Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod GuBa » 11 Nov 2011 16:21 pm

Dobry den. Neviem, co sa v poslednych dnoch stalo, ale mam problem s novym akvariom. Akva (54l) mam asi mesiac. Po 3 tyzdnoch som don dal 2 prisavnikov, 3 gupky a slimaka. Mam tam aj rastlinky (echinodorus a travu - meno neviem) . Do vody pridavam pripravok biotopol od JBL a tiez nieco proti riasam (tiez od JBL). Filter je TetraTec EasyCrystal 300. Filter bol naockovany asi pred 2,5 tyzdnami bakteriami. Vodu menim 30% cca raz za 2 - 3 dni. Asi pred 3 dnami som vymenil napln filtra EasyCrystal (nie tu biopenu, len tu s uhlim), nakolko voda absahovala vela castic a filter uz bol dost zaneseny. Od tej doby mam vo vode nieco take ako jemnucky biely prach. Je to rovnomerne v celom objeme (odhadujem 20 - 40 castic na cm kubicky). Je to fakt nieco ako jemnucky prach a usadza sa to aj gupkam na tele a plutvach. Co to je a ako to odstranit? Nepomaha ani filtracia. Voda je inac priezracna. Jedna gupka ma ako keby ohryzeny chvostik - nieje na konci pekny zaobleny, dalsia gupka dnes uhynula, tie zvysne 2 su malatne, potrava ostala nedotknuta. Dnes ma akva 1 mesiac a 4 dni. Dakujem za pomoc a rady...
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Reklama

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod maycon » 11 Nov 2011 17:31 pm

ja som mal problém z gupkami že mi 4 v priebehu 2 dni bezpriciny umreli ... Pritom neonky ktoré boli ne začiatku s nimi žijú doteraz bez ujmy a to sú už skoro 4 týždne
maycon
 
Príspevky: 28
Založený: 22 Okt 2011 19:52 pm

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod GuBa » 11 Nov 2011 19:10 pm

A co moze byt ten akoby biely prach vo vode a na rybach? Dufam, ze som si s nimi nedoniesol nejaku chorobu. Prisavniky boli cule a teraz sa skryvaju a zda sa mi, ze tiez nieco maju na sebe. Chcel by som to dat do poriadnu....
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod norinok » 11 Nov 2011 23:08 pm

Nečuduj sa, že to takto dopadlo. Urobil si všetko , čo si nemal. Biorytmus v 54l akva je veľmi krehký a môže sa meniť z hodiny na hodinu. V 1-mesačnom akva nemajú ryby absolútne čo robiť. Filter je nezabehnutý, tú nápln z uhlím vyhod a nahrad biomolitanom, nechaj to bežať aspon 2mesiace a až potom tam daj prvé rybky. Najväčší nepriateľ akvaristu je netrpezlivosť-good luck.
norinok
 
Príspevky: 27
Obrázky: 28
Založený: 17 Máj 2011 11:07 am
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod michal.chvostac » 11 Nov 2011 23:31 pm

neverim ze je to tym ze tam dal ryby po mesiaci. vobec si nemyslim z mesiac je malo. ja som dal po par tyzdnoch a vsetko zije. a kakadu sa dokonca chystaju vytierat..skor si myslim ze tam zbytocne trepal tu chemiu. a uhlie tam tiez asi netreba. najma k takym rybam..
GuBa: aky tam mas strk,resp. piesok?
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod prasan » 11 Nov 2011 23:53 pm

Uhlie by malo tú chémiu skôr odbúrať.Myslím si,že to bude dáka pleseň.Daj foto.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod Milan666 » 12 Nov 2011 14:37 pm

Mne nejde do hlavy, voda je priezračná a potom bielý prach vo vode. Nevieš to opísať, nejde foto?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod michal.chvostac » 12 Nov 2011 22:15 pm

teoreticky (fakt teoreticky) by to mohlo byt z nejakeho bileho vapenateho strku, preto sa jej (ho?) na ten strk pytam.ale ona sa uz na to asi vykaslala
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod Milan666 » 13 Nov 2011 12:18 pm

Ten prach, či to nieje nálevník. Možno už to našla v inej téme
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod GuBa » 14 Nov 2011 07:37 am

Dakujem Vam za odpovede. Nemal som moznost odpisovat. Dnes skusim spravit Foto, no neviem ci na nom bude nieco vidiet - odkedy mi vsetky rybky uhynuli (v piatok), voda sa mi zda cistejsia. V poriadku je len slimak, ten vyzera absolutne v poriadku. Poslem aj foto strku. Vcera som bol v jednej akvaristike a nico podobne som videl v jednom akvarku. Vo vode poletoval akoby ten biely prach a karasy ho mali na plutvach prichyteny ako moje rybky. Prisavnici boli vo stvrtok vecer este celkom v pohode, no boli plache a vobec nejedli. Gupky lezali na kamenoch, alebo sa skryvali za filter. Boli posiate tym bielym svinstvom. Prisavnikov som nasiel oboch rano kompletne posiatych tym sajrajtom a boli abaja tuhy. Kupil som este jeden filter - stary typ s molitanovou penou na vzduchovaci motorcek. Skusil by som akva bezat nejaky cas s 2 filtrami bez ryb. Bojim sa ale, ze som tam s rybami doniesol nejaku chorobu. Kym som tam nedal gupky, vsetko bolo OK. Obavam sa, ze ked tam dam po case rybky, uhynu opat. Poslem foto, fotak mam 18Mpix takze ten biely sajrajt bude hadam vidiet. Este k tomu dnu.... na spodku mam substrat z akvaristiky, nad nim je jemny piesok asi 2 -3 cm a na vrchu je strk (hrubka zrna cca 4 - 5 mm) v hrubke od 2.5 do 4 -5 cm. Zrna strku su roznych farieb (biele, cierne, cervene atdl) Neviem ale ako sa ten strk vola (foto urcite povoie viac). Ako dekoraciu mam asi 3 riecne kamene - su biele, no niesu to vapence. Mam aj jeden lavovy kamen. Este raz Vam vsetkym dakujem za odpovede.
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod GuBa » 14 Nov 2011 07:39 am

Milan666 napísal:Mne nejde do hlavy, voda je priezračná a potom bielý prach vo vode. Nevieš to opísať, nejde foto?


No voda je cista, nieje kalna, ale ked sa pozriem lepsie, tak je tam vidiet tie biele male ciastocky. Nieje zakalena, len su tam tie nerozpustene castice.
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod lubosmihula » 14 Nov 2011 09:09 am

Ten "biely prach" na rybkách, nemôže ísť o parazita - krupičku? Pozeral som aj na ten filter, výrobca udáva, že je vhodný hlavne do rastlinných akvárii http://www..akvariumonline.sk/1686-tetratec-easycrystal-nano.html Ja mám 30 litrové akva a rybky mám v ňom asi 1 týždeň, zatiaľ je všetko o.k. (dúfam, že to tak aj zostane) co2 som zrušil a akva som zabehával vyše mesiaca. Filter jednoznačne molitan s dostatočným objemom peny a dobre zabehnúť. Chémiu tam nepchaj. Nie som odborník, ale zdravé a neprekrnmované ryby by mali byť dostatočným hnojivom.
lubosmihula
 
Príspevky: 792
Obrázky: 4
Založený: 24 Sep 2011 21:24 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod GuBa » 14 Nov 2011 09:23 am

Dakujem za pomoc. Kupil som lacny molitanovy filter so vzduchovacim motorcekom. Zapnem aj ten a dufam, ze sa to da do poriadku. Vecer poslem tie fotky. Par for som precital a videl som aj par fotiek a myslim si, ze najlepsie to vystihuje tato fotografia. http://www.google.sk/url?source=imgland ... zOF8dGb0rw. Ja som tam toho mal menej a asi sa to lepsi, no vyzeralo a vyzera to velmi podobne ako u mna. Potom poslem aj moju vlastnu foto.
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod Milan666 » 14 Nov 2011 09:56 am

No počkám na foto a prilož aj foto celého akva
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod GuBa » 14 Nov 2011 18:30 pm

Zdravim Vas. Posielam tie fotky"

Celkovy phlad, viem, je tam malo rastlin, ale kedze sa stalo co sa stalo, zatial asi nic nedokupim. Mal som v plane v zadnej casti urobit peknu zelenu stenu. Ten prach sa usadzuje aj na rastlinach a zabilo to pravdepodobne aj ryby. Boli tym cele posiate.
http://www.ulozisko.sk/457861/IMG_2002.JPG

Tu je pohlad s protisvetlom. Je tu vidiet ten "prach"
http://www.ulozisko.sk/457862/IMG_2024.JPG

Tu je vidiet hladinu pri vypusti z filtra. Cela hladina je posiata tymi organizmami a na hladine je suvysla ako keby skrupina.
http://www.ulozisko.sk/457863/IMG_2025.JPG

Fotografia hladiny. Tie biele mrchy su ako cerviky - cca 2 mm alebo ako vlocky. Su na skle, alebo roztrusene v objeme, alebo poskakuju okolo hladiny.
http://www.ulozisko.sk/457864/IMG_2003.JPG

Tu sa mi 2 cervikov podarilo zachytit fotakom.
http://www.ulozisko.sk/457865/IMG_2006.JPG

Poletuju vsade vo vode a su aj na rastlinach. Echinodoru hnednu listy a su ako keby zostarnute - zosuverene. Nastastie nie vsetky.

Co mam s tym robit. Dakujem pekne za pomoc...
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod Mariok » 14 Nov 2011 20:16 pm

Milan666 napísal:No počkám na foto a prilož aj foto celého akva


Prilož fotky filtra - stavu jeho náplne, dno akvária - štrku, bez toho ti nepomôžeme.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod Mariok » 14 Nov 2011 20:25 pm

..-vyzerá to na klasickú chybu-nezabehnuté akvárko - otrava dusitanmi, resp. čpavkom. Tie bodky budú nálevníky, po zábehu zmiznú (resp. radikálne sa obmedzia.) Tými "zázračnými vodičkami, či hnojivami si tomu tiež moc nepomohol... Doplniť rýchlorastúce stonkovky a nechať pracovať čas.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod GuBa » 14 Nov 2011 20:42 pm

Mariok napísal:..-vyzerá to na klasickú chybu-nezabehnuté akvárko - otrava dusitanmi, resp. čpavkom. Tie bodky budú nálevníky, po zábehu zmiznú (resp. radikálne sa obmedzia.) Tými "zázračnými vodičkami, či hnojivami si tomu tiež moc nepomohol... Doplniť rýchlorastúce stonkovky a nechať pracovať čas.


Dakujem za odpoved. Unahlil som sa :cry: Rastlinky dokupim a dosadim. Este sa chcem opytat ako je to potom s vymenou vody. Menit, ci nie? Ako casto? Mam aj vzduchovat? Mam pridat CO? Aky rezim mam takemuto akvariu nastavit? Dakujem pekne za odpoved.
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod GuBa » 14 Nov 2011 21:04 pm

Mariok napísal:
Milan666 napísal:No počkám na foto a prilož aj foto celého akva


Prilož fotky filtra - stavu jeho náplne, dno akvária - štrku, bez toho ti nepomôžeme.


Poslem aj tieto fotky... Dakujem este raz
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod Mariok » 14 Nov 2011 21:51 pm

Pokiaľ je akva v zábehu bez rýb, nemá zmysel vodu meniť. Pokiaľ sa počká tie cca 3-4 týždne, tak sa časť vody vymení pár dní pred vypustením prvých rýb. Ako som už neraz písal, pokiaľ sú v akváriu evidentne dobre rastúce (viditeľne-vyháňajú nové lístky a neodhnívajú) rastliny a v DOSTATOČNOM množstve, môžu sa rybky vypustiť aj skôr.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod Milan666 » 15 Nov 2011 11:30 am

Je to nálevník, no príčinou úhynu je dusík-čpavok. :( Treba riadne zabehnúť. Ten echinodorus bude najskôr emerz. Popíš ten koreň, kameň. Dno si testoval octom? len malú vzorku. Pri pridávaní prípravku proti riasam si zabil aj baktérie, ktoré si "naočkoval".
Kvôli tomuto prípravku by som doporučoval 50% vody vymeniť a znovu zabehnúť,filter musí non-stop
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod GuBa » 15 Nov 2011 11:57 am

Milan666 napísal:Je to nálevník, no príčinou úhynu je dusík-čpavok. :( Treba riadne zabehnúť. Ten echinodorus bude najskôr emerz. Popíš ten koreň, kameň. Dno si testoval octom? len malú vzorku. Pri pridávaní prípravku proti riasam si zabil aj baktérie, ktoré si "naočkoval".
Kvôli tomuto prípravku by som doporučoval 50% vody vymeniť a znovu zabehnúť,filter musí non-stop


Ospravedlnujem sa, ze sa tak hlupo pytam, ale ked je ten echinodorus emerz. znamena to co? Nieje to vodna rastlina? Koren tam nemam, ten hnedy kamen je vulkanicky-lava, aspon tak mi to bolo v obchode povedane. Kamen mensi - biely kamen je riecny, vyvareny a octom testovany - nesumel. Strk som premyval asi hodinu a pol a tiez som nan dal ocot - je z akvaristiky. Je to asi pravda, ze som zabil bakterie. Kym tam ten pripravok nebol, vsetko bolo v poriadku. Filter bezi nonstop asi 5.5 az 6 tyzdnov.

Takze vymena 50% vody + dokupenie rastlin? a dalsi zabeh? Nalevnika mam ignorovat? Co s tym echinodorom? Je este nieco dolezite, co by ste mi poradili? Velmi ma to trapi, vsetko bolo v poriadku a za posledny tyzden sa to takto pokazilo :(
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod Luker13 » 15 Nov 2011 12:00 pm

a nezabudni aj odhnivajuce listy odstranovat, v takom malom akva moze aj jeden list spravit chaos.(vznik cpavku a podpora rastu rias) CO2 ak mas moznost urcite davaj. potom zacni pomaly hnojit ak uvidis,ze rastliny rastu. este by si mal dat nejake hnojivo(tablety) do dna ku korenom.
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problem s novym akva. uhyn ryb a zla kvalita vody

Odoslaťod GuBa » 15 Nov 2011 12:06 pm

Dakujem vam VSETKYM velmi pekne za rady. Pustim sa do toho a dam vediet ako to ide. Este raz Vam vsetkym dakujem, bez Vas by som to nemal sancu zvladnut.
GuBa
 
Príspevky: 65
Založený: 28 Okt 2011 12:43 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.