čistenie filtra



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: čistenie filtra

Odoslaťod LaXo » 06 Dec 2011 10:08 am

heh, ved nebudte na neho tak zli, nevedomost nie je hriech ;)
LaXo
 
Príspevky: 353
Obrázky: 13
Založený: 23 Jún 2011 23:10 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Reklama

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Martin Horniak » 06 Dec 2011 19:51 pm

Neviem prečo ale už na druhý deň pozorujem slabší prietok.Filtračný materiál je tam tento http://www.shopakva.sk/images/filtracna ... NF_300.jpg Začal som filter pri kŕmení na tých 5 min. vypínať a keď všetko pojedia tak zapnem.Je možné že filter zanesie aj detrit živorodiek - mám tam 8 gupiek Endlerových, 4 platy škvrnité ( 2 majú ešte len pod 1cm a dve sú dospelé),1 ancistrusa (tiež ešte len 3 cm) a 1 panciernika... akva má 30L (trochu asi prerybnené :twisted: ) a mám dosť veľa rastlín - Microsorium pteropus, Egeria densa ( hotová džungľa pretože ťahá také korene ako liany smerom ku dnu),Pistia stratiotes,Vesicularia dubyana... takže zanesený filter môže byť neviem od čoho konkrétne
Martin Horniak
 
Príspevky: 46
Obrázky: 2
Založený: 08 Okt 2011 17:29 pm

Re: čistenie filtra

Odoslaťod playman22 » 06 Dec 2011 20:28 pm

vsak ked ho cistis, tak hadam vidis, ze co z veho ide, nie?
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: čistenie filtra

Odoslaťod dedojozef » 06 Dec 2011 21:34 pm

Popis výrobcu, resp. eshopu:
Jeho nevýhodou je, že rýchlo stráca svoje absorbčnej schopnosti (cca.po 24 hodinách filtrovanie), potom slúži k mechanickému čisteniu vody. Parametre: príkon: 3W výkon 300l / h farba: číry plast
K tomu si predstavím 14 rýb v 30-tich litroch, nasávanie detritu z dna a malú filtračnú vložku z ktorej časť tvorí akt. uhlie.
A to si nespomenul ako často kŕmiš a čím.
Vypínať ho počas kŕmenia asi nemá význam. Stačí sypať pomenej, aby nepadalo na dno. Skús sa pohrať s tou vložkou. Prerobiť, alebo upraviť bez uhlia s väčším objemom molitanu (vaty).
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Ajven » 06 Dec 2011 22:06 pm

Neviem ako je to presne v tomto filtri, ale snad sa da vlozka vybrat a nahradit cisto molitanom:
Prílohy
zfmol.jpg
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Martin Horniak » 07 Dec 2011 06:26 am

skusim to tak prerobit ked zozeniem molitan
Naposledy upravil Martin Horniak dňa 07 Dec 2011 06:32 am, celkovo upravené 1 krát.
Martin Horniak
 
Príspevky: 46
Obrázky: 2
Založený: 08 Okt 2011 17:29 pm

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Martin Horniak » 07 Dec 2011 06:27 am

ano ja to podobny typ filtra ako na tej fotke a vlozka sa dá vybrat a vlozit tam molitan ale nemás ho tam vela? alebo to moze cele zaplnit?
Martin Horniak
 
Príspevky: 46
Obrázky: 2
Založený: 08 Okt 2011 17:29 pm

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Ajven » 07 Dec 2011 14:52 pm

Idealne to nie je, chcelo by to urobit taky kos, aby ten prietok bol smerovany dole a potom nahor cez molitan, ale rozhodne je to lepsie ako ta malicka vlozka.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Giftzahn » 07 Dec 2011 15:06 pm

Martin Horniak napísal:Neviem prečo ale už na druhý deň pozorujem slabší prietok.Filtračný materiál je tam tento http://www.shopakva.sk/images/filtracna ... NF_300.jpg Začal som filter pri kŕmení na tých 5 min. vypínať a keď všetko pojedia tak zapnem.Je možné že filter zanesie aj detrit živorodiek - mám tam 8 gupiek Endlerových, 4 platy škvrnité ( 2 majú ešte len pod 1cm a dve sú dospelé),1 ancistrusa (tiež ešte len 3 cm) a 1 panciernika... akva má 30L (trochu asi prerybnené :twisted: ) a mám dosť veľa rastlín - Microsorium pteropus, Egeria densa ( hotová džungľa pretože ťahá také korene ako liany smerom ku dnu),Pistia stratiotes,Vesicularia dubyana... takže zanesený filter môže byť neviem od čoho konkrétne


njn, tvoj problem s prietokom podla mna nebude ani v zanesenej filtracnej vlozke ale skor ze si asi nikdy vrtulku necistil ... teda predpokladam ... ta sa dokaze "zaslizit" a potom filtrik nema vykon ... aj ked je filtracna vlozka vycistena ... skus vybrat a riadne vycistit vrtulku a aj priestor kde je vlozena od "slizu" :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Martin Horniak » 07 Dec 2011 16:34 pm

to by sa dobre cistilo ticinkou na usi :D
Martin Horniak
 
Príspevky: 46
Obrázky: 2
Založený: 08 Okt 2011 17:29 pm

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Giftzahn » 07 Dec 2011 16:38 pm

Martin Horniak napísal:to by sa dobre cistilo ticinkou na usi :D


:mrgreen: heh, mozes aj tou ..ale ide o to riadne to vycistit ... potom s prietokom by nemal byt ani po dvoch dnoch problem ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Martin Horniak » 08 Dec 2011 13:43 pm

Ale mne sa zdá že pred filtračnou vložkou sa hromadí voda a je jej tam čím dalej viac a viac
Martin Horniak
 
Príspevky: 46
Obrázky: 2
Založený: 08 Okt 2011 17:29 pm

Re: čistenie filtra

Odoslaťod holo0101 » 30 Dec 2011 00:48 am

Chcem sa zapojit do tej rozpravy.
Ja mam akvarko asi rok tak som zaciatocnik, kupil som ho nove aj so svetlom a filtrom-Aquael mini plus.Akvarium bolo velke 26L a mal som tam Gubky 8 a 1 prisavnik.Vodu som sa snazil cistit 1x tyzdenne asi 1/3 vody.niekedy mi filter tiez zanieslo a musel som ho cistit 1x za 2,3 tyzdne a niekedy raz za 2 mesiace tiez podla pretoku a poviem ze sa zanasal stale.Bolo tam zradlo a bordel ale teraz som vymenil nadrz za vedsiu 70L a uz funguje asi mesiac a nini ziadna zmena funguje a nezanasa sa.Asi to bolo tym ze bolo male akvarko a vstko tahalo.
holo0101
 
Príspevky: 35
Obrázky: 16
Založený: 12 Nov 2011 00:51 am

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Richard Tokušev » 30 Dec 2011 01:04 am

Ajven napísal:Neviem ako je to presne v tomto filtri, ale snad sa da vlozka vybrat a nahradit cisto molitanom:


Určite molitánom?
Tá vložka na fotke sa ti nepáči?
Prečo?

ps.
Od molitánu sa v akvaristike už 10 rokov upúšťa (slepé komory) a skôr idú do popredia tzv. biofiltrény. Molitány v akvaristike používame už iba na chov grindalu.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Richard Tokušev » 30 Dec 2011 01:05 am

Martin Horniak napísal:skusim to tak prerobit ked zozeniem molitan


To naozaj hovoríte o klasickom molitáne?
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Mariok » 30 Dec 2011 15:40 pm

Aj Ajven použil "zvyklostné" označenie molitan, hoci tam má jednoznačne modrý Filtren, alebo niečo podobné. Naozaj na klasický molitan do filtrov je lepšie zabudnúť...
Ajven napísal:Neviem ako je to presne v tomto filtri, ale snad sa da vlozka vybrat a nahradit cisto molitanom:

Obrázok
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Ajven » 30 Dec 2011 15:55 pm

No ano, kupoval som ho od Risa a ked som pytal molitan vobec ma pri tom neupozornil a neopravil a potom tu rozsirujem taketo bludy :)
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Martin Horniak » 04 Jan 2012 20:33 pm

ja som na nasávaciu rúrku dal ten "molitan" alebo ako to mám správne nazvať z bublifuku aby filter nasával vodu cez ten "molitan" a to co zanesie tú vložku vo vnútry filtra ostane v tom "molitane" :wink: a funguje to
Martin Horniak
 
Príspevky: 46
Obrázky: 2
Založený: 08 Okt 2011 17:29 pm

Re: čistenie filtra

Odoslaťod marko65 » 02 Jún 2015 05:47 am

uz presiel rok, co som posledny krat cistil filter Eheim Professionel 3 2075. Prietok je v pohode, asi by som nemal do to supat ze? Predpokladam ze je to koli tomu ze filter je predimenzovany na 180 l akva a nemam ho prerybnene.
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Viktor » 02 Jún 2015 11:32 am

Ten filter neni predimenzovany. Ja mam v 180-tke Eheim prof.3 2071 a cistim ho mesacne. Zalezi, ze co ocakavas, ake akva mas a atd.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: čistenie filtra

Odoslaťod marko65 » 02 Jún 2015 11:49 am

Viktor, tvoj je trochu slabsi. Mam som vzdy interne filtre a tak nemam vela skusenosri s externymi. Vraj ked sa neznizuje prietok, treba to nechat tak. Na zaciatku som pomenil tie umele naplne a od vtedy mi to fici. Predpokladam ze bakterie stihaju znicit dusicnany. Pred 2 mesiacmi som meral vodickovymi testami a bolo to v pohode. Este to radsej zmeram. Podla mna raz mesiac to je dost casto, na zahranicnych forach sa bavia tiez o dlze 6 mesiacov az rok. Ale zalezi od krmenia a hlavne mnozstva ryb. Prietok by snad mal dat vediet, ze filter je zadrbany nie?
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: čistenie filtra

Odoslaťod Viktor » 03 Jún 2015 14:08 pm

Takze takto, vsetko zalezi od akvaria. Ja mam rastlinne akvarium, male rybky okolo 30ks, neprekrmujem. Akonahle po mesiaci nevycistim, tak sa zacnu tvorit neziaduce riasy. Taktiez treba vzdy vycistit hadice, aby na nich nebol nalepeny bordel(aj to sposobuje riasy). Filtre su prilis male na to, aby Ti dlhodobo dokazali rozkladat bordel z akvaria. Dalsia vec, tiez sa meni mnozstvo odpadu prichadzajuceho do filtra(krmenie, rypanie sa v akva, ...).najlepsi filter je substrat, no aj ten obcas treba vycistit. Vsetko su to zive baktrie, ktore nevies ako vzdy zareaguju a kolko ich je napr stale vo filtry. Napriklad ti na par hodin vypadne elektrika a hnes mas po bakteriach. Takze nie vzdy je pravda co pisu. Alebo teda moze platit pre uplne obyc.akvaria. Ak by si mal kobercove rastlinky, pomaly rastuce, CO2, silne svetlo a atd. tak by sa necistenie filtra hned prejavilo. Cistenie filtra je velmi dolezite.
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: čistenie filtra

Odoslaťod marko65 » 03 Jún 2015 15:38 pm

Ahoj Viktor, no mam obycajne akva (juwel vision 180), nenarocne rastliny (niekde tu mam aj prezentaciu) a pouzivam aj co2. Doteraz som mal parik tercovcov, 10 neoniek, 8x tetra krvava a 6 x corydoras sterbai. Ako som pisal, rok som sa filtra ani nedotkol. Neviem, myslim si ze cim menej budem zasahovat do fitra a do substratu je to lepsie. Pokial nie su problemy s osadkou a riasami, tak by to malo byt ok. Bakterie by mali stihat. Nehovorim, ze nemam ziadne riasy, ale je to v ramci normy. Udrzbu robim poctivo raz za tyzden (odkalenie a vymena 1/3 vody).
Pisal si o hadiciach, aj tam by mali byt bakterie a tym ze to vycistis kazdy mesiac tak sa ich zbavujes. Zaujimave, ze sa ti hned robia riasy ked nevycistis filter. Podla toho co pises (osadka, krmenie), by si tam nemal mat vela odpadovych latok. Z coho sa ti potom tie riasy vytvaraju?

Mohol by tu este niekto napisat ako casto cisti externy filter, su na to rozne nazory. Nevidel som tu dlho cezara-milana ale ak si dobre spominam, on mal podobny nazor na intenzitu zasahovania do filtra.
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: čistenie filtra

Odoslaťod vincent van gogh » 03 Jún 2015 16:36 pm

marko65 napísal:
Mohol by tu este niekto napisat ako casto cisti externy filter, su na to rozne nazory..

Tak jo, napíšem :) ....Mám Eheim 2073 a nádrž 162l.
V tomto prípade : download/file.php?id=9536&mode=view som čistil raz za 5-6 týždnov.
V tomto,čerstvom prípade : download/file.php?id=13405&mode=view som čistil už 2x a o chystám sa znovu,lebo prietok je žalostný.

PS. Čo sa týka tebou spomínaného užívatela,tak myslím,že majitelom fóra jednoducho došla trpezlivosť.
PS 2. ......A myslím,že tvoje akvárium by lepšie vyniklo,kebyže je nafotené "za tmy."
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.