Neviem co mam robit



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod playman22 » 30 Nov 2011 08:30 am

150cm akvarko je proste krasa... odporucam...
a ako bonus: este sa zmesti do vytahu :-)
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Reklama

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 30 Nov 2011 09:30 am

Dobre ránko,
potrebujeme akútne vašu pomoc..
1. stratil sa nám jeden z prísavníkov, už tri dni ho nevieme nájsť a voda stále dosť zapácha - kde sa vedia tieto potvorky skryť? či sa nám nezakopal do štrku :?:
2. chceli by sme vymeniť komplet štrk - ale ako to urobiť v už zabehnutom akva? chceme aj rastliny dokúpiť, tých pár čo máme nestačí a z niektorých sú už tiež mrcinky.. ako však vymeniť štrk a zároveň dať naspodok hnojivo na rastlinky v akva v ktorom je už voda a rybky? Dá sa to vôbec? Ako by ste postupovali?
3. čo s agresorom? dnes napada aj male rybky /tie čo zostali, tri sme našli hore bruškom/ ale asi ich nevie prehltnuť hehe :twisted: napada však aj mrenku, ktorá sa nám ako-tak pozviechala, nemá od neho kľud ani nachvíľu a nemá ani dostatok rastlín na úkryt..
4. na krupičku som aplikovala soľný kúpeľ + zvýšila teplotu na 28 + vzduchovač.. ešte niečo treba? mám znova pridať soľ aj zajtra keď budem znova meniť 1/3 vody?

(A posledné - neviem, či tuto temu nezamknu, asi som si z nej urobila svoj denníček, nasmerujte ma keď tak kam sa mám teda zaradiť..)
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 30 Nov 2011 09:34 am

playman22 napísal:150cm akvarko je proste krasa... odporucam...
a ako bonus: este sa zmesti do vytahu :-)

to verím :D mala som už v noci aj také myšlienky že ponúknuť toto na predaj a skúsiť zohnať tú 150-ku hoci aj z druhej ruky tentokrát.. a tam sa vyhrať s rastlinkami a zákutiami... ale najskôr musíme stabilizovať toto a potom, možno :wink: máš niekde foto?
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod mystka » 30 Nov 2011 09:49 am

Vylov ryby (do nejakej nadoby so vzduchovanim) a prerob komplet akvarium. V podstate zabehnute nie je. Ryby tam potom vrat. Prvy mesiac men casto vodu a akvarium by sa malo zabehnut aj s rybami. Mozno by ti pomohli tie testny na NO2, aby si si ho pocas zabehu sledovala.
Obrázok používateľa
mystka
 
Príspevky: 598
Obrázky: 62
Založený: 07 Jan 2009 20:37 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Milan666 » 30 Nov 2011 09:51 am

maccoy, na krupičku sa odporúča teplota vody až na 30°C a riadne vzduchovať. Soľ žiaľ stačiť nebude. Mrzí ma to, ale máš v tom začarovaný kruh, pretože použitím prípravku proti krupičke znovu otráviš vodu.Nechcem chodiť okolo ako pes okolo horúcej kaše, ale asi budeš musieť urobiť razantný krok a začať odznova
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 30 Nov 2011 10:13 am

Milan666 napísal:maccoy, na krupičku sa odporúča teplota vody až na 30°C a riadne vzduchovať. Soľ žiaľ stačiť nebude. Mrzí ma to, ale máš v tom začarovaný kruh, pretože použitím prípravku proti krupičke znovu otráviš vodu.Nechcem chodiť okolo ako pes okolo horúcej kaše, ale asi budeš musieť urobiť razantný krok a začať odznova

práve sme prišli s mužom k rovnakému záveru - počkáme čo bude ďalej s týmito rybičkami, či to ešte rozchodia - pardon rozplávu..
ak nie tak by to bolo pre nás paradoxne jednoduchšie - akva umyjeme ponúkneme na predaj, kúpime tú 150-ku a začneme uplne odznova ale to si ešte poriadne preštudujem čo-to o tejto oblasti, zaujala ma napr. tzv. biologická filtrácia.. ak to rybičky teraz prežijú tak sa pokúsime vymeniť štrk tak, že ich nachvíľu dáme spolu s vodou z akva hoci aj do uhorkovej fľaše, zvyšnú vodu z akva do vedra, medzitým vyčistíme a prerobíme akvarko, naspäť voda z vedra a šups rybičky /môže byť??/.
a hlavne si musíme nájsť predajňu v ktorej nájdeme zdravé rastliny a trošku posurfovať a pohľadať kde by sa tá 150-ka dala zohnať lacnejšie, ale zasa nech je to ok kvalita..
Milan, zatiaľ nechcem použiť žiadny prípravok proti krupici, ten soľný kúpeľ nebude stačiť?
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Milan666 » 30 Nov 2011 10:24 am

No, držím palce, aby postačil
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Ajven » 30 Nov 2011 10:27 am

Ze ty hovoris o 150 litrovom a nie o 150 cm akva (co je objem povedzme 400 - 500 litrov ) ?
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod martin_s » 30 Nov 2011 10:37 am

Akva nemas zabehnute, navyse voda ako pises zapacha a mas v akva krupicku - nema zmysel si tuto vodu odkladat vo vedrach a pouzit ju pri znovuzakladani akva. Lepsie bude ak sa nakontaktujes na niekoho v svojom okoli, kto ma dostatocne velke zabehnute akva a poskytne ti vodu z neho (pri 150l akva by stacilo aj nejakych 50l), ktoru das rovno do noveho akva bez zbytocneho skladovania vo vedrach alebo bandaskach.
Rastliny najdes aj cez www.burza.akva.sk (priamo od akvaristov - vyhnes sa tak tomu ze kupis emerz, cize je väcsia sanca ze sauchytia), pripadne 10. a 11.12. sa kona akvazima...
Rozne sposoby ako na krupicku najdes v prislusnej teme (pouzi search.php )
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 30 Nov 2011 11:13 am

Dakujem, dakujem,
rybky nam teraz rapidne odchadzaju :( a nie je doma okrem mna a drobca nikto musela som mrtvolku vylovit ja co bol teda dost problem :cry: podla mna do zajtra odidu dalsie tri, "agresor" ktory uz ma rozsiahlu krupicu a posledne dve malicke tiez s krupicou.. celkovo su nejake zdivene asi z toho vzduchovania, riadne im tam viri voda..
Mas pravdu martin, nema zmysel prenasat kontaminovanu vodu do noveho akva..
Ajven o 150cm dlzke akva som hovorila, to neviem kolko bude litrov.. je to presne na dlzku dcerinho stola ktory je pevny a stabilny a ponuka dostatok priestoru na akva aj na štúdium :D
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maxxx01 » 30 Nov 2011 11:57 am

pri dĺžke 150 cm, to môže byť litráž minimálne 300 l, zatiaľ nevieme výšku a šírku, napríklad pri šírke 40 cm a výške 60 cm by to už malo 360 l.
Odkiaľ vlastne si? V profile to nevidím. Pýtam sa kvôli možnej výpomoci s tou vodou, o ktorej píše martin_s a o ktorej som už skôr písal aj ja...
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 30 Nov 2011 12:24 pm

maxxx01 napísal:pri dĺžke 150 cm, to môže byť litráž minimálne 300 l, zatiaľ nevieme výšku a šírku, napríklad pri šírke 40 cm a výške 60 cm by to už malo 360 l.
Odkiaľ vlastne si? V profile to nevidím. Pýtam sa kvôli možnej výpomoci s tou vodou, o ktorej píše martin_s a o ktorej som už skôr písal aj ja...

z BA - Nové Mesto.. nemala som vtedy čas vyplnat profil...
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod martin_s » 30 Nov 2011 12:31 pm

v pripade ze ziadne osadenstvo neprezije nie je potrebne zhanat zabehnutu vodu. Staci cele akva poriadne nanovo zalozit a najprv ho nechat riadne zabehnut nez nasadis ryby.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Walcott » 30 Nov 2011 16:34 pm

Ahoj, asi urobíš naozaj najlepšie ak založíš akvárko na novo. To s dĺžkou 150 cm by bola oveľa lepšia voľba na začiatok ako toto malé. Neviem z kade ho plánuješ kúpiť no do setu určite nechoď(slabý filter, osvetlenie, prehnaná cena), písala si že by si chcela nejaké použité. Neviem síce za koľko idú použité no ja by som ti odporučil kúpiť nové, nebude tam taký zásadný rozdiel v cene, ktoré ti zlepí nejaký odborník. Ja mám tiež akvárium rozmeru 150x50x50 a vyšlo ma na nejakých 150e, a určite by sa dalo zohnať ešte aj lacnejšie. Držím palce :)
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod playman22 » 01 Dec 2011 08:24 am

maccoy napísal:
playman22 napísal:150cm akvarko je proste krasa... odporucam...
a ako bonus: este sa zmesti do vytahu :-)

to verím :D mala som už v noci aj také myšlienky že ponúknuť toto na predaj a skúsiť zohnať tú 150-ku hoci aj z druhej ruky tentokrát.. a tam sa vyhrať s rastlinkami a zákutiami... ale najskôr musíme stabilizovať toto a potom, možno :wink: máš niekde foto?


foto nemam, kedze ja nic neuponahlam a nafotim, az ked bude v konecnom stave ako s nim budem spokojny... momentalne riesim kryt a stojan vlastneho navrhu :) tiez ti odporucam kupit nove... vela by si aj tak neusetrila... ja som za svoje 150x50x60 dal 187€ aj s dovozom. ma 8mm sklo a dost dlho som rozmyslal, ci neist radsej do 10mm hrubky skla ale to by bolo o skoro 100€ drahsie, tak co som "usetril" radsej investujem... napr. do EHEIM powerhead :) a pod veciciek :)
no a k tomu stolu len tolko, ze ho dajte do stredu izby a sadnite si nan aspon traja co mate nad 70kil a zacnite sa hybat/mykat v rovnakom smere a tempe a ked bude co i len trochu nestabilny, tak ho pod akvarko neodporucam... :wink: pripadne hod foto toho stola... to ti vieme zhruba posudit aj podla toho...
a to male akvarko sa bude hodit ako karantenne, pripadne na vyter...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 01 Dec 2011 09:35 am

Keby sme si toto male akva nechali tak sa naša investícia blíži k ....... no, radšej to ani nerátam :evil: chápem, že vy ste tu poväčšinou vášniví akvaristi a investujete do tejto oblasti s láskou, no nám sa takto blíži dcérin darček k narodkám do neplánovaných výšin :mrgreen: tento stôl má pevné kovové nohy, ale ako som ráno počula z detskej uvažuje sa aj nad samostatným stolom na akva, tak aj toto je možnosť.. v tom prípade ale nebude 150cm, ale 110, resp. 120 - podľa toho, koľko priestoru zostane..

No a stav nášho súčasného osadenstva... včera som zvýšila teplotu na 30 stup, lieky na krupicu nedávam žiadne, nechcem, nezdá sa mi to v tomto stave správne, už aj tak sú oslabené dosť... z dvoch najviac postihnutých rybiek je jedna na tom oveľa lepšie, druhá je na tom zle - prísavník :( zdá sa, že nevydrží a dnes nás opustí, už oveľa slabšie odoláva útokom agresora.. z maličkých zostala jedna a zdá sa, že je zdravá :angel: ostatné sú na pohľad zdravé.. ale keď ich sledujem, nezdajú sa mi byť šťastné - majú málo priestoru, málo rastliniek, zákutí..možno by sme mali to nové akva kúpiť asap, zabehnúť ho a ak dovtedy tieto vydržia tak ich tam premiestniť - takto akoby sme čakali na istú smrť.. tlačí nás teda čas, no na druhej strane už to nechcem v žiadnom prípade uponáhľať :idea:

A aby som nezabudla - ďakujem všetkým za rady, asi predsa pôjdeme do nového akva a na tú akvazimu sa určite prídem rada pozrieť, dík martin.
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod martin_s » 01 Dec 2011 11:02 am

V prvom rade (aj ked neviem kolko casu ostava do dcerinych narodenin) musis mysliet na to ze pri akvaristike potrebujes hlavne trpezlivost. Nieco ako "tlaci ma cas..." by si mala vypustit, zvycajne to prave vedie k problemom. Myslim ze dcera sa potesi aj akvariu, ktore bude este sice bez ryb, ale bude doma, bude zariadene, s rastlinami a s vedomim ze rybky tiez casom pridu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod luko36 » 01 Dec 2011 11:05 am

zariadenie akvaria je boj a je to praca,vela energie ked to chces mat tak ako to ma byt a chces aby mala dcera aj cela rodina radost, ale potom to už je z vacsej casti len o udržbe a o detailoch, nech ta neodradi to co musis urobit, vždy je na zaciatku vela prace, ale potom sa Ti to vrati.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Walcott » 01 Dec 2011 15:39 pm

Myslím že sa z toho nakoniec stane darček pre celú rodinu :) Uvidíš že aj dcérka sa bude pozerať oveľa radšej na 300l ako na 60l a môžeš argumentovať že ak chce také veľké mala by dať na tvoje-naše rady (ako že nie modrý piesok, hrady a podobne). Dúfam sa aj vy nakazíte touto akva chorobou ktorú tu máme väčšina :D
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod chrumka20 » 01 Dec 2011 15:53 pm

Neviem ci to tu uz bolo spomenute, ale maccoy solny kupel stacit na vyliecenie krupicky nebude, sol sa pouziva na to aby vytvorila nejaky sliz na tele rybky a aby krupicka tak rychlo nepostupovala, cize ten costapur musis aplikovat, aspon mne samotna sol nepomohla, tu som pouzila len preto ze rovno krupicku dostali cez vikend a az pondelok som rychlo sla kupit costapur, ten mi pomohol do 3 dni, potom sa to uz len zlepsovalo, akurat mi odisla limnophilla, no ale ty tam vela rastliniek nemas. Zabudla som podotknut ze na uspesne vyliecenie krupice bez nejakych strat na zivotoch je potrebne ju podchytit a zacat liecit cim skor. Mimochodom tiez som pred nejakym casom urobila neuvazeny krok a dala rybky do nezabehnuteho akvarka,a este k tomu zlu osadku blee, nakoniec po mesiaci som sa rozhodla rybky dat prec, a znovuzalozit od sameho zaciatku akva, nechala vsetko tak mesiac, a po mesiaci si dokupila nove rybky uz vhodne, takze Maccoy prajem vela stastia nech sa akokolvek rozhodnes.
chrumka20
 
Príspevky: 39
Obrázky: 3
Založený: 03 Okt 2011 19:14 pm
Bydlisko: Brezno

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maccoy » 01 Dec 2011 17:44 pm

Chrumka - ja som sa držala tohoto - citácia:
Zvysenie teploty a osolenie priaznivo posobi z viacerych dovodov, dokonca niekedy toto samo moze pomoct, aby sa ryby same vyliecili. Preco? Zvysenim teploty sa cyklus parazita zvysi, a tym sa moze rychlejsie uvolnit z ryby do vody, kde na nho posobi liecivo alebo sol. Sol zabija parazita zvysenim osmotickeho tlaku na jeho bunky a zaroven slana voda sposobi ze na rybach sa zacne tvorit viac slizu, ktory chrani rybu pred znovu prychyteniu parazita.
Ale dám si poradiť... skúsim pootravovať muža, či sa mu cestou z práce nepodarí niekde zohnať ten Costapur.
Prísavník už je ta-tam, v rybom nebi :x
Bilancia: z 10 rybiek zostali 4, tri zatiaľ bez krupice, jedna s ustupujúcou.. Niekde sa tam tmolí ešte posledné mláďa, ale tomu nedávam veľké šance..
Walcott, tuším na nás tá akva-choroba už riadne lezie :D len čo mi drobec zaspí tak namiesto venovania sa prac. záležitostiam utekam meniť vodu v akva a vôbec sa u nás celé dni točí reč o novom akva :) dcéra je tvor našťastie rozumný, keď videla niektoré fotky vašich akva tak pristúpila na všetky zmeny.. listuje v albume a najnovšie chce chovať skalára :shock:
Obrázok používateľa
maccoy
 
Príspevky: 85
Založený: 25 Nov 2011 22:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod Walcott » 01 Dec 2011 21:07 pm

No pekne skalára, to už pomaly prejdeš možno na cichlidy z čoho by som mal ja osobne najväčšiu radosť :D Tak si predurčená nakaziť sa akvaristikou, lebo keď ti bude akvarko prosperovať a bude podľa tvojich predstáv chytí ťa to ešte viac.
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod playman22 » 02 Dec 2011 08:22 am

z takych pseudotropheus zebra red red (Maylandia estherae) by sa dcerka urcite tesila... su to velmi aktivne ryby... niekedy az privelmi :-D
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: Neviem co mam robit

Odoslaťod maxxx01 » 02 Dec 2011 09:22 am

Maccoy, povedal by som, že záleží aj na tom, v akom štádiu je to postihnutie krupicou. Mne sa kedysi stalo, že po donesení nových rýb som mal v akva náznak krupice, ale bolo to ešte len pár bodiek. Zvýšil som teplotu vody na nejakých 31 st., a zmizlo to samo - bez soli a bez liečiv. Ale inak by som to videl, ak by bolo štádium pokročilejšie - ryby obsypané krupicou, v zjavne oslabenej kondícii, oslabené aj nedobrými podmienkami v akva. To liečivo by som dal..dnes sú liečivá, ktoré zaberajú na krupicu dobre. Ja som vtedy do svojho inak fungujúceho akva nechcel zbytočne zaťahovať chémiu, ale v Tvojom prípade nieto na čo čakať.
Čo sa týka budúceho výberu rýb, to už trochu predbiehame, ale chápem, že človek má už vopred svoje vízie. :-) Každý Ti bude radiť po svojom; ľahko si domyslíš že Walcot je cichlidár (amerika), a playaman22 asi má afriku :-) Nič proti, lebo cichlidy sú fascinujúce ryby, sám som ich mal roky rokúce a určite sa k nim ešte vrátim. Rozhodnúť sa však budete musieť len sami a faktom je, že to nebude ľahké, lebo akva s dlžkou 150 cm (a primeranou výškou a šírkou), Vám poskytne nebývalé možnosti výberu, aké Vám 60 litrovka neposkytla ani náhodou. Čím menšie akva, tým obmedzenejšie možnosti výberu a naopak. Bude sa Vám páčiť aj to, aj ono, a zas nemožno kombinovať všetko so všetkým. Treba si fakt vybrať. Tvoja akvanákaza, ako vidíš, tu bude pochopená, ako vidíš, tu si medzi svojimi :-)
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.