reverzna osmoza



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

reverzna osmoza

Odoslaťod branko » 16 Jún 2004 23:41 pm

Reversna osmoza
Mam otazocku ,ma niekdo skusenosti s takto upravenou vodou? :?:
Da sa pouzit v akvariu?
branko
 
Príspevky: 3
Založený: 28 Máj 2004 12:18 pm

Reklama

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod salik » 16 Jún 2004 23:56 pm

branko napísal:Mam otazocku ,ma niekdo skusenosti s takto upravenou vodou? :?:
Da sa pouzit v akvariu?

Reverzná osmóza
clanky/osmoza.php
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod johhhny » 16 Jún 2004 23:59 pm

Ja ju pouzivam pri kazdej vymene, kedze u nas je strasne tvrda voda. Voda z RO je "uplne" bez soli (vodivost 3-10 mikroSiemens-ov), preto samotna nie je vhodna, treba ju miesat s povodnou vodou (tym padom ziskas zmakcenu vodu), alebo do nej dodavat soli (existuju chem. zluceniny, ktore dostat v laboratornych potrebach), ktore sa bezne vyskytuju v biotope, z ktoreho pochadzaju ryby (takto sa pripravuje voda pre narocne druhy ryb na vyter).
Skratka voda z RO sa pouziva na zmakcenie tvrdej vody a je uplne nezavadna.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod kyslík » 17 Jún 2004 06:29 am

branko napísal:Mam otazocku ,ma niekdo skusenosti s takto upravenou vodou? :?: Da sa pouzit v akvariu?

Voda z Rev.osmózy je s 0 tvrdosťou jak uhličitanovou , tak celkovou´.
je vhodná do akva , ale musíš si ju upraviť , podľa toho , aké parametre má mať, aké ryby chceš v nej chovať atď. V podstate sa dá z nej pripraviť akákoľvek voda, výhoda je , že z RO je voda úplne čistá , bez ťažkých kovov, chlóru, dusičnanov, a iných svinstiev , ktoré bežne obsahuje vodovodná voda.

Zdraví Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod skala » 17 Jún 2004 16:10 pm

celkom nulova nie je, ale to je detail. RO je co sa tyka 100% cistoty H2O profi metod na tom najhorsie. Ale nie je preco zufat, z hladiska akvaristiky je to takmer najlepsia metoda.
Naposledy upravil skala dňa 17 Jún 2004 16:40 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod Roby » 17 Jún 2004 16:23 pm

skala napísal:celkom nulova nie je, ale to je detail.
...samozrejme moze byt aj 40uS/cm2... vsetko zavisi od vstupnej vody... ale ak zapojis za RO este iontomenic, dostanes sa takmer na nulu...

skala napísal:RO je co sa tyka 100% cistoty H2P profi metod na tom najhorsie. Ale nie je preco zufat, z hladiska akvaristiky je to takmer najlepsia metoda.
Mozes to pls vysvetlit, nejako sa neorientujem... co je H2P cistota?...
Obrázok používateľa
Roby
 
Príspevky: 73
Obrázky: 6
Založený: 27 Sep 2003 21:08 pm
Bydlisko: BA

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod skala » 17 Jún 2004 16:41 pm

chemicky cista voda. ale uz som sa opravil (P-O). vdaka ze si spomenul tie iontomenice ;-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod Phantom » 19 Jún 2004 12:36 pm

Ja som nedavno kupil JBL OSMOSE 120 a som spokojny co mame pitnu vodu tak ma tvrdost okolo 23 stupnov tlak je asi medzi 3 3.5 bar. no a permeat ma priblizne tvrdost 4.6 az 5 stupnov okrem toho potrebujem
poradit tu osmozu som pripevnil dost nizko no a preto hadicka s odpadom a s permeatom je nad osmozou/hlavicou/ a chcem vediet ci to n
evadi.Dufam ze som to schopne napisal :)
Obrázok
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod Roman » 19 Jún 2004 13:48 pm

Presne tento model pouzivam uz asi 3 roky. Trochu mi vadi dost nizka zivotnost membrany, uz mi asi odisla druha a cena nahradnej je 90% z ceny celej osmozy. K tomu umiestneniu osmozy pod urovnou vystupu , je to jedine spravne miesto pretoze ak pri vypnuti osmozy z nej vytecie voda a membrana sa na vzduchu rozpada.
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod majko » 20 Jún 2004 11:51 am

Roman napísal: Trochu mi vadi dost nizka zivotnost membrany, uz mi asi odisla druha a cena nahradnej je 90% z ceny celej osmozy.

Ja nie som odbornik, ale nemoze to byt vysokym obsahom chloru? Ak si dobre spominam tak chlor narusuje membranu (aj ked vela vyrobcov tvrdi, ze to tak nie je). Mozno uhlikovy filter neodstrani vsetok chlor. Kolko Ti vlastne vydrzi membrana ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod azet » 20 Jún 2004 12:19 pm

ad roman: ako zistis, ze s membranou nieco nieje v poriadku? vzdy zmerias vystupne parametre, alebo sa poskodena membrana prejavi aj inak?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod branko » 21 Jún 2004 15:05 pm

jujj dakujem Vam vsetkym za informacie.uz som akvarko skonstuoval ide sa napustat vodicka

zravim all fisher...
branko
 
Príspevky: 3
Založený: 28 Máj 2004 12:18 pm

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod branko » 21 Jún 2004 15:12 pm

pre romana

Zivotnost mebrany je urcena kvalitou vstupnej vody do membrany ja sa zaoberam predajom tychto zariadeni a u nas vydrzi membrana cca 3-5 rokov,ale len za predpokladu ze pravidelne tj.raz za pol roka menis vstupny uhlikovy filter.Ten zabezpecuje odstarnenie chloru z vody,ten je nebezpecny pre mebranu/nici ju.v pripade blizsich informaci gazikb@zoznam.sk.
alebo info na stranke... www.marlus.sk
branko
 
Príspevky: 3
Založený: 28 Máj 2004 12:18 pm

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod maxim » 27 Júl 2005 12:55 pm

Neuvažoval niekto z vas nad kupou RO nielen pre rybicky, ale aj do domacnosti? Predsa len cista voda prospeje aj ludskemu organizmu.
Obrázok používateľa
maxim
 
Príspevky: 36
Obrázky: 4
Založený: 08 Júl 2005 20:22 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod skala » 27 Júl 2005 13:02 pm

maxim, dovolim si trochu oponovat. cista hej. bez oxidov dusika ano, aj kadeco ine ano. Ale tvrda voda cista je lepsia ako makka vode pre zdravie. mozes to povazovat za vedecky argument
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod maxim » 27 Júl 2005 13:49 pm

Ja som myslel RO kde sa uz vycistena voda spätne mineralizuje na nejake optimalne hodnoty.
Obrázok používateľa
maxim
 
Príspevky: 36
Obrázky: 4
Založený: 08 Júl 2005 20:22 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod Raviolka » 27 Júl 2005 14:08 pm

Hmm to by byla dost drahá příprava pitné vody :? Nejdřív náklady na RO a pak ještě ne všelijaké soli... sehnat všechny potřebné mikroprvky, které jsou ve vodě ve stopových množstvích a jsou lidskému organisku prospěšné... uf, nezdá se mi to jako dobrý nápad. Kromě toho vodovodní voda v rámci hygienických limitů je zdravá dost.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod Igypop » 27 Júl 2005 14:38 pm

maxim napísal:Ja som myslel RO kde sa uz vycistena voda spätne mineralizuje na nejake optimalne hodnoty.



Myslíš Bonaqu? :mrgreen:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod maxim » 27 Júl 2005 14:53 pm

Nie,myslim napr www.aquel.cz Aj cena je zaujimava cca 40 litrouuuuuuuu :D
Skala: Netvrdim,ze nesuhlasim,ale protichodnych nazorov som na nete nasiel dost.
Obrázok používateľa
maxim
 
Príspevky: 36
Obrázky: 4
Založený: 08 Júl 2005 20:22 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod Kulgan » 27 Júl 2005 21:05 pm

Raviolka napísal:Kromě toho vodovodní voda v rámci hygienických limitů je zdravá dost.
Bolo by pravdepodobne velmi zaujimave porovnanie starsich noriem na pitnu vodu so sucasnymi. Pokial dobre viem, tie starsie normy boli podstatne prisnejsie. Sucasne normy su maksie z toho dovodu, ze (teraz volne citujem jedneho pana z prezentacie podobnej firmi) technologia upravovni vody sa za tie roky v podstate vobec nezmenila, ale vplyvom cinnosti cloveka sa zhorsila kvalita vody a upravovne proste neboli schopne predpisane normy dodrzat. A normy sa predsa musia dodrziavat :shock:
Vstupne naklady su velke, ale firma (teda aspon ta, na prezentacii ktorej som bol) zabezpecuje za rocny poplatok asi 4000.- Sk rocnu vymenu filtrov a mineralizacnej jednotky a po piatich rokoch kompletnu vymenu takejto RO bez dalsich nakladov. Intervaly vymen su logicke, priblizne rovnake su aj pri RO napr. od JBL. Oproti RO od JBL su tieto nastavene na kvalitnejsiu filtraciu (nejak to suvisi s tlakmi vody, membrana je v podstate v oboch rovnaka). Navyse je len mineralizacna jednotka a nadoba na zasobnu vodu pre okamzite pouzitie. Toto nastavenie sposobuje vacsiu spotrebu vodovodnej vody (na 1 liter pouzitelnej vody spotrebuju 5-6 litrov vody vodovodnej, takze do odpadu ide 4-5 litrov vody!). I ked pri beznej spotrebe na pitie a varenie to nie je az tak vela.
Osobne ju nemam, pre rybe pouzivam tu od JBL, ale miestami nad nou uvazujem. A preco? To sa tazko vysvetluje a samozrejme zavisi to aj od toho, kto v akom prostredi zije. No zastavam ten nazor, ze sucasna voda ktora nam tecie z kohutika, nie je natolko pitnou, aby sa v horizonte rokov tiez nepodpisovala na zdravotnom stave cloveka.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod Raviolka » 27 Júl 2005 21:36 pm

No já si myslím, že by každý udělal pro své zdraví mnohem víc, kdyby se šel občas projít do lesa a třeba pil jen vodu z vodvodu namísto toho, co pijeme běžně :wink: Koupit si RO a míchat si vodu podle svých představ... no jak kdo chce :roll: Každopádně tohle téma nemá nic společného s akvaristikou.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod maxim » 28 Júl 2005 08:27 am

Raviolka : Ja som len chcel vediet,ci to nejde pouzivat subezne v akvaristike a v domacnosti.K teme RO a ludsky organizmus uz mlcim ako ryba :wink:
Obrázok používateľa
maxim
 
Príspevky: 36
Obrázky: 4
Založený: 08 Júl 2005 20:22 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod Patrox » 16 Aug 2005 14:00 pm

Chcem sa opýtať, čo robíte s odpadovou vodou z reverzky? Teda či ju púšťate do odpadu alebo ju používate na varenie, pitie alebo polievate ňou kvety.. :?:
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: reverzna osmoza

Odoslaťod Asterix » 16 Aug 2005 15:03 pm

Vypustam ju do vane a odtial do kanalizacie. Pri tej rychlosti prudenia vody cez reverzku mi vodomer netoci takze je to jedno
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.