Moja 54L v obyvačke



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 21 Okt 2011 17:49 pm

Tak dnes som znovuzaložil svoje 54L akvárium. Teraz len čakať, kým sa rastliny chytia a začnú rásť. Všetky sú z môjho predošlého akva. Cryptocorynam sa niečo nepáčilo tak zhodili z časti listi. Momentálne je tam 23°C. Bublifuk zapnutý. Je to pomerne tmavé akvárium (Zatial tam mám obyčajné dve 25 W žiarovky)

1 Otázka:

Preto sa chcem opýtať skúsenejších, či mám začať hnojiť, alebo nehať na samovývoj (nejaké živiny v substráte určite sú - nie je 100% premytý)? A predpokladám že sa ani neoplatí hnojiť keď tam mám také osvetlenie aké mám a druhy ktoré pomaly rastú (Ale osobne sa mi páči také slabšie svetlo - preto som aj volil na svetlo nenáročné druhy)

2 Otázka:

Keď budem vyberať ryby o tri týždne, aké by ste mi odporučili (aké by sa tam hodili)?

Rastliny:

Anubias barteri, Cryptocoryne affinis, Ceratophyllum demersum, Microsorium pteropus, Echinodorus bleherae,

Dekorácia:

Jaskyňa vytvorená z kameňov z lesa

Ďakujem za komenty a prípadné návrhy

Obrázok
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Reklama

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod dedojozef » 21 Okt 2011 18:19 pm

Mne sa to páči. :wink:
Nebude problém s Cryptocoryne affinis? Ja som ho mal v akva a všetky ostatné rastliny nepodrástli ani o mrť. Teraz to mám bez neho a rastie to všetko. Mal som niečo podobné ako Ceratophyllum demersum a tá odišla úplne.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 21 Okt 2011 18:35 pm

Neviem, rozmýšlal som či by hnojenie nepomohlo (zatiaľ som sa ešte neodvážil, aby som viac neuškodil ako pomohol), a či by to cryptocorynám pomohlo a stavu akvária (zloženie rastlín + svetlo). Uvidíme dávam tomu mesiac a potom by som chcel nejaké ryby. Neviem či si nejako škodia tieto rastliny (alebo ovplyvňujú), alebo to chce ozaj zmenu svetla. Ten Anubias mi mimochodom dosť podrástol a tri listy mu za mesiac a pol narástli.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 21 Okt 2011 18:53 pm

dedojozef napísal:Mne sa to páči. :wink:
Mal som niečo podobné ako Ceratophyllum demersum a tá odišla úplne.


:D Inak predtým som mal dve 18 W žiarivky a Ceratophyllum demersum zrazu bolo priesvitné a lámali sa tie ihličky. Ako som dal slabšie svetlo dostalo druhý dych.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Milan666 » 22 Okt 2011 11:39 am

Cryptocoryny, to sú potvory, trvá im, kým sa im v nových podmienkách začne "páčiť"
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 01 Nov 2011 18:21 pm

Takže pridávam nejaké foto po 10 dňoch. Cryptocoryny ako môžete vidieť zhodili všetky listy. Ale za ten čas narástli nové malé lístky, tak dúfam že sa preberú k životu. Na echinodore mi narástol jeden nový list.

PS: Sorry za odraz TV v akváriu :-)

Obrázok
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Fatimka » 01 Nov 2011 18:34 pm

Zaujímal by ma ten filter. AKo sa ti s ním darí? Aj ja rozmýšľam nad takýmto niečím, už mi radili vymeniť ten môj za takýto.
Fatimka
 
Príspevky: 427
Obrázky: 13
Založený: 05 Okt 2011 09:24 am
Bydlisko: Dubník okres Nové Zámky

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 01 Nov 2011 21:41 pm

Ja som mal predtým Aquael Fan mini Plus (malý filtračný materiál, rýchle prečerpanie vody) a popravde nedarilo sa mi v akváriu ničomu okrem rias (a nebol som nijak spokojný s nastavením), buď rýchlo čerilo celé akvárium, alebo sa hladina ani nepohla (nebolo ho vlastne treba a odnášalo iba rybky). No problém bol aj to že som bol úplný začiatočník ktorý doprial rybkám žranice :-). Všimol som si že v každej akva predajni mali takéto bublifuky ako mám teraz v akváriu. Jednoduchá údržba, príjemný žblnkot v akváriu :-) a celkovo na mňa nejak lepšie pôsobí než plastový obal v akváriu. Len platí zásada nehať zabehnúť akvárium aspoň 2 týždne bez rýb! Jednoznačne starý dobrý hranol s ktorým určite nič nepokazíš (narozdiel od novodobých nastavovateľných a niekedy aj drahých hračiek). Treba ho umiestniť tesne nad substrát a raz za čas umyť v odsatej vode z akvária. A treba aby bežal nostop :-)
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod j » 02 Nov 2011 07:53 am

Neviem prečo ale ja žiadne obrázky nevidím. Používam Mozillu a skúsil som aj cez Explorer a nič (v Mozille mám aspoň text "obrázok").
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Milan666 » 02 Nov 2011 08:24 am

oniiicek, nechcem byť nepríjemný, je vidieť, že aj tak si málo študoval. Toto ťa s tým FAN-kom nenapadlo?
Spotreba nižšia ako u kompresora-vzd. motorčeka, bez vrčania a bublania. No...! voči gustu žiaden dišputát :pivo:
Prílohy
filter-molitán.jpg
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod j » 02 Nov 2011 08:37 am

Zaujímavé je že že tento posledný obrázok sa zobrazil. ???
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Ajven » 02 Nov 2011 08:44 am

J, ze si v praci ? Potom vam zamestnavatel pravdepodobne blokuje image hostingy.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod j » 02 Nov 2011 08:52 am

:) To môže byť príčina. Skúsim to pozrieť doma.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 02 Nov 2011 08:56 am

Milan666 napísal: Toto ťa s tým FAN-kom nenapadlo?
Spotreba nižšia ako u kompresora-vzd. motorčeka, bez vrčania a bublania. No...! voči gustu žiaden dišputát :pivo:


Čo sa tichosti týka jasne vedie Fan Mini Plus, ale mne to nejak neprekáža, dokonca mi je to bublanie príjemné (ale to je jasne každého vec). Čo sa tej spotreby týka tak na FAN mám napísané 4,2W a na kompresore 2,5W, ale to je zanedbateľné. Toto je skôr u mňa o pocitoch nepovedal by som že FAN je zlý, ale nejak viac inklinujem ku tomu bublifuku.

Ak niekomu ide o to bublanie a chce mať ticho nech volí ten Fan mini (ale ako napísal milan666 trošku prerobený). Ja som zvolil tento hranol. Dôležité aby sa darilo akvárku a bol spokojný majiteľ - no nie :D
Naposledy upravil oniiicek dňa 02 Nov 2011 09:03 am, celkovo upravené 1 krát.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Milan666 » 02 Nov 2011 09:00 am

Aj na neónovej trubici je napísané napr. 18W spotreba ale jej tlmivka raz toľko a to isté máš s cievkou v kompresore, no ale každý si sám svoje............
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 02 Nov 2011 09:13 am

Milan666 napísal:Aj na neónovej trubici je napísané napr. 18W spotreba ale jej tlmivka raz toľko a to isté máš s cievkou v kompresore, no ale každý si sám svoje............


No je jedna svätá pravda - že človek ak chce byť dobrý akvarista ( čo sa určite nepovažujem - zatiaľ) tak musí prejsť všetkými úskaliami sám a vystriedať aj viac vecí (či už rýb, rastlín, techniky), lebo ako sa hovorí správna cesta neexistuje, existuje len tá ktorú si Ty vyberieš. Človek kým sa nenaučí na vlastných chybách, či skúsenostiach nevie nič len tára poučky (viem o čom hovorím) :-). Každý sme iný človek tak aj iné veci každému vyhovujú, aj keď určité pravidlá sa dodržovať musia.
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Milan666 » 02 Nov 2011 16:09 pm

Tak budem ti držať palce, aby ťa o desať rokov nebolela hlava zo začiatkov. Taký je ale život a ja sa snažím poradiť
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod lubosmihula » 03 Nov 2011 09:04 am

Tak v kútiku duše tiež uvažujem nad bublifukom. Mám Aquael PATMINI 4W nastavený celkom na minimum nie je veľmi hlučný, ale vadí mi ak dám ucho na akvárko vrčí to tam ako v strojovni. Sú niejaké tiché vzduchovacie strojčeky - stačí tak 2 - 3W
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Milan666 » 03 Nov 2011 10:59 am

Najprv sa uisti, že nevrčí niečo, čo je na akvárku, krycie sklo, osvetlenie, teda niečo čo je priamo na akva položené. Potom to pridvihni a uvidíš. Vrčať môže preto, lebo vybruje niečo, čo sa dotýka stien akva. Keď nie, tak tomu filtru treba nechať čas kým sa zabehá. Je zaujímavé, že najviac podceňované sú Haileye a sú úplne tiché
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod playman22 » 04 Nov 2011 01:08 am

ista rezonancia tam vzdy bude (ako u vsetkom co ma pohyblive casti)
treba prist na to, ze v com je problem...
umiestnenie kabla, nevycentrovana oska rotora, zavdusnenie rotora, atd...
umna sa prenasala rezonancia na krycie sklo... stacilo dat medzi akvarko a krycie skla gumene "vlozky" a bolo po hluku...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod Milan666 » 04 Nov 2011 08:54 am

asi tak
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 04 Nov 2011 16:18 pm

Milan666 napísal:Tak budem ti držať palce, aby ťa o desať rokov nebolela hlava zo začiatkov. Taký je ale život a ja sa snažím poradiť


Ďakujem :-). Mnoho vecí z tohto fóra som si zobral k srdcu už dávnejšie (keď som fórum prechádzal ako neregistrovaný užívateľ). Zatiaľ mám akvarium 3 roky, a prešiel som si teraz už pre mňa dosť úsmevných situácií. Ale všetky informácie treba ako sa hovorí vstrebať a uležať v hlave. Lebo inak mám stále tendenciu (prvého akvária) teda niečo meniť "vylepšovať" :-)
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod lubosmihula » 04 Nov 2011 22:10 pm

oniiicek napísal:
Milan666 napísal:Tak budem ti držať palce, aby ťa o desať rokov nebolela hlava zo začiatkov. Taký je ale život a ja sa snažím poradiť


Ďakujem :-). Mnoho vecí z tohto fóra som si zobral k srdcu už dávnejšie (keď som fórum prechádzal ako neregistrovaný užívateľ). Zatiaľ mám akvarium 3 roky, a prešiel som si teraz už pre mňa dosť úsmevných situácií. Ale všetky informácie treba ako sa hovorí vstrebať a uležať v hlave. Lebo inak mám stále tendenciu (prvého akvária) teda niečo meniť "vylepšovať" :-)

Prikláňa sa stále viac k názoru, že častokrát "menej" znamená viac. Nechať všetkému čas a priestor nech sa to vykulí
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Moja 54L v obyvačke

Odoslaťod oniiicek » 02 Dec 2011 12:17 pm

Zdravím,

Tak som tu opäť. Dávam foto po mesiaci a pol od založenia akvária. Rožkatec som vyhodil lebo nejako sa mu nedarilo (bol priesvitný a úplne sa lámal - prepokladám že mu nerobí dobre spolu s Microsorium pteropus. Dal som ho do miniakvária a tam rastie ako z vody (akvárium pri okne bez svetla a ohrievača). Cryptocoryne pomali rastie. A narásol aj Echinodorus. Živiny nedávam žiadne, mením raz týždene vodu. Momentálne tam mám 3 samce mečúne, ktoré som nemal komu dať tak ich budem mať, kým budú žiť :-) . No mal by som tam dať väčšie žiarivky (mám 2x4W - ekvivalent 2x25W žiaroviek). Len dúfam že potom nezhodia cryptocoryny znova listy aj tie čo horko ťažko narástli :D

Obrázok

Obrázok
oniiicek
 
Príspevky: 44
Založený: 17 Okt 2011 07:29 am
Bydlisko: Kremnica

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.