Osvetlenie akvaria..prosim pomoc



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod Giftzahn » 04 Apr 2010 08:56 am

vladikk napísal:Ahoj. Nevedel som kde sa zapojiť do podobnej témy tak sa skúsim opýtať tu. škodí rastlinám prerušované osvetlenie? Napr. 5+hodina pause +5? Bolo mi to poradené aby sa rastlinky pri novo zasadení lepšie rozbehli a aklimatizovali. Kratšia doba osvetlenia alebo prerušované osvetlenie im tak pomože sa skor spamätať a stabilizovať. diikess


nie neskodi ... ale netusim preco chces davat pauzu 1 hodinu... vo vacsine pripadov, sa dava pauza 2 max. tri hodiny okolo obeda a potom sa svieti dalej ... zaujimave je to obzvlast cez leto kde su teploty najvyssie okolo obeda cize jednak tym ze das pauzu okolo obeda "znizis" trochu teplotu v akva a taktiez riasam to rozhodne neprospeje .... :wink:

njn, ja by som skor skusil svietit zo zaciatku 1-3 mesiac tak max 6 hod. .... potom dalsi mesiac pridal 1hod (obzrel co robi riasa) a ak v pohode dalsi mesiac by som pridal opat hodinu ... a na tych 8 hod. by som dalsie 3 mesiace ostal .... pokial ziadna riasa da sa krokovito zvysovat dlzka osvetlenia (a nepotrebujes pauzu) :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod vladikk » 04 Apr 2010 10:30 am

Tiež si myslím že aj dve hodky su v pohode. A inač to ma nenapadlo stou teplotou a vyrieši to aj môj ďalší problém keď že mám dosť teplo v miestnosti s akvarkom hlavne v lete a lieta mi teplota aj na 28-29 stupnou. dikees
vladikk
 
Príspevky: 10
Obrázky: 9
Založený: 08 Dec 2009 01:02 am

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod jankoo » 06 Apr 2010 12:15 pm

česť práci ľudkovia. Mám problém :lol:
Nič nové pod slnkom že mám problém :P
Mám akva 139 litrové. svetlo hailea T8 25W (asi žiarivka)
http://www..akvaobchod.sk/aquastar-740mm ... Path=71_62
0,2W na liter vody

kúpené v decembri. akva nezabehnuté a nasadené egeria densa valisneria rubra a Hemigraphis minima.

Rastliny rástli nádherne. za 2 mesiace egéria 2 krát večšia aj Hemigraphis minima nádherne dva krát taká vysoká.

vo februári prestali rastliny rásť.začali blednúť ako by strácali farbu a ako by sa tým sfarbovala voda na zeleno (len odtieň zelenej a nie riasa).

Pýtam sa: bolo akva nezabehnuté a pri čom bolo v akva veľa amoniaku a rastliny z toho rástli.

alebo boli zvyknuté na svetlo ešte z tade kde som ich kupoval a ako boli u mňa tak mali málo svetla ALE ešte 2 mesiace ako tak rástli až kým z toho mojho slabého svetla úplne prestali rásť?
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod Giftzahn » 06 Apr 2010 14:31 pm

@jankoo: njn, 25W na 139L je skutocne zalostne malo ... pri takomto osvetleni mozes mat v akva tak rozne druhy machov - Taxiphyllum, Ricardia, Fontinalis, Javsky mach atd. ktore sa s takouto watazou uspokoja .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod jankoo » 06 Apr 2010 15:14 pm

ale može sa to ďiať s rastlinami kvoli osvetleniu?

Ak áno tak by som pridal k mojej T8 25W 740 mm nejaké žiarovky.Teraz nechcem investovať do osvetlenia tak mi poradte kolko žiaroviek mám kúpiť pričom sa dá kúpiť len 75 W źiarovka (klasická) tak poradte kolko ich mám dať k mojmu akva
Obrázok používateľa
jankoo
 
Príspevky: 330
Obrázky: 16
Založený: 03 Dec 2009 00:53 am
Bydlisko: Dubovec

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod allyster999 » 23 Nov 2011 21:07 pm

Caute chcem sa spytat ze ake osvetlenie by mi trebalo pre akvarium o rozmeroch 70x35x35 cca 70 litrov kolko wattove myslim za odpovede dakujem :D sory ze pisem tu ale nevem ako sa dava nova ta verejna sprava :D
allyster999
 
Príspevky: 5
Založený: 19 Okt 2011 18:50 pm

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod sirPavol » 23 Nov 2011 21:09 pm

Podľa mňa aspoň 0,5w/liter. Keď to človek poddimenzuje a nejdú rastliny tak to trápi pri každom pohľade do akva. A dorábanie to už nie je ono. Raz a poriadne :)
Obrázok používateľa
sirPavol
 
Príspevky: 770
Obrázky: 83
Založený: 25 Dec 2010 18:28 pm
Bydlisko: Prešov, Stropkov

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod Milan666 » 23 Nov 2011 21:40 pm

allyster999 napísal:Caute chcem sa spytat ze ake osvetlenie by mi trebalo pre akvarium o rozmeroch 70x35x35 cca 70 litrov kolko wattove myslim za odpovede dakujem :D sory ze pisem tu ale nevem ako sa dava nova ta verejna sprava :D

Za toto by si si zaslúžil pochvalu od administrátora, že to dávaš práve tu :pivo:
Kľudne sa pýtaj, záleží aj od druhu rastlín ktoré chceš plánuješ.........
A poradím hneď, nekupuj špeciálne akvarijné žiarivky, zbytočne vyhodené peniaze, stačí elektro......
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod Marecko » 23 Nov 2011 22:20 pm

Suhlasim s Milan666. Kupuj to radsej z electra je to to iste az na male farebne rozdieli:) Ale nevyberaj len podla Watazi. Je to dvolezite malo by to byt cca 2-3 litre na 1w ale dvolezite je aj kolko ta neonka ma kelvinou. Cize svetelne spektrum bieleho svetla. Rastlinkam vyhovuje cca od 6000 do 9000 kelvinou. To je farebne rozpetie ktore je pre nich najlepsie, lebo to je cervena farba tu oni najviac vedia zuzitkovat .Ak by si volil napr. ziarivku s vacsim mnozstvom kelvinou napr. nad 10000k toto farebne rozpetie (modre) potrebuju riasy. Je to dobre pre morske akvaria . Tak vyberaj skusaj a vela stastia .
Marecko
 
Príspevky: 86
Obrázky: 11
Založený: 24 Feb 2011 13:03 pm

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod alexnx » 28 Feb 2012 00:30 am

PROSIM o POMOC v akvariu sa mi robia riasi neviem preco hlavne na kamenoch a rastlinkach cital som o tom ale neviem co mam robit, mam zelene a vlaknite riasi cital som ze zelene su preto lebo mam nadbytok svetla v aqua....neviem mozno to je tym ze mam zle svetlo alebo co... PROSIM O RADU

Vopred Ďakujem
alexnx
 
Príspevky: 22
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2012 00:23 am

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod Giftzahn » 28 Feb 2012 08:11 am

alexnx napísal:PROSIM o POMOC v akvariu sa mi robia riasi neviem preco hlavne na kamenoch a rastlinkach cital som o tom ale neviem co mam robit, mam zelene a vlaknite riasi cital som ze zelene su preto lebo mam nadbytok svetla v aqua....neviem mozno to je tym ze mam zle svetlo alebo co... PROSIM O RADU

Vopred Ďakujem


njn, nic nepises o svojom akva ... cize je to ako vestenie z krystalovej gule ...:mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod martin_s » 28 Feb 2012 09:47 am

alexnx riasy nie su iba o svetle... Odporucam ti popozerat temy o riasach tu vo fore.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod alexnx » 28 Feb 2012 10:27 am

Mam 120L aqua a filter eheim mam ho v rohu izby, riasi mam hlavne na kamienkoch.Krmim ich kazde 3 dni mrazenym krmivom-Patentka,mam tam 2 zive a 2 umele rastlinky.
Prosim aspon mi poradte aky mam dat pripravok proti riasam alebo co...
alexnx
 
Príspevky: 22
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2012 00:23 am

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod martin_s » 28 Feb 2012 10:31 am

pripravky proti riasam su iba odstranovanim nasledku, nie odstranenim priciny. Bez odstranenia priciny sa riasy vratia.
Viac: search.php :arrow: zadaj "riasy" :arrow: precitaj si temy o riasach...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod Vlado21 » 28 Feb 2012 10:42 am

alexnx napísal:Mam 120L aqua a filter eheim mam ho v rohu izby, riasi mam hlavne na kamienkoch.Krmim ich kazde 3 dni mrazenym krmivom-Patentka...

fuuuu... tie riasy sa u teba maju! :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod alexnx » 28 Feb 2012 10:51 am

Nie :D ale bez srandy mam kupit nejake ryby proti tomu ci nieco zmenit ??
alexnx
 
Príspevky: 22
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2012 00:23 am

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod martin_s » 28 Feb 2012 10:59 am

bez srandy som ti odporucil precitat si temy o riasach...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod Vlado21 » 28 Feb 2012 11:01 am

alexnx, martin, ti uz (bez srandy) odpisal. Skus najprv postudovat co sa pise na tych linkoch. Ked tam najdes nieco comu nerozumies, kludne sa spytaj, ale v prislusnej teme (RIASY, nie "osvetlenie akva").
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod alexnx » 28 Feb 2012 11:07 am

ok dik
alexnx
 
Príspevky: 22
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2012 00:23 am

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod stevo26 » 11 Apr 2012 18:03 pm

ahojte nechcem zakladat zbytocne novu temu tak to dam sem. mam akva 200 litrov mam na nom plastovy kryt a ziarivky 2x30w s raslin mam vecsinou same echinondrusi a anubias chcem pestovat aj trocha narocnejsie rastliny takze chcem poradit s osvetlenim lebo to je malo co mam a teraz este k tomu mi jedna ziarivka vypovedala a cele petice na ktorych su ziarivky zacinaju s krytu vypadavat teda visia na drôtoch takze nic neni vodotesne je to nebezpecne to osvetlenie to ma za sebou takze chcem poradit co s tym?ked kupim novy kryt 100x40 zase tam budu len 2 ziarivky T8 30w to je malo alebo kupit kryt tusim od juwelu ma v ponuke kryt + ziarivky T5 2x45w co je podstatne viac ale zasa neviem ake trubice tam su a ci sa to bude rastlinam pacit alebo nejako poriasit tento stary kryt??????
stevo26
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Apr 2012 16:09 pm

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod kikaso » 28 Máj 2012 23:40 pm

Ahojte. v akvaristike som nová a postupne si prechádzam všetkými začiatočnickými problémami. a teraz ked som mala pocit že konečne to ide tak rastlinky stratili so mnou trpezlivosť. staré listy odumierajú postupne všetky, nové vyhnali len ked som pridala C02 z kvasníc :pivo: , ale sú veľmi slabé a bledé. v akvaristike ujo povedal že príčin môže byť veľmi veľa a mám skúsiť spýtať sa niekoho v okoli, čo hold nikoho nemám. tak ak je niekto z okolia Partizánskeho, prosim prosim, pomožte. :arrow: takže je to 60l akvarium, 6 neoniek, dve mrenky machove, dvaja prisavnici (vela ich nieje, tak neviem, prekonali krupičku :dead: tak sa normalne bojim doniest nove ryby), v rastlinkach sa nevyznam ale ked som kupovala tak slúbili že sú nenáročne. svetlo Osram L 15W/830, svieti denne 10 hodin, neviem či kúpiť novú trubicu, alebo pridať ešte jednu, tvrdá voda tiež môže byť (z vodovodu), pribl. 20% vody menim každe dva až tri týždne, filter beží stále a pravidelne čistím, akvarium som zakladala približne pred 4 mesiacmi. joj a k tým rastlinkám ešte, okrem toho že su take vyblednute tak od okrajov odhnivaju listy, a potom už aj od stonky, spriesvitneju a už im nieje pomoci.
pravda máte nejakú radu...no ták, ja chcem mat krásne akvarko a nie len prežívajúce, nechcem po par mesiacoch vražania penazi do toho skončiť. ved sú také krásne tie rybky. :roll:
kikaso
 
Príspevky: 2
Založený: 28 Máj 2012 23:18 pm

Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod spid3r » 29 Máj 2012 07:15 am

Minimalne 0,5w/l ak chces pestovat stredne narocne rastliny cize min. 35W, radsej viac.

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod Milan666 » 29 Máj 2012 09:27 am

Bez dostatočného osvetlenia sa nepohneš z miesta, najprv svetlo, potom CO2 a tak hnojivko, tieto tri veci sú na seba navzájom naviazané, nejde vylúčiť ani jednu
Treba si pohľadať témy o rastlinách, aby sme nespamovali túto, no a držím palce
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Osvetlenie akvaria..prosim pomoc

Odoslaťod Luker13 » 29 Máj 2012 10:41 am

-treba pridat trubicu
-do dna po pridani svetla dat hnojivove tablety
-CO2 den co den pridavat.

Zacal by som znovu a s nenarocnymi rastlinami
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.