Biomolitan, bude stacit ?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod Bob » 11 Jún 2004 14:17 pm

Prave si dokoncujem kanistrovy externy filter s prietokom 1500 l/h, kde som si ako filtracnu zlozku zvolil "iba" biomolitan roznej hustoty (TM-10,20,30) cca.13 litrov. Na fore som si presiel vsetko, tykajuce sa tejto temy a hlavne naplni do externych filtrov. Biomolitan je povazovany za jeden z najlepsich filtracnych materialov a to ako na mechanicku tak aj na biologicku filtraciu, ale ak si pozriem zlozenia komercnych filtrov (Fluval) tak biomolitanu je tem postriedmo, co ma dost udivuje.Teraz som si nie celkom isty ci si tam mam dokupit nejaku tu keramiku, alebo ci ten biomolitan bude stacit. Viem, ze tato tema tu uz bola "pretriasana" x krat, ale aj tak by som sa rad utvrdil v tom, ze postupujem korektne. Dakujem.
Obrázok používateľa
Bob
 
Príspevky: 123
Obrázky: 128
Založený: 06 Apr 2004 10:51 am
Bydlisko: Michalovce

Reklama

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod nino_q » 11 Jún 2004 14:42 pm

stacit urcite bude, otazka je ako sa bude zanasat - my sme tiez mali iba molitan, ale dost sa to zanasalo, tak sme ako prvy stupen dali keramiku a odvtedy je pokoj

takze moje odporucanie - skus to s tym molitanom a uvidis, ako sa to bude spravat
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod Ig » 11 Jún 2004 15:30 pm

No akurat tiez dokoncujem externy biofilter a akurat dnes idem kupovat biomolitan 20. Celkovy vnutorny objem to bude mat cca 13 litrov (akva je 300litrov). Myslim si, ze by to malo uplne stacit, pretoze mam FLUVAL 304, ktory som naplnil molitanom (ani nie bio) cca 6 litrov. Hodnoty NO2 a NO3 sa pohybuju v minimalnych hodnotach. Rias som sa uz zbavil. Cele to funguje uplne nadherne, takze myslim si ze molitan musi stacit, ziadne drahe naplne.

Co vsak bude asi odlisne, ze ja pouzijem 304 a zanho este pripojim spominany filter. Vo fluvale bude prebiehat mechanicka filtracia s roznymi molitanmi.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod Spectre » 11 Jún 2004 15:33 pm

Pokial by sa molitan nemal zanasat, tak je asi dobre ho odstupnovat od uplne hrubeho az po jemnulinky :)

nino_q:
Co sa tyka biofiltracie, preco keramiku nazaciatok??? Nemalo by to byt naopak.. keramiku az nakoniec, ako cisto biologicku filtraciu?
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod Rori » 11 Jún 2004 15:40 pm

To Bob a Iq :

Robite si vlastny vonkajsi filter - uzavrety?
Co ste pouzili ako nadobu?
Ake cerpadlo?
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod nino_q » 11 Jún 2004 15:40 pm

Spectre napísal:Co sa tyka biofiltracie, preco keramiku nazaciatok??? Nemalo by to byt naopak.. keramiku az nakoniec, ako cisto biologicku filtraciu?

Lebo keramika je v podstate ako velmi hruby molitan - zachyti najhrubsie necistoty a molitan sa uz tak nezanasa.
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod Spectre » 11 Jún 2004 15:58 pm

nino_q napísal:
Spectre napísal:Co sa tyka biofiltracie, preco keramiku nazaciatok??? Nemalo by to byt naopak.. keramiku az nakoniec, ako cisto biologicku filtraciu?
Lebo keramika je v podstate ako velmi hruby molitan - zachyti najhrubsie necistoty a molitan sa uz tak nezanasa.

No ja osobne som kupil take valceky HyKER, ktore su este v strede predelene. Funkcia by mala byt taka, ze valceky su porezne a usadzuje sa v nich vela bakterii. Je teda tato keramika efektivnejsia na bio, alebo sa moze pouzit, ako kombinovany filter? Osobne mi totiz pripada, ze tie valceky moc mechanickeho humusu nezachytia, ale to je subjektivny nazor vyvolany vizualnym pozorovanim valcekov :)
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod nino_q » 11 Jún 2004 16:03 pm

pravdupovediac, neviem co myslis tym ze su v strede predelene. tie co mame my (od sery) su vlastne kratucke trubky. Zachytavaju toho dost na to, aby to potom neupchavalo molitan.

K tomu ci staci keramika na filtraciu sa neviem vyjadrit, osobne by som to vsak radsej neriskoval (nieje predsa problem dat aj molitan)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod Peter » 11 Jún 2004 21:21 pm

Tiez si neviem predstavit ako mozu "keramicke" trubky zachytavat hrube necistoty. Tie necistoty sa nalepia na povrch, alebo sa komora s valcekmi naplni necistotami? Tiez som si myslel ze valceky sluzia viac pre bakterie ako na zachytavanie necistot. Zaujima ma to, lebo vrchny kus biomolitanu mam vzdy zaneseny dost znacne, hlavne z dovodu uvolnovanych stetiniek. Zeby som celkom hore dal cosi ine?
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod jojko » 11 Jún 2004 21:49 pm

ja mam hruby molitan zatial len v jednej komore /cca25 l/ a funguje v pohode tak 5 mesiacov. prietok filtra mam tych 1500 l/hod mozno kusok viac. mam v plane postupne doplnit aj jemnnejsie molitany. keramiku zatial nepocitam. ale v pripade zanasania ju pouzijem
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod Ceco » 11 Jún 2004 21:55 pm

Ja pouzivam na mechanicku filtraciu material podobny vatelinu. Je v prvej casti filtra (mam vnutorny uzvarety). Ten zachytava hned v prvej casti filtra mechanicke necistoty vacsieho rozmeru. Zabezpeci, aby sa mi neupchali filtracne materialy v dalsich castiach filtra. Dalej mam pod nim biomolitan hrubsej zrnitosti. V poslednej casti filtra mam jemny biomolitan, ktory zachytava aj tie najjemnejsie necistoty, ktore sa dostali cez prve 2 vrstvy. Funguje mi to uplne uspokojivo. Aj brutalne rozvirene akva po vacsej udrzbe je v priebehu niekolkych hodin uplne ciste. Vatelinovy predfilter vsak musim vymienat tak raz za 10 dni, lebo je dost zaneseny. Ostatne naplne cistim tak raz za 2-3 mesiace (preplachnem vo vode odsatej z akvaria).
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod salik » 12 Jún 2004 20:03 pm

Peter napísal:Tiez si neviem predstavit ako mozu "keramicke" trubky zachytavat hrube necistoty. Tie necistoty sa nalepia na povrch, alebo sa komora s valcekmi naplni necistotami? Tiez som si myslel ze valceky sluzia viac pre bakterie ako na zachytavanie necistot. Zaujima ma to, lebo vrchny kus biomolitanu mam vzdy zaneseny dost znacne, hlavne z dovodu uvolnovanych stetiniek. Zeby som celkom hore dal cosi ine?

- valceky/trubky atd. z keramiky - je to len keramicka trubka narezana na male casti, nie je porezna - pouziva sa na predfiltraciu, na valcekoch sa zachyti len hruba/vacsia necistota, prakticky sa nemozu upchat, nie je vhodny na bilogicku filtraciu, na hladkom povrchu valcekov sa zachyti len male mnozstvo bakterii

- valceky/gulicky atd. - material sinterove sklo, extremne porovity material na biologicku filtraciu (viac v clanku filtracny material)

Bob, ten molitan bude stacit, ak sa predsa len bude zanasat 1 komora, mozes pouzit tie keramicke valceky
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod Bob » 14 Jún 2004 08:58 am

Dakujem za odpovede.

Rori napísal:To Bob a Iq :
Robite si vlastny vonkajsi filter - uzavrety?
Co ste pouzili ako nadobu?
Ake cerpadlo?

Ano, filter bude uzavrety. Ako nadobu som pouzil dve nadoby z doplnkov vyzivy pre sportovcov (takzvane proteiny) a to tak, ze z jednej som odrezal vrchnu a z druhej spodnu cast a napokon som ich zlepil. Ziskal som tak nadobu vysoku 50cm o priemere 20cm. TM10-20cm, TM20-15cm, TM30-5cm. Cerpadlo: Powerhead 802.
Obrázok používateľa
Bob
 
Príspevky: 123
Obrázky: 128
Založený: 06 Apr 2004 10:51 am
Bydlisko: Michalovce

Re: Biomolitan, bude stacit ?

Odoslaťod Ig » 14 Jún 2004 09:53 am

Rori napísal:To Bob a Iq :
Robite si vlastny vonkajsi filter - uzavrety?
Co ste pouzili ako nadobu?
Ake cerpadlo?

Ako som pisal, u mna bude hnat FLUVAL 304 a zan pripojim externy biofilter. Ten je lepeny zo skla s rozmermy 40 cm vyska a 20x20 cm podstava a v strede je deleny prepazkou. Na vrchu su dve skla 20x10 cm tiez prilepene silikonom. V nich je vyrezana diera s priemerom 25mm, kam umiestnim priechodky na pripojenie hadic.

Cistenie je jednoduche: raz za cca 5 mesiacov odrezem vrch, vycistim molitan a naspat zalepim. Je to 12 cisteni za 5 rokov alebo 2.4 cistenia za 1 rok. Podla mna musi stacit. :wink:
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod mitko666 » 28 Jún 2009 17:52 pm

nedali by sa tie keramicke valceky nahradit niecim lacnejsim, napr strkom vacsich zrn alebo rozbitim kvetinacom?mam na mysli nieco vacsie, nie molitan.
Obrázok používateľa
mitko666
 
Príspevky: 37
Obrázky: 11
Založený: 01 Sep 2008 01:04 am

Odoslaťod dusik » 28 Jún 2009 18:19 pm

mitko666 napísal:nedali by sa tie keramicke valceky nahradit niecim lacnejsim, napr strkom vacsich zrn alebo rozbitim kvetinacom?mam na mysli nieco vacsie, nie molitan.


akvaglay ground
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.