Nastenne akva - akvaobraz



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 18 Dec 2011 21:01 pm

Zdravím, zvažujem založenie nového akva. Moja stará 112-ka pomaly dožíva v dome u rodičov, odkiaľ som sa presťahoval do bytu. Zvažujem aj klasické akva okolo 150 l ale zaujalo ma toto: http://www.akvashop.sk/eshop/detail/2585/140/

Ale tá cena... to by sme museli trochu lepšie zarábať :evil:

Zvažujem preto výrobu niečoho podobného a dúfam, že výrobca sa nenahnevá, keď niečo okopírujem :oops:

Chcel by som sa opýtať, či má niekto skúsenosti s niečím podobným. Najmä ma zaujíma materiál skrinky, kotvenie do steny a údržba ale aj iné postrehy.

Nejaké veci, najmä filtráciu, spôsob otvárania, osvetlenie je vidieť na tomto videu:
http://www.designmagazin.cz/interier/28 ... obraz.html

Moja predstava podľa doterajších info:

Rozmery: zatial ako pri originály: skrinka: 150x65x17
akva: 145x40x14
Materiál skrinky:
Rozmýšlam nad drevotrieskou ako najschodnejším riešením, avšak obávam sa pôsobenia vlhkosti, zisťujem ešte možnosť použita plastových dosiek hrúbky cca 15 mm

Akvárium:
Lepené približne podľa originálu, avšak zvážim ešte otvory do filtračných komôr po bokoch ( rozvediem vo filtrácii) + krycie sklo

Filtrácia:
Vnútorný filter rovnako ako v originály, vstavaný. Tu mi však nieje jasné celkom fungovanie toho filtra (vo videu uvádza sa "dvojkomorová" filtrácia ) Ľavá komora obsahuje čerpaciu hlavu s molitanom a dva otvory do akva: vôčší spodný s mriežkou ktorý slúži na prívod vody z akva a meší vrchný, ktorým sa cez hlavu vracia späť do akva, potiaľto je to jasné, nejasná je pravá komora, ktorá obsahuje jeden otvor s mriežkou na vrchu, cez ktorý vchádza voda do komory, prejde cez molitan a potom cez trubku v dne ide do ľavej komory, nejasné mi to je ako je to ďalej napojené... predpokladám že na hlave je T-čko...

Osvetlenie:
Zatiaľ ako v originály 1x T5 trubica + predradník, ale stále zvažujem LED žiarovky čo sa používajú do bodových svetiel, dôvod: lepšie by som vedel regulovať intenzitu osvetlenia ako pri 1 trubici, tam viem regulovať len čas osvetlenia

Ohrev: zatial sa neuvažuje

Osadenstvo:
neonky - cca 25 ks, krevetky 15 ks, nejake drobné ryby na dno 3 ks, neritiny
Rastliny: ešte niesom rozhodntý,ale na začiatok určite zo starého akva : anubiasy, kryptokriny, mach ale neskôr určitev aj iné náročnejšie...
a samozrejme nejaké pekné kamene a korene.

Kotvenie:
To nieje z videa zrejmé, predpokladám kovový rám integrovaný v skrinke
Chcem to zavesiť na nosný panel hr. 15 cm v paneláku, ale kedže z druhej strany je už sused nemôžem kotviť cez panel ale len nejakých 10 cm do panelu, predpokladám chemickú kotvu, ale nechám si poradiť od Hilťáka :)

Čo sa týka údržby, bude to kus náročnejšie kôli úzkemu akva, ale mysím že sa to bude dať zvladnuť

Vopred ďakujem za všetky názory a podnety.

PS: ešte je stále v hre aj klasické akva, tak ma neodhovárajte prisilno :wink:
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Reklama

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod triscene » 18 Dec 2011 21:24 pm

90 litroch a 25 neoniek...to snad nie,nielen rozmerovo ale aj uzkostou...
A udrzba spojena s rebrikom a rizikom ze olejes stenu alebo skrinku pod ”obrazom ” asi nie je fajn predstava
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod astro » 18 Dec 2011 22:22 pm

podrobná dokumentácia vrátanie fotiek z výroby niečoho podobného tu už je ale za toho boha si neviem spomenúť kto a kedy to tu dával, skúsim pohľadať
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Caiman » 18 Dec 2011 22:36 pm

tiez si pamatam,ze tu uz bola nejaka napodobenina vratane foto
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 18 Dec 2011 22:43 pm

tiež si to pamätám ale márne som to hľadal...
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod marlo » 19 Dec 2011 00:37 am

skus pozriet sem mozno tam najdes nejake odpovede :

mozem-180l-akva-zavesit-na-stenu-t10492.html
http://www.flowgrow.de/aquarienvorstell ... t5562.html
http://www.aquapage.cz/clanky/79-konzol ... arium.html


Podla mna na udzbu to je komplikovane ak to bude vo vyske a este aj zo zadu prakticky nedostupne.
A je to moc uzke.
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 19 Dec 2011 08:52 am

Podľa mňa je táto placka zase len komerčná záležitosť, absolútne nevhodná pre seriozného akvaristu a považujem ho za mladšieho brata biorbu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Ajven » 19 Dec 2011 09:29 am

Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod astro » 19 Dec 2011 09:31 am

jj Ajven, presne toto som mal na müsli
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod dedojozef » 19 Dec 2011 14:28 pm

http://www.designmagazin.cz/interier/28 ... obraz.html
Prepáčte, ale fuj, otras. Príroha v betóne.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 19 Dec 2011 15:17 pm

dedojozef napísal:http://www.designmagazin.cz/interier/28816-naturewall-je-ceske-akvarium-zavesene-jako-obraz.html
Prepáčte, ale fuj, otras. Príroha v betóne.

Veď čo hovorím, fúj, mohlo by byť ešte užšie :? a dať tam do vody trocha želatíny, aby pomalšie plávali :cry:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Vlado21 » 19 Dec 2011 17:54 pm

A treba zvazit aj druhove zlozenie ryb, aby sa v tom slizi obcas aj otocili a mohli plavat oboma smermi bez "cuvania".
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 19 Dec 2011 18:02 pm

Vlado21 napísal:A treba zvazit aj druhove zlozenie ryb, aby sa v tom slizi obcas aj otocili a mohli plavat oboma smermi bez "cuvania".

To, to, nechápem ako mi to ušlo :roll:
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 20 Dec 2011 00:30 am

vdaka vsetkym za doterajsie nazory, najma tie, ktore mali snahu pomoct... dik ajven presne to som nevedel najst... :pivo:

co sa tyka vkusu a estetiky: kazdemu sa paci nieco ine a to je fajn, mne sa pacia aj klasicke akvaria ale toto by sa mi hodilo do bytu a kedze nechcem velku litraz tak mi vyhovuje aj rozmerovo...

triscene napísal:90 litroch a 25 neoniek...to snad nie,nielen rozmerovo ale aj uzkostou...

preco? 25 neoniek sa mi zda v pohode, ked si zoberies dlzku neonky 3 cm takze akva ma sirku 5 nasobnu... ked to pritiahnem za vlasy potom pre skalara dlzky 10 cm je podla teba 50 cm siroke akva malo?
zatial uvazujem o neonkach aj koli udrzbe - menej spina ako napriklad gupky a co je hlavne - pacia sa mi

Milan666 napísal:Podľa mňa je táto placka zase len komerčná záležitosť, absolútne nevhodná pre seriozného akvaristu a považujem ho za mladšieho brata biorbu


pre niekoho je komercia C02, pre ineho mini akvaria pre teba toto... pre mna je to moderne akvarium.

co sa tyka udrzby tak akva by bolo v takej vyske aby sa dalo v pohode obsluhovat zo zeme a samozrejme ho bude treba nastavit tak aby bolo treba co najmenej zasahov.
a este ohladne tych rozmerov: myslim ze oproti niektorym minickam sa vhodne zvolene rybky nebudu mat az tak zle...
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 20 Dec 2011 00:36 am

pri hladani som narazil na severnych susedov, cenovo su na tom omnoho lepsie, ale ten design uz nieje to prave...
http://allegro.pl/akwarium-wiszace-aqua ... 27106.html

vadi mi tam ze ram nieje rovnako siroky po celom obvode.inak je to podobne, su tam rozne rozmery.
tu je ram z plechu co by stalo tiez za uvahu ale neda sa odklopit predna stenale vrch
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 20 Dec 2011 10:46 am

Ďakuješ za snahu pomôcť, my čo sme ti nevyhoveli to myslíme naozaj dobre. Ty totiž ani raz nespomínaš potreby rybičiek, ich životný priestor ti je ukradnutý.
Opisuješ vkus a estetiku, tieto dva pojmy nejdú do hromady s prírodou a životom v nej. No ale tebe sa práve toto "hodí" do bytu, nechceš velikú litráž a vyhovuje ti to rozmerovo. Čo potrebujú rybky pre svoj spokojný život ťa nezaujíma.
Neónky menej špinia, je to názor veľmi pohodlného človeka. Keby zvieratá nešpinili, ktovie či by sme sa dostali k zdravej zelenine a to isté platí aj o rastlinkách v akváriu.
Moderné akvárium!? Stal si sa obeťou obchodníkov, ktorí hľadia len a len na zisk. Moderné je dať živému tvorstvu znovu šancu žiť v dôstojných podmienkách, no ale ty si už s rybkami komunikoval, keďže tvrdíš, že sa nebudú mať až tak zle
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod dedojozef » 20 Dec 2011 11:36 am

Najlepšie by bolo presunúť to do témy Naj akva - blbosť medzi guľaté nádoby, BiOrby a podobné nezmysli.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 20 Dec 2011 15:48 pm

dedojozef napísal:Najlepšie by bolo presunúť to do témy Naj akva - blbosť medzi guľaté nádoby, BiOrby a podobné nezmysli.

Výborný nápad! Chcem veriť, že sa tak stane
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 20 Dec 2011 19:09 pm

No cakal som negativne reakcie, takze prispevky niektorych kolegov ma neprekvapili, ale mi neda nereagovat na niektore nazory:

Milan666 napísal:Opisuješ vkus a estetiku, tieto dva pojmy nejdú do hromady s prírodou a životom v nej.

vies vobec o com hovoris?
Estetika (z gr.) je v širšom zmysle teória o prírodnej a zároveň umeleckej kráse, o jej podstate, zákonoch a pôsobení na človeka. (wikipedia)

Milan666 napísal: Čo potrebujú rybky pre svoj spokojný život ťa nezaujíma.

mylis sa,keby ma to nezaujímalo tak :
1. nepisem sem na forumv snahe urobit to akva co najlepsie, jednak z technickej stranky ,ako aj zo stranky zivotnych podmienok pre faunu a floru
2. dam tam 5 skalarov ktore sa mi tiez pacia a neriesim to...
3. dam tam umele rastliny a tak dalej...

Milan666 napísal:Neónky menej špinia, je to názor veľmi pohodlného človeka.


To je nazor odbornikov: neonky maju lepsi metabolizmus ako napriklad zivorodky ,a tak menej znecistuju vodu, co je v akva mensich rozmerov vyhoda pri udrziavani biologickej rovnvahy.
Vobec to neznamena ze sa nemienim o akva a ryby starat, len sa snazim vyskladat co najlepsie osadenstvo na danu nadrz.

Co sa tyka poctu 25 ks, tak je este na zvazenie kedze pri velmi orientacnom vypocte 1 cm/1l vody to vychadza na nejakych 21 ks..


Milan666 napísal:Moderné akvárium!? Stal si sa obeťou obchodníkov, ktorí hľadia len a len na zisk.

Tak obetou :roll: ja som to akva nekupil a ani nekupim lebo je predrazene desatnasobne. Za 300 € by som ho bral.

Milan666 napísal:. Moderné je dať živému tvorstvu znovu šancu žiť v dôstojných podmienkách

V tomto sa zhodneme. Len definicia pojmu " dostojne podmienky" je v nasich ociach rozna

Milan666 napísal:ale ty si už s rybkami komunikoval, keďže tvrdíš, že sa nebudú mať až tak zle


beriem ze cim vacsie akva tam lepsie pre ryby... ale toto mi napises ty? co mas v galerii toto:
gallery/akvaria-a1/moja-25-p23485.html :?:
ty ma tu ides sudit? v com si iny? skus sa opytat tvoj ich ryb v tej 25 - ke ci by si nechceli obcas zaplavat v akva dlzky 1,2 m aj ked uzsom. :)

Ludom najviac lezi v zaludku ta sirka, ale to ze napriklad skalare sa vo vacsine pripadov chovaju v akva sirokych max. 50 cm co je tiez priblizne 5 nasobok ich dlzky to je ok? ked to potom berieme takto a chcete byt taky ochrancovia prirody tak preco mate vobec akvaria? nikdy v nich nedosiahnete podmienky ako maju ryby v prirode a v podstate ich trapite :!: teraz je namieste sa opytat kde je hranica - co je este trapenie a co nie? obcas ked vidim tie ryby v obchodoch tak mam pocit ze akekolvek akva, o ktore sa clovek stara je pre nich zachrana...

ja to vidim skor tak ze je to vsetko o kompromisoch a snahe zabespecit co najlepsie podmienky pre nasich chovancov v tej ktorej nadrzi.

Milan666 napísal:
dedojozef napísal:Najlepšie by bolo presunúť to do témy Naj akva - blbosť medzi guľaté nádoby, BiOrby a podobné nezmysli.

Výborný nápad! Chcem veriť, že sa tak stane


Vas nazor, mate na neho pravo..., ale ked je to podla Vas taka blbost, tak si uzivajte s rodinou predvianocnu atmosferu a nenechajte sa otravovat diskusiami o blbostiach :wink:

PS: aj ked kazda kritika posuva cloveka dalej, privital by som skor konstruktivnu ako destruktivnu kritiku. Vopred Vdaka
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod dedojozef » 20 Dec 2011 21:26 pm

petroman napísal:1. nepisem sem na forumv snahe urobit to akva co najlepsie, jednak z technickej stranky ,ako aj zo stranky zivotnych podmienok pre faunu a floru
2. dam tam 5 skalarov ktore sa mi tiez pacia a neriesim to...
3. dam tam umele rastliny a tak dalej...


Tak po tomto sa už ani neunúvaj niečo žiadať. Si na zlom fóre.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 20 Dec 2011 21:40 pm

ty vies citat :?: niesi v politike alebo novinar? ti vedia tak perfektne vytrhnut s kontextu..
tam je pisane co by som urobil keby ma to nezaujimalo... kedze ma zaujima zivot v akva tak zbieram info najskor...
inak od teba ani nic neziadam, si jasne proti a nepristupny akejkolvek diskusii to je jasne podla tvojich prispevkov.

su tu vsak aj akvaristi co poradia nielen odradia, co je vidiet v predoslych prispevkoch
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod petroman » 20 Dec 2011 22:57 pm

Rad by som sa pohol dalej a a tak prikladam obrazok filtracie.
Popis: po boku akva su komory, zelene sipky znazornuju kolobeh vody cez biomolitan v pravej komore cez cervenu rurku v dne, cerpaciu hlavu az do akva.
Ruzove sipky zobrazuju kolobeh vody cez lavu komoru a cerpaciu hlavu do akva.

Otazka znie ako bude filter lepsie fungovat?:
1. ked cervena trubka bude napojena priamo na hlavu a v casti kde prechadza molitanom by boli otvory cez ktore by hlava nasavala vodu aj laveho molitanu
2.ked pred hlavou bude vsadene T - cko, z boku pride cervena trubka a zo spodu bude napichnuta derava trubka cca do 2/3 laveho molitanu

v oboch pripadoch predpokladam, ze voda pojde cestou lahsieho odporu a postupom casu ako sa bude filter zanasat sa aktivuje druha cast.
Prílohy
akva filtracia.JPG
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod marlo » 20 Dec 2011 23:45 pm

Pani petroman sa sem prisiel poradit a to sa ceni.
V podstate ma este len myslienku v hlave a snazi sa ju doviest do uspesneho konca aby bol spokojny on napriklad po dizajnovej stranke ale aj zivocichy a rastliny.

Fungovat to cele samozrejme moze a urcite lepsie ako vyssie spominany BiORB.

Uz to treba len dobre premysliet a hlavne dobre naplanovat osadku akvaria.

Tych 25 neonov sa aj mne zda vela.
Skus sa poobzerat po mensich rybkach napr.Boraras,Microrasbora a pod. vo vhodnom pocte.

Jedina vec co by mna v tomto odradzalo je ta sirka a komplikovanejsia udrzba .
V pripade ze by si chcel casom dodavat CO2 tak ho vlastne nemas kam schovat ak nebude vopred naplanovane pre neho miesto niekde v skrytej casti .

Sam som zvedavy ako to nakoniec dopadne
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nastenne akva - akvaobraz

Odoslaťod Milan666 » 21 Dec 2011 08:26 am

@petroman, v podstate som čakal podobnú reakciu, je to typické pre ľudí s neliečeným egom. Keď si dáš viac záležať, tak v témach ponachádzaš aj viac nádrží, ktoré priebežne vkladám, to však pre mňa nieje dôležité.
Nechce sa mi tak vypisovať ako tebe, na to talent naozaj nemám, niečo však predsa: pojem estetika, v tvojom prípade "slovo"estetika sa nehodí rozoberať v gramatike, (jedine, žeby sme posudzovali krajinky na obrázkoch), pokiaľ sa jedná o prírodu.
Umelé rastlinky, no to už netreba komentovať, to je vizitka, ktorú si si vystavil sám .
No a nakoniec si sa rozhodol, celý tento sklenený nezmysel nekúpiť, ďakujem kšeftmanom, že dali takú cenu, aspoň zriedia počty nešťastných rýb a počty tiež akvaristov s citom pre bytový dizajn
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.