Polyho 250-ka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 18 Okt 2011 21:56 pm

Vitajte!
Tak konečne som sa dopracoval k poriadnemu akvarku :D Doteraz som pár rokov bežal na 52-litrovom a už to chcelo zmenu :)
Hrubý objem 250l, čistý tipujem niečo vyše 200l. Je to snaha hlavne o rastlinné akva so slabými krajinkovými prvkami.

Info
Dátum založenia: 12.9.2011
Rozmery: 100 x 50 x 50cm
Skrinka: Na zákazku od stolára - 120x50x75cm, bežná nábytkárska drevotrieska, dekor jaseň, 3 posúvne dvierka, 6 nastaviteľných nôh, no aj tak dať to do vodováhy na krivej panelákovej plávajúcej podlahe bola pekná sranda... a ešte keď to po napustení akvarka sadlo... :)
Substrát: Aquaclay Ground, asi 40l - hrúbka od 5cm vpredu vľavo po asi 15cm vzadu vpravo. Ani trochu som ho nepremyl, išiel zo sáčku rovno do akva :P Pod substrát som dal v mieste kameňov pre istotu jeden kus polystyrénu. Kamene sú z Marianky.
Rastlinstvo: hemianthus callitrichoides, micranthemum umbrosum, sagittaria subulata, rotala wallichii, bacopa monnieri, glossostigma elatinoides, lilaeopsis brasiliensis, pogostemon stellatus, potamogeton gayi, egeria densa, alternanthera splendens, pogostemon helferi, ludwigia palustris, hygrophila polysperma, hygrophila difformis, vallisneria spiralis, blyxa japonica, riccia fluitans
Živočíšstvo - aktuálne 10x tetra neónová (paracheirodon innesi), 2x cichlidka ramirezova (mikrogeophagus ramirezi), 1x samička cichlidky kakadu (apistogramma cacatuoides), nespočetne veľa kreviet neocaridina denticulata (ramirezky si z nich spravili potravu, aj keď som im to vyslovene zakázal)
Plánovaná osádka: 30-40x tetra neónová, 2x ramirezky, 1+2 kakadu, 2x apistogramma agassizii, možno ešte 2x mikrogeophagus altispinosus, len neviem, či už nebudú moc trenice :)

Voda
Teplota: 24°C v zime, 28°C v lete
pH: 7,0-7,2
KH: 11-13
NO3-: do 10mg/l
(PO4)3-: do 1mg/l

Hnojenie
Zatiaľ len zľahka pridávam Plantex CSM+B - 80mg denne

Technika
Filter: Eheim Professionel 3 2073
Osvetlenie: Závesne hliníkové teleso 4x T5 HO 39W (2x 865, 1x 840, 1x 830) + 6m LED pásiku dennej bielej (14,4W/m), celkový príkon asi 242W, ak Číňania neklamú, alebo klamú len trochu :o tak svetelný výkon cca. 20 000 lumenov (intenzita osvetlenia teda asi 40 000 lux). Led pásik je umiestnený na hliníkovom chladiči ZH 9152 od GAMA aluminium. Pasívne chladenie bolo oničom, takže som pridal dva 5cm ventilátory, chladič aj pásiky majú už príjemnú teplotu. Pôvodne som skúšal pásiky na L-profile, ten sa ale dokazal rozžeraviť tak, že sa ho nedalo ani dotknúť :P S LED pásmi som vcelku spokojný :) Účinnosť síce nie je ako pri profi riešeniach, ale vyšlo ma to asi o polovicu lacnejšie. Neskôr zavesím foto, ako to svieti zvlášť a spolu.
CO2: 1,5kg fľaša spínaná spolu so svetlom - 3-5 bubliniek za sekundu vpúšťané do nasávania filtra.
Ohrev: 200W Atman - len na udržiavanie teploty nad 24°C

Zábeh bol trochu krutejší :( Filter bežal asi 2 týždne predtým v zabehnutom akva. Počas zábehu som pridával vodu a kal zo zabehnutého akvária. Priebežne som meral dusitany, najviac bolo okolo 0,2mg/l. Asi v 2. týždni zábehu som nameral nulu. V 3. týždni bola stále nula, tak som prehodil ryby z 50l akva. Po týždni som dokúpil 10 neoniek a 2 kakadu. Výsledok - po pár dňoch postupný úhyn. Najprv asi 2-3 neonky, to som bral ešte ako nesprávnu aklimatizáciu. Na ďalší deň odišiel z ničoho nič agassizii samec a kakadu samec. Zmeral som dusitany, hodnota bola niekde do 0,15mg/l - nasledovala výmena polovice vody. V následujúcich dňoch odišlo celkom asi 20 neoniek, zostalo 10. Našťastie ramirezky a samička kakadu su absolútne bez ujmy. Dosť ma to prekvapilo, pretože všetky ryby nejavili žiadne známky problémov, voľne plávali, žrali, dýchali kľudne a žiabre mali na pohľad OK. Ibaže som ich zo dňa na deň nachádzal skapaté :cry: Pravdepodobne túto krízu ešte zhoršilo aj to, že pár dní predtým som skrátil dobu svietenia z pôvodných 10 na 6 hod. a filter som stiahol na polovicu - zdalo sa mi, že robí moc silný prúd :roll: Keď sa to spojilo s dokúpením asi 15 neoniek a dvoch cichlidiek... :? Nuž, nabudúce budem dávať väčší pozor a zároveň je to ako upozornenie pre ďalších blbcov, čo sa učia výlučne z vlastných chýb :oops: :dead:
Našťastie vyzerá, že sa to už ukludnilo, tak budúci týždeň začnem opäť s postupným zarybnovaním :angel:


V obrazoch:
Obrázok
Random layout :)

Obrázok
Zákal hneď po napustení... :?

Obrázok
...na druhý deň odfiltrovaný :pivo:

Obrázok
Aktuálny stav - mesiac po založení

Obrázok
Celkový pohľad

MENŠIE problémy s riasami :D
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok



Obrázok
Zabývané ramirezi duo

Obrázok
Strojovňa

Obrázok
Osvetlenie - zatiaľ som nedoriešil upevnenie chladičov s LED pásmi na hlavné svetlo, tak sú len voľne položené.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod fazyl » 18 Okt 2011 22:46 pm

vyzera to super, len si mohol pouzit vacsie kamne, aby viac vynikli. uz teraz ich nieje skoro vidiet. drzim palce v boji z riasou
Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod dedojozef » 18 Okt 2011 23:28 pm

Uber svetlo a riasa ustúpi.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod triscene » 19 Okt 2011 00:39 am

a hlavne CO2 spinaj hodinu dve pred zapnutim svetla a vypni ho hodinu pred zapnutim svetiel..
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod pha » 19 Okt 2011 10:47 am

ahoj poly, tak nech to rastie a plava, pekny objem.. :pivo:
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Dusky » 19 Okt 2011 12:19 pm

nepochopil som ten problem s rybami. Chyba bola v tom, že si ich dal do nezabehnuteho akvaria ci ako?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod krto » 19 Okt 2011 14:10 pm

Už sa len zbaviť tej riasy, tiež by som asi obmedzil silu svietenia ako ti radi dedojozef, a bude to fajn :pivo: .

Ten chladič si bral priamo od výrobcu alebo od distribútora (SOS Electronic - dĺžky len 500mm)? Koľko pýtajú za ks a m dĺžky?
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Luker13 » 19 Okt 2011 16:52 pm

mna by zaujimalo ako postupujes v boji s riasou :?: hnedu riasu nemas?
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 19 Okt 2011 19:13 pm

fazyl: S tymi kamenmi mas pravdu. Uvedomil som si to, az ked som ich do akva nakladol. Kazdopadne layout rastlin nie je konecny. Az sa to rozrastie, popremiestnujem ich tak, aby tie kamene bolo ako tak vidno :)
Chlapi, dik za rady :) So svetlom nebudem zatial nic menit, kedze riasy zatial ustupuju (pred 2 tyzdnami to bolo podstatne horsie). Ked som svietil este menej, rastliny isli pomaly. Musi sa to trochu rozrast, potom riasa nebude mat sancu, chce to len trpezlivost :)
Dusky: Jj, akvarko este nebolo zabehnute, aj ked podla hodnot to uz tyzden vyzeralo OK. Pocital som s kratsou dobou zabehu, kedze som sa snazil mikrozivot premiestnit zo zabehnuteho akva, a este aj filter sa 2 tyzdne zabiehal v povodnom akva. Zial nepomohlo :( S tym filtrom som to myslel tak, ze ak sa znizi prietok, znizi sa aj mnozstvo prefiltrovanej vody a teda aj mnozstvo odstranenych dusitanov z vody. Par dni predtym som znizoval prietok. Podobne pri skrateni osvetlenia maju rastliny nizsiu spotrebu dusikatych latok. Pristahoval som nove ryby, teda aj biologicka zataz sa zvysila - kombinacia viacerych faktorov a problem bol na svete :cry: Ale to su len moje dohady, mozno to bolo uplne jedno a mesiac by mal byt naozaj mesiac :oops:
krto: Chladic som kupoval priamo v Game, bral som dva 1-metrove kusy, cena bola 12,52€/ks bez DPH, bez balneho a bez dopravy.
Luker13: S riasou zatial nebojujem nijak specialne, svietim 7h trubicovym osvetlenim, z toho 3h aj LED pasmi. Zatial cakam, kym sa akva trochu ustali a kym sa rozrastu rastliny. Ak by sa to nezlepsovalo, skusim svetlo este skratit a precasovat davkovanie CO2.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Luker13 » 20 Okt 2011 09:22 am

no ty si to spravil s rybami ako ja, akurat ze mne skapali len chore a slabe ryby:) jedine co ma este trapi je riasa ale ta hadam uz konci. skus tu riasu trosku udrziavat v pozadi aby sa nerozbujnela a bude to fajn + CO2 pomoze velmi
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod kaqpo » 20 Okt 2011 09:44 am

Poly napísal: Ale to su len moje dohady, mozno to bolo uplne jedno a mesiac by mal byt naozaj mesiac :oops:


Mesiac by mal byť mesiac :D niekde som už dávnejšie videl tabuľku kde bol graf s obsahom N vo vode po založení akvária a prvé dva týždne boli N takmer nulové v treťom týždni boli na maxime a až vo štvrtom týždni sa začali hodnoty znižovať k nule.

Ináč pekné akva držím palce s riasou :pivo:
Obrázok používateľa
kaqpo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Založený: 27 Feb 2011 18:46 pm
Bydlisko: Košice

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Luker13 » 20 Okt 2011 10:26 am

zabehnut sa uz mohlo ale ked dal ryby a oni mu tam nasrali tak z toho sa tvoril amoniak a riasy potrebuju prave ten. a nitrifikacnych bakterii nema este dostatok aby stihali spracovat tolko bordelu vcas a preto aj ten uhyn rybiek....moja teoria
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 20 Okt 2011 12:20 pm

Uz som to pisal. Podla priebeznych merani som nameral maximum niekedy v 2. tyzdni. V tretom tyzdni to uz bola nula cely tyzden, a az potom som dal ryby. Nasledne dusitany znova stupli.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 24 Okt 2011 13:47 pm

Samicka kakadu sa mi snazi menit layout - vykopala celkom slusnu jamu pod kamenom a teraz obtazuje samceka :D
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Kompatibilita cichlidiek

Odoslaťod Poly » 30 Okt 2011 17:25 pm

Prosim o radu skusenejsich:
V akvarku mam zo 30 neoniek, parik ramireziek, trio (1+2) cichlidiek kakadu a neznamy pocet krevetiek neocaridina denticulata. Planujem este pridat parik apistogramma agassizii a mikrogeophagus altispinosus + este 10 neoniek. Nebudu sa cichlidky medzi sebou prilis mlatit? Na nete som cital, ze takato zostava by sa mala dat uplne bez problemov covat, ale nie som si uplne isty, ked vidim, ako sa uz teraz ramirezky s kakadu stale nahanaju :) Dakujem za cenne info :pivo:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Figaro » 30 Okt 2011 19:48 pm

Na akva burze v Ke som si kúpil 2 páriky cichlidiek Kakadu. Chlapík povedal, že pokiaľ je v akva dosť úkrytov, že by to malo byť v pohode. Nebolo, väčší samec toho menšieho stále naháňal, až pokiaľ ho nezlikvidoval. Toľko moja skúsenosť.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 30 Okt 2011 22:52 pm

V ramci druhu je agresivita daleko vyssia, medzidruhovo by sa mali vraj celkom dobre znasat. Aj sa znasaju - sice sa nahanaju, ale nie su to bitky do krvi a rybky nevyzeraju, ze by tymi nahanackami trpeli. Len ma zaujimalo, ci ma niekto skusenosti aj s prehnanou medzidruhovou agresivitou u tychto rybiek, pripadne na co si dat pozor pri pridavani novych clenov do akvaria a ci rozmery budu stacit pre 4 pariky roznych cichlidiek.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod LaXo » 30 Okt 2011 23:00 pm

Drzim palce Poly nech sa to co najskor pekne zabehne a rozrastie. Ak mozem, to "Závesne hliníkové teleso 4x T5 HO 39W" mozes prezradit aka znacka, pripadne cena to je? Tiez mam zaujem o taketo nejake.
Dikes :)
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 31 Okt 2011 01:17 am

Svetlo je neznackove, akesi Hopar, kupene z Nemecka cez eBay v aukcii za 85€ aj s postovnym.
Na ebay.de sa stale drazia dalsie.

Jedna velka nevyhoda je, ze neposielaju na Slovensko - musel som si to dat poslat ku znamemu do Rakuska :(
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Figaro » 19 Nov 2011 22:51 pm

Čo je nové, ako to vyzerá s akva ? Cichlidky sa bijú alebo pekne spolunažívajú :)
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Poly » 20 Nov 2011 01:14 am

Stale sa hram s riasou :angel: Na lavej strane sa rozmohla stetina a vyplnila priestor medzi HC - to bude trocha na dlhsie lakte, ale myslim, ze cas to spravi. Naopak prava strana, kde su hlavne stonkovky je z 99% bez rias a vsetko krasne rastie. Roztrusil som po hladine ricciu, nech trochu cloni a pomoze precistit vodu. Zarastla uz polovicu hladiny. Pocital so s tym, ze krevety pozeru riasy, ale je ich zatial malo na take velke akva a navyse ramirezky aj kakadu su schopne zozrat dost velke kusky :? Takze sa mozu volne spacirovat po luke len v noci :(
Rybky sa maju super - neoniek som postupne dokupil do celkoveho poctu 30-40 kusov. Ramirezky a kakadu si obcas skocia do vlasov, ale je to take skor detske nevinne hasterenie :) Kazdy druh si strazi svoju cast akvarka a len odtial sa vyhanaju, vacsinou su to ale len take na pohlad mierumilovne tanecky :D K ziadnym zraneniam nedochadza, narusitel vzdy pochopi, ze ma vziat plutvy na plecia. A ak sa aj dobehnu, len sa oplieskaju navzajom plutvami, ale najviac sa mi na tom paci, ze vdaka tymto sarvatkam su vsetky cichlidky stale krasne vyfarbene 8)
Najzabavnejsie je sledovat samicky kakadu, ktore si pod kamenmi vyhrabavaju jaskyne a zvacsa im trci len hlava. Obcas vylezu narobit s narusitelmi poriadok a potom opat typickym oblucikom vplavaju naspat :) Pri krmeni ziadna cichlidka neberie ohlad na teritoria a veselo sa krmia jedna vedla druhej :D Po nakrmeni su z nich opat superi. Ale aj tak najdrzejsie v ziskavani potravy su neonky :o
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Luker13 » 20 Nov 2011 11:19 am

S tymi neonkami to mam aj ja tak :D tie moje su na prasknutie. S tou riasou drzim ale palce :)
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Figaro » 20 Nov 2011 12:38 pm

Neónky sú teda riadne drzé a pažravé, nikdy by som to o nich nepovedal. Pokiaľ sa im jedla máli, kľudne idú obhrýzať moje najmilšie rastlinky - pogo.
Chcem sa Ťa spýtať, včera som kúpil ramirezky electric blue , veľmi krásne v KE len za 2E. Môj Kakadu sa z ich prítomnosťou nechce zmieriť ale to ho časom asi prejde. Trápi ma však to, že dosť rýchlo dýchajú. Neviem to popísať za 1s asi 2 x nádych výdych. Ale na hladine nie sú, pekne špacirujú po akva. Je to u týchto rybiek normálne ? alebo im niečo vadí ? NO3 al. CO2 ?
Prepáč, že môj problém riešim tu ale vidím, že máš s nimi skúsenosti. Diky.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Polyho 250-ka

Odoslaťod Walcott » 20 Nov 2011 13:54 pm

Máš to pekné, no mne by sa tam hodilo nejaké pozadie najlepšie asi čierne, neuvažoval si o tom?
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.