Výroba UV sterilizátora



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Roman » 21 Apr 2004 10:15 am

o chranicoch si nieco malo pamatam zo skoly, chcel by som take nieco. Kde sa to da kupit a ako sa to zapaja ?
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Reklama

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod paulovic » 21 Apr 2004 11:52 am

Prúdový chránič zapájaš za istič. Niektoré ho majú priamo pri sebe. Na rozdiel od ističa sa na prúdový chránič pripája aj nulák (nie zem) Z toho vyplíva že je nutné 3 vodičový rozvod. Čo sa týka zapojenia bude pribalený návod. :D

Dá sa zakúpiť: Gálik Vesely, Hagard, Beko, Zeko ... každý obchod, kde majú elektroinštalačný materiál.
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod nino_q » 21 Apr 2004 12:21 pm

a na co sluzi chranic?
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod paulovic » 21 Apr 2004 12:45 pm

K tomu by sa mali vyjadriť páni elektrikárský. :D

Podla info ktoré mám porovnáva vstup prúdových špičiek s výstupom ?!
Istič reaguje na skrat (iskra, mrtvola, end)

Ja viem len tolko, že keď použijem fén vo vani plnej vody a náhodou tam padne, tak prúdový chránič odpojí a nebudú ma vynášať nohami dopredu. :lol: len tá cena :oops: cca 1500,- Sk podla prevedenia
V novostavbách je to povinné dať do kúpelní. Bez chrániča nedostanú kolaudáciu.
V Rakúsku povinné trojvodičové vedenie, čiže aj chrániče. Dúfam že to príde aj k nám.

Info:

Prúdové chrániče LFE s nadprúdovou ochranou
Počet pólov 2
Menovité napätie AC 230 V
Menovitý prúd LFE 6, 10, 16 A
Menovitý reziduálny prúd 0,03 A
Vypínacia charakteristika B, C
Vypínacia schopnosť LFE 6 kA
Druhy
Rozmery 36 x 90 x 67 mm
Naposledy upravil paulovic dňa 21 Apr 2004 12:55 pm, celkovo upravené 1 krát.
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod gabriela » 21 Apr 2004 12:52 pm

Podla novej normy, ktora je v platnosti, vsetky nove rozvody sa musia robit takymto stylom. Takze ak si niekto bude stavat dom, alebo v hociakej novostavbe, tak sup sup rozdelena siet a prudove chranice povinne.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Ig » 21 Apr 2004 12:55 pm

nino_q napísal:a na co sluzi chranic?

Velmi strucne povedane o prudovom chranici:
Elektricky prud preteka z fazoveho vodica cez spotrebic naspat cez nulovaci vodic. Ak v obvode nastane porucha (zvod, prieraz) rovnovaha medzi vtekajucim a vytekajucim prudom je narusena a prudovy chranic podobnym sposobom ako istic rozpoji elektricky obvod v nasom pripade odpoji zasuvku od napatia.

Dufam, ze takato laicka odpoved postaci. :wink:

Ostatne uz povedali Roman & Gabriela.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod kubrt » 21 Apr 2004 13:01 pm

Na Slovensku uz tiez (niekolko rokov) vsetky nove stavby a rekonstrukcie musia mat 3 vodicove vedenie. Otazka je, ci aj realizator musi pouzit napr. do kupelne chranic. Ale 3 vodicova sustava musi byt na 100%. Inak prudovy chranic funguje tak, ze zapojis fazu L a nulak N na pr. chranic a ten si sleduje rezidualny prud. Ak niekde inde preteka ako ma (to je ten okamih, ked ta uz trase, rezidualny prud uz ma nejaku hodnotu), chranic zareaguje a vyhodi. Pre ochranu ludi je tusim tato hodnota nieco okolo 10mA, pre ochranu majetku nieco okolo 300mA. Ak mas len dvojvodicovu sustavu, da sa kupit pr. chranic, ktory priamo zapojis do zasuvky a chranis len ten dany spotrebic. Z praxe neodporucam zapojit klasicky prudovy chranic na 2 vodicovu sustavu, lebo ta bola robena tak, ze mas viacero faz a len jeden nulak. Nedokazes ani len nahodit chranic. Ak mas totizto na inu fazu zapojeny co len jeden spotrebic, uz ma rezidualny prud inu hodnotu ako 0 a chranic vyhodi.

Ok takze otazka ci prudovy alebo napatovy chranic je jasna = prudovy.
kedze mam v byte este 2 vodicovy rozvod, budem si musiet vyrobit nejaky minirozvadzac s rozdelenim na PE N a zabudovat chranic...
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod gabriela » 21 Apr 2004 13:32 pm

roman kup si taky rovno do zasuvky a mas hotovo.
Pichnes to tam ako spinacie hodiny.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod kubrt » 21 Apr 2004 13:55 pm

Roman napísal:Ok takze otazka ci prudovy alebo napatovy chranic je jasna = prudovy.
kedze mam v byte este 2 vodicovy rozvod, budem si musiet vyrobit nejaky minirozvadzac s rozdelenim na PE N a zabudovat chranic...

Ano, to samozrejme mozes, ale preco robit veci komplikovanejsie :?: Kolko spotrebicov budes mat pripojenych? Alebo to bude hned za hlavnym privodom do bytu? Tam by sa to potom oplatilo, ale potom pozor na spotrebice typu vrtacka, frezka atd. tam by ti potom vznikol rezidualny prud aj v pripade ze vsetko je OK. A chranic ti vyhodi cely byt. Ak to chces len pre AQ alebo kupelnu, daj len chranic do zasuvky a tam si daj rozdvojku a zapoj aj viac spotrebicov. Otazkou je, co vlastne ma chranit?
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Roman » 21 Apr 2004 14:02 pm

gabriela napísal:roman kup si taky rovno do zasuvky a mas hotovo.
Pichnes to tam ako spinacie hodiny.

no tak taky si pozhanam a do toho dam predlzovacku co ide k akvarku.
Otazka mozem uzemnit ram akvarka na kolik predlzovacky alebo mam natiahnut zltozleny drat az do zasuvky ?
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod kubrt » 21 Apr 2004 14:17 pm

Uzemnenie musi ist na kolik do zasuvky v stene, nie v predlzovacke!!!
Obrázok používateľa
kubrt
 
Príspevky: 147
Obrázky: 29
Založený: 14 Sep 2003 15:34 pm
Bydlisko: TN

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod paulovic » 09 Jún 2004 13:34 pm

Trochu si dovolím oživiť túto tému. :D

Pre bombardovanie a záujem zo strany akvákov o výrobu UV-C sterilizérov, rozhodol som sa, (bol som ukecaný) že urobím ešte jednu várku.

Kto má záujem o teleso UV-C sterilizátora komplet, nech dá vedieť na SS do 13.6.2004.
od pondelka budem zhánať veci a nebude možné doobjednanie.

Ahojte.
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Atilla » 09 Jún 2004 13:53 pm

davas zaruku ze cez tvoje trubice nebude prechadzat UV-C ziarenie ?
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod paulovic » 09 Jún 2004 14:18 pm

Dám ti záruku na pretekanie a tesnosť. Samozrejme nie na rozmlátenie kladivom.
Keby cez trubicu neprenikalo UV žiarenie, bolo by to asi tak účinné ako keby si tam mal normálnu trubicu, aj tú vypnutú. Predpokladám že máš na mysli teleso. UV nemám ako zmerať takže žial nie. V ziadnom prípade nedoporučujem sa do svetla pozerať. Ale je pekne modrasté :D ostatné už bolo preberané vo fóre.

táto ponuka je pre ludí ktorý si to chcú spraviť doma, ale nemajú peniažky, možnosti alebo schopnosti prípadne lenivosť, na jej výrobu.
Ak si si nevšimol, tak cena pokrýva len materiál a čosi navyše. (kvoli takýmto peniazom sa mi neoplatí ani zhánat komponenty, práca, bordel v byte ....)

si ochotný nabehať po BA cca 40km pre komponenty (ked už vieš kde sú a ake)(nepotrebuješ financovať prototypy), potom práca cca 1 hodina (všetko financujem sám) a nakoniec zavoláš aby si niekto, koho vlastne nepoznáš preto prišiel?

je to ako s PMDD od Viridisa. Hovoríte že je drahé. Nakoľko ho použivam som rád že používa laboratórne chemikálie a že sa mi do akva nedostane rôzny cajrajt. Radšej si priplatím ako si otrávit osádku akva.

ešte nejaké dalšie otázky?
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Atilla » 09 Jún 2004 16:06 pm

hej este 1 ripacka otazka

bud som sa zle vyjadril alebo ...
zaujimalo ma samozrejma ci PVC trubica neprepusta UV-C ziarenie von do okolia do miestnosti kde byvate

nie som fyzik preto neviem na akej vlnovej dlzke toto ziarenie je ani aky ma dosah ale pride mi ze ak nedavas zaruku na to ze PVC trubica nazachytava UV-C ziarenie ludia by to mali vediet ze to riziko tam je

este 1 vec
ano UV-C ziarivka svieti na modro ale nie UV-C to je bezfarebne to modre svetlo je iba doplnok nieco ako zemny plyn ten je bez vone a to co citite to je len pridavok aby sa dal analyzovat ak niekde unika

preto vy co to xcete kupit zvazte aj tuto moznost ze vam bude niekde pri akva prazit ultrafialove svetlo - mozte sa natierat kremom na opalovanie :) pre istotu

moja kupena UV (od heriho) ma certifikat ze cierny plast UV-C neprepusta
inak by som takyto ziaric domov nekupil

ak som v hlbokom omyle rad sa ospravedlnim ak niekto doda duchaplne informacie
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod skala » 09 Jún 2004 16:12 pm

UV podla mojich skromnych vedomosti neprechadza cez sklo. pochybujem, ze by prechadzalo cez ten novodur Atilla.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod paulovic » 09 Jún 2004 16:21 pm

Určite niečo prechádza.
Stále chodíš po vonku nakrémovaný a s okuliarmi na UV400? Aj ked je zamračene? čo vlastne ješ? myslíš si že voda ktorú piješ je čistá?

Toto je nekonečná debata a v konečnom dôsledku si to musí každý zvážiť sám. Ja som ponúkol len pomoc. Ostatné je na vás.
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod skala » 09 Jún 2004 17:15 pm

aj voda, aj vodna para UV zachytava.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod nino_q » 09 Jún 2004 18:01 pm

atilla, podla mna cez to PVC neprejde ziadne UV... resp. ziadne svetlo, ci uz viditelne, alebo infracervene, alebo ultrafialove - tot moj nazor
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Roby » 09 Jún 2004 18:53 pm

Som toho isteho nazoru ako Nino_q, cez vodu a PVC sa z toho UV ziarenia nedostane von nic, urcite nie viac ako na nas dopada zo Slnka... a dalsia vec, tu lampu co ma doma Atilla (predpokladam AquaEL), mam aj ja a nie som si isty kolko UV ziarenia prepustaju tie priehladne konektory...
Obrázok používateľa
Roby
 
Príspevky: 73
Obrázky: 6
Založený: 27 Sep 2003 21:08 pm
Bydlisko: BA

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Roman » 09 Jún 2004 21:21 pm

Ak mam byt uplne presny, tak akekolvek ziarenie teoreticky prenika cez akykolvek material. Je to len otazka pomeru hrubka / intenzita. Myslim si, ze ziarenie z 15W trubice zachyti 2-3mm PVC rura z 99,999% a tym povazujem ziarenie v okoli takejto lampy za porovnatelne s opalovanim pod mesiacom.

Pozn 1: Samozrejme nic nie je blbovzdorne a tak si dovolim upozornit ze ak nejaky spekulant da dole hadice a cez privodny konektor sa bude dost dlho pozerat dovnutra riskuje poskodenie sietnice.

Pozn 2: ak niekto pouziva na dezinfekciu namiesto 254nm (UV/C) nejake gamaziarenie z cyklotronu, odporucam okolo PVC este 20cm vrstvu betonu.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod marian » 10 Jún 2004 05:11 am

Kremicite sklo na 99,999% prepusta UV ziarenie. Je pravda, ze hranici s rontgenovym ziarenim, ale nema jeho schopnost prechadzat pevnymi latkami. Bezne sklo z nasho zivota neprepusta UV, alebo prepusta poriadne obmedzene. V sklenikoch sa pouziva sklo, ktore UV prepusta, aj to by som nedal krk na kolajnicu, ze v plnej miere. musim podotknut,ze UV nieje svetlo. Svetlo je len dosledok pri jeho vyrobe, lebo inac ako vybojom UV nevieme vyrobit.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod nino_q » 10 Jún 2004 07:05 am

marian napísal:V sklenikoch sa pouziva sklo, ktore UV prepusta

No neviem, to sa mi nejako nezda... ked som videl kolko stoji quartz trubka, tak ten sklenik by vysiel na dobre miliony...
Navyse, nevidim na to velmi dovod, preco by sme v skleniku mali chciet UV-C
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Roman » 10 Jún 2004 08:36 am

v sklenikoch sa pouziva najlacnejsie sklo na trhu. UV sice pekne vyfarbuje paradajky ale na quartzove sklo zahradkari nemaju rozpocet :)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.