Neviem co mam robit



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 26 Nov 2011 13:10 pm

Milan666 napísal:Napísal som No a ASI, teda asi, nie určite, je dobre človeka pripraviť.
Podľa mňa ti tam plávu mečúne, latinský zatiaľ nemusím však?
K veci:Odpusť mi ale s týmto akvárkom neprerazíš. Je to umelé, gýčovité. To nieje vhodné ako akvárium, ale ako dekoračný prvok a už vôbec sa nehodí pre život.
Akváriom sa snažíme mať doma kúsok z prírody, v tomto prípade kúsok z rieky a v konkrétnom prípade nie kúsok mora. Videla si v rieke kríkľavo modré dno?!, v rieke potopený hrad?!, mušle?. To všetko budeš musieť zmeniť ak chceš naozaj seriózne pristupovať k živým tvorom a ak chceš, aby ti niekto naozaj seriózne poradil. Ešte raz odpusť......

V pohode :D čakala som podobné reakcie :D
Akvarko si vyberala dcera a my sme vyber nechali na ňu - pôvodne chcela modro-červene dno :P trošičku sme ju korigovali, na tom hrade trvala aj na tej umelej skale, tu prírodnú zvetralú skalu som jej nanútila ja, ale je to jej akvarko, bol to jej darček, jej výber. Aj steny v detskej má modré - je to jej svet, chápeš? Ja som hlboko esteticky cítiaci človek a vedz, že mi zakaždým stiahne žalúdok, keď vidím to modré dno - ale to nie je o mne ale o nej.
Keď sme ale pri tom, že chceme mať všetko čo najprírodnejšie /s čím ja mmch súhlasím/vysvetli mi niekto, prečo sa potom na osvetlenie akvarka používa umelé svetlo - neonka? V rieke je predsa skôr tma, čím hlbšie tým menej svetla..
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maxxx01 » 26 Nov 2011 13:25 pm

maccoy napísal:Keď sme ale pri tom, že chceme mať všetko čo najprírodnejšie /s čím ja mmch súhlasím/vysvetli mi niekto, prečo sa potom na osvetlenie akvarka používa umelé svetlo - neonka? V rieke je predsa skôr tma, čím hlbšie tým menej svetla..


Napríklad kvôli rastlinám - pre svoj rast a vývoj potrebujú viac svetla, ako sa ti možno zdá. To je jeden z hlavných dôvodov. Okrem toho, pri nedostatku svetla môže bujnieť hnedá riasa.
Čo sa týka prírody a umelosti, faktom je, že urobiť dokonale prírodné podmienky sa nám nikdy nepodarí. Máme tu napríklad aj fanatikov do tzv. biotopových akvárií, a tí sa snažia čo najviac napodobniť prírodu v tej-ktorej oblasti, napr. oblasti amazónie. Faktom však je, že ani oni nemôžu celkom napodobniť všetky biologické deje, procesy a podmienky, ktoré tam sú. Čo však určite môžeme všetci urobiť, je snažiť sa priblížiť prírode aspoň v rámci našich obmedzených možností, a nie sa od nej vzďaľovať vyloženými gýčmi, ktoré s ňou nemajú nič spoločné. Aj keď chápem, že detské oči to asi vidia celé inak.
Len taká poznámka, zdá sa mi, že tú vrstvu šutru tam máš trochu prihrubú, kľudne by som z nej aj trochu ubral.
Ešte jedna poznámka, pokiaľ máš nejakého známeho akvaristu a zabiehaš akvárko, hodilo by sa preniesť od neho časť jeho starej použitej vody a niečo z filtračných náplní. Takto by sa aj Tvoje nové akvárko viac priblížilo k zabehnutému stavu a bolo by to všetko jednoduchšie. Napríklad ja mám tých akváriek pár, a ked som bol nedávno nútený jedno zakladať úplne nanovo, "požičal" som spomímané záležitosti sám sebe - z jedného akva do druhého. A bolo potom s tým zábehom oveľa menej oštary, lebo akva bolo hned akoby sčasti už zabehnuté.
Hlavné je sa nedať odradiť, začiatky bývajú často rozpačité, ale tí čo vydržia a prekonajú to, sa dožijú potom aj pekných výsledkov.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Milan666 » 26 Nov 2011 13:28 pm

Chce sa mi veriť, že nie si nahnevaná. Akvárko si vyberala dcéra, na tom hrade trvala, bol to jej darček, steny v detskej má modré, je to jej svet. Všetko argumenty, ktoré voči živým tvorom neobstoja. No a rodičia čo? Nie sú snáď rodičia od toho, aby usmerňovali, aby učili deti rozlišovať čo je správne a čo nie? Nebudem moralizovať, to nie, ale našťastie, že ste jej nekúpili psa, mačku, škrečka, aby ste im nedávali farbiť srsť podľa stien a tapetovať obydlia. Chcel som poradiť, ale toto nemá zmysel.
No a tom osvetlení, to si môžeš naštudovať, je to rozoberané ajajáááááj. Umele svetlo používame preto, lebo ozajstné minislnko ešte nikto nevymyslel..........a radšej už nič
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 26 Nov 2011 13:34 pm

Tak som si teraz pozrela vaše albumy, teda len uplny začiatok, a hned prve na ktore som narazila mi uplne vyrazilo dych. nadhera :angel: gallery/akvaria-a1/nove-akvarium-p41103.html
Asi dam pokec s dcerou :mrgreen:
Ukazem jej zopar vasich kuskov a skusime sa to cele prerobiť... vlastne som rada, že ste mi tu otvorili oči - ako som spominala nemala som čas sa tym velmi zaoberať, náš mladší nám v noci nedovolí spať takže cez deň fungujeme už len na rezervu, vtedy má človek tendencie na všetko prikývnuť bez rozmýšľania... ale už chápem, že sme doma vytvorili totálny gýč :oops:

maxx - nemame v okoli nikoho s akvarkom, takže sa tu vodu pokusime poriešiť sami.. ja by som najradšej aj tie modre kamene povyberala :twisted: ale na to ju asi nezlomim a ani si to neviem predstavit, rastlinky sa zrejme uz zakorenili.. no tak aspon uberieme cast, dik za radu..

Milan, nie som nahnevaná - áno, mali sme viac usmerniť, máš pravdu. Bol to jej darček, nechcela som jej do toho davat celu seba ale pravdu máš v tom, že tu už ide o živé tvory, nie o hračky. Ja tiez dufam, ze nie si nahnevany - snazila som sa vysvetlit postoj rodiča, tak trochu unaveneho a nie vzdy uplne rozmyslajuceho..Budem rada ak ešte poradíš, vážim si každú radu.
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Milan666 » 26 Nov 2011 15:11 pm

Tak to som rád, neviem ako budú rastlinky rásť v tom modrom substráte, niekde som čítal, že sú máčané v niejakej "neškodnej" farbe a tá zabíja pozitívne baktérie vďaka ktorým vlastne rastlinky živiny prijímajú. Jedná sa o nitrifikačné baktérie, to už ale v inej téme
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 26 Nov 2011 20:40 pm

Milan666 napísal:Tak to som rád, neviem ako budú rastlinky rásť v tom modrom substráte, niekde som čítal, že sú máčané v niejakej "neškodnej" farbe a tá zabíja pozitívne baktérie vďaka ktorým vlastne rastlinky živiny prijímajú. Jedná sa o nitrifikačné baktérie, to už ale v inej téme

ano, prave som o nich trošku čítala, vlastne posledné dve hodiny aj som vam tu trošku behala po fore a zistila som, ze by som potrebovala mesiac, mozno polroka pri mojom čase a tempe aby som zistila aspon tie najzakladnejsie veci a vedela sa odpichnut.. no nic, zacali sme z opacneho konca ale zatial ma to neodradilo, skor /hlavne po zhliadnuti niektorych vasich fotiek/ ma to zacina chytat za srdce.. Dnes sme povyberali von vsetky gyce, nechali sme tam jeden ten prirodny kamen, aj musle isli prec /uz viem preco rybkam skodia/a zostali len rastlinky, velmi sa mi paci taka ta travicka ktoru tu viaceri mate ale k tomu som sa este nedostala ako to dosiahnut a ake rastlinky kupit. No a boli sme aj v knihkupectve a kupili aspon malu knizku - tu studuje dcera, ktora po zhliadnuti vasich fotiek suhlasila okamzite so vsetkymi zmenami :D Povyberala som aj tie modre kamienky, snazila som sa co najviac, aby sme nemali take hrube dno.. cele sa mi asi nepodaria vymenit. No a vymenili sme tretinu vody..
A pri upravach vyplavali na povrch dve mrtve neonky :cry:
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maxxx01 » 27 Nov 2011 01:09 am

Tak či tak treba uznať, že po tom kiksovnom začiatku (akí ale robia mnohí), je Tvoja zmena prístupu dosť pozoruhodná.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Mariok » 27 Nov 2011 01:23 am

K tomu modrému štrku mám averziu, ale výmeny vody by napriek tomu mali pomôcť, aby sa aspoň časť rybiek po otrave vrátila do normálu. Nemá zmysel nasadzovať žiadne liečivá, treba zabehnúť akvárko. Ale tomu modrému štrku veriť nikdy nebudem. Je to najlepší spôsob nasadiť si do rovnice ďalšiu neznámu?
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Milan666 » 27 Nov 2011 10:59 am

@maccoy, tvoj zmenený prístup ma veľmi potešil, pri takomto postoji je stále dôvod poradiť
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 28 Nov 2011 16:57 pm

Zomiera nám ďalšia, nemôžem sa na to pozerať :cry: :cry: :cry:
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 28 Nov 2011 17:10 pm

Pôvodne som tu toho chcela napísať viac, požičali sme si v knižnici tri knižky, ale po príchode sme našli tú umierajúcu, a ďalšia z iného druhu ju ešte nenechá umrieť v tichosti a ďobe do nej :x
Mala som nejaké otázky ale napíšem neskôr, teraz mi je z toho celého akurat tak na vracanie... jedno viem určite, teraz sa budeme snažiť zachrániť ostatné a žiadne iné sa kupovať nebudú... a ak ich nezachránime, končím. Nemám dosť dobrý žalúdok na to, aby som sa pozerala ako niekto mojou vinou zomiera :x
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Milan666 » 28 Nov 2011 18:10 pm

Rozhodne hlavu hore, zomierajú tvojou nevedomosťou nie vinou. Vinou niekoho iného sú otrávené celé rieky, vinou niekoho sa lovia veľryby.............. Ty to nevzdávaj a nenechaj umierať rybky v akva-obchodoch. Dobre svoje akva zabehni a kúp si ďaľšie rybičky. V tých našich "akva-obchodoch", (česť výnimkám, samozrejme) kúpa rybky=záchrana života.
Keď vidíš, že už sa rybka chystá....... tak ju radšej odlov. Niektorí tvrdia, že na chvíľu do mrazáku jej uľahčí odchod.
Ten kto umiera uvoľňuje miesto tomu kto sa má narodiť.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod prasan » 28 Nov 2011 18:36 pm

@Milan666: Veru veru si to pekne napísal.
@maccoy: Nevešaj hlavu.I keď akva nie je zabehnuté dá sa to poriešiť.V prvom rade vzduchovať a vzduchovať,filter nonstop-po čase sa zabehne(čisti len vo vode z akvária),kŕmiť pomenej nech sa neznehodnocuje moc voda.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod mystka » 28 Nov 2011 18:42 pm

Treba meniť vodu, ako Ti poradili...To je prva pomoc.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod prasan » 28 Nov 2011 18:54 pm

Pre začínajúcich akvaristov a hlavne ak sú už rybky v nezabehnutom akvárku odporúčam:
Nechať zapnuté prídavné vzduchovanie na filtrovaní,až prestáva filter poriadne ťahať vodu(čo zistíme podľa toho,že filter už nepúšťa bublinky resp.púšťa ale slabo-nevzduchuje)treba ho vyčistiť vo vode z akvária.Takto sa dá v začiatkoch odhadnúť kedy máte filter zanesený.Silným vzduchovaním a čistením filtra ako som napísal sa dá vcelku účinne (samozrejme s týždennou výmenou 1/3 vody) predísť otrave rýb pri novozaloženom nezabehnutom akvárku.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 28 Nov 2011 22:41 pm

prasan napísal:Pre začínajúcich akvaristov a hlavne ak sú už rybky v nezabehnutom akvárku odporúčam:
Nechať zapnuté prídavné vzduchovanie na filtrovaní,až prestáva filter poriadne ťahať vodu(čo zistíme podľa toho,že filter už nepúšťa bublinky resp.púšťa ale slabo-nevzduchuje)treba ho vyčistiť vo vode z akvária.Takto sa dá v začiatkoch odhadnúť kedy máte filter zanesený.Silným vzduchovaním a čistením filtra ako som napísal sa dá vcelku účinne (samozrejme s týždennou výmenou 1/3 vody) predísť otrave rýb pri novozaloženom nezabehnutom akvárku.

čiže pustiť filter silnejšie? už sa strácam, mám hlavu plnú nových info, dočítala som sa, že filter má byť pustený na minimum, tak ako je to?

a mám ešte otázku - vodá v akva má prirodzene zapáchať alebo nie? v balení sme dostali aj chemiu proti tomuto zápachu, dá sa ten zápach odstrániť aj inak ako chemiou alebo je to vlastne prirodzená súčasť akva?

vodu meníme obdeň, ale nechávame ju vždy cez noc odstáť aby bola bez chloru - ako ju však meniť aby to nebolo pre rybky stresujúce? keďže predpokladám že tá odstáta voda má tak 20 stup, ale v akva 25..

k štrku - vybrala som asi polovicu, značne sa na nejakú dobu znečistila voda, rozvírila som tam prach, atd. toto rybkam neškodí?

dnes som sa ešte dozvedela, že je lepšie teraz rybky menej krmiť, aby tam tých nečistôt bolo čo najmenej, tak rozmýšľam, že im dáme každý druhý deň pôstny - je to oki aj pre tie párdňové ktoré tam sú?

ten modry štrk chceme vyhodiť uplne, ale neviem, ako to spraviť, aby sme neodstránili uplne aj spodnu vrstvu, ktorá pozostávala z hnojiva pre rastlinky, nemáte nejaký tip?

a na záver taká praktická otázka - existujú nejaké dlhé gumené rukavice alebo nejaká pomôcka na manipuláciu s predmetmi v akvarku, aby som zakaždým nemusela utekať do kupelne drhnut ruku az po laket? :)
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 28 Nov 2011 22:44 pm

....a ďakujem za slová povzbudenia
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod prasan » 28 Nov 2011 23:03 pm

Tebe sa musí akva zabehnúť a potrebuješ odbúrať z akva škodlivé látky.Neskôr môžeš filter spomaliť,no teraz ho nechaj bežať.Voda v dobre zabehnutom akvárku nie je takmer vôbec cítiť.U teba to je následok prekrmovania,rozkladajúca sa nestrávená potrava a pod.Akú chémiu?Teplotu ryby zvládnu.Takto obdeň cca týždeň max.dva a potom prejdi na raz týždenne.Normálne sa v štrku netreba často hrabať,nie je to dobré.Teraz si vybrala štrk tak ten ostatok už nechaj tak.Prach resp.kal čo poletuje po vyberaní štrku ryby znesú.To sa usadí a neskôr prefiltruje.Rybky stačí nakrmiť 2-3 krát do týždna a vydržia aj dlhšie úplne bez problémov.Dlhé gumové rukavice?Budem sa tváriť,že som to prepočul.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod playman22 » 29 Nov 2011 00:44 am

dlhe gumenne rukavice??? nielenze existuju rukavice ale aj cele oblecky... povinna vybava kazdej akvaristky:
http://28.media.tumblr.com/tumblr_lr5pt ... o1_500.jpg
:kiss: :kiss: :kiss:
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod prasan » 29 Nov 2011 01:46 am

Ta jaká čaja.Ta ten obleček chcem,ale aj s tu babu. :O)
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod mystka » 29 Nov 2011 09:01 am

Nie je sa preco smiat, kvoli tym rukavicam....ja osobne mam na rukach ekzem a do akvaria idem vzdy (az na par vynimiek) len v rukaviciach...Neviem vsak kde sa daju take dlhe zohnat.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Milan666 » 29 Nov 2011 09:28 am

maccoy,
Filter, ako píše prasan, teraz nechaj bežať silnejšie, vodu ak meníš predpokladám 1/3, tak teplotný rozdiel rybky znesú v pohode.
Čo sa týka tej chémie, nespomínaš názov, značku.Sú však prípravky, ktoré na seba viažu isté nebezpečné látky a kovy. Voda by nemala zapáchať a filter pri čistení by mal mať vôňu zeminy, tak zistíš, že to ide k lepšiemu.
S tými rukavicami by som si hlavu nelámal a ruky by som si tiež nedrhol ako chirurg, normálne ruky bez mydla trením umyť a opláchnúť...............
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 29 Nov 2011 10:08 am

Milan666 napísal:maccoy,
Filter, ako píše prasan, teraz nechaj bežať silnejšie, vodu ak meníš predpokladám 1/3, tak teplotný rozdiel rybky znesú v pohode.
Čo sa týka tej chémie, nespomínaš názov, značku.Sú však prípravky, ktoré na seba viažu isté nebezpečné látky a kovy. Voda by nemala zapáchať a filter pri čistení by mal mať vôňu zeminy, tak zistíš, že to ide k lepšiemu.
S tými rukavicami by som si hlavu nelámal a ruky by som si tiež nedrhol ako chirurg, normálne ruky bez mydla trením umyť a opláchnúť...............

Mám tu EasyBalance a AquaSafe zn. Tetra, jeden prípravok by mal byť práve na zníženie fosfátov a nitrátov a ten AquaSafe "mení" vodu z vodovodu na vodu prijateľnú pre rybičky do akva. Včera v noci som sa rozhodla že ich použijem, aj keď súhlasím s tým, že bez chémie ide všetko lepšie, teraz mi ide o čas a o to, aby som zachránila aspoň niektoré rybky..
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Milan666 » 29 Nov 2011 11:33 am

Použi to podľa návodu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.