Neviem určiť ochorenie



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod akami » 02 Júl 2011 01:36 am

Dobrý deň. Obraciam sa na vás ako viac menej úplný laik. Máme doma malé akvárečko, veľké 60 litrov. Aby ste mi vedeli adekvátne poradiť, skúsim napísať čo najviac a najobšírnejšie. Akvárečko sme si založili asi tak pred rokom a pol. Hneď vtedy sme spravili dosť zásadnú chybu pri zakladaní, v chovprodukte nám predavač dal sera nitrivec a povedal že okamžite na druhý deň môžeme nasadiť rybky. Ako neskúsení sme dali na jeho odporúčanie a rybky nakúpili. Ale zase musím povedať že asi prvý rok nebol problém, rybkám sa darilo, živorodky sa množili, rastlinky rozrastali, my sme sa akvárečku tešili.
Pred asi pol rokom sa začali problémy. Najskôr krupička, našli sme na nete spôsob liečenia za pomoci zvýšenej tploty vody a soli, to pomohlo a pekne sme ochorenie zvládli. Ale asi po mesiaci od preliečenia sa začali sporadicky objavovať nejaké nešpecifické príznaky. Rybka najskôr začala akoby chradnúť, chudnúť, ale stále žrala, výkaly akoby dlhé, tenké nitky, hlieny či niečo priesvitné, niekedy sa aj rozpadávali plutvy, nakoniec sa rybka skrývala, bola lakavá, plávala tesne pri hladine, klinovite, plutvy stiahnuté, nakoniec naopak už iba pri dne a uhynula. Niekedy ostatné príznaky chýbali a boli iba pomali sa skracujúce plutvy, najmä chvostová. Dva krát sa už objavilo aj nafúknutie, rybke odstávali šupiny, vypuknuté oči. Teraz už nám uhynuli 4 gupky, jedna plata, ďalšie dve rybky vyzerajú tiež choré. Neviem čo to je, liečili sme na odporúčanie z chovproduktu (iného ako na začiatku, mimochodom tu nám aj vysvetlili už že založiť akvárko a na druhý deň dať ryby je nanič) najskôr sera bactopur, keď nepomohlo tak sera bactopur direct. Potom sme samozrejme presne podľa návodu vymenili predpísané množstvo vody, do filtra dali na asi týždeň aktívne uhlie, potom sme ho dali preč a dávkovali sme podľa návodu sera nitrivec.
V akváriu máme štrk o húbke zrna asi 3 až 4 mm, jednu veľkú skalu (pri tej sme robili test či neobsahuje vápenec či čo, bolo nám poradené že treba skalu obliať octom a ak šumí, nepatrí do akvária), koreň z rašeliniska určený do akvária, kúpený v chovprodukte (ten sme znova na odporúčanie nechali asi 3 týždne namočený vo vedre z vodou, ktorú sme denne menili, aby sa vylúhovalo farbivo), živé rastlinky (8 druhov, počet koreňov neviem, ale odhadujem pomerne dosť, plus veľký trs machu, akvárečko je pekne zarastené) no a asi tak 12 rybičiek, nejaké gupky, mečúňe a platy, prísavníka a neónky, (neviem či je to málo alebo veľa, neviem údaj podľa akého určím či je akvárum prerybnené) teraz samozrejme po úhzne menej. Filtrácia je cez molitán, v prípade potreby sa dá vložiť do akva aj aktívne uhlie.
Starostlivosť nejakú veľkú nerobíme, akurát asi tak každé dva týždne povysávame dno odkalovačom a vymeníme asi pätinu vody. Kontrolovali sme aj PH, to bolo v norme, neviem údaje, ale manžel si to niekde našiel alebo čo a vraj to bolo v poriadku. Vždy pri výmene vody zároveň aj pridávame sera nitrivec, tak ako je napísané na fľaštičke a do novej čerstvej vody dávame prípravok na úpravu vody biotopol. Kŕmime 1x za deň, toľko čo rybky zjedia do cca 10 minút, jeden krát do týždňa dávame mrazené patentky a občas, asi tak každých 10 dní jeden deň bez kŕmenia.
Neviem čo je na príčine že nám rybky hynú a nedarí sa im. A už premýšľame aj o tom že by sme založili akvárium nanovo, len neviem či by to bolo riešenie. Potrebovala by som ozaj radu ako ďalej. Ak niečo robím zle, tak čo? Kde sme spravili chybu? O aké ochorenie sa jedná?

Máme ešte jedno akvárečko, malinkaté 16 litrové, to sme si doniesli na odchov rybiek. To sme založili už poctivejšie, a dali sme tam vodu zo zabehnutého akvária (ešte predtým ako sa objavili problémy). Tam je teraz kopec rýb, samé gpky v rôznej veľkosti, stále sa to dokolečka medzi sebou množí, nestíhame ich ani rozdávať, aj predvčerom sa nám narodilo hádam aj 50 nových, akvárečko je určite preribnené, navyše aj sa nám už stalo že dcérka vysipal tam celý obsah krmiva a kým sme si to všimli, voda bola hnedá, kalná, smrdela (bolo to niekedy od rána do popoludnia, ráno bolo akva v poriadku, navečer už smrdelo), po vymenení celého obsahu vody a vyčistení filtra, dali sme aj sera nitrivec štartovaciu dávku, akvárium funguje krásne ďalej, nie je tam žiaden problém. Navyše je tam niekolko krevetiek, tie sa tiež množia, a slimákov požehnane (kde sa dá zohnať slimáčik Helenka?)Rastlín je tam tolko že rybky sa tam snáď už ani nezmestia... Bojím sa čo i len jednu rybku odtial dať do toho drhého, pretože neviem či zas neuhynie. Ako je možné že toto malinkaté akvárečko kde je zaručene veľa rýb, funhuje bez problémov a hento druhé nie?

Ešte chem podotknúť že si naozaj cením každú radu, napomenutie, kritiku, pozornenie. Budem proste vďačná za akúkolvek pomoc. Bola by som rada keby nám naše akvárečko znova robilo takú radosť ako prvý rok, vtedy sme mohli s radosťou sledovať život rybiek v ňom, dnes už iba pozeráme ktorá z rybičiek znova uhynie...
akami
 
Príspevky: 4
Založený: 02 Júl 2011 00:49 am

Reklama

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod dedojozef » 02 Júl 2011 09:53 am

Tak to je asi najdlhší článok na fóre :).
Ja som tiež len začiatočník, ale čo ma tamojší "maniaci" (za čo im ďakujem) naučili je
- vyvarovať sa chémie pokiaľ to nieje naozaj nevyhnutné (nitrivec, bactopur, bactopur direct a o5 nitrivec)
- choré rybky odložiť do inej nádrže (karantény), ak ostane v spoločnom choroby sa nezbavíš a bude sa prenášať
Asi by bolo lepšie to 16 litrové použiť ako karanténne. Píšeš, že gupiek už máte dosť, tak ich nechaj množiť samovoľne v spoločnom zarastenom akváriu. Ony si to už zredukujú samé. Zdravé a silné jedince prežijú a tie môžeš darovať.
Držím palce :wink: .
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod akami » 02 Júl 2011 10:31 am

V tom 16 litrovom zarastenom už sú tie gupky jedna cez druhú, veľké aj malé, väčšie rozdávame akurát pár malých si chcem nechať na nasadenie do väčšieho akvárka.

A prečo nie chémiu? Som si myslela že práve liečivom robím rybkám dobre a ono nie? Teda ak vezmem choré rybky preč, nemala by sa choroba ďalej šíriť?

Ešťe sa chcem spýtať... Počula som o nejakých parazitoch a že aj rybky treba tak povediac odčerviť. Je to pravda? A ak, tak ako? Nemôže byť problém v tom?
akami
 
Príspevky: 4
Založený: 02 Júl 2011 00:49 am

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod hofi » 02 Júl 2011 11:17 am

Bakteriálny rozpad plutiev spôsobujú mikroorganizmy aeromonas a pseudomonas. Ide o chorobu, ktorá sa účinne lieči napr. pomocou prípravku Sera Bactopur Direct. Najlepšie je ryby liečiť v samostatnom akváriu.Čakať a spoliehať sa ,že rybky sa vylieča same nemá význam.Samozrejme dôležitá je správna diagnóza a následná liečba.Odporúčam použiť vyhľadávač.Čo sa týka priesvitných výkalov,tak tam môžu byť ryby napadnuté črevnými bičíkovcami Hexamita salmonis.Liečiť sa to dá Entizolom,prípadne komerčným liečivom sera Flagelol.
Určite by som však dbal na kvalitu vody.Zvýšený obsah amoniaku,prípadne dusitanov vo vode je jedná z príčin takýchto chorôb.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod Poly » 02 Júl 2011 11:43 am

Nenapisala si, kolko a akych ryb mate v tom 60l. Myslim, ze tam bude zakopany pes. Cim krmite a ako casto?
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod akami » 02 Júl 2011 12:01 pm

Ale napísala :D Momentálne je tam 8 rybiek (3 gupky, 2 mečúne, 2 neónky, prísavník), pôvodne sme mali tak 12 rybiek, veľkostne tak okolo 3 cm cca.

Ja som nečakala že choroba prejde sama. Bola som sa spýtať na to v akvaristike, tam mi povedali že bakteriálna infekcia, dali mi kvapky bactopur. Nepomohlo, resp. choré rybky uhynuli, ostatné na chvíľku vyzerali v poriadku, potom sa objavilo znova také to celkové chradnutie, tak odporučili pre zmenu bactopur direct, s tým sme zopakovali liečbu 2X (dať tabletu, o 3 dni vymeniť 50 % vody, ak choroba pretrváva znova zopakovať, tak sme zopakovali. Potom sme dali na týždeň aktívne uhlie. Ešte tam aj bolo napísané že najviac choré rybky vziať, dať do 2 liroveho pohara celú jednu tabletku, nechať ryby pol hodinu a dať späť do spoločnej nádrže, aj to sme spravili.) V akvaristike mi povedali že nemá zmysel liečiť len choré jedince zvlášť ale že treba celé akvárko, pretože nákaza je v ňom.

Ako zsitím akú kvalitu vody mám? V akvaristike mi odporučili akurát zmerať, prípadne upraviť PH (ale to bolo v poriadku). Ako zistím obsah dusitanov, amoniaku? A môžem mať nekvalitnú vodu? Dávam vodu bežne z vodovodu.

Ešte k tej chémii. Teda nepoužívať nič či ako? Bola som v presvedčení že napríklad sera nitrivec sú vlastne iba tie "dobré" baktérie ktoré potrebujem do akva dostať, ktoré sú v akváriu prirodzene? A čo úprava vody pred doleivaním prípravkom biotopol? Môžete sa mi prosím vyjadriť k chémii obšírnejšie?
akami
 
Príspevky: 4
Založený: 02 Júl 2011 00:49 am

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod akami » 02 Júl 2011 12:03 pm

Aha a ešte kŕmenie. Denne dostávajú rybky vločkové univerzálne krmivo, 1x za deň, množstvo ktoré zožerú asi tak za 10 minút. A 1x do týždňa dávame mrazené patentky. Raz za 10 dní až dva týždne dávame deň hladovku, teda nekŕmime. To je v poriadku?
akami
 
Príspevky: 4
Založený: 02 Júl 2011 00:49 am

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod Milan666 » 02 Júl 2011 14:46 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod Janii » 14 Nov 2011 20:24 pm

Prosím vás, vie mi niekto poradiť pri určení choroby?! Mám samca ramirézky, ktorý má zvláštne bodky/fľaky na hlave. Keď som si to všimla prvýkrát, mal na čele dve jasné biele bodky. Úple ako krupička. Okamžite som zvýčila teplotu z 25 na 29 stupňov a pridala soľ. O dva dni už mal iba jednu bodku, tak som si myslela, že parazit odpadol. Potom aj druhá bodka zmyzla, ale narástli ďalšie dve na druhej strane hlavy. Teraz, (už skoro 2 týždne od prvých príznakov) má bodky zas na inom mieste, sú akoby zrastené a tvoria škvrnku (vždy iba na hlave). Na miestach pôvodných bodiek sú malé jazvy (ako na pleti človeka po akné). Inak vyzerá dobre, je pekne vyfarbený, plutvy sú ok, je vnímavý a žerie. Jediné, čo sa zmenilo v jeho správaní je, že keď do akva nasypem krmivo, naježený odháňa všetky ryby, je agresívny a v akva urobí poriadny rozruch. Po pár minútach sa upokojí a až potom začne prijímať potrevu on. Nikdy predtým takto nevyvádzal.
Ďalšie info o akva: 120 l, 22 rýb (black molla, mečúň, danio, botia, gupka, ancistrus, ap.cacadu a spomenutý ramiréz) - všetky ostatné ryby sú ok. Kŕmim vločkami a granulamy pre cichlidky, "komárčatá" som už nedala cca 3 týždne.
Filter non-stop Eheim AquaBall.
Krupičku som vylúčila - myslím, že by bol bodkovaný celý a už by nežil, minimálne by sa nakazili aj ostatné ryby.
Aeromonas salmonicida som vylúčila tiež, nakoľko jazvy po vriedkoch sú nevýrazné a plutvy sú v celku a pekné.
No možno sa aj mýlim, prosím, poraďte mi, čo by to mohlo byť a ako "tomu" vykrútiť krk. :) Ďakujem
Janii
 
Príspevky: 15
Založený: 05 Aug 2011 18:46 pm

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod Milan666 » 15 Nov 2011 11:41 am

Tak pokiaľ si si pozrela-prezrela vyššie uvedený link, tak podľa toho ho liečiť, ale jeho samotného v karanténnej nádobe
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod Janii » 16 Nov 2011 22:56 pm

Áno, prečítala som si vyššie uvedený link. Mnou uvedené príznaky sa nie celkom zhodujú s tými v tabuľke (samozrejme, je možné, že nie každé ochorenie sa prejavuje u všetkých akvarijných rýb rovnako). Preto som bola zvedavá na názor akvaristov z ich vlastných skúseností a na možnosti konkrétneho liečenia. Deň po mojom príspevku som chcela pripojiť fotografiu, to žiaľ už nie je potrebné...
Ostatné ryby sú zatiaľ fit, tak dúfam, že to tak aj zostane.
Ďakujem za odpoveď.
Janii
 
Príspevky: 15
Založený: 05 Aug 2011 18:46 pm

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod michal.chvostac » 16 Nov 2011 23:41 pm

akami: neskusala si skusit vybrat na par dni vsetky ryby a akvarium nechat bezat bez nich? potom tam pridat nove,resp. tie co mimo akvaria neuhynu (ak budu vyzerat zdravo)
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod Milan666 » 17 Nov 2011 10:49 am

@Janii, napriek tomu foto by sa zišlo, kvôli budúcnosti, pozor, neprajem, ale predsa
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod martinzem » 17 Nov 2011 14:42 pm

nedokaže aj mne niekto poradiť prečo mi zomierajú danio
ph mam 7-8
mením vodu 1 do tíždňa (125L menim s toho 25L)
a skúšal som už aj soľ a rozne druhi liečiv.
nemože to bit tím že bi boli staré mam ich už rok ?
poradte mi.
Obrázok používateľa
martinzem
 
Príspevky: 4
Obrázky: 0
Založený: 17 Nov 2011 14:30 pm

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod michal.chvostac » 17 Nov 2011 14:54 pm

tak z toho co si napisal sa toho vela zistit neda
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod martinzem » 17 Nov 2011 15:20 pm

napisal som o tom tému skus tam poradit .
nechcem abi som o všetki prišiel.
Obrázok používateľa
martinzem
 
Príspevky: 4
Obrázky: 0
Založený: 17 Nov 2011 14:30 pm

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod Milan666 » 17 Nov 2011 18:56 pm

Vekom to určite nieje, musíš napísať viac, filter,teplota, svetlo, čím kŕmiš, hnojíš? atď.

Ten avatar sa mi zdá si čmohol @hofimu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod hofi » 17 Nov 2011 19:05 pm

Už som si zmenil fotku,aby nás to nemýlilo. 8)
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod Milan666 » 17 Nov 2011 19:44 pm

Už som spomenul v inej t...
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod stokar12340 » 04 Dec 2011 13:00 pm

Zdravím
Mám 54 litrové akvárko. Osadenstvo: 4x Gold moly, 4x Prísavník jednopruhý, 4x Pancierníček škvrnitý
Menim vodu každých 10 dni, po vymene sera nitrivec.
Včera som si na gold moly na samcovi všimol bielu boku v priemere max. 2 mm. Nechcelo sa mu ani plávať. Iné ryby sú v poriadku. Pozrel som dačo na nete a myslím že to bude asi pleseň. Podarilo sa mi zohnať costa med ale pochybujem že to pomôže. Aké liečivo by ste mi poradili? Do vody som dal 3 lyžice soli a zvýšil teplotu na 28 stupňov.
stokar12340
 
Príspevky: 28
Založený: 30 Aug 2011 09:00 am

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod Milan666 » 04 Dec 2011 13:59 pm

A prečo sa pýtaš teraz, keď si už tam dal tri lyžice soli!!!!!!! Naozaj lyžice?! čo ideš variť halázslé? Toľko soli na 54l!?
Prečo musia trpieť aj zdravé rybky. Postihnutú odlovím dám do karantény a použijem costa med či ako sa to......Teraz si tam zabil aj tie baktérie, ktoré má údajne živiť nitrivec.
Rybku odloviť a v akva vymeniť 50% vody za novú odstátu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod stokar12340 » 04 Dec 2011 14:07 pm

ok nie ležice ale ližicky :D ok dam do karantény ale v akom objeme by mala byť ta nadrži min?
stokar12340
 
Príspevky: 28
Založený: 30 Aug 2011 09:00 am

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod Milan666 » 04 Dec 2011 17:14 pm

Tak pokiaľ to vyžaduje núdza, tak zober 3 litrovú fľašu od oguriek, ( samozrejme, keď nemáš iné menšie aq) a daj tam ten costa... a pusť mu vzduchovanie.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem určiť ochorenie

Odoslaťod stokar12340 » 04 Dec 2011 17:19 pm

no bublifuk nemam lebo mam vzduchovanie z filtra :D vzduchuje lepsie jak bublifuk a čo tam mam dať ku tomu ? lebo samotne bez pohybu vody to asi nenecham
stokar12340
 
Príspevky: 28
Založený: 30 Aug 2011 09:00 am

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.