naša 300-večka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

naša 300-večka

Odoslaťod fifak89 » 02 Dec 2011 01:31 am

Zdravím všetkých, ktorý si dali a dajú tú námahu a prečítajú si môj "príbeh" o vytvorení mojej 300-večky. Akvaristike sa už pár rokov venujem ,postupne som od vodných korytnačiek prešiel k tomuto krásnemu koníčku. Na začiatku som mal 25 l, potom 160 l a teraz 300 l akva.
Rozhodnutiu o kúpe nového a väčšieho akva predchádzala dlhá diskusia s mojou priateľkou.Ani kopec výčitiek a výhovoriek typu, bude to moc drahé,kto sa Ti o to bude starať, si ako malé decko atď...ma neodradilo od kúpy nového akvária ( Janka moja prepáč, ale ako vidíš,asi som stále ako decko :angel: )

Ale poďme k veci :

Hrubý objem akvária :300 litrov
]Rozmery akváriá: 150x50x40 dxvxš ,hrúbka skla 10 mm
Rozmery skrinky :150x64x42 dxvxš , materiál je laminovaná DTD hr.18,buková imitácia, skrinka je 3 dverová
Filtrácia : vonkajší filter Fluval 304 - objem filtra 6,6l , počet filtračných košov - 3, výkon 1000 l/h
Osvetlenie : T8(G13) 2x36 V
Kryt : krycie sklá a rám z materiálu ako skrinka
pozadie tvorí 3D tapeta z polystyrénu , za ktorou sú v pravom rohu vložené : nasávacia hadica z filtra a ohrievač,
Substrát a štrk : staré dno (od Rataja), kremičitý štrk 1-3 mm cca 20 kg-uvidím či to bude stačiť

Akva mi prišlo 26.11.2011 a poviem Vám, tešil som sa fakt ako malé dieťa .S dvoma kamarátmi a samozrejme Božou pomocou sme akváriový komplet vytrepali na 3 poschodie nášho domu. Ale vtedy u mňa nastala dilema, či podlaha vydrží záťaž a váhu akva, ale po preštudovaní mnohých príspevkov tu na akva.sk a mnohých komentárov mi bolo jasné, že 300- vka nieje až taká veľká váha, takže som si vydýchol.
Kvôli akva som si dokonca upratal izbu a urobil priestor kde bude uložené ( priateľka bola mierne sklamaná, že si izbu neupracem ani keď má prísť ona, a kvôli nejakému akváriu sa idem posrať :? ). Ale keď mi ho doviezli a úspešne sme ho "šupli" do izby, aj ona uznala, že nečakala že bude také krásne a už konečne zdieľa aspoň trošku so mnou moju radosť a nevie sa dočkať, ako bude vyzerať finálová verzia akária.Takže akva je na svojom mieste a nastáva druhý krok, zháňanie štrku, kameňov, koreňov a podobne. Akvárium si chcem založiť na spôsob : veľa veľa rastliniek, nejaký koreň a sem-tam kamienok, osadenstvo by mali tvoriť poväčšine živorodky a húfovité typy rybičiek.Samozrejme že rátam aj s krevetkami . Neviem Vám presne povedať, aký typ akvária to bude, či holandan, japonské atď., každý typ má svoje črty a niečim je výnimočný, ja budem taký mix :mrgreen:
Štrk a substrát som kupoval v Žiline, a poviem Vám ,už nikdy viac nepôjdem len tak ,akože "obmrknúť" obchody , a potom sa domov do Ružomberka trepať s cca 30 kg štrku ( predavač ma presviedčal ,že to bude poriadna makačka odniesť to všetko , a to určite nevedel,že ja som až z Ružomberka a som v Žiline len na výlete vlakom)..Keď som všetok ten štrk natrepal do ruksaka,a vyložil som si to na chrbát,skoro ma tá váha odniesla do výkladu,len tak tak som to obstál ( ešte že to nezbadal predavač,venoval sa zákaznikovi :wink: )...cesta domov mi trvala skoro nekonečne dlho, a poviem Vám, nechýbalo veľa a bol by som to všetko hodil niekde do kríkov a prišiel si po to autom, lenže všade boli ľudia a pochybujem že by som to tam našiel keby som sa neskoršie po to vrátil. Ešte teraz keď píšem tento "zážitok" , mám svalovicu ako ďas a ledva sedím :cry:
Štrk je úspešne doma,a zajtra šup ho na kamene a korene.Len dúfam, že nedopadnem ako s tým výletom v Žiline :mrgreen:
Prikladám nejaké foto, a postupne Vás budem informovať ako sa mi darí a či svalovica ustupuje :mrgreen:
Prílohy
4.JPG
celý komplet
3.JPG
kryt s osvetlením T8
1.JPG
fifak89
 
Príspevky: 16
Obrázky: 12
Založený: 30 Máj 2010 16:50 pm
Bydlisko: Ružomberok

Reklama

Re: naša 300-večka

Odoslaťod chnuro » 02 Dec 2011 08:50 am

Cau Fifak, nechcem ti kazit radost, ale kedze si kupoval staré dno od rataja, predpokladám, že chceš mať rastlinné akvárium. Do toho akva budeš potrebovať štrku ešte na jeden rovnaký výlet. Svetlo 2x36W je akurát na rozvidnenie pre rybičky, rastlinky by sa potešili minimálne ešte jednej takej istej rampe nehovoriac o tom, že niekto by dal aj 3, keďže sú to trubice HE. V tomto rozmere sa robia aj 80W trubice - tie by ti 2 stačili ;-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: naša 300-večka

Odoslaťod Giftzahn » 02 Dec 2011 09:05 am

@fifak89: njn, strku urcite nebudes mat dost pri tvojej ploche dna 150x50 budes potrebovat tak odhadom 60L aby si mal vrstvu aspon cca. 8cm .... ak teda budes zakladat rastlinne akva .... :wink: tiez ako pise chnuro svetlo mas poddimenzovane pripadne by som porozmyslal aspon este o 1 trubici naviac ... alebo budes musiet zvolit rastlinky ktore sa uspokoja aj nizsou watazou :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: naša 300-večka

Odoslaťod fifak89 » 02 Dec 2011 09:45 am

diki za rady..no s tím štrkom,som si toho vedomí,ale to už pôjdem autom :mrgreen:
no a to osvetlenie, mám ešte v rezerve jednu trubicu,len rozmýšľam ako a kde ju upevniť ..ale ďakujem moc za rady :pivo:
fifak89
 
Príspevky: 16
Obrázky: 12
Založený: 30 Máj 2010 16:50 pm
Bydlisko: Ružomberok

Re: naša 300-večka

Odoslaťod LaXo » 02 Dec 2011 10:15 am

no ja by som to hned nevidel tak brutalne, zo zaciatku je mozno aj vhodne poddimenzovane osvetlenie *tusim sa aj doporucuje postupne zvysovat davky svetla, ci uz dlzku, alebo wataz* hlavne koli tomu aby mu zo zaciatku neprebujneli riasy, ze? Ziarivky sa daju kludne pridat aj po case, ked zistis ze uz je to ako tak zabehnute a rastlinkam sa dari a riasam naopak uz nie :)
Hlavne by som nezabudol na to, ze ak chces mat rastlinne akva, tak je zo zaciatku dost dobre osadit aspon 70% plochy akvaria rastlinami.
Ten filter by som ale este "podoprel" dalsim, tych 1000l/h je udaj prietoku bez naplni, ked sa filter zabehne jeho prietok klesne na polovicu, mozno aj menej, co pri tvojom objeme bude malo. To tiez nemusi byt hned, casom ale urcite skus nad tymto pouvazovat. Substrat by som osobne doporucil "podlozit" niecim vyzivnym (Sera , Tropica...) Ak teda chces mat aj prosperujuce rastlinky, ide o to aby mali hned z coho cerpat ziviny.
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: naša 300-večka

Odoslaťod fifak89 » 02 Dec 2011 10:20 am

Laxo : dik, práve sa chystám pokupiť nejaké rastlinky, uvidím či tu maju v RK niečo v ponuke :mrgreen:
S tým filtrom,no uvidím ako to bude zvládať ten Fluval 304 sám , a podľa toho sa zariadim, a s osvetlením no ja newiem,ale s tými riasami máš pravdu,asi na koniec budem postupne zvyšovať intenzitu...ďakujem Ti za rady
fifak89
 
Príspevky: 16
Obrázky: 12
Založený: 30 Máj 2010 16:50 pm
Bydlisko: Ružomberok


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.