Rybky a kyslík



Všetko okolo akvarijných rýb

Rybky a kyslík

Odoslaťod Martin Horniak » 15 Nov 2011 17:58 pm

Ahoj, založil som to 30L akva ale filter mi príde až o 3-5 dní chcem sa opýtať či mi vdrží rybky bez filtra- teda aj bez okysličovania takýto čas... V akváriu sú rastliny ktoré určite vyprodukujú nejaký ten kyslík... Mám tam : Pistia stratiotes, Elodea canadensis, Vesicularia dubyana a Microsorium pteropus.Rybky mám Betta splendens, Ancistrus,3xGupky a Guramu. Použil som aj search ale nič takéto som neobjavil tak prosím administrátorov aby mi tému nezamkli pretože ide o život mojich rybiek :) Ďakujem
Martin Horniak
 
Príspevky: 46
Obrázky: 2
Založený: 08 Okt 2011 17:29 pm

Reklama

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod rufus » 15 Nov 2011 18:06 pm

Dal si ich tam vela je to len 30l akvarko. Pobehaj to tu a najdes tu vela info.
rufus
 
Príspevky: 66
Obrázky: 21
Založený: 18 Dec 2005 16:59 pm
Bydlisko: Pristahovalec do Ga z Ba

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod playman22 » 15 Nov 2011 18:16 pm

no je tam toho dost... fotku nemas?
moj nazor je, ze nieco by vodou malo vzdy hybat, ale to je len moj neprofesionalny nazor... v noci ti tie rastlinky bez svetla nebudu kyslik vyrabat, ale aj sami spotrebuvat...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod chnuro » 15 Nov 2011 18:16 pm

@Martin Horniak - ked uz poznas search, tak si predpokladam narazil aj na termín "zábeh akvária". Hovorí ti to niečo? To akva by prezilo par dni bez filtra (ked si uz nevedel vydrzat), ale ryby budu na tom velmi zle najblizsi mesiac. Daruj ich, predaj, vrat do akvaristiky, ale doma si ich nenechavaj - tie, ktoré nezdochnú, budú mať oslabenú imunitu a budes riesit zasa choroby. Aby si vedel, o com hovorím, precítaj si o kolobehu dusíka v čísle 4 tu (a vsetko):
http://klub.akva.sk/akvarium.php (http://maniakva.cz/casopis/akvarium04.pdf)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod maxxx01 » 15 Nov 2011 18:29 pm

Zo strany rýb až taká spotreba kyslíka nebude, je tam beta, je tam gurama a tie ti toho kyslíka vo vode veľa nepostrebujú. Napriek tomu by som na Tvojom mieste od optimizmu neskákal, lebo ako uviedol aj kolega vyššie, o poriadnom zábehu u teba asi nebolo ani chýru ani slychu, a to vždy zaváňa problémami. Nejde tu teda vôbec len o to, na čo sa pýtaš, ide o viac. Mal si si v prvom rade naštudovať niečo o zábehu, popri tom si zadovážiť aj filter, a až potom riešiť otázku rýb - to si mal urobiť, a nie tu teraz naliehať na adminov v štýle SOS, že ide o život tvojich rýb. Spýtaj sa sám seba, či Ty si sám pre ich život urobil maximum.
Btw., gurama v 30-litrovm akvárku je zlý vtip.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod neger501 » 15 Nov 2011 20:38 pm

Nechápem tomu ked si niečo živé idem zadovážit tak nacucám o tom čo najviac informácii.Je pravda že každý akvarista na začiatku spravil pár prešlapov ale napríklad poniektorý nemali ani net ty to tu máš všetko pekne krásne a aj tak.........
Keby si čítal dozvedel by si sa že najhoršie čo možeš spravit je zaobstarat si malé akvarium už tu je prvá chyba nestáli biotop nevhodne pre vačšinu rýb každý začiatočník taketo akvarium prerybní.
Druhá vec je zabehnutie akvaria dalšia vec ktorú si nespravil.
Na tvoju otázku ti nikto neodpovie pretože každe akvarium je iné každá voda je iná a nezabehnute 30 litrové akvarium s guramov je čistá vražda.Prosim ta nemuč tie ryby v tom akváriu 30 litrov je vhodne na krevety poter alebo pre malé druhy razbor ale aj to je už na hrane.
Obrázok používateľa
neger501
 
Príspevky: 314
Obrázky: 211
Založený: 07 Máj 2008 17:50 pm
Bydlisko: Nemsova

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod martin_s » 15 Nov 2011 20:45 pm

Martin Horniak napísal:Použil som aj search ale nič takéto som neobjavil tak prosím administrátorov aby mi tému nezamkli pretože ide o život mojich rybiek :) Ďakujem

To v podstate ide, ale nie kvoli tomu ze par dni nebudes mat filter, ale kvoli tomu ze si si neprecital ani zakladne informacie a najskor ani temy o rybach vhodnych do 30l akva (link na ne som ti osobne dal v uz zamknutej teme, ktoru si zalozil). Skor ako nad zamknutim tejto temy uvazujem nad jej presunutim do inej temy v sekcii "Volna diskusia" (zacina slovom "naj")...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod maycon » 15 Nov 2011 22:04 pm

-akva blbosť :D pochopili sme :D
maycon
 
Príspevky: 28
Založený: 22 Okt 2011 19:52 pm

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod Milan666 » 15 Nov 2011 22:16 pm

Správne, ak sa nepoučil prvý krát, tak zamknúť. Neváži si rady
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod Martin Horniak » 16 Nov 2011 21:07 pm

Nedalo by sa to vyriešiť tým že by som si priniesol pár litrov vody z kamarátovho 100L akvária?... A filter príde už zajtra...
Martin Horniak
 
Príspevky: 46
Obrázky: 2
Založený: 08 Okt 2011 17:29 pm

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod michal.chvostac » 16 Nov 2011 22:25 pm

teraz je to uz asi jedno. na to co ti tu ludia pisali skor mysli ak budes zakladat dalsie akva
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod Marecko » 16 Nov 2011 22:27 pm

Nitrifikacia cize spracovanie dusika ti nebude prebiehat bez filtra ked kamos ma akvarko zabehnute tak si donesies len bakterie a to aj tak nie v dostatocnom mnozstve nato aby sa ti rozmnozili potrebujes spongiju ktora bude non stop pracovat cize prudit cez nu voda moj typ je ak mas uz filter zober z neho spongiu a vyzmikaj ju vo vode v ktorej bude vyzmykany kamaratov filter nech sa ti uz tam nalepi kolko bordelu chce to je len dobre ale si kup ampulku s bakteriami ale radsej len vymachaj v tej vode od tvojho kamosa a nechaj i tam toho ancistrusa a JEMNE ho prikrmuj bate je velka na to akvarko gurama deto pravdaze ak by tam boli same tak nie a gupky naseru jeden vagon ten ancistus je asik najidealnejsi ale ak nemas filter radsej tie rybky daj kamosovi halvne neprekrmuj lebo riasa nebude mat konca

Tak vela zdaru ale ako ti uz povedali to je akavrko pre krevetky pre guramu urcite nie
Marecko
 
Príspevky: 86
Obrázky: 11
Založený: 24 Feb 2011 13:03 pm

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod Martin Horniak » 17 Nov 2011 09:59 am

Dusik vraj hodne spracuvaju aj Pistie stratiotes a gurama už je preč je tam ta Betta,ancistrus a 3 gupky
Martin Horniak
 
Príspevky: 46
Obrázky: 2
Založený: 08 Okt 2011 17:29 pm

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod michal.chvostac » 17 Nov 2011 12:20 pm

tak tam filter ani nedavaj. pistie ti urcite budu stacit :)
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod Milan666 » 17 Nov 2011 18:31 pm

Martin Horniak napísal:Dusik vraj hodne spracuvaju aj Pistie stratiotes a gurama už je preč je tam ta Betta,ancistrus a 3 gupky

Napomáhajú odburávať, ale kyslík ide do ovzdušia a nie do akva, takže neviem, čo to má s témou. Filter ti už došiel? aj vo sviatok?
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod martin_s » 17 Nov 2011 21:04 pm

Marecko napísal:Nitrifikacia cize spracovanie dusika ti nebude prebiehat bez filtra ked kamos ma akvarko zabehnute tak si donesies len bakterie a to aj tak nie v dostatocnom mnozstve nato aby sa ti rozmnozili potrebujes spongiju ktora bude non stop pracovat cize prudit cez nu voda ...

Tak s tymto celkom nesuhlasim. Spominane chemolitotrofne bakterie sa neusadzuju iba vo filtri. Su usadene aj napr. v substrate, aj ked v mensom mnozstve (najmä ak je substrat porovity a je zabezpecene prudenie vody). Druha vec je podla teba potreba spongie... Dalsi nezmysel - co potom napr. siporax, keramicke valceky atd.?
Ak by to fungovalo iba ak mas filter, tak kolobeh dusika by nemohol fungovat v prirode...

Martin Horniak napísal:Dusik vraj hodne spracuvaju aj Pistie stratiotes a gurama už je preč je tam ta Betta,ancistrus a 3 gupky
Pistia dokaze odcerpavat dusikate latky, ale nemyl si to s nitrifikaciou. Pri nitrifikacii dochadza k premene (oxidacii) amoniaku na dusitany a nasledne dalsou oxidaciou na dusicnany (prostrednictvom chemolitotrofnych bakterii), ktore su prijimane rastlinami.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod Marecko » 17 Nov 2011 22:15 pm

martin_s napísal:
Marecko napísal:Nitrifikacia cize spracovanie dusika ti nebude prebiehat bez filtra ked kamos ma akvarko zabehnute tak si donesies len bakterie a to aj tak nie v dostatocnom mnozstve nato aby sa ti rozmnozili potrebujes spongiju ktora bude non stop pracovat cize prudit cez nu voda ...

Tak s tymto celkom nesuhlasim. Spominane chemolitotrofne bakterie sa neusadzuju iba vo filtri. Su usadene aj napr. v substrate, aj ked v mensom mnozstve (najmä ak je substrat porovity a je zabezpecene prudenie vody). Druha vec je podla teba potreba spongie... Dalsi nezmysel - co potom napr. siporax, keramicke valceky atd.?
Ak by to fungovalo iba ak mas filter, tak kolobeh dusika by nemohol fungovat v prirode...

Martin Horniak napísal:Dusik vraj hodne spracuvaju aj Pistie stratiotes a gurama už je preč je tam ta Betta,ancistrus a 3 gupky
Pistia dokaze odcerpavat dusikate latky, ale nemyl si to s nitrifikaciou. Pri nitrifikacii dochadza k premene (oxidacii) amoniaku na dusitany a nasledne dalsou oxidaciou na dusicnany (prostrednictvom chemolitotrofnych bakterii), ktore su prijimane rastlinami.

Jasne ze su tam ine moznosti ako si napisal (syporax a ked sa mu upcha je to zbytocne atd) nitrosomas a nitrobacter su aj v strku ale podla toho co zakladatel temy napisal je asi zaciatocnik tak som mu nechcel zbytocne motat hlavu a mas pravdu stou prirodou ale ak tam ma dostatocne mnozstvo rychlorastucich rastlin tak mu to bude fungovat aj bez filtra len nesmie prekrmovat cize ak nebude mat v akvarku vela No3 ale No2 tak mu ani rastliny nepomozu lebo ak pokial viem tak rastliny prijimaju No3 a premenu amoniaku na NO2 a potom na NO3 zabezpecuju nitrifikacne bakterie a ak sa chce toho NO3 zbavit pomoze mu len Vymena vody rastliny alebo katexovy a naexovy filter tak vela zdaru
Marecko
 
Príspevky: 86
Obrázky: 11
Založený: 24 Feb 2011 13:03 pm

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod Milan666 » 17 Nov 2011 22:48 pm

Chlapi a vy si uvedomujete komu to píšete? On bude mať z toho hokej s gulášom. Mohli by ste mu to jednoduchšie.........., veď len nedávno začal. Stačí povedať, že na začiatok filter a väčší molitán- väčšia filtračná hmota, na začiatok mu stačí toto vysvetliť.
Kdežééééé nitromas, nitrobakter,siporax, chemolitotrofné baktérie, jejééj
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod Martin Horniak » 18 Nov 2011 18:12 pm

filter už došiel Aquanova NF 300 trochu huči ale hlavne že funguje ;)
Martin Horniak
 
Príspevky: 46
Obrázky: 2
Založený: 08 Okt 2011 17:29 pm

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod Marecko » 18 Nov 2011 19:01 pm

tak nech huci stale
Marecko
 
Príspevky: 86
Obrázky: 11
Založený: 24 Feb 2011 13:03 pm

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod Milan666 » 19 Nov 2011 12:07 pm

Zabehne sa a prestane
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Rybky a kyslík

Odoslaťod martin_s » 21 Nov 2011 12:19 pm

Marecko napísal:Jasne ze su tam ine moznosti ako si napisal (syporax a ked sa mu upcha je to zbytocne atd) nitrosomas a nitrobacter su aj v strku ale podla toho co zakladatel temy napisal je asi zaciatocnik tak som mu nechcel zbytocne motat hlavu a mas pravdu stou prirodou ale ak tam ma dostatocne mnozstvo rychlorastucich rastlin tak mu to bude fungovat aj bez filtra len nesmie prekrmovat cize ak nebude mat v akvarku vela No3 ale No2 tak mu ani rastliny nepomozu lebo ak pokial viem tak rastliny prijimaju No3 a premenu amoniaku na NO2 a potom na NO3 zabezpecuju nitrifikacne bakterie a ak sa chce toho NO3 zbavit pomoze mu len Vymena vody rastliny alebo katexovy a naexovy filter tak vela zdaru

Nepovazujem to za zbytocne motanie hlavy. Osobne som nazoru ze je lepsie poznat princip akym to dianie v akvariu vlastne funguje ako len nahadzat nieco do akva bez toho aby vedel preco to tam je... O tom ze najprv musi prist k oxidacii NH3 a NO2 na NO3 aby mohli rastliny dusikate latky odcerpavat som napisal v druhej casti prispevku. Hokej by mu skor mohol nastat ak by natrafil na akvarium fungujuce bez filtra napriek tomu ze v tejto teme si mu pisal ze bez filtra to nemoze fungovat...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.