Filter ako CO2 difuzer



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Filter ako CO2 difuzer

Odoslaťod lubosmihula » 20 Okt 2011 21:11 pm

Až teraz som pochopil, burčiak to je vlastne to moje droždie. Som v tomto obore nováčik tak sorry. Opravujem sa, v tej fľaši je burčiak.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: Filter ako CO2 difuzer

Odoslaťod Poly » 20 Okt 2011 21:28 pm

Pouzivam tuto metodu aj na externom filtri Eheim 2073 (papierovy prietok 1050 l/h) a uplne bez problemov - davkujem 3-5 bubliniek za sekundu. Iba ku koncu dna sem-tam zavrci a vypluje zopar bubliniek, nic viac. CO2 sa rozpusta velmi rychlo a je vysoko pravdepodobne, ze bublinky, ktore prejdu filtrom su inertny plyn - dusik, alebo nieco podobne.
Dovod:
1. Potravinarsky CO2 je sice velmi cisty, ale nie 100%. Myslim, ze ma okolo 99,9%, alebo 99% CO2, zvysok je iny plyn, napr. dusik. Ak idu do filtra 3 bubliny za sekundu, to je 108000 bublin za 10 hodin. Z toho hypoteticky min. 108 bublin je inertny plyn, cize to co prejde cez filter, je podla mna prave tento plyn a nie CO2 :) Dusik je sice rozpustny vo vode, ale velmi zle, len cast sa dokaze rozpustit a zvysok prejde filtrom.
2. Urobil som taky primitivny experiment - zastavil som prietok filtra a koleno nasavacej trubky filtra som napustil oxidom uhlicitym. Pustil som filter na slabo, tak aby voda cez tuto bublinu len pretekala, ale nestrhla ju so sebou. Behom par desiatok sekund sa velka cast bubliny rozpustila a zostala len mala bublinka, ktora sa uz dalej ani po niekolkych minutach nerozpustala - a to nemoze byt nic ine, len inertny plyn - teda to, co za beznej prevadzky ku koncu dna prejde filtrom :)
Preto rozpustanie CO2 v externom filtri povazujem za 100% ucinne, elegantne, bezudrzbove a nehlucne.
Naposledy upravil Poly dňa 20 Okt 2011 21:42 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Filter ako CO2 difuzer

Odoslaťod Milan666 » 20 Okt 2011 21:35 pm

Poly, ale ty hovoríš o externom filtri.

lubosmihula, objavuješ už dávno objavené a už dávno vylepšené , nájdi si tému CO2, aby si sa vyhol podobným trapasom, "burčiak" sa to volá už zopár rokov. Tá pollitrová fľaša je malá, dnes sa už zaoberáme ako predĺžiť kvasenie, teda bublanie. Takže téma CO2
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Filter ako CO2 difuzer

Odoslaťod Viktor » 06 Nov 2011 00:33 am

Poly napísal:Pouzivam tuto metodu aj na externom filtri Eheim 2073 (papierovy prietok 1050 l/h) a uplne bez problemov - davkujem 3-5 bubliniek za sekundu. Iba ku koncu dna sem-tam zavrci a vypluje zopar bubliniek, nic viac. CO2 sa rozpusta velmi rychlo a je vysoko pravdepodobne, ze bublinky, ktore prejdu filtrom su inertny plyn - dusik, alebo nieco podobne.
Dovod:
1. Potravinarsky CO2 je sice velmi cisty, ale nie 100%. Myslim, ze ma okolo 99,9%, alebo 99% CO2, zvysok je iny plyn, napr. dusik. Ak idu do filtra 3 bubliny za sekundu, to je 108000 bublin za 10 hodin. Z toho hypoteticky min. 108 bublin je inertny plyn, cize to co prejde cez filter, je podla mna prave tento plyn a nie CO2 :) Dusik je sice rozpustny vo vode, ale velmi zle, len cast sa dokaze rozpustit a zvysok prejde filtrom.
2. Urobil som taky primitivny experiment - zastavil som prietok filtra a koleno nasavacej trubky filtra som napustil oxidom uhlicitym. Pustil som filter na slabo, tak aby voda cez tuto bublinu len pretekala, ale nestrhla ju so sebou. Behom par desiatok sekund sa velka cast bubliny rozpustila a zostala len mala bublinka, ktora sa uz dalej ani po niekolkych minutach nerozpustala - a to nemoze byt nic ine, len inertny plyn - teda to, co za beznej prevadzky ku koncu dna prejde filtrom :)
Preto rozpustanie CO2 v externom filtri povazujem za 100% ucinne, elegantne, bezudrzbove a nehlucne.

Super Poly, tak konecne viem, preco my vychadzaju bublinky z rampy. Ja som si myslel, ze je to CO2. Myslel som, ze ho je tam vela nahromadeneho a vytlaca ho von.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.