Rady pri osídlení 720 L akvaria cichlidovitými rybymi



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Rady pri osídlení 720 L akvaria cichlidovitými rybymi

Odoslaťod skrabcan19 » 05 Okt 2011 10:53 am

Pozdravujem Vás,

Rozhodol som si založiť väčšie akvárium v objeme 740 L (d=150cm x v=82cm x h=60cm ). Je už napustené vodou zhruba 2 mesiace a postupne som vysadil živé rastliny (javský mach, 25x Valisneria rubra ,1x cryptocoryne wendtii ) a pridal 10 malých prísavníkov a 2 páry ostriežika purpurového. Substrát je tvorený zväčša kremičitým pieskom zrnitosti 2-4 mm s trochou jemného piesku 0-1mm. Filtrácia je zabezpečená vnútorným filtrom s prietokom 2000 l/h a vonkajším filtrom eheim 2224 s prietokom 500 l/h. V akváriu sú väčšie kamene s množstvom jaskyniek a drobné úkryty (kokosový orech, malé kvetináče). Osvetlenie je zatiaľ zabezpečené 2 klasickými neónkami (120 cm). Moja predstava je mať akvárium z časti vysadené živými rastlinami v ňom chovať cichlidovité ryby. Chcel by som Vás požiadať o rady aké druhy rýb by sa mi do tohto akvárka hodili a aký druh osvetlenia (trubice) by som mal použiť. Je filtrácia postačujúca? . Ďakujem za každý príspevok. :roll:
skrabcan19
 
Príspevky: 2
Založený: 05 Okt 2011 09:41 am

Reklama

Re: Rady pri osídlení 720 L akvaria cichlidovitými rybymi

Odoslaťod ASCARI » 05 Okt 2011 14:01 pm

Chcel by som vidieť ako sadíš rastliny do 82 cm vysokého akva. Moje AQ je vysoké 60cm + nejaké centimetre kryt a ledva dočiahnem na dno... To si založil úplne nové pre cichlidy alebo už bolo použité pre iné ryby?
Obrázok používateľa
ASCARI
 
Príspevky: 249
Obrázky: 51
Založený: 02 Nov 2006 12:18 pm
Bydlisko: Lučenec

Re: Rady pri osídlení 720 L akvaria cichlidovitými rybymi

Odoslaťod j » 06 Okt 2011 06:50 am

Mať takéto akvárium tak by som na 100% spáchal čistú južnú Ameriku. Tá výška akvária si to priam pýta :) . Zopár skalárov prírodnej formy, akary hnedé ("maronáče"), cichlazoma červenooká (heros severum), možno cichlida šikmopruhá (cichlasoma festivum). Sú to všetko relatívne kludné a majestátne ryby. Samozrejme tých variácií je vela. Akvárko by bolo fajn aj pre terčovce, ale to sú už dosť náročné ryby vyžadujúce špecifické podmienky. K tomu nejaké prísavníčky (tie už máš) a húfik pancierníčkov (tu neviem či by im vyhovoval vyšší vodný stĺpec), prípadne na spestrenie doplniť húfom nejakých väčších tetier (napríklad hokejky, paraguajské, čierne). Celkom dobrý prehlad o rybách nájdeš tu: http://rybicky.net/atlasryb/cesky/ .
Miesto šutrov skôr korene. Do priestoru nasadiť niekolko väčších echinodorov, na zadnú časť a do rohov vysadiť vyššie valisnerie (giganteu?). Možností ako zariadiť podobný biotop je vela. Treba pre inšpiráciu popozerať fóra.
No ale keď si tam už nasadil tie ostriežiky, tak neviem. Tie k vyššie spomenutým rybám nepasujú (nie že by sa nezniesli, len sú z iného kontinentu).
Inak sa pripájam k otázke od ASCARIho - ako?
Trochu ma prekvapilo že už máš posadené rastlinky a až teraz sa pýtaš na osvetlenie. Tu dosť záleží pre aký biotop sa rozhodneš, kolko a akých rastlín chceš. O osvetlení je tu toho popísaného dosť.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rady pri osídlení 720 L akvaria cichlidovitými rybymi

Odoslaťod j » 06 Okt 2011 07:00 am

A ašte som zabudol na dôležité upozornenie (teda pokial by si sa ubral týmto smerom): základ je neprerybniť - sú to v dospelosti dosť velké ryby, takže z každého druhu by som dal iba zo dva - tri páry (podla velkosti druhu). Na začiatok (kým sú mladé) možno viac, vždy treba rátať aj s možným úhynom, neskôr sa už ťažšie dopĺňajú stavy.
Ak som na niečo zabudol, prípadne napísal nepresne tak ma niekto opravte, prípadne doplňte.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rady pri osídlení 720 L akvaria cichlidovitými rybymi

Odoslaťod skrabcan19 » 07 Okt 2011 08:58 am

Zdravim Ascari,

rastliny vysádzam z vysokej stolicky, na dno dociahnem LTT ale este sa to da. Chcem sa poďakovať "j" za cenné rady. Akvarium som odkupil, hodil sa mi rozmer. Rastlinky som dostal od známeho tak som ich vysadil na skusku.
skrabcan19
 
Príspevky: 2
Založený: 05 Okt 2011 09:41 am

Re: Rady pri osídlení 720 L akvaria cichlidovitými rybymi

Odoslaťod ASCARI » 07 Okt 2011 09:49 am

:D presne to mi nešlo do hlavy že máš vysoké akva a až teraz si začal plánovať čo v ňom bude... ale kedže je odkúpené tak je to jasné...
Ako píše kolega, najviac by tam bodla južná amerika i keď mňa láka skôr afrika... :angel: To by si ale musel riešiť iné dno a rastliny preč...
Obrázok používateľa
ASCARI
 
Príspevky: 249
Obrázky: 51
Založený: 02 Nov 2006 12:18 pm
Bydlisko: Lučenec


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.