Problem s rastlinkami



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod zabacik181 » 09 Dec 2011 18:13 pm

echinacou mam v akvariu viacej. prerabku akva som robil 13.11.(vtedy som do jeho blizkosti pridal sagittaria subulata) ale potom sa mi nezdalo ze by sa mu nejak menej prestalo darit. ako mam ho uz asi 5 mesiacou a stale je taky isty. listy maju taku farbu dozlta a takmer vobec nerastie. myslel som ze je to svetlom tak som dorobil svetlo a je to este horsie. pouzivam hnojivo brutus od rataja ale pred par mesiacmi som pouzival ferropol od JBL. buduci tyzden by som uz mal zohnat PMDD.
zabacik181
 
Príspevky: 119
Obrázky: 2
Založený: 01 Júl 2011 11:40 am
Bydlisko: TN okolie

Reklama

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod MAUceu » 09 Dec 2011 21:11 pm

ja mam v akva 2 rozne echinace. Bud rastie jeden alebo druhy. :)
Ked rastie jeden, odchadzaju listy tomu druhemu. Potom ako keby sa prepli a je to naopak.
To neznamena ze je to tvoj pripad. No urcite funguje nieco take ze podaktore rastlinky sa nemaju vedla seba radi. Jedna vytlaca (korenmi?) druhu... Uz som to niekde cital, ale link si netrufam uz hladat.
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod sinto » 09 Dec 2011 21:16 pm

ahoj,

čítam nejaký ten pokec o Cryptocoryne wendtii 'Tropica' na rybicky.net a píšu že je náchylná na zmenu prostredia v akva že opadnú listy ale časom narastú nové. je to tak? má s tým niekto skúsenosť ? mám novo založené akva a túto rastlino v ňom no a ked sa stane že listy opadnú či mám čakať na nové alebo sa vzdať tejto rastliny a zadovážiť si inú.
Obrázok používateľa
sinto
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Založený: 22 Feb 2007 22:26 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Vlado21 » 09 Dec 2011 22:26 pm

Kryptokoryny su nachylne na tzv. "kryptokorynovu hnilobu". Ja mam affinisku, v minulosti ked som zvysoval kH alebo pridaval do vody Flourish Excel, poodhnivali jej skoro vsetky listy. Neskor dorastli nove. Tak sa na to priprav, ak ti bude v akva vyrazne lietat teplota, pH, kH a pod., moze zhodit listy aj wendtii, koren vsak zostane zivy, takze listy by mali postupne opat podorastat.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod zabacik181 » 09 Dec 2011 22:36 pm

teraz som si spomenul ze som blizko pri echinodorus v piatok zasadil nejaku Microsorium ... mozno to bude tym.
skusim to zasadit niekam inam. snad to pomoze
zabacik181
 
Príspevky: 119
Obrázky: 2
Založený: 01 Júl 2011 11:40 am
Bydlisko: TN okolie

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod sinto » 10 Dec 2011 23:38 pm

Vlado21 napísal:Kryptokoryny su nachylne na tzv. "kryptokorynovu hnilobu". Ja mam affinisku, v minulosti ked som zvysoval kH alebo pridaval do vody Flourish Excel, poodhnivali jej skoro vsetky listy. Neskor dorastli nove. Tak sa na to priprav, ak ti bude v akva vyrazne lietat teplota, pH, kH a pod., moze zhodit listy aj wendtii, koren vsak zostane zivy, takze listy by mali postupne opat podorastat.


ďakujem za potvrdenie. aj pán dnes na akvaristickej zime mi to potvrdil to čo píšeš. uvidím ako sa mi to akvarko rozbehne. bodaj by chceli rásť :)
Obrázok používateľa
sinto
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Založený: 22 Feb 2007 22:26 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod papar » 11 Dec 2011 13:49 pm

Ahojte
Mám dlhodobý problém a ak niekto vie poradiť?
Na rastlinkách a dne sa mi vytvára taký hnedý povlak a to na miestach kde svetlo svieti max. Neviem či sú to nejaké riasy. Na miestach- v tiene sa povlak netvorí. Mám CO2 set, 3X30W + zrkadlový reflektor a 1m vysoko svietivého LED pásu ( trubice 1xNARVA-958/BIO VITAL okolo 5600K- 2000 lm, 1x NARVA-cool daylight,865/6500K/2350 lm, 1xNARVA-840/ coolwhite/4500K,2400 l,)
Hnojím PMDD a to len Tenso Cocktail+Fe, bez K2SO4 a KNO3. Rastlinky každým večerom pekne bublinkujú a v phode rastú.

Dá sa povedať že odkalujem približne každý druhý týždeň ak nie častejšie. to asi 1/3 zo 150 l akvarka
Prikladám obrázky
Prílohy
IMAG0022.jpg
Povlak na Pogostemon erectus
IMAG0005.jpg
povlak na Jávskom machu
IMAG0021.jpg
hnedý povlak na dne kam svieti max.svetlo
Naposledy upravil papar dňa 11 Dec 2011 13:51 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod papar » 11 Dec 2011 13:50 pm

Dno bez povlaku
Prílohy
IMAG00.jpg
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod papar » 11 Dec 2011 14:18 pm

:-)
Prílohy
akvarko.jpg
Akvarko
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Mariok » 11 Dec 2011 15:47 pm

No asi ťa nepoteším. Je to pravdepodobne nejaký "nový" druh riasy objavujúci sa v poslednej dobe. Bol som pri konzultácii podobne si "sťažujúceho" sa akvaristu v predajni. Údajne ju vedia zdecimovať (nie úplne odstrániť) prísavky thajské (možno aj Ancistrusy), ale čo to je naozaj, ešte asi nikto neskúmal. Chcelo by to niekoho známeho, čo sa tým zaoberá profesionálne...

P.S.: Tvorí údajne aj veľké "fľaky" na sklených stenách akvária (mechanicky pomerne ľahko odstrániteľné), ale asi to nie sú "klasické" rozsievky, keď ich nestopne ani poriadne osvetlenie.

...na tom machu je pravdepodobne v kombinácii so štetinkovou riasou...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod papar » 11 Dec 2011 17:34 pm

Možno je to prerybneným akvarkom, 32 rýb na 150 l. Filter mám extérny-uzavretý s 13 l filtračného biomolitánu rôznej zrnitosti a keramické valčeky + bioaktívne zeolitové granule asi 0.7 l. Skúsim znížiť výkon osvetlenia ale mám náročné rastliny na svetlo,,tak neviem :-(
Obrázok používateľa
papar
 
Príspevky: 237
Obrázky: 24
Založený: 12 Sep 2006 03:58 am
Bydlisko: Kežmarok - Huncovce

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod kudrik » 11 Dec 2011 17:38 pm

nemyslím si, že je to prerybnením
Obrázok používateľa
kudrik
 
Príspevky: 150
Obrázky: 55
Založený: 27 Nov 2004 18:40 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod bagio22 » 11 Dec 2011 22:03 pm

Skus znizit svetelny výkon tak na 0,5W/liter a uvidis ci sa to bude tvorit na novych listoch. Rastlinky ti porastu aj pi takomto svetle.
Obrázok používateľa
bagio22
 
Príspevky: 6
Obrázky: 14
Založený: 06 Okt 2006 20:39 pm
Bydlisko: Presov

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Luker13 » 03 Jan 2012 10:04 am

Ja mam tiez problem s echinodorusom, na listoch sa mi tvoria zlte skvrny, ktore neskor zhnednu. Je mozne, ze to sposobuje tvrda voda? hnojim PMDD, vsetko rastie ako ma a dokonca aj echinac, ale na niektorych listoch su tieto skvrny a nakoniec odide cely list
Obrázok používateľa
Luker13
 
Príspevky: 1745
Obrázky: 6
Založený: 12 Apr 2011 18:15 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod 11Pirat11 » 31 Jan 2012 17:05 pm

Ahojte, aj ja mam dlhodoby problem s rastlinkami. Mal som viacero druhov a vzdy mi postupne odisli vsetky. Momentalne mam Anubiasy ale uz zacinaju odchadzat aj tie- hnednu listy.
Informacie, ktore mam su :
1. nemam prerybnene, 6x tetra neonova a 5x danio pruhovane na 45 litrove akvarko.
2. svetlo 2x8W , pocul som ze anubias nema rad ostre svetlo tak som na skusku zapol len jedno - nepomohlo
3. po pridani CO2 z burcaku je to hned lepsie ale len velmi docasne, prakticky hned ako menej bublinkujem je vsetko po starom.
4. lepsie je to aj ked vymenim vacsiu cast vody ale zas len 3-4 dni.
5. urobil som jednoduchy test vody a mam extremne hodnoty (na stupnici su to tie vzdy najvyssie) a to pre Carbonate Hardness, NO3 aj NO2 -

Viete mi pomoct ako tieto hodnoty dat na tie pre anubias vhodne?

Dakujem
11Pirat11
 
Príspevky: 43
Založený: 29 Máj 2009 17:56 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Vlado21 » 31 Jan 2012 17:11 pm

a ake druhy rastlin si skusal?
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Mariok » 31 Jan 2012 18:54 pm

NO2 extrémne vysoké a ryby ti nehynú??? Nepomýlil si sa?
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod 11Pirat11 » 31 Jan 2012 21:43 pm

Vlado mal som tam anubiasy, blyxa japonica a valisneria.
Mame vseobecne v okoli piestan kde zijem velmi tvrdu vodu a nicomu sa mi nedari. Ani tym rastlinam ktore tvrdu vodu mozu..

Mariok
podla toho jednoducheho testu co mam, riadim sa pri tom sfarbenim papieriku a navodom na obale su tie hodnoty priblizne taketo :
Carbonate Hardness viac ako 15d a ta druha hodnota je cca 8,0 asi Ph hodnota...
NO3 vrchna hodnota cca 50 , spodna hodnota cca 0
NO2 - vsetky tri papieriky jasne ruzove cize viac ako 21d


Podla tohto testu
http://www.akva.sk/test-vody-esha-quick-test-t3695.html

Rybky su inak v poriadku, prakticky rok a pol mam v tom akvarku tetry neonove a ziadna neuhynula..
11Pirat11
 
Príspevky: 43
Založený: 29 Máj 2009 17:56 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod Vlado21 » 31 Jan 2012 21:54 pm

hmmm... to vyzera fakt na extremne hodnoty. Esha podla mojich skusenosti meria celkom spolahlivo. Ale zas keby si tam mal NO2 nad 20 mg/l, to by uz musela byt pomaly hnojovka, v ktorej nic zive dlho neprezije.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod 11Pirat11 » 01 Feb 2012 10:36 am

Povedzme ze tie hodnoty su take vysoke..da sa kupit alebo pripravit nieco, co ich zrazi do normalnych hodnot? Mozem potom test zopakovat u uvidi sa.
11Pirat11
 
Príspevky: 43
Založený: 29 Máj 2009 17:56 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod chnuro » 01 Feb 2012 10:51 am

11Pirat11 napísal:Ahojte, aj ja mam dlhodoby problem s rastlinkami. Mal som viacero druhov a vzdy mi postupne odisli vsetky. Momentalne mam Anubiasy ale uz zacinaju odchadzat aj tie- hnednu listy.
Informacie, ktore mam su :
1. nemam prerybnene, 6x tetra neonova a 5x danio pruhovane na 45 litrove akvarko.
2. svetlo 2x8W , pocul som ze anubias nema rad ostre svetlo tak som na skusku zapol len jedno - nepomohlo
3. po pridani CO2 z burcaku je to hned lepsie ale len velmi docasne, prakticky hned ako menej bublinkujem je vsetko po starom.
4. lepsie je to aj ked vymenim vacsiu cast vody ale zas len 3-4 dni.
5. urobil som jednoduchy test vody a mam extremne hodnoty (na stupnici su to tie vzdy najvyssie) a to pre Carbonate Hardness, NO3 aj NO2 -
Viete mi pomoct ako tieto hodnoty dat na tie pre anubias vhodne?
Dakujem

No, mas tam extremne slabe svetlo. 2x8W predpokladam trubice T5, tie 30cm. Tie maju mizernu efektivitu. Skus pridat este aspon jednu, alebo v teme osvetlenie pohladat ine moznosti ako linearne trubice. Pisal som o tom, tak to urcite najdes (hovorim o 4-kolikovych kompaktnych ziarivkach).

Spomenul si blyxu, tak ta je absolutne nevhodna do tvojho akvaria (malo svetla, CO2). Prispevkov o nenarocnych rastlinach je tu vela, pouzi vyhladavanie, prip odporucam napisat to iste slovo do googla takto "nenarocne rastliny site:akva.sk".

Ked mas pocit, ze akvarium funguje lepsie len par dni po vymene vody, tak men castejsie vodu. Jednoduchsiu radu do 45L akvarka nedostanes. Ved to maj jedno vedro 2x tyzdenne.
Ak ma vstupna vody nizsie hodnoty NO3 a NO2 ako mas ty v nadrzi, tak vymenami zrazis aj toto dole z extremov.

Ked mas slabe svetlo a malo rastlin, k tomu este pomaly rastucich, CO2 je ti zbytocne pridavat, iba zbytocne generujes výkyvy PH, ktoré rastlinam len ublizuju.

Inak nespomínaš dosť podstatnú vec: aký mas filter, ako casto ho cistis a ako dlho je v akvariu. Bezi nonstop?
Rovno mozes pridat aj fotku akvaria.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod 11Pirat11 » 01 Feb 2012 20:20 pm

Zajtra pridam foto ked budem pri akva.
Nie je problem menit vodu castejsie, myslel som si ale ze je to dost zasah do akva a nemusi to robit dobre rybam.
Svetlo mam presne to co pises. Ale pokial som cital spravne tak anubias nema rad silne svetlo...
To CO2 som len par krat testoval, anubiasy mi doslova rastli pred ocami ale nebolo to trvale, tak uz od toho upustam.
Co sa tyka filtrovanie : filter je aquael Fan-1 320l/h, bezi na mensi vykon a 24 hodin denne. Cistim cca raz za mesiac a nie je uplne zaspineny. V akvariu je cca 1 rok.

Myslis si ze pridanim nejakej nenarocnej rastliny sa moze upravit kvalita vody a nasledne sa zacne darit anubiasom?
11Pirat11
 
Príspevky: 43
Založený: 29 Máj 2009 17:56 pm
Bydlisko: Piešťany

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod chnuro » 01 Feb 2012 21:42 pm

Ak pridas rychlorastuce rastliny, urcite ti zhltnu cast NO3. To NO2 mi pride ako blud, ak tam mas zdrave ryby. V rastlinnych akvariach sa primeranými vymenami vody "odriasuje". Idealna je kontinualna vymena vody, ale uprimne... kto ma na to moznosti a prostriedky?
Primeraná výmena vody znamená do 50% objemu. Viac sa mení, iba ked mas nejaky problem.

Anubias bude rast aj pod poriadnym úpekom s extremnym hnojenim a CO2. Mne takto dvojnasobne zvacsil listy aj rhizom. Neboj sa nic. Ziadnej rastline silnejsie svetlo neublizi. U pomalyrastucich akurat hrozi zariasenie listov.

CO2 je fajn, ale ked ho je rovnako pocas celej doby svietenia - a to dlhodobo! To je s burciakom najvacsi asi problem. CO2 je fajn, ale to uz radsej z tibi, alebo najlepsie z tlakovej flase.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Problem s rastlinkami

Odoslaťod 11Pirat11 » 02 Feb 2012 08:57 am

Premyslam nad tym Co2. Casom chcem vacsie akvarko cca 150 litrov, to uz burciak bude na nic. Aky Co2 set by si odporucal? Radsej asi pouzivany ak neplanujem na to vyhodit trojcifernu sumu ze? :D
11Pirat11
 
Príspevky: 43
Založený: 29 Máj 2009 17:56 pm
Bydlisko: Piešťany

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.