zabehnute a mozem sadit zivocichy? Emerznym listom sa zatial nechce odpadavat, vsetko vyzera ok, voda cistucka, rastliny na pohlad tiez ok ... Budem preventivne kazdy treti den vymienat tretinu vody.
A predsa este jedna otazka, ako som zabrzdil ten filter, prudik vody je taky slabucky decentny, ako zistit ci je dostatocny alebo treba pridat? Btw, filter je absolutne tichy.
Nadherne to vyzera osvetlene, krasa, tesim sa velmi ;-)
kriloter
 
Príspevky: 51
Založený: 03 Okt 2011 21:26 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.