Výroba UV sterilizátora



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Atilla » 10 Jún 2004 08:36 am

povodne som tu mal clanok na celu stranu ale rozhodol som sa inac aj ked ste ma nepresvedcili jedine budem oponovat skalovi a spol co tvrdia ze UV neprechadza sklom - prechadza a dobre

je to na kazdom ci mu bude doma ziarit non-stop UV-C a o 2 roky pride navstivit Onkologicke centrum a mozno nie :)

roby v prilozenom manuale je bod kde pisu ze tie biele vstupy/vystupy zachytavaju UV v takom rozsahu v akom to cierne oblozenie (obal)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Reklama

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Roman » 10 Jún 2004 09:02 am

Opakujem , sklo prepusta UV , ide o to kolko percent pri akej hrubke skla.

Niekde na webe som dokonca nasiel grafy priepustnosti bezneho skla podla hrubky a vlnovej dlzky (UV-A, UV-B, UV-C )
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Ig » 10 Jún 2004 10:17 am

Roman napísal:Ak mam byt uplne presny, tak akekolvek ziarenie teoreticky prenika cez akykolvek material. Je to len otazka pomeru hrubka / intenzita.

Dovolim doplnit druhu vetu, lebo prenikanie ziarenia cez material zavisi od vlnovej dlzky ziarenia, jeho intenzity a potom zo strany materialu od jeho absorbcnych schopnosti t.j. od struktury a potom od hrubky materialu.

Inak skorej by som sa zameral na to co Roman nenapisal (aspon som nenasiel), ze na koncoch kde je prechod trubice cez gufero, trubica vytrca cca do 1mm. Ide o nechraneny priestor pre unik UV-C. Z tohoto dovodu by som vyrazne doporucil vsetkym UV-C chtivym, aby tento vyrobok mali uzavrety v skrinke pod akvarkom, respektive niekde na vhodnom mieste a nemali ho polozeny volne nechraneny pri akvarku. A este by som doporucil, aby ostane zariadenia, ako je napr. filter tiez oddelili od tohoto UV-C koli zmene vlastnosti materialu ako je napriklad PVC, atd. ... .

Ja som vlatnikom tohoto UV-C a pri dodrzani uz spominanych zasad, nemam ziadne obavy z pouzivania sterilizatora.


NOTE:
Co sa tyka kremiciteho skla a kremikovej struktury samotnej, tato vyrazne nezabranuje prieniku UV ani IR ziarenia. Raz som bol na exkurzii na VS v Lipt. Mikulasi, kde mali 50W IR laser (ziarenie uz nebolo vo viditelnom spektre). Prierez luca bol 1cm2 a pilili s nim tehly. Potom tam mali sosovku z kremiku (bol to monokrystal - samozrejme ze nie cisty), ktorou sustredovali toto ziarenie do ohniska a to ste mali vidiet taviace a rezacie schopnosti. Nic nevydrzalo. :o
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod skala » 10 Jún 2004 10:50 am

ja tvrdim to iste co roman o skle a UV. Atilla, trochu som to zbagatelizoval. inak tu trubleku od romana paulovica mam tuto pred sebou na stole.
Ig, a co take tie za 40 Sk uzavery, take stuple. Akurat kvoli elektrike sa musi do nich spravit otvor. nejako sa im aj nadava, roman paulovic bude vediet ako. stytidsiatky ....
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Ig » 10 Jún 2004 11:03 am

skala napísal:Ig, a co take tie za 40 Sk uzavery, take stuple. Akurat kvoli elektrike sa musi do nich spravit otvor. nejako sa im aj nadava, roman paulovic bude vediet ako. stytidsiatky ....

BTW asi maju 40 mm priemer.

No ak su na to stuple resp. ukoncovacie krytky, ktore to dokazu dostatocne zakryt, tak potom OK. Len to musi byt odoberatelne a nie lepene, lebo treba aj servis.


Co sa tyka priepustnosti cez PVC suhlasim s Romanom, ze prienik je minimalny, ale istota je gulomet a preto to budem mat v skrinke pod akvarkom. Roman to ma umiestnen nad akvarkom a cele je to vlastne v drevotrieskovej skrini a podla mna to uplne staci.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod skala » 10 Jún 2004 12:08 pm

ano, su odoberatelne. drzim jednu taku teraz v ruke. je seda a na vrchu je napisane REDI 40 PVC. ma to taky maly zarez zvrchu - taky naznak ciapocky. Samozrejme odoberatelne to je. tu to nebolo velmi dostat, aspon vtedy, mam to z PY, stalo to nejake drobne.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod paulovic » 10 Jún 2004 14:06 pm

správne. :D Na UV-C ktoré som robil komplet aj s predradníkom som použil 40 zátky na novodur, v ktorých je diera na káblel ( v zatlačenom stave po osi telesa) a dalšia diera zospodu zátky, ktorá je robená z dôvodu pretečenia vody (prípadne pretečenie gufera, bude vytekať voda von a nebude sa množiť až zasiahne kontakty)
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod jacik » 21 Jún 2004 11:27 am

nasiel som celkom zaujimavy dokument o ucinkoch UVC na cloveka, a aj ako sa proti UVC chranit. clanok som ulozil na http://jacik.akva.sk/clanky/uvc/sg22uvcomplete.pdf

oplati sa precitat kapitoly:
3 BIOLOGICAL EFFECTS OF ULTRAVIOLET RADIATION ON MAN
4 EXPOSURE LIMITS
6 PROTECTION AGAINST ULTRAVIOLET RADIATION
7 SOME DATA ON ATTENUATION OF ULTRAVIOLET RADIATION

co sa tyka absorbcie UVC plastmi a nasledne degradacie plastu pod vplyvom UVC:
Plastics have very long molecules which are easily damaged by chain scission. UV radiation is particularly effective in degrading these substances, and so for commercial use UV absorbers are always incorporated. Hence, transparent plastics form effective shielding against UVB and UVC. In the long term all plastics will degrade, so shields against UV radiation must be examined frequently for signs of crazing and cracking.

cavte
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Emilo » 23 Jún 2004 15:01 pm

Kde v BA dostať UVC trubice?
Obrázok používateľa
Emilo
 
Príspevky: 2
Založený: 01 Júl 2003 09:12 am

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod paulovic » 23 Jún 2004 15:06 pm

skús firmu Prolux, www.prolux.sk

práve ich kúpil 25ks. :D
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod jacik » 25 Jún 2004 09:16 am

super link http://faq.thekrib.com/filters.html

co sa tyka bezpecnosti je v kapitole Ultraviolet Sterilizers text:
The same property of this light that kills germs can damage your eyes, and special care MUST BE TAKEN to avoid direct or indirect eye contact with this light. [This is especially serious because the damage occurs inside your eyes before you feel any pain. Too many people have already damaged their eyes in this way!]
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod affinis » 25 Jún 2004 11:23 am

Chcel by som pripojit moje skusenosti a aj sa podakovat Romanovi Paulovicovi za UV-cku...zachranila moju zelenu bazinu a za 5 dni bolo akvarium ako predtym, nic ine na ten zakal nepomahalo (zatienenia, vymena vody-este horsie :-), ani ziadny pripravok). Este mierny mliecny zakal pretrvava, ale momentalne zachranuje dalsie akvarium postihnute rovnakym problemom, ako bolo moje - zeleny zakal.
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Karel Kosina » 15 Dec 2004 14:37 pm

Reaguji na zde uvedený návod na stavbu sterilizátoru od pana Romana Pauloviča.Dovolte mi k tomuto několik poznámek.Co se týče funkčnosti uvedeného zařízení,tak splňuje požadovaný účel.Daleko závažnější je zde otázka bezpečnosti jeho provozu.Není zde žádná ochrana proti šíření nebezpečného napětí při poškození UV trubice(očekával jsem alespoň uzemnění mosazných přírub na vstupu a výstupu vody které jsou vidět na fotodokumentaci),případně vytékání vody na přívodní kontakty při jejich nedokonalé izolaci.Když jsem zde četl jak někteří akvaristé mají dokonce i uzemněnou vodu ponořenou nerez tyčkou,tak při pomyšlení,že by z tohoto zařízení při poruše "přitékala" fáze,se mi promítá výlov el.proudem.Dále je zde použit běžný PVC materiál a jeho limity případných škodlivých látek jsou stanoveny pro normální použití,při ozářování UV mohou tyto stoupnout nad přípustnou mez a také u tohoto dochází k dosti časově rychlému poškození v podobě popraskání a rozpadu.Specielní plasty odolné vysokým dávkám UV záření nejsou v běžné obchodní síti,potřebné výrobky se vyrábějí na zakázku a jsou mnohanásobně dražší.
Tímto by měla být UV trubice uložena v nerez trubce,šroubovací konce opatřeny vodotěsnými průchodkami pro přívody.Samozřejmě k této trubce připojen ochranný vodič a pro okamžitou reakci odpojení při poruše bych doporučoval připojení přes chránič.
Jinak jsem v zahraniční akvaristické literatůře nalezl silně polemické články pro a proti použití tohoto zařízení.UV záření v oblasti mikroflóry a fauny vody zničí jednak vše špatné,ale také vše dobré a potřebné.Takto upravená "mrtvá" voda neodpovídá přirozeným podmínkám,ryby jsou choulostivé,přemístění do jiných podmínek většinou nepřežijí.
Tento sterilizátor by se měl používat spíše vyjímečně,např. při propuknutí nějaké choroby,úpravy vody pro odchov a pod.Rozhodně by se neměl nasazovat např. při pouhém zařasení.Dlouhodobý provoz může u více osazených nádrží způsobit mléčný zákal vody,který je způsoben vysokým množstvím mrtvých mikrooganizmů,které filtr není schopen zachytit.
Vaše reakce,poznatky a zkušenosti přivítám taktéž na BPS@atlas.cz
Karel Kosina
 
Príspevky: 3
Založený: 15 Dec 2004 13:59 pm
Bydlisko: Praha

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Alik » 15 Dec 2004 21:03 pm

Souhlasim, ale furt je to za malo penez hodne muziky. Pro případné krátkodobé nasazení, kdy stejne hrozí obyvatelum akvária zkáza je to dobry. UV se nekde pouziva trvale?
Alik
 
Príspevky: 8
Založený: 12 Dec 2004 00:09 am
Bydlisko: CZ Usti nad Orlici

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod marlo » 15 Dec 2004 21:34 pm

Karel Kosina napísal:Reaguji na zde uvedený návod na stavbu sterilizátoru od pana Romana Pauloviča........................
Vaše reakce,poznatky a zkušenosti přivítám taktéž na BPS@atlas.cz

Ono co si napisal moze byt pravda "ale" maju to takto vyriesene ako si to napisal aj firmy ktore vyrabaju a predavaju UV sterilizatory tu v SK/CZ ?
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod paulovic » 16 Dec 2004 10:28 am

odpoved pánovi Kosinovi, ktorá odišla emailom 15.12.2004

reagujem na Váš príspevok k článku o UV sterilizácii.

to čo ste napísal v princípe je pravda. Treba si však uvedomiť z čoho som vychádzal. Nedostatok financií na zakúpenie originál výrobku (premrštené ceny) a riešenie problémov. V mojom prípade je UV zavesené na stene nad akva a je stále napojenie na výtok filtra Fluval 240 už cca 10 mesiacov a aj keby voda pretiekla, čo nepredpokladám (gufero, najkvalitnejšie bežne dostupné je silikonova pryž)( keby používali výrobcovia guferá namiesto obyčajných gumičiek, boli by menšie problémy pri utesňovaní ) dostane sa zase len do akvária. Čo sa týka bezpečnosti, nikdy som netvrdil, že plasty ktoré som použil zodpovedajú normám na UV. Hľadalo sa rozumné riešenie, za najmenšiu cenu. To čo je uvedené na fotografiách je druhé kurilské spracovanie. Elektrické obvody je ideálne napájať na chránič, len v panelákoch pri dvojvodičovom vedení je to trochu problematické. Ja s chráničom počítam a preto som zabudoval nerez tyčku do vody. Radšej obetujem osadenstvo akvária (budem veľmi plakať) ale nikoho ďalšieho to nezabije. Celé akva je zabudované v drevenej stene, takže nie je možný priamy pohľad na UV.
Kontakty sú napájkované a zaizolované samožmrstovacou bužírkou. Celé UV je napájané z el.predradníka zo žiarovky (ďalší fušerák) Vývod je opatrený krytom na ktorom je zospodu dierka na odvod vody, ktorá by sa tam náhodou dostala, takže kontakty nie su viditeľné. Ak sa objaví na hociktorom mieste voda, je to známka únavy materiálu a treba ho ihneď vymeniť.

Čo sa týka funkčnosti, je to overené, funguje.
Osobne to používam cca raz za mesiac na 2-3 dni ako prevenciu. Taktiež nie som zástanca neustáleho používania UV.

PS: vodotesné priechodky sú odolné do akého tlaku? Gufero sa používa na utesnenie otáčajúcich materiálov v priemysle. (kľuková hriadeľ auta, vysokotlaké čerpadlá ... (teplota, tlak)) takže, podľa môjho názoru sú na tento účel podstatne lepšie stavané. Ich tvar je riešený tak, že čím vyšší tlak, tým viac sa budú dotýkať stredového materiálu (trubice).
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Igypop » 16 Dec 2004 11:26 am

to Paulovic:
napajkované a zaizolované drôty na trubici moc nepomôzu. Kovové púzdra na koncoch trubice nie sú vodotesne nalepené, takze podla mna pod ne a potom na kontakty sa voda môže dostať, za predpokladu, že povolí tesnenie.
Napriek tomuto, mám takúto lampu urobenú a používam ju :!: Takmer na každom elektrickom výrobku pre akvária je v návode napísané, aby bol odpojený kým sa hrabete v akva. Takže, osobne vypínam úplne všetko, keď sa pechorím do vody v akva. Istota je istota...

Ad tesnenia: Ja som použil gumené O-kruzky za 5SKK, a po niekolkých tisíckach hodín prevádzky niesú poškodené. Mal som tento svoj "výrobok" položený pod akva a nietiekol, takže bežný tlak to vydrží.

PS: keď konečne kúpim digitál za ušetrené chechtáky, tak odfotím. :)
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Karel Kosina » 16 Dec 2004 15:16 pm

marlo napísal:
Karel Kosina napísal:Reaguji na zde uvedený návod na stavbu sterilizátoru od pana Romana Pauloviča........................
Vaše reakce,poznatky a zkušenosti přivítám taktéž na BPS@atlas.cz
Ono co si napisal moze byt pravda "ale" maju to takto vyriesene ako si to napisal aj firmy ktore vyrabaju a predavaju UV sterilizatory tu v SK/CZ ?

Za všechny co jsou na trhu ruku do ohně bych nedal,ale u těch které jsem viděl byla UV trubice uložena v trubce oddělující ji od vody.Jinak také např.u AQUA-UV TG-25 a TG-55 jsou provedeny v úpravě odolné proti stříkající vodě s předřadným zařízením (trafem)podle předpisu IP65 (DIN 40 050)
Karel Kosina
 
Príspevky: 3
Založený: 15 Dec 2004 13:59 pm
Bydlisko: Praha

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Igypop » 16 Dec 2004 15:52 pm

Hlavným motívom k výrobe vlastnej UV lampy boli peniaze.
Je rozdiel investovat 600 a 6000. Každý kto si ju vyrobil a používa bol infomovaný o rizikách s tým spojených.

Je samozrejmé, že žiadne peniaze nestoja za úraz el. prúdom, preto si dúfam každý zvážil či je ochotný to riziko niesť.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod jacik » 21 Dec 2004 22:50 pm

aha co som nasiel :)
UV sterilizátor normy, nenormy! www.elektrika.cz/data/clanky/clanek.200 ... 7481435793
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Ig » 22 Dec 2004 11:49 am

Neviem, ale asi som to nepochopil -> tie komentare ku skopirovanemu navodu od Romana.
Same bla-bla-bla-bla .... skratka par chytrakov si zavtipkovalo na sikovnom navode bez akychkolvek rozumnych konstrukcnych zlepsovacich navodov okrem Karola Kosinu.
Ale aspon som sa pobavil :lol: :lol: :lol:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod barky » 22 Dec 2004 13:06 pm

Mam podobny nazor ako IG - nic konkretne tam nie je napisane, ocakaval by som, ze ak uz autor clanok skopiruje z nejakej web stranky (v tomto pripade akva.sk) poziada o suhlas adminov respektive autora clanku a naozaj by ma zaujmalo ci to v tomto pripade urobili.

Co ma vsak zaraza viac je fakt, ze tak velmi skritizovali uv-cku ako tam nie je dodrzany takmer ziadny predpis a pod. a pritom uv-cku od Majera, ktora je podla mna co sa tyka konstrukcie takmer identicka je schvalena uradmi na Slovensku a ma certifikat. Tymto nechcem napadat p. Majera a jeho produkt, sami ho v chovni mame a pouzivame bez akychkolvek problemov - ide mi len o princip.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod Karel Kosina » 23 Dec 2004 07:58 am

V katalogu GM ELECTRONIC jsou uvedeny LED UV diody a v příkladu jejich použití je mimo jiné uvedena i dezinfekce filtrů v akvaristice.
I když se domnívám,že jejich vlnová délka je již málo učinná pro sterilizaci,zajímalo by mě,zda někdo z Vás viděl nějaké sterilizační zařízení s použitím LED UV diod.Vaše poznatky přivítám také na email:
BPS@atlas.cz
Přeji všem přátelům rybího světa hezké vánoce a vše nejlepší do Nového roku 2005.
Karel Kosina
Karel Kosina
 
Príspevky: 3
Založený: 15 Dec 2004 13:59 pm
Bydlisko: Praha

Re: Výroba UV sterilizátora

Odoslaťod drda1 » 27 Dec 2004 01:45 am

Ahojte
k UV-LED diodam som nasiel nasledujuci clanok www.my-led.com/0914_uv_led_strip.php
Po precitani mi vychadza, ze nie su vhodne na dezinfekciu, nakolko sa pri nich nejedna o UV-C svetlo, o ktore nam prave ide.
Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.