Figaro 580 l



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Poly » 26 Okt 2011 23:26 pm

U mna sa krutili listy a odumierali vrcholy pri predavkovani draslikom - daval som KNO3, KH2PO4 aj K2SO4. Odkedy davam len Plantex (=len mikroprvky), rastie vsetko, ako ma.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Figaro » 27 Okt 2011 07:29 am

Od kedy dávam vyššie dávky KNO3 aby som udržal dusík na úrovni aspoň 10, nepridávam K2SO4. Myslím, že z KH2PO4 veľa K do vody nedám. Pokiaľ bol dusík niekde na úrovni cca. 10, len niekedy a niektroré eustralisy degradovali väčšinou pred alebo po výmene vody. Teraz som sa vrátil z dovolenky o akva sa starala manželka, hnojila ho obvyklými dávkami t. j. 15 ppm NO3 týždenne. Zistil som, že sú zdegradované okrem niektorých eustralisov aj Hygrophilly skoro všetky. Po meraní mi test ukázal NO3 O. Zodvihol som ho na 20 rastlinky ožili. Mne to raz vychádza, že NO3 musím do akva v tomto stave dávať a to poriadne. Skúsim ho teraz držať niekde okolo 20, čomu prispôsobím pridávanie KNO3. Alebo ako inak pridať NO3 aby som sa vyhol prípadnému predávkovaniu K. Aj keď na predávkovanie K to podľa mňa zatiaľ nevyzerá.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod playman22 » 27 Okt 2011 09:40 am

Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Figaro » 27 Okt 2011 09:51 am

Tieto stránky som viac x študoval, aj tam píše, že pri viac svetla a CO2 je treba aj viac živín. Čo je viac, na akej úrovni držať NO3 ? Kalkulačku samozrejme používam ale na inej stránke. Myslím, že aj na mojom Pogu vidno, že hladuje. Pekné má len vršky, spodné lístky zhadzuje a sú žlté.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Figaro » 27 Okt 2011 12:50 pm

Poly napísal:U mna sa krutili listy a odumierali vrcholy pri predavkovani draslikom - daval som KNO3, KH2PO4 aj K2SO4. Odkedy davam len Plantex (=len mikroprvky), rastie vsetko, ako ma.


Pokiaľ budem dávať do akva len mikro u mňa TC, pri zakladaní akva som nepoužil obohatený substrát, len čistý piesok, rybiek mám v podstate asi málo, odkiaľ rastlinky zoberú makro prvky ?
Nechem mudrovať a rýpať, len uvažujem. a pýtam sa
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod gargamel » 27 Okt 2011 21:35 pm

Krása. :!:
Naposledy upravil gargamel dňa 27 Okt 2011 21:40 pm, celkovo upravené 1 krát.
gargamel
 
Príspevky: 81
Založený: 26 Feb 2011 18:33 pm

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod gargamel » 27 Okt 2011 21:37 pm

Nádherné akvárko, opravdu jedno z nejhezčích na českém a slovenském netu, co jsem zatím viděl. CO2 máš asi podle toho, že tam nejsou žádné řasy pořešené. Problém vidím u tebe v hnojení. Tobě by více než komu jinému seděla metoda hnojení estimative index: http://www.rostlinna-akvaria.cz/metoda- ... ndex-ei-10 Na tolik rostlin je to opravdu dobrá volba, dost dlouho jsem ji provozoval a mám s ní výborné zkušenosti a výsledky.
"na akej úrovni držať NO3 ?"
Na takové, aby nebyla žádná hodnota živin na nule. Pro různé druhy rostlin existují různá doporučení, ale v zásadě to chce udržovat živiny vždy nad nulou. Podrobnější hodnoty ke specifickým druhům jsou popsány zde: http://www.rostlinna-akvaria.cz/akvarijni-rostliny u některých z rostlin.
Jinak jde vidět, že ses inspiroval v zahraničí a výsledky jdou pořádně znát. Pořeš to hnojení a popřemýšlej nad tím EI, myslím, že bys s ním byl spokojen.
Naposledy upravil gargamel dňa 27 Okt 2011 21:40 pm, celkovo upravené 1 krát.
gargamel
 
Príspevky: 81
Založený: 26 Feb 2011 18:33 pm

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Poly » 27 Okt 2011 21:39 pm

Kazde akva je ine :) Pisal som len moj postreh. U mna zatial rastliny nudzu o dusik nemali, aj ked som ho vobec nepridaval. Ci to tak je aj u teba si musis overit, len som chcel nacrtnut, jednu z moznych pricin :)
Inac mozno by stacilo zvysit davku mikro, aby sa zlepsil pomer mikroprvky:draslik. Problem nadbytku draslika je totiz skor problem nespravneho pomeru s ostatnymi mikroprvkami, nez len samotny nadbytok.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Snoopy » 27 Okt 2011 22:48 pm

Velmi pekne!! THUMBS UP!! ;)
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Milan666 » 28 Okt 2011 07:48 am

Mňa zaujal nesmierne ten filter, nemôžeš ešte obetovať foto v horizontálnej, resp. vertikálnej polohe celý? Vopred ďakujem a akvárko chválim, pohľad na neho lieči dušu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod LaXo » 28 Okt 2011 10:32 am

Perfektne akva, nech sa Ti riasa vyhyba oblukom :)
PS: mame podobne podomacky vyrobene dropcheckery :)
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Figaro » 28 Okt 2011 12:20 pm

Ahoj všetci
v prvom rade Vám všetkým,ktorí ste moje akva chválili a páči sa Vám, ďakujem, veľmi ma to teší a je to perfektná motivácia do ďalšieho vylepšovania.

to, že mi kleslo NO3 k nule sa mi stalo teraz po 1. x, neviem si to vysvetliť, prečo k tomu došlo dávky hnojiva som nemenil a predsa. Rozdiel v hnojení oproti minulým obdobiam bol len v tom, že ak som odchádzal na dovoleku pripravený roztok, ktorým som hnojil denne som tam vylial naraz na viac dní, konkrétne 4. dávky v sobotu a 3. dávky v stredu. V sobotu som prišiel domov a bola kalamita.
Ale je to na niečo dobré, teraz bolo viditeľne, že pokiaľ klesne NO3 tak nízko je s toho kalamita v mojom tomto konkrétnom prípade dosť výrazná.

Ináč som hnojil vlastne denne tak, aby som držal
NO3 niekde na úrovni okolo 10
PO4 - 08
FE - 05.
PH cca. 6,7
Týmto úrovniam som vlastne prispôsoboval dávky hnojiva z chémie. Od kedy to sledujem a zapisujem tak mi to vychádza zhruba takto
KNO3 cca. 15 ppm.
KH2PO4 cca. 1,17 ppm
Fe - 0,3 ppm.
Tieto dávky sú týždenné, ako som písal rozpočítané a dávkované denne, ráno pred odchodom do práce.
Nie je to vlastne hnojenie EI ?
Od včera som dávky KNO3 zodvihol tak, aby mi NO3 nekleslo pod 15. Vychádza to niekde na cca. 25 ppm týždenne. Bude treba asi trošku pridať aj P, ale to uvidíme.
Posúďte, aký je toto sytém hnojenia ?
Môže pri tak vysokých dávkach KNO3 dôjsť k predávkovaniu K ?
Ako zistíme prípadné predávkovanie K. Čítal som, že veľa K blokuje CA, čo vidno na nových listkoch. Pýtam sa na ktorých nových tých, čo sú priamo pod svetlom alebo aj tých nových, ktoré rastú trochu tienené ? inými rastlinami. Môj konkrétny prípad.

Pri popisoch metódy EI, mi nevonia výmena 1/2 objemu vody akva. Musí byť až taká veľká ? alebo je to tak zámerne , aby prípadne nedošlo k predávkovaniu niektorého z prvkov, vlastne resetnutím akva.


teraz mám FE niekde okolo 0,4 - 0,5. Podľa príspevkov na fórach by to malo byť ok či.. trochu ešte pridať ?, keď so zodvihol KNO3.

Tak diskutujme akvaristi :)
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod LaXo » 28 Okt 2011 12:29 pm

co zname v tomto pripade kalamita? Nastup rias, alebo odhnivanie rastlin...?
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Figaro » 28 Okt 2011 12:38 pm

Písal som o tom vyššie.
Doposiaľ mi degradovali len niektoré vrcholce niektorých citlivejších rastlín - Eustralis.
Keď som teraz mal NO3 na O, okrem týchto citlivých rastlín zdergadovali aj vrcholce hygrophilly, na ktorých to bolo veľmi výrazne vidieť.
Riasu nevidno žiadu. :)
Zaujímavé, že zdegradovali len vrcholce, ktoré sú priamo pod svetlom. Nové vrcholce, ktoré sú v tieni sú krásne. Aj na eustralise.
Z toho mi vychádza nedostatok nie prebytok prvku.
Dobre uvažujem ?
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod LaXo » 28 Okt 2011 12:40 pm

no mne by z toho vychadzalo tiez ze nedostatok pre tie listy co pozaduju viac kedze su vystavene vyssiemu mnozstvu svetla. ale ja som iba zaciatocnik takze ..... ;)
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Poly » 28 Okt 2011 14:10 pm

Moze to byt aj prebytok, kedze prebytok jedneho prvku moze sposobovat biologicku nedostupnost, t.j. zdanlivy nedostatok ineho prvku.
Predavkovanie draslikom sposobuje skrivenie najnovsich listov niektorych rastlin. Ci to je prave nadbytok draslika aj u teba si overis tak, ze so zvysujucou davkou draslika sa priznaky budu zhorsovat. U mna ako prva reaguje skrivenymi novymi listami alternanthera splendens, egeria densa, pogostemon (eustralis) stellatus, pri vacsom nadbytku reaguje aj hygrophila difformis, ludwigia palustris, micranthemum umbrosum a vallisneria spiralis. Ked som to prehnal do extremu, boli listy take dokrivene, ze egerii, hygrophile, a eustralisu odumreli rastove vrcholy.
Dlho som sa s tym trapil, nez som dosiel, na to, cim to bolo. Nech som hocijak hnojil, vzdy sa to iba zhorsovalo - to som mal este Tenso zmiesane s K2SO4 (podla PMDD) a aj po pridani relativne malych mnozstiev to bolo len horsie. Po vymene vody som skusil nadavkovat Florenu od fy. Sera ako zdroj cisto mikroprvkov - do 2-3 dni sa na alternanthere objavili krasne velke rovne listy. Dovtedy bola vzdy viac ci menej pokrivena - asi najcitlivejsia rastlina na nadbytok K :)
Akvarko mas paradne, velmi sa mi paci :) Drzim palce, nech odhalis pricinu problemov :pivo:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Figaro » 28 Okt 2011 16:24 pm

Neviem, či som to spomenul, ja dávam čistý TC ako zdroj mikro. ( bez k2so4)
K sa do akva dostáva len s KNO3.
@Poly, nespomenieš si náhodou, či sa Ti deformovali vrcholce na listoch, ktoré boli priamo pod svetlom alebo všetky ? aj tie, ktoré boli relatívne málo osvetlené. Lebo u mňa to je tak, že len listy na priemom svetle deformujú a len niektoré. V tieni rastú krásne.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod gargamel » 28 Okt 2011 17:53 pm

Já jsem ještě nedávno hnojil dost prasácky. Dávky K týdně 30 mg/l, což z KNO3 hned tak nedostaneš. Ke KNO3 jsem ještě přidával dost hodně K2SO4 a KH2PO4 a absolutně žádné problémy. V tvém případě se rozhodně nejedná o nějaké předávkování draslíkem. Máš ho tam podle mě spíš málo a to společně s fosforečnany. Metoda Estimative index to není, protože ta se snaží zajistit rostlinám neomezené množství živin. Ty je omezuješ fosforečnany (přidávaš jen lehce přes 1 ppm a v metodě EI se doporučuje od 3 ppm), což je tři krát! víc. Kdysi jsem taky pořád řešil přebytky živin a možné blokace jiných, ale časem jsem zjistil, že špatný růst rostlin byl způsoben naopak nedostatkem živin. Moje rada je přidat na hnojení a poznáš, jestli se to spraví. Stát se nemůže nic, v nejhorším jen vyměníš půlku vody a resetneš to.

EDIT: Teď jsem si na kalkulačce http://www.rostlinna-akvaria.cz/kalkulacka-vypoctu-hnojiva spočetl, že přidáváš jen 10 mg/l (ppm) K týdně, což je dost málo, jestliže přidáváš tolik NO3 a rostliny jsou ho schopné stáhnou až na nulu.
gargamel
 
Príspevky: 81
Založený: 26 Feb 2011 18:33 pm

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Figaro » 28 Okt 2011 20:01 pm

@gargamel
mne to podľa doterajších zistení tiež vychádza na nedostatok. Od včera som zodvihol dávku NO3 z KNO3 na 25 ppm.
Mám roztok 40 g KNo3 + 500 ml destilky. Z tohto je tých 25 ppm. V kalkulačke som počítal čistý objem vody akva 500l. Z tohto mi vychádza NO3 okolo 24 a K okolo 15 týždenne.
Podľa Teba k tomuto ešte pridať K z K2SO4 ?
Teraz mám úroveň PO4 okolo 08. Keď budem dávať 3 x toľko PO4 z KH2PO4, čím asi zodvihnem z doterajších 08 na 3 x toľko nebude to veľa ?
Doteraz som úmyslelne držal takúto hladinu PO4, myslel som, že je to až až.
Podľa teba rastliny limitujem PO4, keď tam mám 08 ?
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Poly » 29 Okt 2011 00:10 am

Najhorsie to bolo pod svetlom. Rastliny v tieni reagovali menej citlivo, v rohoch akva rastli uplne normalne. Este som zabudol uviest, ze priznaky na egerii sa lisili - robili sa jej na novych listoch flaky, ktore presli casom do dier. V najhorsom pripade sa tak rozpadol cely rastovy vrchol.
Skus sa trochu pohrat s davkovanim. Urcite daj vediet, co si zistil, take info sa tu vzdy hodia :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod gargamel » 29 Okt 2011 11:27 am

Podle mě se až příliš držíš testů a moc jim důvěřuješ. Kde máš jistotu, že je ve vodě právě 0.8 mg/l PO4? Všechny akvarijní testy jsou hodně nepřesné a já jsem už je dávno zahodil a množství živin měřím jen podle toho, kolik tam toho opravdu nasypu. Akvarijními testy můžeš měřit maximálně kolísání množství živin, ale ne množství. Možná by trochu pomohla kalibrace testů: http://www.rostlinna-akvaria.cz/jak-merit-hodnoty-dusicnanu-a-fosforecnanu-63 ale ani to není stoprocentní.
Kdysi jsem měl problémy s růstem rostlin a vše ukazovalo na nedostatek NO3, jenomže jsem slepě důvěřoval testu na NO3, který stále ukazoval 20 mg/l. Vymýšlel jsem tak pitomosti, jako různé blokace dusíku jinými prvky, ale bylo to stále horší. Nakonec jsem i přes test přihnojil KNO3 a náhle začaly všechny rostliny prosperovat. Test jsem okamžitě rozšlapal a letěl do koše. A to nebylo jen jednou, od té doby už testy vůbec nepoužívám, protože jen matou lidi.
K draslíku: Já osobně bych zatím K2SO4 nepřidával, zvýšil bych ostatní živiny a teprve pokud by byl i potom růst neuspokojivý bych to K2SO4 namíchal. Pak budeš i vědět, jestli to bylo nedostatkem draslíku. Když vše zvýšiš najednou, tak nebudeš vědět, co ti pomohlo.
U metody EI se právě vypočetly ty množství živin tak, aby se nemusely používat testy vody, protože matou. 1/2 vody se nemění kvůli vyresetování přebytku živin, ale kvůli odstranění org. odpadu, kt. tvoří takové mohutné množství rostlin. Ty rostou totiž při Estimative index opradu raketově.
gargamel
 
Príspevky: 81
Založený: 26 Feb 2011 18:33 pm

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Figaro » 29 Okt 2011 12:34 pm

Test na NO3, FE mám nakalibrovaný. Test na PO4 používam JBL a nejak mu verím aj bez kalibrácie. Ale skúsim nakalibrovať aj ten. Uvidíme, aký je presný.
Dávky KNO3 som od 27. 10. zvýšil. Skúsim nakalibrovať ten test na PO4, a podľa výsledku možná pridám aj PO4.
Výsledok napíšem, aby poslúžil nám všetkým.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Ifco » 29 Okt 2011 18:03 pm

Krasne akvarko Figaro, drzim palce s tym hnojenim. Zaujimal by ma tvoj difuzer na CO2. 12b/s je dost problem efektivne rozpustit. Ci nie? Alebo mas klasiku- keramicky difuzer?
Obrázok používateľa
Ifco
 
Príspevky: 69
Obrázky: 8
Založený: 14 Aug 2009 00:49 am

Re: Figaro 580 l

Odoslaťod Figaro » 29 Okt 2011 19:45 pm

CO2 pridávam v množstve okolo 120b/min, non.stop, cez domácky vyrobený difúzer. Má len malé straty.
6 kg. fľašu som teraz menil, vydržala asi 6 - 7 mesiacov.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.