prejav hnojenia co2



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod regnak » 08 Júl 2011 10:02 am

hmm, to nie, ale tému som prečítal poctivo, srry :-)
Obrázok používateľa
regnak
 
Príspevky: 34
Obrázky: 14
Založený: 27 Feb 2009 10:10 am
Bydlisko: Hačava

Reklama

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod dedojozef » 16 Dec 2011 19:46 pm

Neviem či to má súvis s CO2, ale skúsim :angel: .
Prerábam nasávanie ex. filtra a tak je akva bez filtrácie a zároveň aj bez CO2 už druhý deň. No a to čomu nerozumiem sú rastlinky. Počas dňa, keď je svetlo na maximum (54W na 96 litrov) korálkujú (bublinkujú) ako bláznivé. V dobe keď filter fungoval, nepustili ani bublinku. Je to spôsobené filtrom, že voda stojí, alebo CO2-kou?
Ďakujem.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Sunkafit » 16 Dec 2011 20:38 pm

hm zaujimavé....netuším mne bublinkujú stále v kuse
Sunkafit
 
Príspevky: 1336
Založený: 07 Jan 2011 19:09 pm
Bydlisko: Nitra

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Dusky » 16 Dec 2011 23:29 pm

tiez sa chcem spytat, ja som zacal pridavat co2, ale zatial len raz som spozoroval ze rastlinky bublinkuju, pridavam jednotlivo zlozky pmdd, jeden makro, druhy den mikro, osvetlenie je celkom dost kedze mi aj rotala walichii rastie. moja otazka: bublinkovanie je jediny dokaz ze co2 rastliny spotrebovavaju? este dodam ze difuzor mam skleney nano s keramickou membranou hned pod vypustou filtra-rampou, pri akom mznostve co2 teda zacinaju rastlinky bublinkovat?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod jarque » 17 Dec 2011 00:18 am

Ked rastlinky bublinkuju, znamena to laicky povedane, ze obsah rozpustenych plynov vo vode je na svojom maxime, uz viacej plynu sa vo vode nedokaze rozpustit.

Prudenie vody sposobuje docasne zvysenie rozpustnosti plynov, takze preto bublinky nemusis vidiet pri zapnutom filtry.
Bublinkovanie rastlin vask neodraza kolko co2 rastliny spotrebuvaju, skor je to len indikacia ze voda je plne nasytena plynmi (a to je jedno akymi ) a v rastlinke ocividne dochadza k fotosynteze.

Ak rastlinky nebublinkuju, neznamena to teda vobec nic, ak rastu tak je dobre :)
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Poly » 17 Dec 2011 00:38 am

Bude to bud nizsou spotrebou kyslika - vo filtri sa kyslik spotrebuvava, alebo to bude lokalnym presytenim vody kyslikom, ak rastlina rychlo fotosyntetizuje, pretoze pri slabom prudeni je rychlost uvolnovania kyslika limitovana rychlostou difuzie. Ak je produkcia kyslika rychlejsia, uvolnuje sa vo forme bubliniek.
jarque:
1. Prudenie vody nesposobuje vyssiu rozpustnost plynov.
2. Plyny su rozpustne nezavisle od seba, teda ak je voda nasytena kyslikom, dalsi kyslik uz v nej nerozpustis, ale CO2, alebo dusik ano a plati to aj naopak.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod jarque » 17 Dec 2011 01:34 am

1) No tahal som to z vedomosti z Fyziky este z cias zakladnej skoly, predstava ze miesam cukor v studenej vode (viem ze cukor nieje plyn ) ale tak pre mna ako laika je to to iste a v tomto neviem ci ti mozem verit :)
2) v tomto plne s tebou suhlasim, teraz som zabludil do casaku Akvarium je to tam :)
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod Poly » 17 Dec 2011 03:53 am

Jedna vec je rychlost rozpustania a druha je rozpustnost. Miesanim len urychlujes rozpustanie. Ak je rozpustnost 8 mg kyslika na liter, tak je to aj v stojatej vode aj prudiacej vode. Rozdiel je len v tom, ze v prudiacej vode sa tato koncentracia dosiahne skor.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: prejav hnojenia co2

Odoslaťod jarque » 17 Dec 2011 11:27 am

Poly, mas pravdu, diky ze si mi to objasnil ;)
Obrázok používateľa
jarque
 
Príspevky: 427
Obrázky: 16
Založený: 04 Okt 2010 23:42 pm
Bydlisko: Teraz Pezinok

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.