Najjednoduchšie akvárium aké môže byť



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod oniiicek » 01 Nov 2011 16:21 pm

Ahojte,

Dnes som dostal ponuku od kamaráta, že ak chcem môžem si zobrať jeho 100L. akvárium (už nechová rybičky a doma mu zavadzia). Ja už jedno 54L mám. No stále bývam s rodičmi :-) a tak som to s nimi diskutoval (oni nechcú kôli tomu že musím stále svietiť, mať pustený filter a ohrievač na svojom 54L akváriu a nie to ešte kupovať všetko na 100L akvárium a mať znova zapojené).

To ma potom napadol asi pre mnohých bláznivý nápad. Skúsiť akvárium bez filtra, ohrievača postavené pri okne (je tam rozptýlené svetlo celý deň - nie priame).

1. Aké vybrať rastliny? Rozmýšlal som že by mohli byť vhodné úplne nenáročné druhy ako (rožkatec ponorený, jávsky mach, ďalej mám vo svojom akváriu dosť mladých hnedoviek krídlovatých (Microsorium pteropus), a na hladine by plávala Lemna minor, ktorej sa darí pri pokojnej hladine).

2. Nad rybkami som ešte nerzmýšlal, ale chcel by som len pár kusov a nenáročných na teplotu (Vzhľadom na to že by som nemal filter ani ohrievač). Cez zimu mám tam v miestnosti teplotu 21°C.

PS1: Nejde mi o nejaké pekné estetické akvárium, ale skôr takú "divočinu" s pár kusmi rybiek. Starostlivosť by bolo iba pravidelné menenie vody.

PS2: Aký je Váš názor skúsených akvaristov? Dalo by sa niečo také skúsiť, alebo je to úplne nereálne? Ďakujem za odpoveď.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Reklama

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod longstar » 01 Nov 2011 16:29 pm

Myslím že voda bude kalná+vela rias... Ja by som bez tejto techniky(filter, ohrievač) akvárium nerobil... Je to môj názor... A ešte ryby potrebujú určitú filtráciu vody a keby chceš vodu čistú, musíš ju meniť pravidelne...
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod oniiicek » 01 Nov 2011 16:32 pm

No ako som napísal o nejaké krásne esteticky akvárium mi nejde. Ide mi iba o to aby tam boli rastliny čo to dokážu prežiť a aj pár takých rybiek. Riasy by som dokonca aj bral. Rozmýšlam teraz že by som tam mal iba nejaké menšie sumčeky, alebo niečo podobné, čo je odolné - nemusí byť farebné alebo inak výrazné...Ale díky za odpoveď určite si nehám prejsť hlavou.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod longstar » 01 Nov 2011 16:36 pm

Ale keby v 54 máš nejaké cichlidy, mohol by si ich v tomto bez filtra, piesku, ohrievaca, odchovavat... Skus popremyslat nad touto moznostou.. ;)
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod oniiicek » 01 Nov 2011 16:41 pm

Nie som nejaký dlhoročný akvarista (chovám rybky 3 roky) ale cichlidy sú veľké ryby nie? :-). No včera som dal (po 8 dňoch) do 54L akvária dve mrenky päťpruhové (pre zábeh akvária) a budúci týždeň tam dám ďalšie 4. Takže toto akvárium mám už uzavreté. Skôr som chcel nejako využiť to 100L akvárium keď je zadarmo :lol: .
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod martin_s » 01 Nov 2011 16:50 pm

longstar ake cichlidy mas na mysli chovat v 54l (dufam ze nemas na mysli ziadne malawi alebo tanganjiku)? A odchovavat ich v akva bez techniky pri nizkej teplote a teplotnych vykyvoch? To by nebol dobry napad...

oniiicek akvarium bez techniky fungovat moze a väcsie este skor ako nejake male, ktore casto tak aj funguju. Chce to vsak jednu velmi dolezitu vec - skusenosti, dobry vyber rastlin a este lepsi vyber ryb a pravidelnu udrzbu.

search.php
ako-na-akva-bez-filtracie-t1167.html
akva-bez-filtra-t12549.html
akvarium-bez-filtra-a-ohrievaca-t4897.html
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod oniiicek » 01 Nov 2011 17:07 pm

to: martin_s

ďakujem za odpoveď aj za linky.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod Milan666 » 01 Nov 2011 17:52 pm

No a ešte čo sa týka svietenia, filtrovania, teda spotreby el. energie. Vysvetli rodičom, že rychlovarná konvica, sušič vlasov-fén, vysávač spotrebujú niekoľkonásobne viac za týždeň ako aq cca za mesiac
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod oniiicek » 01 Nov 2011 17:59 pm

Pokúsim sa ešte :D. Uvedomujem si že by mi to rozšírilo možnosti pestovania rôznych rastlín atď...už čo to som si o akvaristike za tri roky prečítal...Nikam sa neponáhľam, takže možno to bude ďalšie plnohodnotné akvárium :D
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod longstar » 01 Nov 2011 18:08 pm

Martin_s myslel som cichlidy z rieky Niger (pelvicachromis, thomasky) Tie by kludne v 54l mohol chovať. Tangiku a Malawi, to by bolo týranie rýb..
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod martin_s » 02 Nov 2011 18:43 pm

Chcel som to len upresnit, pretoze celad Cichlidae zahrna vela druhov s rozdielnymi narokmi, no pod tymto pojmom (cichlidy) si ludia najcastejsie vybavia prave iba cichlidy z jazier Malawi a Tanganjika (pricom najmä zacinajuci akvaristi ani netusia ze do tejto celade patria aj ryby ako ostriezik, apistogramma, microgeophagus, skalar, tercovec a vela dalsich).
No ani tieto by odchovavat pri 21°C asi neslo...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod longstar » 02 Nov 2011 18:49 pm

viem... treba do toho akva aspon ohrievac... inac aj ramirezky by bol dobrý nápad... alebo apistogramy... tieto ryby sú vhodné do mensich akva... ale treba si nasjkôr o nich precitat... nie len hodit rybky do akva a cakat ze sa cez den vytru... ;)
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod petriik » 02 Nov 2011 18:52 pm

a keb si namiesto dvoch akva mal iba jedno 100L..? ja len tak.. :) rodicia by usetrili na energii a ty by nemusel minat na dve akva ale iba na jedno :wink:
Obrázok používateľa
petriik
 
Príspevky: 382
Obrázky: 0
Založený: 05 Apr 2010 13:20 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod longstar » 02 Nov 2011 18:53 pm

No musel by kúpiť aqsi aj ine vybavenie akva (vykonnejsi filter, ohrievac, dokupit trocha strku a rastlin) ;) Ale dobrý nápad..;)
longstar
 
Príspevky: 103
Obrázky: 2
Založený: 24 Okt 2011 17:37 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod martin_s » 02 Nov 2011 18:58 pm

Sami vsak urcite dobre viete (ako aj ja) aky je problem sa rozlucit s mensim, ked mam k dispozicii väcsie (namiesto ponechania si oboch)... :angel:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod playman22 » 04 Nov 2011 01:24 am

ak byvas v panelaku a akvarium by bolo umiestnene na mieste so stalou teplotou, tak ohrievac nepotrebujes...
ak si vyberies nenarocne rastliny, tak ani silne svetlo nepotrebujes...
ak budes mat len par ryb a nie masokombinat, tak ani filter nepotrebujes nejaky silny iba nieco male 2-3W...
takze podla mna by si ich vedel presvedcit...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod petriik » 04 Nov 2011 15:42 pm

prepac playman22 ale myslim ze ked uz nie ohrievac a chce mat zdrave akva, na filtri by urcite setrit nemal..!oniiicek, nechcem sa ta dotknut, ale ak je pre teba zaostaravacia cena noveho a kvalitneho filtra vysoka, mozes sa poobzerat po bazaroch kde sa da za slusnu cenu zohnat pomerne hocico. tým by sa ti znizili naklady za techniku a casom si mozes dosporit na novu... :)
Obrázok používateľa
petriik
 
Príspevky: 382
Obrázky: 0
Založený: 05 Apr 2010 13:20 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod oniiicek » 04 Nov 2011 15:57 pm

Díky za odpovede,

No problém nie je ani tak kúpa nových vecí ako frflanie rodičov...:-). No akva je už doma, zatiaľ som prebral štafetu zavadzajúcej nádrže od kamoša :D, ale myslím že niečo s tým urobím. To menšie akvárium máme v obyvačke, tak toto väčšie niekde napracem do mojej izby. Asi zatiaľ zvolím úplne nenáročné rastlinstvo spár kusmi nenáročných rýb :D a svetlom, uvidíme čo to po čase spraví. Každopádne zábeh bude asi niečo cez dva mesiace. (neponáhlam sa nikde - jedno akva je hotové :-) ).


PS: A myslím keď dokážu fungovať takto tie miniakvária, tak v 100L by to nemal byť problém. Každopádne nejaké 4 - 6 rýb viac by som tam nedal. Nad druhom mám ešte čas premýšlať.
Naposledy upravil oniiicek dňa 04 Nov 2011 16:03 pm, celkovo upravené 1 krát.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod petriik » 04 Nov 2011 16:02 pm

takze drzim palce a z casu na cas daj nejake foto ako sa ti darí.. :D
Obrázok používateľa
petriik
 
Príspevky: 382
Obrázky: 0
Založený: 05 Apr 2010 13:20 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod oniiicek » 04 Nov 2011 16:04 pm

:-) OK určite dám, ked nedopadne dobre, tak aspon napíšem :D
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod playman22 » 04 Nov 2011 22:50 pm

petriik napísal:prepac playman22 ale myslim ze ked uz nie ohrievac a chce mat zdrave akva, na filtri by urcite setrit nemal..!oniiicek, nechcem sa ta dotknut, ale ak je pre teba zaostaravacia cena noveho a kvalitneho filtra vysoka, mozes sa poobzerat po bazaroch kde sa da za slusnu cenu zohnat pomerne hocico. tým by sa ti znizili naklady za techniku a casom si mozes dosporit na novu... :)

no setrenie ako setrenie... myslel som napriklad taky circulator 350 (10€, spotreba do 5W) s molitanom (2-3€) zato to uplne postacuje a nieje to ani tak drahe aby si to nemohol dovolit z vreckoveho...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod michal.chvostac » 04 Nov 2011 23:21 pm

ved aquael fan 1 stajo myslim tiez okolo 10 evri.na to akva by ako-tak stacil a spotrebu ma asi mensiu ako 5w. inak ja si myslim ze bez apson slabuckej cirkulacie vody by to dopadlo zle. to by si musel fakt ze casto menit dost velku cast vody. a z ryb by si nechcel skusit napr rajovce? tie ti v pohode preziju aj pri nizsej teplote..
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod michal.chvostac » 04 Nov 2011 23:25 pm

ako je mozne ze playman22 napisal ostatny koment o 22:50 ked este nie je ani 22.30?
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Najjednoduchšie akvárium aké môže byť

Odoslaťod martin_s » 04 Nov 2011 23:25 pm

Fan 1 na 100l akva? To by urcite nestacilo (jedine ze by si dal o dost väcsi molitan, alebo ho pouzil iba na zabezpecenie prudenia vody.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.