CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod l_laco » 10 Feb 2004 08:52 am

Chcem sa spytat tych, ktory si vyrabaju CO2 pomocou "burciaku" z kvasnic a cukru, aky pouzivaju pomer kvasnic a cukru a aku dlhu dobu im to bubla?
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Reklama

Re: Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod jacik » 10 Feb 2004 09:20 am

1. od mnozstva kvasnic zavisi rychlost (silnost? mohutnost?) reakcie. viac kvasnic - silnejsia reakcia
2. cukor je palivo. takze cim viac paliva, tym dlhsie bude reakcia kvasenia prebiehat.

ja davam do 250L akva 1/4 kocky kvasnic (drozdia) a asi 200g cukru. napln menim asi po 2-3 tyzdnoch.

niekde som cital, ze ked je uz reakcia slabsia, staci dosypat cukor a znova sa rozbehne.
a urcite sa na noc nepokusaj uzatvorit flasu s burciakom - vybuchne. ak nechces co2 cez noc, tak daj kamienok do vedlajsej nadoby s vodou.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod nino_q » 10 Feb 2004 17:05 pm

jacik napísal:ja davam do 250L akva 1/4 kocky kvasnic (drozdia) a asi 200g cukru.
dufam ze to nedavas priamo do akvaria, ako pises ;-)
jacik napísal:niekde som cital, ze ked je uz reakcia slabsia, staci dosypat cukor a znova sa rozbehne.
To je pravda, ale pri istej koncentracii alkoholu uz je to jedno, lebo kvasnice to otravi (ten alkohol)

Inak niekedy funguje aj zohriatie zmesi - ponorenim flasky do kyblika s teplou vodou.
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod Maja » 10 Feb 2004 23:43 pm

Ja davam na 150 litrove akvarium (snaha o rastlinkove) do PET flase liter teplej vody a do toho zarovnanu cajovu lyzicku suseneho drozdia alebo 1/3 cerstveho a polievkovu lyzicu- vrchovatu kryst. cukru. Buble to nie moc silno, ale mne to staci. Vydrzi to tak 5-7dni. Na noc odkrutim vrchnak flase a na hadicke urobim uzol, aby netahalo vzduch a flasu s obsahom- otvorenu dam na balkon, cez leto a v mrazoch do chladnicky. Raz som zabudla na noc odmontovat flasu a v noci som sa zobudila na splachot a kvapkanie vody na dlazku- skoro ma porazilo-myslela som si, ze sa mi prasko akvarium, no to sa panciernicek trinidadsky pokusal vyskocit z vody az tak, ze striekala z akvaria. Hned som to vybrala, zapla vzduchovanie, no ten chudak dostal na druhy den chronicku vodnatielku s ktorou dozil este 1 rok, ked som ho musela utratit (dcera sa ho bala, lebo "ju strasil bublinami" -ked sa isiel nadychnut ku hladine, tak vzdy riadne zaspliechal a ona sa hned hrozne zlakla a rozplakala).
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod l_laco » 11 Feb 2004 07:57 am

Zatial som totiz moj "burciak" miesal v takomto pomere:
1/4 kocky kvasnic a 10 polievkovych lyzic cukru, poriadne rozpustit, rozmiesat a vsetko do teplej vody a potom do 2 litrovej PET flase. Zo zaciatku to bublalo tak 2 bublinky / 1 sec, ale vydrzi mi to asi tak 7 - 10 dni a to sa mi zda malo. Niekto tu totiz pisal, ze mu "burciak" vydrzi aj tri tyzdne. Preto ma zaujima aky vplyv ma na vydrz bublania pomer cukru a kvasnic a ako ho miesate.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod jacik » 11 Feb 2004 09:04 am

nino_q napísal:
jacik napísal:niekde som cital, ze ked je uz reakcia slabsia, staci dosypat cukor a znova sa rozbehne.
To je pravda, ale pri istej koncentracii alkoholu uz je to jedno, lebo kvasnice to otravi (ten alkohol)


preto je asi dobre mat vacsi objem burciakovej flase. aby koncentracia alkoholu stupala pomalsie.

a este som cital ;) ze je mozne zapojit aj viac flias naraz. skusal som to, ale nejako ma to nepresvedcilo. takze bezim len na jednej 1,5L Salvatorke.

A dobra finta pri zakladani burciaku je asi po polhodine od namontovania (aby sa reakcia drozdia s cukrom rozbehla) zatriast s burciakovou flasou. cely system sa natlakuje a prebytok unikne cez vzduchovaci kamienok, a dalej uz co2 bublinkuje normalne, takze nemusite cakat niekedy az 24h kym zacne bublinkovat, a samozrejme hned aj skontrolujete tesnost celeho systemu :D
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod pernik » 13 Feb 2004 10:02 am

No ono poměr je dost malý. Já jsem dával 7 kávových hrnků cukru a 1/4 lžičky kvasnic.
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod l_laco » 13 Feb 2004 12:50 pm

to Pernik:
A vedel by si tych 7 hrnku definovat v gramoch?? Poznam ludi, ktory piju kavu z 2 dcl pohara :mrgreen: A kolko ti takato zmes vyrdzi bublat?

Malo odpovedi, ze by to okrem Jacika a Majky uz nikto nepouzival ???? To sa mi nezda, Nino_q / Astrid ako to miesate a kolko vam to vydrzi?
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod Hanawa » 13 Feb 2004 13:56 pm

ja davam 3dcl cukru a kavovu lyzicku drozdia do 2L PET flase a vydrzi to jemne bublat 2 tyzdne
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod dlhy » 13 Feb 2004 14:52 pm

No pomaly po pol roku som tu zase aj ja. Ja dávam 1/4 - 1/3 kocky droždia a dve 2 dl šialky (čo je cca 4dl) cukru. Do 2l "tvrdej" flaše a vlažnú (skôr teplejšiu) vodu po vrch nálepky. A ako písal jacik, po krátkom čase potriasť fľašou, nech sa to dobre premieša. :lol:
Funguje mi to od 3-5 týždňov, niekedy to je už ku koncu slabšie, ale keď nestíham meniť, aspoň niečo. :roll:
Obrázok používateľa
dlhy
 
Príspevky: 128
Založený: 01 Apr 2003 12:43 pm
Bydlisko: Nováky

Re: Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod Astrid » 13 Feb 2004 15:51 pm

l_laco napísal:Malo odpovedi, ze by to okrem Jacika a Majky uz nikto nepouzival ???? To sa mi nezda, Nino_q / Astrid ako to miesate a kolko vam to vydrzi?

laco, ved som ti to urcite pisala v niektorom maili...
No ale dobre, ked to chces mat tu:
stvrtina balenia kvasnic (neviem, kolko to je gramov, nechce sa mi pozerat) + asi 5 polievkovych lyzic cukru a 1 liter vody do dvojlitrovej flase.

Pricom ak to asi po tyzdni prestane bublat, pridam asi 3 lyzice cukru, to urobim asi tak zo trikrat, potom (asi po mesiaci) namiesam vsetko odznova.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod affinis » 15 Feb 2004 20:18 pm

Ja davam podobne ako Hanawa 3 dl cukru a asi 1/6 kocky drozdia do 2L pevnej (predtym vratnej) PET flase, dam tam asi 1,5L vlaznej vody a ako reaktor mam lipove drievko, a nad nim zachytavam vyprodukovany CO2 do nadobdy obratenej hore dnom uchytenej prisavkou, mam hadicku priskrtenu tak aby sa mi stacil CO2 vstrebat do vody a zbytocne z nadoby neunikal, bublem nepretrzite a vydrzi mi to asi mesiac bez zbytocneho premiesavania a doplnania cukru. Mam 60L akva.
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod andy.betta » 06 Mar 2004 19:21 pm

Konečne som sa dozvedel niečo o kvasení.... som začiatočník a o tomto som sa dozvedel až po navštívení netu...som rád, že niečo také existuje
Obrázok používateľa
andy.betta
 
Príspevky: 182
Obrázky: 24
Založený: 05 Mar 2004 22:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod salik » 06 Mar 2004 19:53 pm

andy.betta napísal:Konečne som sa dozvedel niečo o kvasení.... som začiatočník a o tomto som sa dozvedel až po navštívení netu...som rád, že niečo také existuje

- je tu toho na fore o co2 andy vela - pouzi vyhladavanie :idea:
akva.sk -> články -> ::: CO2 :::
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod martin 1 » 01 Jún 2004 21:41 pm

affinis ešte mi prezraď jak si tam to lipové drievko dal?
Len taký malý kusok čo ti vošiel do hadičky,alebo si vystrúhal nejaké dielo?
martin 1
 
Príspevky: 31
Obrázky: 1
Založený: 08 Apr 2004 20:26 pm

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod skala » 02 Jún 2004 06:48 am

martin 1, pouzi namiesto lipoveho drievka nieco ine. ked chces to, musis don vyrobit dieru, najlepsie durch az takmer dokonca. pozri si, ako je robeny kamen vzduchovaci.

ale ako som spomenul, nacpi si tam cigaretovy filter a mas po starostiach :)) do konca hadicky, ziadny kamen nepotrebujes. na CO-ckovania nic lepsie hadam nemoze byt.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod salik » 02 Jún 2004 10:58 am

martin 1 napísal:affinis ešte mi prezraď jak si tam to lipové drievko dal?
Len taký malý kusok čo ti vošiel do hadičky,alebo si vystrúhal nejaké dielo?

kupis v obchode v rovnakom prevedeni ako klasicke vzduch. kamene
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod affinis » 02 Jún 2004 19:40 pm

ja som to lipove drievko jednoducho vyrezal zo suchej haluzky do tvaru vzduchovacieho kamena a jednoducho nasadil na hadicku
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod skala » 03 Jún 2004 07:52 am

affinis, a ako presne si ho nasadil. ako si ucpal priefuky. silikonom. ja si to viem predstavit, ale napis aj ostatnym, aj mne. vdaka
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod Hanawa » 03 Jún 2004 09:32 am

tema: Lipove drievko
www.akva.sk/viewtopic.php?p=4803#4803

-hadicku/trubicku davajte do dierky este kym je drievko suche, lebo drievko vo vode napucnie a uz sa vam to nemusi podarit a navyse ak je priemer dierky akurat na hadicku nemusite hadicku do vnutra nijak lepit, drievko si ju bude "drzat" samo ...
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod affinis » 03 Jún 2004 09:52 am

zobral som lipovu haluzku, odrezal z nej asi 3 cm kusok ktory mal priemer cca 1 cm, konar som nesupal nechal som ho aj s korou a asi 1 cm z tych 3 som nozikom vystruhal tak, aby som ho mohol napojit na klasicku vzduchovaciu hadicku, proste to drievko potom vyzeralo ako klasicky ten najmensi vzduchovaci kamienok, uz lepsie to popisat neviem, ked som to daval na hadicku trosku som to drievko navlhcil, inak by som to tam nedostal a ako keby som to tam nasroboval-kruzivym(otacavym) pohybom som nasadil hadicku na to drievko (ako ked pripajate vzduchovaci kamienok). Nijako som to nelepil a netesnil. Skusil som to prefuknut plucami, dalo to zabrat, ale bublinky isli velmi jemne a len z druheho konca drievka, tak som to napojil na burcak a ked vo flasi vznikol poriadny tlak, tak zacali velmi jemne bublinky z drievka vychadzat. Fotky nemam, ale myslim, ze aj dadman to ma pofotene na svojej stranke, aj niekde inde som to uz videl a mozno tetno isty sposob tu uz tiez niekto popisal, len sa mi nechce to tu hladat. No dufam, ze som pomohol.
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod pernik » 03 Jún 2004 13:21 pm

Lipové dřívko je velmi dobrý difuzér. Dokonce v německu se svého času dalo koupit s logem EHEIM cca za 10-20 DM.
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod martin 1 » 23 Jún 2004 20:38 pm

V akvaristike som videl difuzor-rozprašovač CO2. Robí vraj veľmi jemné
bublinky CO2 v akváriu. Ponúka ho Eheim a Sera. Keby som dačo také dal na CO2 vyrábané z kvasiniek a cukru? Nemá s tým niekto nejaké
skúsenosti
martin 1
 
Príspevky: 31
Obrázky: 1
Založený: 08 Apr 2004 20:26 pm

Re: CO2 - Pomer - kvasnice / cukor.

Odoslaťod jacik » 24 Jún 2004 09:27 am

martin 1 napísal:V akvaristike som videl difuzor-rozprašovač CO2. Robí vraj veľmi jemné
bublinky CO2 v akváriu. Ponúka ho Eheim a Sera. Keby som dačo také dal na CO2 vyrábané z kvasiniek a cukru? Nemá s tým niekto nejaké
skúsenosti


mozes ho napojit aj na co2 vyrabane z kvasnic ale zapoj si aj precistovaciu nadobu, zapojenie je najdes na tomto fore, aby si si difuzor hned nezapchal. pri kvaseni sa totiz uvolnuje aj nieco ine, nielen ciste co2.

cena komercnych difuzorov je dost vysoka, nieco pod 1000sk. myslim ze sa to neoplati. ja bezim stale na klasickom vzduchovacom kamienku strednej velkosti (priemer okolo 1cm). robi aj velke ale aj uplne male bublinky.
ale pozor, ked budes vyberat kamienok tak vyskusaj viacero druhov, lebo uz sa mi stalo ze niektore - napr. modre - boli uplne nanic lebo robili prilis velke bublinky.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.