112L akvárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Nataly :) » 28 Nov 2011 21:28 pm

prečo?
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Walcott » 28 Nov 2011 21:58 pm

Lebo má väčší objem filtračných hmôt, nazavadzia v akváriu, ľahšie sa čistí, je výkonnejší, ale to sú úplné základy, ak nevieš ani prečo je lepší externý filter asi by som sa nepúšťal do cichlíd, radšej začni s niečím menej náročným.
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Nataly :) » 28 Nov 2011 22:05 pm

Walcott ďakujem za informácie. Ako som tu už písala nováčik v ich chove niesom, takže žačínať fakt nemusím. :)
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Luker13 » 28 Nov 2011 22:14 pm

ked niesi novacik tak opraš to co si pozabudala pretoze akvaristika sa v poslednych rokoch strasne rychlo zmenila
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Nataly :) » 28 Nov 2011 22:28 pm

Inak máš pravdu Luker13, keď ja som mala cichlidy, neboli žiadne vonkajšie filtre, len vnútorné, ani o čerpadle alebo ohrievači som nikdy nepočula. Inak mám v tom jasno. Par ryb som aj odchovala, teda hlavne ostriezikov a lett parrotov.
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Luker13 » 28 Nov 2011 22:36 pm

ked som bol akvarista ale 8 rokov dozadu tak sa vsetko nahadzalo do akvarka a vsetko sa pustilo a bolo hotovo....teraz je toho tolko ze az
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Nataly :) » 28 Nov 2011 22:50 pm

Hej len krútim očami čo to všetko potrebuje. Ja som predtým tuším ani piesok nemala. Len také "holo" akvárium. :)
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Luker13 » 28 Nov 2011 22:54 pm

tak na cichlidy potrebujes hlavne vykonny filter, svetlo nemusi byt ako na rastlinne akva a ohrievac tiez nie, teda podla druhu aku rybu chovas a aku mas v dome teplotu. inak tu mozes studovat cele dni a aj tak nebudes mat poriadny prehlad o akvaristike....ja to tu uz pol roka citam a stale som z toh jelen :D
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Nataly :) » 28 Nov 2011 23:00 pm

Byvam v byte, takze teplota je O.K. Inak vsetko mam. Luker13 ja nechapem nicomu, coz este daco tak tazke ako akvaristika. :D
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Luker13 » 28 Nov 2011 23:03 pm

Údaje na krabici treba čítať poriadne. Myslím, že je jasne uvedené, že ide o výkon čerpadla. Všetky značky na trhu to robia rovnako. Uvádza sa výkon čerpadla a zákazník by si mal všímať aj ostatné informácie.

-Dopravná výška - dôležitý údaj, nakoľko, čím nižšie filter položíme, tým pomalšie bude prúdiť voda. To znamená: Ak má filter výkon čerpadla 1000l/h a dopravnú výšku 1,5m, jeden a pol metra pod hladinou vody vám už nepotečie nič. A preto ak potrebujete túto výšku zachovať, tak je potrebné hľadať produkt s vyššou dopravnou výškou.
Tu robí veľa akvaristov často chyby. Svojpomocne si urobia vonkajší filter pod akváriom, ktoré má prepad. Zakúpia si "najlacnejšie" čerpadlo, resp. čerpaciu hlavicu a doma zistia, že čerpadlo nič nečerpá. "A pritom kúpa bola veľmi výhodná. 20,-€ a ešte k tomu iba 8W spotreba." Nevšimli si, že dopravná výška bola iba 0,3 alebo 0,5 m. Nevšímajú si ostatné parametre, a niekedy ani značku samotnú. Často sa stretávam s ľuďmi, sťažujúci sa na nejaký produkt. Sú zúfalí a keď sa ich opýtam na značku, tak mi nevedia odpovedať. A pritom aj akvaristika patrí medzi oblasti, kde sa značky rozlišujú podľa tradície a braky a nebraky.
No aby sme sa vrátili k dopravnej výške....1000l/h spraví čerpadlo pri nulovej dopravnej výške. V prípade vonkajšieho filtra to je iba pri modeloch s nápusťou v spodnej časti a v prípade, že je filter umiestnený vedľa akvária s výstupom vo výške hladiny.
Pri väčšine vonk. filtrov je nutná strata na dopravnej výške.

-Príkon Značky a renomované firmy investujú značné prostriedky do vývoja v oblasti šetrenia elektrickej energie. Ráta sa predovšetkým pomer veľkosti, sily a dopravnej výšky filtra na predpokladaný objem akvária.
Malá spotreba sa zvyčajne odzrkadluje na dopravnej výške. Lebo nie je problémom vyrobiť 6W čerpadlo bez nárokov na dopravnú výšku. Umenie je vyrobiť 5W čerpadlo tak, aby splňalo možnosti použitia k vonkajšiemu filtru, ktorý pracuje na princípe samospádu a čerpadlo vytláča vodu nazad do akvária.

-Veľkosť akvária Na obaloch je uvedená odporúčaná veľkosť akváriá pre daný typ filtra. Je to údaj označujúci maximálnu hranicu. Ale aj tu treba mať na zreteli, že sa jedná o stredne zarybnenú nádrž a je aj predpoklad, že bude zarastená rastlinkami, ktoré napomáhajú biologickej rovnováhe.
Preto....ak máte 350 litrové akvárium s cichlidami, tak nehľadajte filter pre akváriá do 350 resp. 400 litrov. Nebude dostačujúci. Cichlidy potrebujú poriadny prietok. V prírode žijú v malom sladkovodnom mori zvanom Malawi, resp. Tanganika a pod. A v týchto sladkovodných moriach bývajú v časoch búrok 2 a viac metrové vlny. Čiže? Hľadajte filter pre akváriá minimálne do 600 litrov.

A sa dodržia náležitosti spojené so správnym výberom filtra, budete mať pohodlie ako ja.
Cistenie filtrov v troch akváriách je jeden krát za rok a pri cichlidách jeden krát za 7 mesiacov. Nádrže bez odkalovania. Odkalovanie je nutné raz za 1 - 1,5 roka. Výmena vody? 1/4 - 1/3 jeden krát za mesiac až dva (závisí aj od typu akva a vstupných údajov kvality vody na danej lokalite)


citujem z akvaria.sk Richarda Tokuševa

hadam pochopis :) alebo uz chapes
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Walcott » 28 Nov 2011 23:06 pm

Veru len veľa študuj, hlavne tém o zakladaní akvárií s cichlidami, najlepšie na nedávno spomenutom fore.
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: 112L akvárium

Odoslaťod michal.chvostac » 28 Nov 2011 23:06 pm

o ohrievaci ze si nepocula? to kedy si mala tei cichlidy? ja si pamatam ak som daval do akva ohrievac pred nejakymi 15 rokmi. a to urcite nebol jeden z prvych ohrievacov. myslim ze aj termostaty uz boli
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Luker13 » 28 Nov 2011 23:07 pm

jasne ze boli ale asi nepotrebovala. kto by gupkam a molinam ohrieval vodu? :D
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Nataly :) » 28 Nov 2011 23:14 pm

Luker13- ďakujem za užitočný článok. Síce horko-ťažko, ale pochopila som :D. A michal.chvostac- nie nepocula, ja som vodu vobec neohrievala.
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 112L akvárium

Odoslaťod playman22 » 29 Nov 2011 00:01 am

pred 10timi rokmi som uz mal ohrievac,strk,rastliny,vnutorny filter ako povinnu vybavu... ale to je zas len o informaciach... na druhej strane sa ku mne nedostali informacie ako ho spravne cistit... VDAKA ZA INTERNET :-D

vies Nataly, ani predtym neboli postupy zle, ale dnesna pretechnizovana doba ponuka modernejsie alternativy, ktore posuvaju niekdajsie dobre postupy na uplne inu metu...
ani teraz nieje vnutorny filter zly, ale je skaredy a ked ho nevies schovat, tak tam spati... pripadne mozes pouzit vonkajsi, ktory je modernejsi a mas viac miesta v akvarku (a toho nikdy nieje dost)
strk/piesok tiez nieje vyslovene nutny (ked nebudes mat rastliny), ale skrasluje, je domovom pre dobre bakterie, nevynikne na nom bordel po rybach a nedojedena strava ako na skle, no a niektore cichlidy su celkom dobry "bagristi" a je zaujimave sledovat, ako si upravuju teren :)
ohrievanie vody (ohrievac) je zas dost diskutabilna zalezitost, pretoze v niektorych pripadoch nieje potrebny vobec, v niektorych obcas a v niektorych proste treba... ak bude akvarko na mieste so stalou teplotou, budu tam na teplotu nenarocne ryby (co je tvoj vyber), pravidelne primerane osvetlenie nadrze, tak ho tam budes mat zbytocne... ale v tom pripade odporucam mat pripravenu cistu vodu izbovej teploty na doplnenie po odkalovani aby neboli ryby v strese ked by si im tam pustila privela studenej (stava sa pri dlhom odkalovani) alebo investovat tych 10€ a jeden si kupit a nastavit ho aby zapinal pri teplote o 2/3/4 stupne nizsej ako je izbova teplota... to bude znamenat, ze termostat zopne iba ak nahodou nechas v noci v zime okno otvorene alebo pri odkalovani a doplnovani studenej vody, cize na elektrine si to ani nevsimnes... volajme to "taka mala poistka", ale aj ked nie, tak to ryby preziju :-) ide len o to, ze aky luxus im doprajes :)
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: 112L akvárium

Odoslaťod prasan » 29 Nov 2011 00:26 am

Pred 15timi som ja a to nechcem frajerovať,poznal i ohrievač s termostatom, i filter, ba dokonca artémiu na liahnutie.S o rok starším bratom som sa priúčal akvaristike a predával odchované Akary,Cichlazomy,Guppy a pod.do akva predajní.A to som bol malé chlapčisko.Myslím,že doba poskočila.No už aj vtedy ak sa tomu človek troška venoval a posnažil sa nebol problém zohnať obdobné veci čo dnes.Ako jedinú zmenu vnímam lepšiu dostupnosť živého-neživého tovaru a mastnejšie ceny.A ak chceš chovať cichlidy tak sa priprav pri troche snahy na obrovské množstvá mladých ktoré budeš musieť alebo predať alebo niekam dať.Takže bez priestoru to nepôjde.Beriem,že si nežnejšie pohlavie a za mala si asi nemala taký záujem o chovateľstvo ako mnoho chalanov.Ale základné veci by si mala vedieť.Píšeš,že nezačínaš poprvé.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Nataly :) » 29 Nov 2011 01:15 am

Prasan- ja som nepoznala nič. No, sotva filter, ale ja som o celej akvaristike ani šajnu nemala. S kamoškou sme šli do chovproduktu, povedali sme že chceme žltú rybu s čiernymi páskami. A dali nám cichlidu. Začala som sa tomu venovať, ;) ale ako som tu spomínala mala som len "holo akvárium" 1x denne som im davala zrať a tym to zhaslo. Priznam sa, nebola som extra dobra chovatelka, ale bola som este dieta. Ryby boli natlačené v 100l akváriu tuším aj 50naraz, ale tých veľkých myslím že Malawi. Začali sa množiť, založila som ešte jedno 50L akva, lebo do 100l sa mi to už nezmestilo. Tie narástli atď. :( proste množiareň. Ale časom prišiel na mňa aj rozum, a všetky ryby som rozdala a dostali sa do dobrých domovov. Vtedy som s akvaristikou skoncila. Ale teraz som uz dospela a nebudú niak natlačené, pokiaľ sa mi mladé narodia, darujem ich. Ľutujem tie zlé časy. Ale nikdy mi žiadna ryba nezomrela alebo neochorela. Nebili sa ani nič. Hm, zaujímavé. Aspoň že sa to dobre skončilo.

Teraz chcem všetko napraviť a byť aj dobrá chovateľka. :)
playman- dakujem za rady.
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 112L akvárium

Odoslaťod prasan » 29 Nov 2011 01:29 am

Ok.Takže chceš cichlidy.Tak min.200l
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Nataly :) » 29 Nov 2011 08:24 am

Hej, veď 200l akvárium. Chcela som 112l, ale to je vraj malé. Tak si kupujem 200l. :)
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Luker13 » 29 Nov 2011 08:30 am

a silny filter hlavne
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Nataly :) » 29 Nov 2011 08:43 am

hej,hej ten mam až na 300l preistotu.
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Milan666 » 29 Nov 2011 10:02 am

Nataly :) napísal:Inak máš pravdu Luker13, keď ja som mala cichlidy, neboli žiadne vonkajšie filtre, len vnútorné, ani o čerpadle alebo ohrievači som nikdy nepočula. Inak mám v tom jasno. Par ryb som aj odchovala, teda hlavne ostriezikov a lett parrotov.

:lol: :lol: to som už dosť dlho na svete a čerpadla a ohrievače boli už keď som bol malý chlapec :wink:
Odchov lett parotov :shock:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Nataly :) » 29 Nov 2011 10:10 am

Milan666- ano lett parotov, je na tom niečo divné?
Obrázok používateľa
Nataly :)
 
Príspevky: 238
Obrázky: 0
Založený: 27 Nov 2011 16:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 112L akvárium

Odoslaťod Luker13 » 29 Nov 2011 10:27 am

milan tie veci boli len kto to pouzival? :D stacil mi filter svetlo a uz to islo :D gupky valili jedna radost :D
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.