5l plastove akva pre korytnacku



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod Lussy » 30 Nov 2011 14:33 pm

Ahojte viete mi niekto poradiť? Idem kúpiť synovcovi korytnačku.Akvárium chcem kúpiť zatiaľ menšie okolo 5 litrové plastove.Chcem len vedieť či v takom akváriu môže byť aj 50W ohrievač vody alebo musí byť 25W.Pomôžte mi niekto a poradťe.
Lussy
 
Príspevky: 1
Založený: 30 Nov 2011 14:28 pm

Reklama

Re: Otázka

Odoslaťod MAXO.SK » 30 Nov 2011 14:41 pm

Korytnačka do 5l akvária neparí aspoň 50l to je minimum uvedomte si že po 3 rokoch bude mať dĺžku 15 cm!!!!! a skorej potrebuje miesto kde sa môže vyhrievať ohrievač pri bytovej teplo nieje nutný.
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Otázka

Odoslaťod hofi » 30 Nov 2011 14:42 pm

kupovať 5 lit.plastové akvárium-vyhodené peniaze.Korytnačka vyrastie a nádoba je už na nič.
Do plastovej nádoby by som ohrievać nedával.Odporúčam svietiť bodovou žiarovkou,tak aby sa korytnačka vedela vyhriať.
Aj tak si myslím,že to všetko je nezmysel.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: Otázka

Odoslaťod MAXO.SK » 30 Nov 2011 14:46 pm

hofi súhlasím.
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Otázka

Odoslaťod Fatimka » 30 Nov 2011 18:02 pm

Do plastového nedávajte ohrievač. :twisted:
Fatimka
 
Príspevky: 427
Obrázky: 13
Založený: 05 Okt 2011 09:24 am
Bydlisko: Dubník okres Nové Zámky

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod michal.chvostac » 30 Nov 2011 19:39 pm

a urcite nie 50w. sak to by ju uvarilo. a je to malicke pre nu. predpakladam ze to ma byt korytnacka pismenkova..tej netreba ohrievac vobec. ved uz zije aj nadivoko kade-tade
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod chnuro » 30 Nov 2011 20:21 pm

Lussy napísal:Ahojte viete mi niekto poradiť? Idem kúpiť synovcovi korytnačku.Akvárium chcem kúpiť zatiaľ menšie okolo 5 litrové plastove.Chcem len vedieť či v takom akváriu môže byť aj 50W ohrievač vody alebo musí byť 25W.Pomôžte mi niekto a poradťe.

Myslím, že dosť hovoria už aj prispevky pred mojím, ale nedá mi nenapísať. Pred tým, ako som sa začal venovať rastlinnej akvaristike, mal som doma 10 rokov 2 korytnačky. Nakoniec som ich daroval. Boli v nádrži 128L a mám pocit, že to bolo aj tak málo - bez srandy. Korytnačky písmenkové sú síce celkom bežne chované u nás, no to neznamená, že nemajú žiadne nároky. Sú to výborní plavci a potrebujú vodu nie len na zabezpečienie základných potrieb druhu, ale mali by sa mať kde vyšantiť. Časom, ako zostarnú budú čoraz viac pasívnejšie a v studenej vode tým dupľom. V stiesnenom akváriu 50L sa nebude mať o 2-3 roky ani kde otočiť.

Nehovorím ešte o zdravotných problémoch, dôležitosti vyváženej stravy, dravosti, potrebe UV žiarenia k zdravému životu... Sú to podľa mňa veľmi náročné živočíchy, ktorým som vtedy ani ja nezabezpečil plnohodnotný život - keď už má byť v zajatí. Je mi to ľúto a dnes by som to už nezopakoval.

Ak by som sa mal dnes k chovu korytnačiek vrátiť, rozhodne by som volil terárium s plochou dna aspoň 100x50cm, kvalitnou súšou, výkonnou filtráciou vody, UV žiarivkou nad súšou,... Určite by som volil dvoch, alebo troch jedincov. Aj v akváriu s dnom 80x40cm boli stále spolu.

o 5L akváriu NEMOZE BYT ANI REC!!!
Radsej kup synovcovi niečo menej náročné časovo aj odborne - zajačika, morča, alebo škrečka. Bude mať čo pohladkať, nebude ho to do krvi hrýzť a nežije to 40 rokov (predpokladám, že by si to časom rozmyslel - ako ja).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod michal.chvostac » 30 Nov 2011 20:53 pm

ludi ktori si to rozmysleli bolo veelmi vela. preto to teraz vyzera tak, ze tato korytnacka sa stava stale vacsou hrozbou pre nase prirodzene ekosystemy. chnuro ti radi velmi dobre. skus ine zvieratko. korytnacka je dost narocna a navyse nie je az taka zaujimava ako sa na prvy pohlad zda. a v 5L akvariu uz vobec nie :(
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod playman22 » 01 Dec 2011 09:10 am

korytnacke sa v tak malom objeme zdeformuje pri raste pancier... bude jej rast viac dohora ako je normalne a bude mat z toho neskor zdravotne problemy... skusenost... nepoznam toho kretena, co mal tu korytnacku predtym a choval ju v tak malom akvariu, ale bol by som ho prefackal, kebyze ho stretnem, alebo aspon by som mu tak vynadal, ze by to tyzden rozdychaval...
niektory ludia si neviem co myslia o zvieratach... dam to do pohara a bude sa mat fajn??? :evil: fu, ale som sa nasral...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod chnuro » 01 Dec 2011 09:39 am

@michal.chvostac - vdaka za pripomienku k zauímavosti.
Ešte by som svoje "posolstvo" rozšíril. Na všetkých plazoch mi príde ako obrovská nevýhoda, že často potrebujú obrovské terárium s drahou technikou. A čo za to? Nudný pohľad cez sklo ako sa celý deň jedinec často ani nepohne. Mladé korytnačky sú veľmi žívé, ale to im nevydrží dlho. Väčšinu života strávia bez pohybu.

Pod vodu som mal aj ryby (tuším to boli Julidochromis ornatus, 5ks) - kúpil som úmyselne väčšie kúsky okolo 7cm, no do pár mesiacov ich zožrali všetky. Skúšal som aj rastliny, tie väčšinou vyhrabali a zožrali - vždy začali koreňmi :evil: . Dno si vždy upravili podľa seba - čiže úplná spúšť, žiadna dekorácia!!!

Potom príde idea, že keby som tie isté peniaze použil do akvária s rybami, vyzeralo by to asi lepšie. A aj vyzeralo. Ja som mal terárium upravené z akvária. Po darovaní korytnačiek, nie vypustení do rieky, som terárium upravil späť na akvárium a teraz tá nádrž funguje ako rastlinné akvárium u rodičov - stále sa tam niečo hýbe a mení. Oveľa väčšia radosť zo života a krajšia dekorácia v obývačke - na tomto sa zhodneme s rodičmi (hoci s nimi už nebývam) aj so zvyškom rodiny, ktorá občas príde pozrieť do môjho rodiska...

Nechcem týmto uraziť nikoho, kto má doma plazy, len je to môj subjektívny názor na chov plazov a rýb v zajatí štyroch skiel. Mám skúsenosť z každej strany pohľadu a myslím si, že k rovnakému záveru dospeje každý, kto si to vyskúša.

Teraz vo svojom akváriu nechcem vidieť jedinú teritoriálnu a agresívnu rybu. Teraz ani v budúcnosti. Nič, čo by layout akvária menilo podľa seba. Po skúsenosti s korytnačkami túžim len po rastlinkách pohupujúcich sa v prúde vody a húfových maličkých mierumilovných rybičkách - aj preto sa moje akvárium volá "mini oáza pokoja".

Trošku som odbočil, ale nie až tak veľmi - Lussy, synovec by sa mal sám rozhodnúť, čo by chcel chovať, ale korytnačku by som mu ani nedovolil ak nemá aspoň 15-20 rokov - o toho živočícha sa treba veľmi dobre starať a každá chyba môže ovplyvniť zvyšok jeho života - a nie je krátky. Otázka nie je, aký tam musí byť ohrieavč a aké akvárium použiť, ale či sa o to zvieratko dokáže postarať a zabezpečiť mu jeho plnohodnotný život v zajatí. Až potom by mal prísť na rad nákup techniky.

Správne tu naznačil playman22. U korytnačiek je toľko druhov deformácií panciera, ako rias v rastlinnej akvaristike a každá niečo znamená - ako riasa v rastlinnej akvaristike.

---------------------------------------
edit:
"dokázať sa postarať" znamená dobré finančné a časové možnosti + záujem o život ako taký.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod Giftzahn » 01 Dec 2011 10:59 am

Lussy napísal:Ahojte viete mi niekto poradiť? Idem kúpiť synovcovi korytnačku.Akvárium chcem kúpiť zatiaľ menšie okolo 5 litrové plastove.Chcem len vedieť či v takom akváriu môže byť aj 50W ohrievač vody alebo musí byť 25W.Pomôžte mi niekto a poradťe.


njn, preco preboha chces "cpat" korytnacku do 5L akva a este plastoveho ? to co je za perverzne perfidny napad ??? ... prepac ale najlepsia pomoc v tvojom pripade je zacat pouzivat to "velke medzi usami" a nos tym rozhodne nemyslim ... :evil:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod sirPavol » 01 Dec 2011 13:40 pm

V 5 litroch sa nebude ani kde poriadne otočiť... :twisted:
Obrázok používateľa
sirPavol
 
Príspevky: 770
Obrázky: 83
Založený: 25 Dec 2010 18:28 pm
Bydlisko: Prešov, Stropkov

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod michal.chvostac » 01 Dec 2011 22:31 pm

giftzahn: takto cloveka skor znechutis ako poradis..
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod playman22 » 02 Dec 2011 08:13 am

Lussy napísal:Akvárium chcem kúpiť zatiaľ menšie okolo 5 litrové plastove

naschval som vyznacil to zatial, lebo to "zatial" na 98% vzdy skonci tak, ze je to nastalo... teda az dovtedy, kym zvieratko neskonci v zachode, alebo niekde v rieke...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod Giftzahn » 02 Dec 2011 08:24 am

michal.chvostac napísal:giftzahn: takto cloveka skor znechutis ako poradis..


njn, ja ti neviem ... skusim sa spytat co potrebuje priemerne rozmyslajuci clovek na to aby sam od seba pochopil ze korytnacka do 5L plastovej nadoby nepatri :evil: ... domnievam sa ze tuto otazku si kazdy z nas zodpovie po chvilke intelektualnej cinnosti = rozmyslania :x :

a jj, radsej takehoto cloveka znechutit a odradit aspon nebude trpet nevinny nemy tvor = korytnacka :wink: necjh sa venuje radsej nieco inemu cim nebude nikomu ublizovat :x
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod michal.chvostac » 02 Dec 2011 09:38 am

clovek ktory nikdy nechoval ziadne zviera a absolutne prirode nerozumie tak to nemusi mozno ani rozumom pochopit. podla mna ho znechutis skor voci tjto stranke. treba skor milo vysvetlit ze je to tyranie :)
ale inak mas pravdu, znie to dost logicky uz len ked pozries nejake info o tej korytnacke (ked zistis ze objedm tej korytnacky v dospelosti je skoro 5L :) ), ze to do toho akva absolutne nepatri. a mlada samozrejme tiez. lenze v dnesnom svete je taky problem ze ludia beru ziv tvory ako nejake hracky. netreba pochopit a zaobstarat ako-tak dobre podmienky. staci sa mat na co pozriet. a ked je to uz nezaujimave, tak sa toho zbavit..je to smutne
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod missLady » 25 Mar 2012 17:07 pm

Ahojte. Chcela by som sa opýtať, ktoré rastliny mi korytnačka nezničí, nezje a nedotrhá..? Anubias mi úplne poničila tak isto aj ostatné rastliny ktoré som jej do terária skúšala zasadiť.. Existujú vôbec rastliny ktoré by mi nezničila? :? :shock:
Ďakujem.
Obrázok používateľa
missLady
 
Príspevky: 91
Obrázky: 4
Založený: 26 Aug 2010 18:42 pm

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod MAXO.SK » 25 Mar 2012 17:09 pm

Korytnačka zožerie absolútne všetko aj pistiu :o
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod chnuro » 25 Mar 2012 23:32 pm

@missLady - z vlastnej skusenosti ti mozem povedat, ze je utopia hladat dekoracie ku korytnačne. Uz vobec nie k dospelej. Ta je schopna prehryznut napajaci kabel k ohrievaču. Skušal som svojho času aj cryptocoryne, ktore trosku obžrali a nechali ich tak. Potom ich vyhrabali a zožrali koreň.

EDIT: ak chceš rastlinky ku korytnačkám, vlepuje sa prapážka k zadnej stene, v ktorej vytvoríš v podstate rastlinné akvárium, do ktorého sa korytnačky nedostanú.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: 5l plastove akva pre korytnacku

Odoslaťod Giftzahn » 26 Mar 2012 08:40 am

@chnuro: ale jasnacka ze rastlinky a korytnacka mozu byt spolu ... :lol: ... dobrym salatikom vodne korytnacky nikdy nepohrdnu ... aspon moje vzdy vzorne kazdu vodnu rastlinky "spucovali" ..... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.