Chorý skalar



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Chorý skalar

Odoslaťod Tereza » 27 Nov 2011 22:33 pm

Dobrý deň,
už pár dní pozorujem že na jednom so skalárov a objavil na ľavej strane hneď pri plutve dáky výrastok, neviem určiť čo to je lebo som akvarista amatér preto sa obraciam na vás.Pripojila som aj foto.Prosím skúste sa mi naň pozrieť.
Skalára mám v kavarku už 2 mesiace, mam tam okrem neho aj iné ryby ale chorí je iba on.
Prílohy
skalar.jpg
tu je foto výrastkov lepšie to od fotiť neviem,...
Tereza
 
Príspevky: 7
Založený: 02 Okt 2011 13:20 pm

Reklama

Re: Chorý skalar

Odoslaťod Milan666 » 27 Nov 2011 23:19 pm

Vyber si, hľadať, hľadať, keď hľadáš odpoveď nájdeš hneď a preto je to výhoda, keď nebudeš hľadať nemusíš sa odpovede dočkať

akvarijne-ryby-choroby.html
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chorý skalar

Odoslaťod Tereza » 28 Nov 2011 10:55 am

Ahoj,
dakujem za radu ktorá mi nepomohla, toľkej arogancií som ani nedúfala, pozerala som to aj sama, ale nenašla som tam to čo má môj skalár, teda podľa popisu sa mi nič nepodobalo preto som sem dala foto a dúfala som, že sa nájde niekto kto mi poradí ale ako vidím som na zlej stránke.
Tereza
 
Príspevky: 7
Založený: 02 Okt 2011 13:20 pm

Re: Chorý skalar

Odoslaťod michal.chvostac » 28 Nov 2011 11:00 am

ludia ktori sa v tom vyznaju, ved jej pomozte. priznajte ze hladat odpoved na takuto otazku je dost tazke.
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chorý skalar

Odoslaťod Tereza » 28 Nov 2011 11:17 am

michal.chvostac napísal:ludia ktori sa v tom vyznaju, ved jej pomozte. priznajte ze hladat odpoved na takuto otazku je dost tazke.



Ďakujem Michal,
keby tu boli obrázky viem si porovnať a asi určiť aj správnu chorobu , ale pri veľa článkoch je iba opis čo mi žiaľ nepomohlo, lebo skalár je vitálny, pláva, žere, dokonca sem tam uháňa aj ostatné ryby po akvarku.
Len sa zväčšuje ten výrastok a dokonca už nie je iba jeden ale sú až dva jeden tesne pri plutve a druhý pod ňou. No plutva je v poriadku nie je rozstrapkaná ani zlomená normálne s ňou hýbe.
Tereza
 
Príspevky: 7
Založený: 02 Okt 2011 13:20 pm

Re: Chorý skalar

Odoslaťod mystka » 28 Nov 2011 11:19 am

http://www.aquar.cz/radce/ Skús pozrieť tu, celkom pekne spracované.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chorý skalar

Odoslaťod Tereza » 28 Nov 2011 11:24 am

mystka napísal:http://www.aquar.cz/radce/ Skús pozrieť tu, celkom pekne spracované.


Ahoj,
možno podľa toho opisu by to mohlo byť 16, alebo 17, no chýba mi tam čo s tým,...nevieš mi poradiť?
Tereza
 
Príspevky: 7
Založený: 02 Okt 2011 13:20 pm

Re: Chorý skalar

Odoslaťod martin_s » 28 Nov 2011 11:40 am

Ak je to naozaj vatovite (na tej fotke je to dost nejasne vidno), tak pojde o plesen, ktora mohla vzniknut aj sekundarne po poraneni. Ak je to teda ono, tak mozes urobit nasledovne: Vylovit rybu a poskodene miesto vycistit vatovou tycinkou namocenou v roztoku hypermanganu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Chorý skalar

Odoslaťod mystka » 28 Nov 2011 11:42 am

Na základe fotky Ti ťažko niekto poradí. A ťažko sa lieči niečo, keď nevieš čo to je. V provom rade treba dodržiavať hygienu v akváriu, pravidelne meniť vodu, neprerybňovať, neprekrmovať, zabezpečiť rybám optimálne podmienky na život.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chorý skalar

Odoslaťod Tereza » 28 Nov 2011 11:50 am

martin_s napísal:Ak je to naozaj vatovite (na tej fotke je to dost nejasne vidno), tak pojde o plesen, ktora mohla vzniknut aj sekundarne po poraneni. Ak je to teda ono, tak mozes urobit nasledovne: Vylovit rybu a poskodene miesto vycistit vatovou tycinkou namocenou v roztoku hypermanganu.


Ďakujem, veľmi pekne.
Tereza
 
Príspevky: 7
Založený: 02 Okt 2011 13:20 pm

Re: Chorý skalar

Odoslaťod Tereza » 28 Nov 2011 11:54 am

mystka napísal:Na základe fotky Ti ťažko niekto poradí. A ťažko sa lieči niečo, keď nevieš čo to je. V provom rade treba dodržiavať hygienu v akváriu, pravidelne meniť vodu, neprerybňovať, neprekrmovať, zabezpečiť rybám optimálne podmienky na život.


hygiena v akvarku je dodržiavaná pravideľne raz za cca 10 dní meníme 30 litrov vody.Ryby kŕmim dva krát za deň.
Tereza
 
Príspevky: 7
Založený: 02 Okt 2011 13:20 pm

Re: Chorý skalar

Odoslaťod hofi » 28 Nov 2011 12:29 pm

Tereza napísal:Ahoj,
dakujem za radu ktorá mi nepomohla, toľkej arogancií som ani nedúfala, pozerala som to aj sama, ale nenašla som tam to čo má môj skalár, teda podľa popisu sa mi nič nepodobalo preto som sem dala foto a dúfala som, že sa nájde niekto kto mi poradí ale ako vidím som na zlej stránke.

:twisted:
K tomu príspevku sa radšej vyjadrovať nebudem.
Čo sa týka fotky tak je ťažko posúdiť,čo to môže byť.Čo som si ale všimol hneď,že skalár je v úbohom stave a trpí zrejme na vnútorné parazity s čoho môže byť tá anomália na tele.
Milan666 tiež nevedel s tvojho mizerného popisu usúdiť,čo môže tvojmu skalárovi byť,tak ti poradil,ako najlepšie vedel.Dal ti aj link,kde sa v podstate môžeš dopátrať k danému problému.Neviem v akých podmienkach skalár žije a aká osádka je v tom akváriu...atď.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Chorý skalar

Odoslaťod Tereza » 28 Nov 2011 14:31 pm

:twisted:
K tomu príspevku sa radšej vyjadrovať nebudem.
Čo sa týka fotky tak je ťažko posúdiť,čo to môže byť.Čo som si ale všimol hneď,že skalár je v úbohom stave a trpí zrejme na vnútorné parazity s čoho môže byť tá anomália na tele.
Milan666 tiež nevedel s tvojho mizerného popisu usúdiť,čo môže tvojmu skalárovi byť,tak ti poradil,ako najlepšie vedel.Dal ti aj link,kde sa v podstate môžeš dopátrať k danému problému.Neviem v akých podmienkach skalár žije a aká osádka je v tom akváriu...atď.[/quote]

Ahoj,
ako si prišiel na to že je skalár v úbohom stave? v akváriu je to jediná ryba ktorá má problém no zdá sa mi že je skôr estetického rázu, nakoľko skalár žere s dosť veľkým apetítom, stolicu má hnedú a pravidelnú. Dokonca múžem povedať že vyzerá lepšie ako ked som ho kúpila.
Tereza
 
Príspevky: 7
Založený: 02 Okt 2011 13:20 pm

Re: Chorý skalar

Odoslaťod hofi » 28 Nov 2011 15:03 pm

Keď sa na neho pozrieš lepšie,tak si to musíš všimnúť aj sama.Keď si ho kupovala ešte v horšom stave ako je teraz,tak sa ti čudujem.To,že ma apetít neznamené,že je v pohode.Môže byť napadnutý Capilariami,alebo iným vnútorným červom,ktorý parazituje a tým pádom ryba chudne,aj keď má apetít.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Chorý skalar

Odoslaťod Milan666 » 28 Nov 2011 15:32 pm

@Tereza, treba si uvedomiť, že to nieje zvieratko, ktoré sa dá odniesť k veterinárovi a keby si si niečo z ponuknutého prečítala, tak by si si okrem iného prečítala, že bez podrobného popisu ti neporadí nik :wink:

http://www.sera.sk/storage/file/radca_u ... ie_ryb.pdf
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Chorý skalar

Odoslaťod maxxx01 » 28 Nov 2011 18:33 pm

Tereza napísal:Ahoj,
ako si prišiel na to že je skalár v úbohom stave? v akváriu je to jediná ryba ktorá má problém no zdá sa mi že je skôr estetického rázu, nakoľko skalár žere s dosť veľkým apetítom, stolicu má hnedú a pravidelnú. Dokonca múžem povedať že vyzerá lepšie ako ked som ho kúpila.


Skalárik sa naozaj nezdá byť v najlepšej kondícii. Je pochudnutý, ovisnuté plutvy.... Takže to, čo píše Hofi o vnútorných parazitoch (červoch), vôbec nemusí byť ďaleko od pravdy. V takom prípade potom títo paraziti odoberajú rybe živiny, energiu, a ona postupne stráca kondíciu a svalovú hmotu, a nepochybne aj imunitu. Takže tá pleseň či čo to má na sebe tá ryba, je potom už len druhotný problém, vyplývajúci zo slabšej kondície a imunity tej ryby. Že má apetít, nie je 100%-ný argument, že ryba je zdravá. Tomu apetítu sa netreba diviť, keď ryba okrem seba musí živiť aj rotu parazitov.
Je to podobné ako pri ľuďoch, ke´d majú pásomnicu. Netvrdím, že týchto červov ryba na 100 % má, ale tá pochudnutosť a držanie tela by tomu fakt mohli nasvedčovať.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Chorý skalar

Odoslaťod dedojozef » 28 Nov 2011 19:48 pm

Mne sa to vatovité nezdá. Tipujem parazity.

P.S. Zdá sa mi, že na tých pár cm2 na fotke je minimálne 10 rýb. Schválne, koľko rýb je v akva? A aké je veľké. Môj tip je 90 litrov a 40 kusov. :)
Prílohy
Ghelyon.gif
Ghelyon.gif (6.93 KiB) Zobrazená 12276 krát
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Chorý skalar

Odoslaťod Laco NY » 28 Nov 2011 20:36 pm

ja ich tam okrem skalara napočital 16
Laco NY
 
Príspevky: 228
Obrázky: 0
Založený: 29 Máj 2011 14:34 pm

Re: Chorý skalar

Odoslaťod petriik » 28 Nov 2011 21:12 pm

ak teda usudzujete crevnych parazitov ktore oslabuju imunitu, moze ist ,teda mne to pripomina na napadnutie zakerakom Apiosoma... usuddzujem podla toho srstneho chumaca. ale ta biela vyrazka... pravdepobne zmiesane ochorenie...
Obrázok používateľa
petriik
 
Príspevky: 382
Obrázky: 0
Založený: 05 Apr 2010 13:20 pm
Bydlisko: Zvolen


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.