SKOMEG AQUA



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

SKOMEG AQUA

Odoslaťod skorpikon » 01 Okt 2011 13:06 pm

Zdravím všetkých aqua chtivých.
Zakladáme doma nové akva 130 l (75 x 35 x 50). Doteraz sme mali len také menšie 35 litrové no zatúžil som po niečom väčšom a azda aj krajšom.
S akva sme začali len nedávno. Ako chalan som mal doma akvarka,ale len take 12 l a teraz ma to o5 chytilo tak sa s manželkou dávame do tvorby kúsku prírody u nás doma.

Akva už je na ceste domov :D. No ale kedže s rastlinkami sme zatial nemali dobré skúsenosti, radi by sme poprosili skúsenejších akvaristou (teda vás :)) o dobré rady.

Tak najprv by sme radi vedeli ako správne zvoliť substrát tak aby nebol finančne náročný ale hlavne aby sa v ňom rastlinkám darilo.
Pre začiatok by to malo byť len rastlinné akva. Doma máme zopár rastliniek od štedrých akvaristov z Košíc. No veľmi sa im v akva nedarí. Nemajú takú peknú zelenú farbu. V akva je len obyčajný akva štrk (zrnitosť neviem, kamienky asi 3 - 6 mm), CO2 cez burčiak (čo som našiel tu na fóre ako si ho vyrobiť), osádka akva :16 gupiek odchované od malička, 4 corydorasy aeneus, 3 prísavníky, plno kotulky a 6 clea helena. Zatiaľ je to všetko v našej 35ke. Časom by sme to radi presťahovali do "skomeg aqua" .
Fotky priložime časom.

No ale momentálny plán je taký :
- aqua by nemuselo byť veľmi finančne náročné, preto si chceme veľa veci spraviť sami (radšej pracnejšie ale lacnejšie :D )
- najprv chceme zohnať nejaké vhodné dno
- rastlinky z vedľajších akvárií presťahovať do nového
- nechať ho zatiaľ bez rybičiek nech sa poriadne rastlinky uchytia
- CO2 bude cez burčiak (alebo tibi ak sa mi to podarí zohnať, čo sa mi zatiaľ veľmi nedarí).
- rozmýšľame už dlhšie nad nejakým externým filtrom (max 100 €) ale nech to už aj niečo vydrží do budúcna
v pláne je buď Fluval 205 alebo TetraTec EX 700
- neskôr by sme chceli pridať rybky (gupky, corydorasy, tetry, gold molly a možno aj zopár skalárov)

Teraz by som vás chcel poprosiť o vaše reakcie na naše 3 najťažšie otázky
1. z čoho a koľko potrebujeme na vytvorenie dna (koľko cm má byť vysoké dno) ?
2. čo si myslíte o výbere tých filtrov a ktorý je podľa vás lepší, vhodnejší ?
3. je vhodná takáto kombinácia rybičiek (viď vyššie)?
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod fazyl » 01 Okt 2011 19:04 pm

Obrázok používateľa
fazyl
 
Príspevky: 1246
Obrázky: 2
Založený: 05 Sep 2009 18:11 pm
Bydlisko: PP/KE

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod Milan666 » 02 Okt 2011 09:49 am

Dno minimálne 5-6 cm, o filtroch nechcem, robil by som reklamu, treba čítať skúseností iných, je to tu.
Rybky: skaláre a tetry nie, skôr iba tetry. Skalár má rád dlhé plutvy a okusuje ich, nie sebe.
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod skorpikon » 14 Dec 2011 22:51 pm

Po dlhšom čase som si našiel trochu času a pridávam príspevok.
Tak akva je už doma a je už aj spustené :D
No ale od žačiatku.

Tak mám veľmi šikovného uja ktorý mi pozváral takúto konštrukciu z yokloviny
Obrázok

Akva má rozmery 75x35x50 čiže má cca 130litrov. Pod akva sme nekupovali tú špeciálnu podložku lebo sa mi zdala dosť drahá tak je tam obyčajná karimatka. Žltá robí celkom dobrý kontrast s akvaclay dnom.
Obrázok
Na akvaclay-i je jemný riečny štrk. Zrnitosť asi 2-3 mm. Celkova vrstva má asi 10 cm. Čiže čistý objem vody v akva je asi 100 litrov.

Konštrukciu sme si obložili drevom, konkrétne ide o calvados. Z bočnej strany (pravej) sú to dvierka. Na tých políčkach pod akva budú zrejme v budúcnosti ešte nejaké menšie akvarka. Ale to až keď toto bude fičať jak hodinky :D
Obrázok

Svetlo tvoria dva 18W neóny T8. Nie je tam žiadna špeciálna akvaristická trubica. Zatiaľ len základná trubica čo tam bola.
Obrázok

CO2 pridávam cez TIBI. Kupovať bombu je drahé. Zatiaľ to je postačujúce. Ak sa TIBI rozmnožia tak tam dám asi aj z dvoch či troch fliaš aby mali rastlinky dostatok.
Obrázok

Zhruba po mesiaci od napustenia sme začali hnojiť s PMDD. Dávali sme dva týždne 1ml denne. Teraz už týždeň dávame 2 ml. PMDD sme rozrobili všetko spolu do jednej pollitrovej flaši s destilovanou vodou. Držíme si to v chladničke. :D
Obrázok

Filtrácia zatiaľ je len vnútorným filtrom aquael fun mini. No Ježiško azda prinesie Eheim ecco pro 200.

Takto vyzeralo akva asi pred mesiacom. Jeden koreň, kokos, par rastliniek.
Obrázok

Kúpili sme rastlinky po preriedení od jedného akvaristu.
Obrázok
Obrázok

Teda momentálny stav akvária je takýto:
Obrázok

Teplota vody : okolo 25 °C
CO2: TIBI
Hnojivo: PMDD
Parametre vody: zatiaľ nemerám. Testy sú drahé.

Osadenstvo akva :
maličké black molly (cca 10 ks),
gupky (tiež cca 10ks) už sa začínajú vyfarbovať ,
corydoras aeneus (4ks),
Clea Helena (5ks + X , X-neviem koľko lebo som našiel na skle miniaturnu helenku),
Krevetky red sakura (cca 10 ks)

Rastlinstvo - neviem či tie rastlinky som identifikoval všetky správne tak ak zistíte nejakú chybu budem rád ak mi to dáte vedieť :D
Alternanthera 'Splendida'
Bacopa caroliniana
Cryptocoryne pontederifolia
Hygrophila Siamensis
Hygrophila corymbosa
Ludwigia palustris
Microsorium pteropus
Pistia stratiotes
Sagittaria platiphylla
Heteranthera zosterifolia
Limnophila sessiliflora
Egeria densa
Monosolenium tenerum
Blyxa japonica
Vallisneria gigantea
Riccia fluitans
Lemna minor

Tak toľko zatiaľ. Veľmi veľa mi dáva toto fórum :D Toto by sa už azda dalo aj nazvať akvárium :D
Oproti tomu ako sme začínali sme spravili dosť velký krok si myslím. Môžete si to porovnať s naším prvým akva (cca s pre pol roka) . Mám náš vývoj v fotoalbume.
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod doors010 » 14 Dec 2011 22:59 pm

podla mna bude svetla malo na 130l len 36W to je malo
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod michal.chvostac » 14 Dec 2011 23:01 pm

zislo by sa trosku viac svetla..
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod skorpikon » 14 Dec 2011 23:06 pm

Ešte pridám približný rozpočet, čo nás na koľko vyšlo.
Akvarium - 40 €
Skrinka - 100 €
Automatické krmítko - 20 €
Svetlo - 30 €
Filter - 12 €
Dno - 25 €
Termostat - 20 €
Raslinky - 7 €
Korene - 6 €
CO2 (TIBI) - 3 €
Rybky - 15 €

Celkovo (aj s vecami čo som tu neuviedol) = 350 €

Navýši sa to ešte asi o 100 € za nový externý filter :D
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod skorpikon » 14 Dec 2011 23:08 pm

Koľko viac by ste odporúčali? Mám priestor len na neony dĺžky 60 cm.
Možno kebyže vymením trubice T8 za T5 by to mohlo pomôcť?
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod doors010 » 14 Dec 2011 23:12 pm

minimalne este aspon jednu 18W
a tie fotky sa vacsie nedaju dat????
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod skorpikon » 14 Dec 2011 23:18 pm

No v albume ich mám vačšie. Neviem ako ich zvačšiť v tom príspevku. Momentálne ani neviem nájsť ako viem upraviť ten príspevok čo som dal :D
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod Walcott » 14 Dec 2011 23:19 pm

Nechcem tu robiť reklamu ale podľa mňa za eheim sú zbytočne vyhodené peniaze, malý objem filtračných hmot + vysoká cena len za značku, určite patrí medzi tie najkvalitnejšie na trhu no aj tak majú podľa mňa prehnané ceny, radšej by som šiel na tvojom mieste do toho tetratecu ako si spomínal na začiatku má skoro dvojnásobný objem a stojí necelé dve tretiny. Sám ho mám aj keď ex1200 a absolutna spokojnosť, či už s hlučnosťou, výkonom alebo s čistením. Ber to len ako radu, sú tu aj iné kvalitné filtre ako JBL, Fulval a tiež lacnejšie ako eheim. :wink:
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod skorpikon » 14 Dec 2011 23:27 pm

No Eheim som zvolil preto, že som sa tu na fóre dočítal že zvyknú tiecť hlavice. A to isté mi potvrdil Kubo v akvaristike. Tak preto som radšiel zvolil Eheim. No netrvdím že je to finálna verzia. Cenovy rozdiel je pravda že oproti TetraTek je rozdiel asi 40 € (čiže skolo polovica) ale s ostatnymi značkami len cca 10 - 20 €. Nerád by som našiel doma plávajúcu podlahu plávať, preto by som investoval radšej viac do kvality.
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod Walcott » 14 Dec 2011 23:41 pm

No ved ako uznáš za vhodné, ale myslím si že to bola len nejaká chybná séria tetratecov čo tiekli a tá myslím už dávno nie je na trhu, ja ked som si vyberal filter som sa toho tiež trochu obával no teraz neľutujem mám výkon za rozumnú cenu.
Obrázok používateľa
Walcott
 
Príspevky: 340
Založený: 10 Apr 2011 14:39 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod mateo1 » 14 Dec 2011 23:42 pm

tych 20e co si dal na krmitko si mal investovat do svetla
mateo1
 
Príspevky: 36
Obrázky: 12
Založený: 27 Dec 2010 21:13 pm

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod skorpikon » 14 Dec 2011 23:50 pm

Krmitko som kupoval lebo sme potrebovali na 2 týždne ísť na dovolenku. Bolo to jednoduchšie riešenie ako niekoho zháňať čo bude chodiť kŕmiť. No je pravda že do svetla som mohol dať trošku viac. Ak nájdeme doma využitie pre tie svetlá čo tam sú teraz (alebo sa nájde niekto kto by ich kúpil) tak zrejme pôjdem do troch T5 trubíc. Tie by mali mať viac Watov na 60 cm trubice.
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod mateo1 » 15 Dec 2011 00:59 am

no do svetla skus vazne troska investovat ono sa ti to vrati a nabuduce ak pojdes na dovolenku nelam si hlavu skrmenim rybky ti vydrzia
mateo1
 
Príspevky: 36
Obrázky: 12
Založený: 27 Dec 2010 21:13 pm

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod michal.chvostac » 15 Dec 2011 01:09 am

pripadne sa da kupit prazdnonove krmivo. mnej vyberave rybky to zeru. a T5 ziarivky sa tam len tak dat nedaju. treba v tom svetle nieco pomajstrovat ale absolutne sa v tom envyznam tak ti konkretnejsie nenapisem. ale v teme o osvetleni too najdes vela. a ak chces T5 svetlo, trosku budes musiet priplatit..
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod skorpikon » 15 Dec 2011 01:58 am

No premajstrovať veľmi nebude treba lebo to tam nemam len trubice. Mam kupene take komplet svetlo. Čiže len kupim take iste ako teraz len s tenšími trubicami. No a o tom prázdninovom žrádle som ešte nepočul. :D
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod Milan666 » 15 Dec 2011 09:48 am

Z tých fotiek sa nedá vidieť skoro nič. Spomínaš trubice a akvaristické, no nekupuj také, kúp normálne v elektroobchode. Ušetríš a ešte zistíš, že je to ešte lepšie riešenie pre rastlinky
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod skorpikon » 15 Dec 2011 09:49 am

Fotky som nevedel ako vkladať. Vačšie mam v osobnom albume. Nevieš mi povedať ako upravím ten príspevok aby boli vačšie fotky?
Predpokladam že sa to nebude dať akonáhle niekto zareaguje tak sa stratí možnosť upraviť. No opravte ma ak sa mýlim.
Naposledy upravil skorpikon dňa 15 Dec 2011 09:52 am, celkovo upravené 1 krát.
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod skorpikon » 15 Dec 2011 09:51 am

Tak aby bolo lepšie vydieť akva.
Obrázok
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod Milan666 » 15 Dec 2011 10:13 am

No tak už si to vyriešil, O.K. Filter by som dal na bočnú stenu, kvôli lepšiemu prúdeniu vody. Neskôr však budeš musieť zväčšiť filtračnú hmotu. Na zadnú stenu by sa zišlo tmavomodré, alebo čierné pozadie. Osvetlenie bude treba viacej. Prečo máš TIBI v tej nepraktickej fľaši? Ohrievač daj na ležato na spodok zadnej steny, schovaj ho
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod astro » 15 Dec 2011 10:14 am

skorpinok ja len jednu vec: čierna alebo tmavomodrá tapeta dozadu
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: SKOMEG AQUA

Odoslaťod skorpikon » 15 Dec 2011 10:20 am

Ok to pozadie budem riešiť. Filter je síce na zadnej strane ale vývod z neho smeruje boku (do ľavej časti). Ale vyskúšam ho dať na bok či to bude lepšie. :)
No a ohrievač, môže byť na ležato? V návodoch čo k tomu boli bol nakreslený stále len takto, tak som nechcel experimentovať. Je to eheim jager 3614
Tibi sa mi v umelohmotnej nijak nepodarilo utesniť tak aby pretlačili cig. filter. Jedine tieto vínové fľaše sa mi podarili. No teraz skúšam jednu umelohmotnú fľašu mať na ležato a vývod z nej nje je cez vrchnák ale normálne v strede fľaše je dierka a v nej vlepená trubička na hadičku. Uvidíme čo to dá. Dúfam len že ten tlak fľašu neroztrhne na polovicu :D
skorpikon
 
Príspevky: 53
Obrázky: 38
Založený: 30 Jún 2011 10:05 am
Bydlisko: Košice

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.