Neviem co mam robit



Všetko okolo akvarijných rýb

Neviem co mam robit

Odoslaťod Ivina161 » 29 Máj 2011 19:34 pm

Dobry den, asi pred tyzdnom som si kupila akvarium 40cmx21cmx27cm...na dno som dala pozbierane kamienky v pirrode...nepresli octovym testom, to som ani netusila ze nieco take sa robi, kedze som uuuplny zaciatocnik...kupila som umelu rastlinu, taku gulicku ako keby machovu, dekoracia je take drevo s otvormi..pred tym som mala rybky v okruhlom akvariu nodocitala som sa ze to vobec nie je vhodne pre ryby tak som ich premiestnila do tohto noveho.hned ako som ich premiestnila, na druhy den mi uhynuli 1tetra, 1gupka,a postupne mi umreli 3neonky 3 tetry..teraz v nom mam dve prisavniky a dve platy...filter mam fan mini plus.asi o 2 dni po zalezeni akvaria som si vsimla biele bodky na rybkach a ako keby rozpadavajuce sa plutvy, kupila som ani ichtin...ohrievac nemam tak teplotu som zvysit nemohla.zajtra idem kupit piesok specialne pre akvaria , teplomer a ohrievac...znama mi poradila nieco, co dala hned kao prvykrat do varia napustala vodu proti ochoreniam...teraz to ram dava kazdy tyzden.chcem sa spytat ze ked chcem vodu v kvariu uplne vymenit, teda vlastne zacat odznova je potrebne filter vymyt v nejakej vriacej vode? alebo ta krupicka alebo ine ochorenia v nom neostanu ak ho poriadne nevymyjem? prosim vas co sa to dialo s mojim akvariom ked sa mi tie ryby doslova rozpadavali teda ich plutvy a hned ta krupicka...ked boli v okruhlom nic sa nedialo no hned ako som ich premistnila zacalo sa tot...a este osm nenechala akvarium bezat ez rybiek ani hodinu...no voda chlorovana nebola kedze som ju napustala najrpv do vedra...a celkovo nemame tvrdu alebo zavadnu vodu...za odpovede vopreddakujem
Ivina161
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Máj 2011 15:33 pm

Reklama

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Ivina161 » 29 Máj 2011 20:13 pm

prosim, nikto mi nevie aspon priblizne povedat co som urobila zle a co mam robit teraz????
Ivina161
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Máj 2011 15:33 pm

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod d.gemza » 29 Máj 2011 20:17 pm

No najpravdepodobnejsia pricina je nezabehnute akvarium. Mne sa to stalo tiež kedysi davno ked som bol este mlady a neskuseny.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Ivina161 » 29 Máj 2011 20:21 pm

tak predsa niekto..teraz mam posledne dve ryby ktore pravdepodobne aj tak umru, liecim ich zatial tym anti ichtinom...teraz ti napisem co urobim a povies mi co planujem urobit zle dobre? :-) takze zajtra dam tie rybky do ineho akvaria...do tohto dam strk, filter precistim vo vriacej vode (nemusim sa bat ze sa mi ta krupicka alebo tie zle bakterie z neho prenesu?) vsetko precistiom vo vriacej vode...ked tam napustam vodu tak nakvapkam tu prevenciu a potom necham zabhnute akvarko take dva tyzdne...:-) moze byt?
Ivina161
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Máj 2011 15:33 pm

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Poly » 29 Máj 2011 20:25 pm

Nezabehla si akvarium. Nove akvarium musi byt 1 mesiac bez ryb. Ty si ich tam suchla hned. Rybky sa otravili jedovatymi zluceninami dusika (amoniak, dusitany), ktore sa v nezabehnutom akvariu nestihaju odburavat. Rybky, ktore skapali sa otravili, ostatne maju priotravenim oslabenu imunitu a doslo u nich k druhotnemu ochoreniu. Precitaj si kapitolu "Dusik v akvariu" v 4. cisle casopisu Akvarium:
http://maniakva.cz/casopis/akvarium04.pdf

A nic neprevaraj, akvarium uz nechaj tak, aby sa zabehlo. Ak budes cistit, prevarat, vratis sa na zaciatok tohto problemu. Men kazdy den 10-20% vody za cerstvu aspon najblizsie 2 tyzdne. Ak si to povodne akvarium este nezrusila a mas ho viac ako mesiac, tak rybky prehod naspat donho. Filter musi ist v obidvoch akvariach vkuse! Ak si aj tu gulu zalozila pred par dnami, rybky by do par dni cakal v nej rovnaky osud, tento problem s gulatym tvarom akvaria nesuvisi. Potom ti neostava nic ine len pocitat so stratami a menit spominane mnozstvo vody.

Predpokladam, ze pristup na internet si mala aj pred zalozenim akvaria. To je take tazke si zistit najprv informacie, a az potom kupovat akvarium a rybicky? :cry:

A choroboplodne zarodky su v kazdom akvariu, tvojou ulohou nie je ich zabijat (co nemas sancu), ale zabezpecit rybkam dobre podmienky - imunita spravne chovanej rybky si s tou havedou hravo poradi.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Ivina161 » 29 Máj 2011 20:30 pm

a nie je problem v tych kamenoch volne nazbieranych?? suz to kamene asi 1cm zabehnu sa mi v nich korene rastlin ak si chce m kupit? aaa ak vsetko necham tak a potom tam dam rybky tak sa nenakazia tou krupickou ktoru som v akvariu mala?...viem, ze som urobuila chybu...ospravedlnujem sa
Ivina161
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Máj 2011 15:33 pm

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod d.gemza » 29 Máj 2011 20:31 pm

To nove akvarium nechaj aspon dva tri tyzdne zabehnuť so zapnutym filtrom. Zatial tam ryby nedavaj lebo ti znova vykapu. hlavne v tom novom akva vymienaj pravidelne aspon dva krat do tyzdna polku vody nech odstraniš z vody pripadne skodlive chemikalie. a az potom daj naspat tie ryby ak nahodou preziju. strk mozes skontrolovať pomocou testu ked nan kvapnes trosku octu. A po dokladnom premyti ho mozes dat do toho akva ktore bude v zabehu. Potom by to už malo byť OK.
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod d.gemza » 29 Máj 2011 20:35 pm

Otazne je kde si tie kamene nazbierala. Lebo v prirode je široky pojem. Dufam ze to nebolo niekde pri ceste alebo niekde pri skladke odpadu :-)
d.gemza
 
Príspevky: 87
Založený: 27 Jan 2009 20:16 pm

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Ivina161 » 29 Máj 2011 20:35 pm

cize sanemusim bat, ked tam dam nove rybky, ze dostanu tu krupicku ktora v tom novom akvariu uz bola?a ohladom tych rastlin, chytia sa mi v tom strku?prepacte ze sa tak hlupo pytam, ale nechcem urobit dalsie chyby...
Ivina161
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Máj 2011 15:33 pm

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Laco NY » 29 Máj 2011 20:38 pm

a maš tam štrk (alebo iny substrat) alebo len za hrst nazbieranych 1cm velkych kamienkou absolutne nevhodnych???
Laco NY
 
Príspevky: 228
Obrázky: 0
Založený: 29 Máj 2011 14:34 pm

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Ivina161 » 29 Máj 2011 20:42 pm

myslim, ze ta druha moznost, uplne nevhodne...rybky premiestnim do ienho akvaria a komplet vymenim dno tohto akvaria a necham zabehnut dva tri tyzden, dufam, ze sa historia nezopakuje...:-(
Ivina161
 
Príspevky: 17
Založený: 27 Máj 2011 15:33 pm

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 25 Nov 2011 22:59 pm

Dobre, bola mi zamknuta tema a odporúčaná táto, ale nejde presne o rovnaký problém..

Máme akvárium tri týždne - jeden týždeň sme ho zabiehali, tak nám odporúčali v hornbachu, kde sme ho kúpili.. no a teraz po týždni nám začínajú rybky odchádzať... pričom medzitým sa nám tam vyliahlo 7 nových... je nejaká šanca ako ich zachrániť?? Rybky maju biele škvrny na povrchu a veľmi malo sa hybu, su take staticke a apatické..

Ešte upresním, že sme do akvarka nedali vodu z vodovou ale neperlivu vodu z Lidlu Saguaro - na odporucanie...

Ako teda postupovať dalej? DAKUJEM
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod martin_s » 25 Nov 2011 23:05 pm

Vymen vodu (1/2) a pouzivaj vodu z vodovodu. O 2 dni vymen 1/3. Pouzi search.php a najdi si temy o zabiehani akvaria. Nepises ake mas ryby a v akych poctoch. Dopln aj dalsie informacie o akvariu a o tom ako a v akej frekvencii robis udrzbu. Dobra by bola aj fotka.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Mariok » 25 Nov 2011 23:12 pm

maccoy napísal:Dobre, bola mi zamknuta tema a odporúčaná táto, ale nejde presne o rovnaký problém..

... ale ide o ten istý problém!
Ako písal Poly : "Precitaj si kapitolu "Dusik v akvariu" v 4. cisle casopisu Akvarium:
http://maniakva.cz/casopis/akvarium04.pdf""
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 25 Nov 2011 23:14 pm

martin_s napísal:Vymen vodu (1/2) a pouzivaj vodu z vodovodu. O 2 dni vymen 1/3. Pouzi search.php a najdi si temy o zabiehani akvaria. Nepises ake mas ryby a v akych poctoch.

Dakujem,

a vopred sa vsetkym ospravedlnujem - asi tu posobim ako idiot ktory si kupil akvarko a rybicky a nic o akvaristike nevie.. akvarko si dcera vydupala k narodkam, po odmietnuti psa, skrecka, zajacov, macky... teraz ma to mrzi, ze som sa nechala prehovorit na nieco s cim som sama vnutorne nesuhlasila - a mame aj male babatko takze priestoru na surfovanie a studovanie malo - tolko na vysvetlenie a dakujem za pochopenie..

Takze ake mame rybicky neviem - mame dve nenonky, dva prisavniky ale neviem ake a potom dve take pasikave a styri cervene z toho dve z ciernymi chvostami - vsetko nam radili v hornbachu, tieto rybicky vraj spolu ziju v pohode..

OK, takze zajtra vymenime polovicu vody za vodu z vodovodu a potom o dva dni 1/3. To je vsetko?
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 25 Nov 2011 23:17 pm

Mariok napísal:
maccoy napísal:Dobre, bola mi zamknuta tema a odporúčaná táto, ale nejde presne o rovnaký problém..

... ale ide o ten istý problém!
Ako písal Poly : "Precitaj si kapitolu "Dusik v akvariu" v 4. cisle casopisu Akvarium:
http://maniakva.cz/casopis/akvarium04.pdf""

dakujem idem si to prestudovat
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Mariok » 25 Nov 2011 23:28 pm

Tvoja reakcia je z tých jemnejších, za idiota ťa tu nikto mať nebude. ALE ak chceš mať akvárko, tak meň tú vodu ako ti radil martin aspoň dva týždne (obdeň 1/3) a medzitým si prečítaj aspoň čl. DUSÍK PŘI ZAKLÁDÁNÍ AKVÁRIA - je tam zjednodušene všetko, aby ti nedochli ryby.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod martin_s » 26 Nov 2011 00:17 am

Hlavne si pozri v atlase ake mas vlastne ryby (pripadne ich odfot a pomozeme ti s identifikaciou) a pozri si ake vyzaduju podmienky (minimalne u tych neoniek nie su splnene!). Co sa tyka rad predajcov, tak zial na to sa u mnohych spolahnut neda - ich ciel je predat co najviac a casto sa stava ze sami nemaju dost vedomosti a niekedy ani nevedia co vlastne predavaju... O podobnych skusenostiach tu vo fore toho najdes toho vela popisane.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Milan666 » 26 Nov 2011 11:56 am

Bohužiaľ stane sa to a najhoršie na tom je, že do chýb začiatočníka naženú práve "obchodníci"?!.
No a asi sa budeš musieť zmieriť s tým, že rybky........., hlavu hore a rozbehnúť sa odznova. Také deti ako dcérka, to je naša budúcnosť pre lepší svet
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 26 Nov 2011 12:07 pm

Pofotila som dnes akvarko a snažila som sa zachytiť aj rybičky, aspoň tie, ktoré neboli skryté - neonky sme nenašli vôbec.. Rybičky sa dnes nejako trasú (??) - ten článok o dusíku som si vytlačila a zoberiem si ho na preštudovanie na prechádzku s kočíkom :)
Prílohy
IMG_1743.JPG
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 26 Nov 2011 12:10 pm

No a tu su naše rybičky...
Prílohy
IMG_1750.JPG
IMG_1746.JPG
IMG_1746.JPG (61.22 KiB) Zobrazená 13348 krát
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 26 Nov 2011 12:14 pm

A ešte nejaké.. tie červené s dlhým čiernym chvostom sa mi odfotiť nepodarilo, skrývali sa.. atlas rybičiek a nejaké knižky o akvaristike skočíme pozrieť v pondelok s dcerou do knižnice alebo nejaku kupime..

Vodu z vodovodu sme dnes napustili do vedra a nechavame ju odstat zopar hodin, potom sa pustime do vymeny vody.
Prílohy
IMG_1757.JPG
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 26 Nov 2011 12:16 pm

Milan666 napísal:Bohužiaľ stane sa to a najhoršie na tom je, že do chýb začiatočníka naženú práve "obchodníci"?!.
No a asi sa budeš musieť zmieriť s tým, že rybky........., hlavu hore a rozbehnúť sa odznova. Také deti ako dcérka, to je naša budúcnosť pre lepší svet

naozaj? :cry: a ja som dufala a čakala že ma tu povzbudite ze este nie je vsetko stratene.. je mi ich luto a hlavne tych 7 malickych, pardnovych.. :oops:
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Milan666 » 26 Nov 2011 13:02 pm

Napísal som No a ASI, teda asi, nie určite, je dobre človeka pripraviť.
Podľa mňa ti tam plávu mečúne, latinský zatiaľ nemusím však?
K veci:Odpusť mi ale s týmto akvárkom neprerazíš. Je to umelé, gýčovité. To nieje vhodné ako akvárium, ale ako dekoračný prvok a už vôbec sa nehodí pre život.
Akváriom sa snažíme mať doma kúsok z prírody, v tomto prípade kúsok z rieky a v konkrétnom prípade nie kúsok mora. Videla si v rieke kríkľavo modré dno?!, v rieke potopený hrad?!, mušle?. To všetko budeš musieť zmeniť ak chceš naozaj seriózne pristupovať k živým tvorom a ak chceš, aby ti niekto naozaj seriózne poradil. Ešte raz odpusť......
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.