GREENLAND



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

GREENLAND

Odoslaťod MaximusSk » 15 Dec 2011 11:00 am

Po prvý krát som tento rok navštívíl akvaristickú zimu v BA ktorá bola spojená aj s výstavou miniakvárii. Miničká mi natoľko učarovali, že som sa rozhodol jedno spojazdniť.

Akvárium rozmer: 40x20x20cm 16L

Substrát: spodnú vrstvu tvorí výživový substrát SERA floredepot zmiešaný s JBL florapol - pozostatky z predošlých akvarii + som rovnomerne rozmiestnil poprepolované JBL guličky. Vrchnú vrstvu tvori JBL Manado ktorý bol vopred 24hod. namočený. Na moje prekvapenie sa s týmto dnom dá celkom dobre tvarovať reliéf dna čo sa o aquaclay ground alebo Rataj profi soil nedá ani z ďaleka povedať.

Osvetlenie: Pôvodne som plánoval osvetľovaciu rampu Hailea YZ 450 s 10W žiarivkou, keďže sú v akváriu naročnejšie rastlinky rozhodol som sa pre BLAU 18w. Svietiť sa bude a to nasledovne od: 09:00 do13:00 tu príde poobedná pauza a ďalej spínač zopne od 15:00 do 22:00

Filtrácia: Tak nad týmto som riadne dlho uvažoval ako to najefektívnejšie vyrieši. Pozeral som niekoľko výrobcov externých filtrov najskôr som rozmýšľal nad Eheimom ale nakoniec výtazne z toho vyšiel EDEN 501

Hnojenie: Po preštudovaní pár článkov tu na akva fore ale aj na http://www.rostlinna-akvaria.cz/ sa pokúsim o metódu hnojenia Esimative index. V tejto metóde som ešte len v plienkach určite nastane veľa komplikácii ale dúfam že sa to podarí.
CO2 bude z flaše. Dohnojovanie tabletami zatiaľ nebude keďže v spodnej vrstve substrátu je hnojiva až až.

Flora:Staurogyne repens , Eleocharis parvula , Pogostemon helferi , Micranthemum umbrosum, Blyxa japonica+ nejake machy

Fauna: Krevetky red cherry, a nejaké razborky galaxy.

Údržba bude jednoduchá pravidelná výmena vody podla EI, prestrihavanie rastlín a doplnenie odparenej vody, čistenie skla.





H
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: GREENLAND

Odoslaťod triscene » 15 Dec 2011 11:05 am

ak si to len teraz zakladal tak by som skratil dobu svietenia na cca 5-6 hodin denne aby ti nevybehli v zabehu riasy
takisto ak si zakladal tak tie krevetky a razborky sa nepotesia ze v akvariu este nie je kolobeh dusika.

ohladom filtra mam takisto Eden 501 ale este ho nepouzivam a mam zatial na mojej 38icke len zavesny FM120.
vies dat sem fotky akvarka, sme urcite viaceri zvedavi a este ma zaujima aj to ze ako mas nainstalovany ten Eden, ci na urovni akvaria, ci dole v skrinke. moj plan je ho dat dole do skrinky ale neviem ci ten vytlak a tak bude dostatocny, k tomu planujem lily pipes si dat urobit, kedze tie plastove rampy atd mi moc nesmakuju.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: GREENLAND

Odoslaťod MaximusSk » 15 Dec 2011 11:54 am

pokial viem tak pri EI hnojeni by riasa nemala mat šancu dostat sa k moci aj pri tak silnom a dlhom svieteni. Pokial ide o faunu samozrejme ze ju tam este nemam..ta pride az ked bude akva ako tak zabehnute a rastlinam sa bude darit. Ten filter bude pod skrinkou cca70cm cize malo by to v pohode vytlacit. Fotky pribudnu este dnes.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: GREENLAND

Odoslaťod triscene » 15 Dec 2011 12:30 pm

oukej, som pak zvedavy na skusenosti v praxi a aj na jeho hlucnost a tak, mne ten FM120 fici v pohode v spalni len sa bojim troska hluku toho Edenu hoci som pocul ze su tiche, prinajhorsom ho supnem do suflika :D
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: GREENLAND

Odoslaťod chnuro » 15 Dec 2011 13:15 pm

@MaximusSK, @triscene - ked som si byneral filter do minicka, skoncil som pri eheim 2211. Jedným z dôvodov bolo aj možnosť použitia v skrinke, nie nutnosť umiestnenia za akvariom. Netvrdím, že nebude tesniť, ked ho date do skrinky, ale ked vyrobca odporuca dat filter do urovne hladiny, dokonca vyssej, ja by som to neriskoval, lebo tomu pravdepodobne prisposobil kvalitu a silu zaistenia a tesnenia. Hladal som niekde na nete manual, ako to ma eheim, ale nenasiel som. Spomina sa to aj tu:
http://expectus.hubpages.com/hub/Eden-5 ... ter-Review

citujem:
...you have to place the canister at the same level as your tank or higher. You can buy a clip to let it hang off the side of your tank or simply buy a bath shampoo holder from your local hardware shop and rest it in that.

The canister itself is very compact and fits nicely behind or beside your fish tank, and has a great safety lock feature to avoid you spilling water all over yourself as well as keeping the water properly pressurized inside the canister....


pre anglicky nehovoriacich (veľmi voľný preklad):
...filter by ste mali umiestnit do úrovne hladiny, alebo vyššej. Je možné kúpiť klip na zavesenie steny nádrže, alebo sa to dá vyriešiť kúpeľňovým držiakom na šapmón, na ktorý filter položíte.

Samotný filter je veľmi kompaktný a hravo sa zmestí za, alebo vedľa nádrže. Filter má klip na zaistenie hlavy filtra, aby sa predišlo priesakom, na udržanie tlaku vo vody vo filti.....


Ten klip a uzatváranie sa ani zďaleka nevyrovná eheimu 2211. Toto je proste filter vedľa minička, pod by som ho v žiadnom prípade nedával. Ak je dovolené filter umiestniť pod úroveň hladiny, je dovolená výška umiestnenia uvedená v manuále. Kedze aj 10L vody na podlahe je dost, urcite by som tomu venoval dostatocnú pozornost.
________________________________________________________________________________________________
edit: daj fotku, som zvedavý, ako si spracoval tu parvulu
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: GREENLAND

Odoslaťod VipErko » 15 Dec 2011 13:32 pm

Tiez som davnejsie uvazoval nad tym Edenom 501, ale boli aj problemy s jeho nedostupnostou v shopoch.. tak som zavital do hornbachu a kupil E. Ecco pro 130 - maximalna spokojnost - avsak je to troska drahsie.. :(
(sranda je ze ked ho cistim, nachadzam na spodku zive a zdrave :) krevetky)
VipErko
 
Príspevky: 57
Obrázky: 9
Založený: 21 Nov 2009 14:57 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: GREENLAND

Odoslaťod triscene » 15 Dec 2011 15:49 pm

jj krevetky su bezne ze sa dostanu do filtra a uzivaju si tam bordel filtracnych hmotach.

jj to som cital davnejsie a preto sa spolieham ze ked ho budem mat za akva tak bude tichy :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: GREENLAND

Odoslaťod Giftzahn » 15 Dec 2011 16:26 pm

@chnuro: heh, porovnavat EDEN 501 a EHEIM 2211 je ako porovnavat skodofku s mercedesom cize holt tazke ... sice oba su filtre ( tak ako skodofka a mercedes su obe auta) ale EHEIM 2211 je uplne niekde inde .... uz len ked sa pozrem na papier a precitam si spotrebu kazdeho s filtrov :twisted: bez toho ze by som isiel k inym detailom ... ako cena 501 - cca 39,- a EHEIM 2211 sa uz da za okolo 49,- EUR zohnat ... atd. atd. atd.

ono existuje aj EDEN 511 a ten je uz mozne umiestnit aj pod akva dokonca aj model s integrovanym ohrievacom ... ale z vlastnej skusenosti ak sa mam rozhodnut ... tak rozhodne EHEIM :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: GREENLAND

Odoslaťod Milan666 » 15 Dec 2011 20:59 pm

Na fotky sa teším aj ja a rozoberalo sa to už
vonkajsi-filter-t8572-168.html
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: GREENLAND

Odoslaťod MaximusSk » 15 Dec 2011 23:26 pm

Takže žial ale fotky sa mi sem z nejakeho dvovodu nechceli pridat, ale mozete si ich pozriet v mojom osobnom albume. Prislo k niekolkym zmenam a to hlavne osvetlenie na ktorom dost usetrim penazi a vykon s povodnym osvetlenim blau sa neda porovnat. Osvetlenie bude z 2x8w T5 trubic ktore budu upevnene na kryte a za usetrene peniaze sa kupi asi EHEIMclassic. Tu opachu v akvariu co je si nevsimajte musim pockat kym mi privezu ten Eheim. je to sice vsetko narychlo ale snad to dopadne dobre.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: GREENLAND

Odoslaťod MaximusSk » 15 Dec 2011 23:29 pm

chnuro napísal:[b]@MaximusSK,
edit: daj fotku, som zvedavý, ako si spracoval tu parvulu


No pravdupovediac dost som sa s nim natrapil bola to praca pod lupou bolo to vsetko riadne zamotane..este mi toho dost zostalo tak to dam aj do 70L aj 300L sa nieco ujde..takisto som si medzi tym nasiel aj trochu HC.. dufam ze sa mu bude darit :wink:
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: GREENLAND

Odoslaťod chnuro » 16 Dec 2011 00:21 am

Ked pozeram tie fotky - travnicky v manade, ako by som pozeral do svojho :-D. Ten eleocharis poriadne zastrihni. Tak na 1cm, do tyzdna uvidis nove prirastky. Zamotany bol, ale s akym travnikom sa nenatrapis, kym vyzera k svetu...
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: GREENLAND

Odoslaťod MaximusSk » 16 Dec 2011 00:26 am

no pokial zozenie nejaky mini amano korienok urcite ho tam niekde vpasujem. Dika za trik s tym eleocharisom skusim to..dnes som dokupil aj HC bolo sadene v zakorenovaci co sa pouziva v zahradkarstve na pestovanie priesad je to len čiste kokosove vlakno obalene netkanou textiliou alebo nieco podobne..a korene mali omnoho vacsie ako ked som kupoval v tej vate..akurat nevyhoda je ze bol z toho bordel a treba to predtym ocistit ako to pojde do akva.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: GREENLAND

Odoslaťod chnuro » 16 Dec 2011 00:48 am

Ja som ho tak strihal pravidelne - na 1 cm a to, čo si dostal narastlo na ploche 5x10 cm. +/- autobus, so silným svetlom a CO2 sa ho casom nedostriháš.
btw: parvula sa va v nizkych akvariach pouzit aj do pozadia. Nieco ako vivipara pre velke nadrze. Mne bez problemov dorastala do 10-15cm, ked som kaslal na zostrihy. Urcite by sa chytila aj hladiny, ale to som uz musel strihat, lebo nebolo vidiet nic v akvariu.

Tomu HC by som dal cas, pokial sa nechyti eleocharis. Pri silnom zariaseni eleocharis vystrihas aj s riasou a zvyšok odsaješ - super travnik a toto ho robi velmi nenarocnym a udrzatelnym. S HC-ckom je toto horisie.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: GREENLAND

Odoslaťod triscene » 16 Dec 2011 01:28 am

skus ist cez upload na imageshack.us, uploadni fotku, najlepsie v 800x600 a pak pouzi priamo ten link co ti hodi ze forum :)

maximus, preto pestujem emerzne HC v zemi pre izbove rastliny, korene su hlboke, rasltinka zdrava a ocistis bezproblemovo vodou :)

chnuro..ale priznajme si ze HC šmak a ked sa po nom promenaduju krevetky tak niet nad vacsiu radost :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: GREENLAND

Odoslaťod Giftzahn » 16 Dec 2011 08:17 am

MaximusSk napísal:no pokial zozenie nejaky mini amano korienok urcite ho tam niekde vpasujem. Dika za trik s tym eleocharisom skusim to..dnes som dokupil aj HC bolo sadene v zakorenovaci co sa pouziva v zahradkarstve na pestovanie priesad je to len čiste kokosove vlakno obalene netkanou textiliou alebo nieco podobne..a korene mali omnoho vacsie ako ked som kupoval v tej vate..akurat nevyhoda je ze bol z toho bordel a treba to predtym ocistit ako to pojde do akva.


njn, tu mas ADA Iron Wood http://www.aquascape.cz/eshop/koreny/18 ... od-kg.html cenu to ma udesnu a pravdepodobne je to tak ci tak koren s borovice .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: GREENLAND

Odoslaťod MaximusSk » 16 Dec 2011 15:34 pm

triscene celkom bz ma zaujimalo ako pestujes emerzne to HC v com to mas, ako svietis,hnojenie a podobne veci..
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: GREENLAND

Odoslaťod MaximusSk » 25 Feb 2012 23:43 pm

Obrázok
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: GREENLAND

Odoslaťod MaximusSk » 26 Feb 2012 00:14 am

konečne sa mi sem podaril dat aj obrazok na ukazku. Momentálne sa akvárium spamatava z riasoveho moru a to hlavne zo sinice a zabieho vlasu ktoreho tam bolo pozehnane. Riasy mi komplet vyhubili HCcko a takisto aj eleocharis od chnura. Ale uz je to lepsie tak planujem nejaku tu blyxu, a asi glosu.
Zajtra si zadovažim do zbierky dalsí ehheim classic 2211 ktorý ma bude stát nejakych 43eur len sa bojim silného prudenia predsa akvarko má 40cm na dlžku. Uz len ten vnutorny ktory tam bol mi robil peknu paseku vlny jak na mori, a kedže k filtrom su neni dvojkohuty pre hadice tak to bude frčať na plný výkon čo je 300l/h. Rozmýšlal som že ten prietok by som znížil dočasne priškrtením out hadice šponovacím drátom, otec to podobne robieval keď ťahal žumpu :-D to by mohlo pomocť :-)
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: GREENLAND

Odoslaťod Milan666 » 26 Feb 2012 11:04 am

Ja osobne držím palec
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: GREENLAND

Odoslaťod MaximusSk » 27 Feb 2012 21:39 pm

Dik moc milan, akva sa už trošku stabilizovalo a momentálne ma začína konečne uspokojovať pretože sa začína dariť rastlinkám, najväčšiu radosť mám asi zo staurogyne rapens začína robiť mekný kríčok. V 70L som mal rotalu walichii ale moc sa jej tam nedarí tak ju skúsim premiestniť sem predsa v tomto miničku je odosť viacej svetla a hlavne stály pristup k co2, a aj substrát by jej mohol viacej vyhovovať.
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: GREENLAND

Odoslaťod TTjopo » 27 Feb 2012 23:09 pm

A co takto pouzit klasicke gulove ventili.V kazdom pripade by som to riesil ventilmi.Ano priskrtis to aj drotom no neviem si predstavit udrzbu filtra.To budes vsetko vzdy rozoberat?Takto by si len zavrel kohutiky a vybavene.Z tejto foto vyzeraju rastliny celkom zdrave.Som zvedavi ako to pojde dalej.
Tak sa mi zda ze by som sa mal pustit do noveho minicka aj ja.Ak sa prida chnuro ty aj ja po pripade peter-trnava na dalsej akvazime by mala Trnava pekne zastupenie :D
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: GREENLAND

Odoslaťod MaximusSk » 28 Feb 2012 00:38 am

viem že tými ventilmi bz to bolo omnoho jednoduchšie no momentálne inú možnosť nemám. co sa týka rastlín tak po riase už neni ani stopa čo ma veľmi teší, zhánam ešte nejaku blyxu, a glossostigmu z tej mi išiel najednodichšie robiť trávniček, neskor možno skúsim ešte raz to HCcko. Voda je pomerne mäkká. Beriem vodu z RO od P.Penteka aqua-fauna a miešam ju s vodovodnou v pomere 1:1 takto by to malo aj viac vyhovovať rastlinkám. Uvidíme ako to dopadne dúfam že sa aj ja konečne zúčastním na výstave miniakvarií. :-)

tak už aj som tam šupol tú rotalu valichii. zostali z nej iba kostrnky ale sem tam je vidiet nove vyhonky, na počudovanie ked som ju posadil do tohoto minička po pár minutách začala bublinkovať čo asi svedčí o tom že sa jej tam páči dúfam že sa pozviecha a vytvorí za staurogyne rapens peknú stenu :roll: :wink:
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.