Malá rastlinka kobercového typu



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod astro » 23 Feb 2011 13:22 pm

Richard Tokušev napísal:Pre začiatočníkov je ideálna :
Nepotrebuješ CO2 a ani silné svetlo, iba ...nemôže byť tvrdá voda. tzn. do 12-15°N
Bližšie info aj tu: [url]http://[reklama]/akva/index.php?main_page=product_info&cPath=476_507_522&products_id=1514[/url]

hmm, citácia z tohto odkazu: "Bez CO2 a pri slabom osvetlení sa rast Marsilea hirsuta takmer zastaví. "
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Reklama

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod Richard Tokušev » 23 Feb 2011 13:27 pm

to hej. Takmer každú rastlinu poteší CO2 a silnejšie svetlo. A čo komu bráni si zakúpiť napr. CO2 Biokvas od Rataja za 8,75€čok? Keď to má iba podporiť dobrý rast?
Osobne by som neváhal. ...ale ...veď treba vyskúšať.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod Richard Tokušev » 23 Feb 2011 13:33 pm

Ďalším a nechápem prečo, menej rozšíreným druhom vytvárajúcim krásne vankúše v popredí akvária je druh Bacopa australis Ideálne je ju sadiť tesne za koberce, ale dovolím si tvrdiť, že patrí medzi tie menej náročné pomerne nízke rastliny. Ale strihať sem tam treba. Obrázok
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod astro » 23 Feb 2011 13:50 pm

jj, poriadne svetlo a CO2 trebárs z TIBI (napr. u mňa) a rastlinky sa vedia pekne odmeniť bohatým bublinkovaním.
mňa tá Marsilea veru láska do minička, hlavne pre jej pomalší rast, teraz mám v jednom HC a síce sa zatiaľ ťahá hlavne do strán ale na niektorých miestach už vidím, že strih ma neminie a to bude sakra piplavá robota vliezť nožničkami do 30 cm výšky a len 25 šírky.
rovnako by ma potešila Staurogyne ale tam asi bude rast tiež rýchlejší, či? ;)
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod Richard Tokušev » 23 Feb 2011 14:07 pm

staurogyne rastie dosť pomaly. pomalšie ako Marsilea.
viď: http://www.tropica.com/plants/plantdesc ... x?pid=049G
Vpravo v tabulke je slovíčko GROWTH (v angl. verzii). Tzn. rýchlosť rastu. čím je čierny bod viac doľava, tým je rast danej rastliny pomalší, a naopak. OK?
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod koroner » 23 Feb 2011 21:18 pm

Z rastom u Marsilea h. mam opacne skusenosti, dost rychly, oproti staurogyne urcite. Mam ju mesiac, presla do submerzu a z trsu stvorlistkov spravila odnoz na ktorej je sest jednolistkov a stale pokracuje takze az taka pomala neni.
Obrázok používateľa
koroner
 
Príspevky: 171
Obrázky: 19
Založený: 01 Dec 2008 21:05 pm
Bydlisko: PD

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod zlatovlaska » 26 Dec 2011 17:27 pm

zdravim, mam taku otazočku ohladom glossy, kupil som si ju a chcel by som ani nie tak koberček ako zahustit spodnu vrstvu, myslim tym ze tak do vysky 4-5-6 cm chcem vytvorit z nej "koberec" resp huštinu, preto moja otazka, treba ju postrihat ako to je na zaciatku tejto temy a cakat kym vyrastie vyssie, alebo je mozne zasadit dajme tomu 3 cm rastlinky, ktore sa potom budu tahat? dalsia otazka je ci sa vobec bude tahat aj bez strihania alebo je to nutne odmala stale strihat a nechat narast az ked bude dno zarastene ako chcem , hmmmm? poradte, dufam ze sa to da pochopit :pivo:
Obrázok používateľa
zlatovlaska
 
Príspevky: 259
Obrázky: 93
Založený: 21 Jún 2010 12:16 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod doors010 » 27 Dec 2011 15:02 pm

ak mas malo svetla tak sa ti bude tahat ...mozes ju nastrihat ako je na zaciatku nasadit a uz len cakat....bude sa tahat aj bez strihania strihanim ziskas to ze zacne vyhanat dalsie a dalsie listky...
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod chnuro » 27 Dec 2011 16:20 pm

astro napísal:jj, poriadne svetlo a CO2 trebárs z TIBI (napr. u mňa) a rastlinky sa vedia pekne odmeniť bohatým bublinkovaním.
mňa tá Marsilea veru láska do minička, hlavne pre jej pomalší rast, teraz mám v jednom HC a síce sa zatiaľ ťahá hlavne do strán ale na niektorých miestach už vidím, že strih ma neminie a to bude sakra piplavá robota vliezť nožničkami do 30 cm výšky a len 25 šírky.
rovnako by ma potešila Staurogyne ale tam asi bude rast tiež rýchlejší, či? ;)

@astro, marsileu mal Richard na vystave v minicku v na akvazime, tuším bez CO2, pomerne slabe svetlo, ale bola tam ocividne uz dlho - neodisla mu. V tom akvarku by iny koberec ani nezakorenil. Ja myslim, ze je to super rastlina do low-tech nadrzi, tiez ma laka prave svojim udajne pomalsim rastom. Tiez preto, ze HC mi pride uz okukane. Mozno este glosa...

Staurogyne si videl aj u mna na vystave - to, co tam bolo, bol 6-mesacny rast z jedneho kosika a este som musel strihat, aby som ho mal viac. Je to u mna top rastlina - pomaly rastie a vytvara husty porast. Ked som jej pichol nieco ku korenom, rastlinka vyzerala o poznanie lepsie.

Na strih travnickov v minicku mam pre teba tip: manikurove noznicky ;-). Ako myslis, ze to robim ja :angel: ? Fakt je, ze aj dlhe noznice sa zijdu.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod astro » 27 Dec 2011 16:31 pm

chnuro to som písal vo februári :angel: ale vďaka
Marsileu som od Richarda teraz na akvazime bral, väčšina je vo veľkom a kúsok aj v miničku, zdá sa, že vo veľkom sa jej zatiaľ darí o trochu lepšie
Staurogyne som medzitým už skúsil v oboch akvárkach - ani v jednom neprežila ale som si vedomý toho, že to nebol prvotriedny materiál, žiadna Tropica takže ju skúsim ešte raz a tentokrát už kvalitku
a strihanie? no jo no, manikúrové nožničky sú fajn akurát mne sa do toho 30 cm vysokého a 25 širokého minička dosť blbo lezie, dlhé nožničky by boli fucked lepšie
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod chnuro » 27 Dec 2011 16:37 pm

@astro, sorry, ja som v tejto teme asi dlho nebol. Nejako mi nenapadlo kukat na datumy prispevkov.
Prestrihy v minickach su hold niekedy silna kava. Niekedy mi to pripomina stavbu lodicky vo flasi. Vies - pinzeta, pevná ruka a trpezlivost.

Staurogyne som mal od Tropicy a ked som to doniesol domov, prve co ma napadlo, ze aka skareda rastlina, preco som si ju kupoval? Medzicasom som dospel k uplne inemu zaveru :-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod Giftzahn » 28 Dec 2011 09:05 am

astro napísal:chnuro to som písal vo februári :angel: ale vďaka
Marsileu som od Richarda teraz na akvazime bral, väčšina je vo veľkom a kúsok aj v miničku, zdá sa, že vo veľkom sa jej zatiaľ darí o trochu lepšie
Staurogyne som medzitým už skúsil v oboch akvárkach - ani v jednom neprežila ale som si vedomý toho, že to nebol prvotriedny materiál, žiadna Tropica takže ju skúsim ešte raz a tentokrát už kvalitku
a strihanie? no jo no, manikúrové nožničky sú fajn akurát mne sa do toho 30 cm vysokého a 25 širokého minička dosť blbo lezie, dlhé nožničky by boli fucked lepšie


njn, marsile rozhodne nie je ziaden sprinter .... velmi vhodna do Low-tech akvariek ..ale ked mam dostatok zivin, Co2 a nejake to svetlo trosku sa rozbehne a zacne pekny kobercek vytvarat ...

co sa tyka toho strihania v minicku chcelo by to "wave-type" noznicky troska dlhsie ( ponukaju sa bude 20cm alebo 32cm dlhe) a hned by sa ti lepsie pri dne minicka v tvojom pripade " mini-kocky" strihalo ... heh, daju sa zohnat ale ta cena cloveka rozhodne len a len odradi .... 99,- EUR alebo 105,- EUR je za noznicky rozhodne dost .... :twisted:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod chnuro » 28 Dec 2011 16:02 pm

stale to vidim na tie manikurove - do 5€ sa musis zmestit. Nad travnikom mas vacsinou miesto tolko na ruku, tak preco nie. Mam aj low cost dlhe noznice - take, co som musel najskor poohybat kombinackami, aby strihali. Sluzia do dnes. Vhodne su aj chirurgicke nastroje.

Ja ale asi aj mnoho dalsich by si vedeli predstavit, co by za 100€ do akva kupili, aby ho skraslili: filter, CO2 set, ph controller, prietokovy ohrievac a iny fajnovy HW.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod Giftzahn » 30 Dec 2011 11:44 am

chnuro napísal:stale to vidim na tie manikurove - do 5€ sa musis zmestit. Nad travnikom mas vacsinou miesto tolko na ruku, tak preco nie. Mam aj low cost dlhe noznice - take, co som musel najskor poohybat kombinackami, aby strihali. Sluzia do dnes. Vhodne su aj chirurgicke nastroje.

Ja ale asi aj mnoho dalsich by si vedeli predstavit, co by za 100€ do akva kupili, aby ho skraslili: filter, CO2 set, ph controller, prietokovy ohrievac a iny fajnovy HW.


jj, 5 EUR je neprekonatelne vyhodna cena ... viem si predstavit strihanie minicka manikurovimi noznickami ale taku 60ku, 100vku 200vku .... ono sak vsetko ide onehda na ZVS sa travnik kosil hlinikovymi nozikmi z kuchyne ... nakolko kosacku niekto ukradol :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ono, pripadne si nechat noznicky na mieru vyrobit a poohybat do "wave type" aj to by bola schodna cesta pokial by cena bola prijatelna ... ono s dobrym nastrojom sa hned lepsie pracuje na udrzbe HC, eleocharisu atd.....
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod tomeq » 06 Jan 2012 20:52 pm

cawte po precitani tohoto prispevku mam v hlave bordel .. zakladam minicko 30l a vobec neviem co don pacia sa mi vsetky rastlinky ale fakt neviem .. podla vas coby bolo najvhodnejsie mam set aquael 30l a som zaciatocnik poradte niekto nieco nenarocne :) dakujem
tomeq
 
Príspevky: 33
Obrázky: 0
Založený: 26 Okt 2010 21:27 pm

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod doors010 » 07 Jan 2012 16:38 pm

tomeq napísal:cawte po precitani tohoto prispevku mam v hlave bordel .. zakladam minicko 30l a vobec neviem co don pacia sa mi vsetky rastlinky ale fakt neviem .. podla vas coby bolo najvhodnejsie mam set aquael 30l a som zaciatocnik poradte niekto nieco nenarocne :) dakujem


ak si cital dobre dost dolezita vec na kobercove rastlinky je svetlo + co2 bez toho to sice mozno pojde ale pomaly a skor nabehne riasa...neviem pozeral som ten set je to asi tento http://www..akvariumonline.sk/4425-aquae ... p-set.html ci nie??? osvetlenie 11W to bude malo ale na zaciatok to bude stacit kym sa vsetko zabehne casom este jednu dokupit a bude to v poho...dalsia dolezita vec je co2 bud flasa reducak...alebo TIBI alebo Burciak je to na tebe a hlavne kolko mas love...vdacna a rychlo rastuca burina je HC (Hemianthus callitrichoides) ale na rozbehnutie akva by som tam dal nieco rychlorastuce a HC neskor kym sa voda spravi a bakteria budu slapat naplno...takze asi tak :wink:
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod tomeq » 07 Jan 2012 21:33 pm

DOORS.. dakujem ti .. ano je to ten set .. a co by si mi poradil ako rychlorastucu rastlinku ?? .. co2 je samozrejmostou len neviem ci kupim take osvetlenie nemozem to nikde najst ... este som rozmyslal: sused ma zabehnute akva velmi pekne zo skalarmi on mi poradil ze si mam odneho zobrat zabehnutu vodu do polovice akva a ostatne doliat normalnu ze sa mi lepsie zabehne aky mas nato nazor ?? .. a este nahodou ci nevies alebo nemas skusenosti .. nasiel som v akvaristike rybku ze : MINI NEONKA ze su v hodne do nano akva no na nete som o nich nic nenasiel len o klasickych neonkach nevies mi povedat alebo poradit co toje zac ci to je to iste ako klasika alebo to ma ine potreby ... diik TOM
tomeq
 
Príspevky: 33
Obrázky: 0
Založený: 26 Okt 2010 21:27 pm

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod martin_s » 07 Jan 2012 21:52 pm

Giftzahn napísal:co sa tyka toho strihania v minicku chcelo by to "wave-type" noznicky troska dlhsie ( ponukaju sa bude 20cm alebo 32cm dlhe) a hned by sa ti lepsie pri dne minicka v tvojom pripade " mini-kocky" strihalo ... heh, daju sa zohnat ale ta cena cloveka rozhodne len a len odradi .... 99,- EUR alebo 105,- EUR je za noznicky rozhodne dost .... :twisted:

Myslim ze tato cena je prijatelnejsia:
http://www.medin.cz/nuzky-preparacni-de ... -cm-8707d/
http://www.medin.cz/nuzky-chirurgicke-r ... -cm-8670d/
http://www.medin.cz/nuzky-chirurgicke-z ... -cm-8685d/
http://www.medin.cz/nuzky-chirurgicke-r ... -cm-8669d/
atd.
Su to sice odkazy na CZ stranku ale dodavaju aj na Slovensko.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod chnuro » 08 Jan 2012 00:34 am

Martin, toto je super odkaz. Ked ta niekedy stretnem, kupim ti :pivo: . Mna by nikdy nenapadlo hladat to v kategorii gynekologia :-).
Kazdopadne cena je tu ovela realnejšia, ako u akvaristickych produktov. Toto je realna hodnota bez nadhodnotenia pre špecifické použitie.

Predpokladám, že to máš z brandže. Môžeš sa o vyjadriť aj o kvalite nožníc? Moje posledné som musel ohýbať kombinačkami, aby strihali a stáli rovnako.... vraj nerez.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod doors010 » 08 Jan 2012 07:55 am

tomeq napísal:DOORS.. dakujem ti .. ano je to ten set .. a co by si mi poradil ako rychlorastucu rastlinku ?? .. co2 je samozrejmostou len neviem ci kupim take osvetlenie nemozem to nikde najst ... este som rozmyslal: sused ma zabehnute akva velmi pekne zo skalarmi on mi poradil ze si mam odneho zobrat zabehnutu vodu do polovice akva a ostatne doliat normalnu ze sa mi lepsie zabehne aky mas nato nazor ?? .. a este nahodou ci nevies alebo nemas skusenosti .. nasiel som v akvaristike rybku ze : MINI NEONKA ze su v hodne do nano akva no na nete som o nich nic nenasiel len o klasickych neonkach nevies mi povedat alebo poradit co toje zac ci to je to iste ako klasika alebo to ma ine potreby ... diik TOM


v mojom prispevku som ti pisal ze rastlinku si daj HC je to rychlorastuca burinka ktora ti rychlo vytvori kobercek...s tou vodou z ineho akvarka je dobry napad len popozeraj ci nema v akvarku riasy aby si si nieco nodovliekol domou...skor nech ti vyzmika filtracnu vlozku z jeho filtra do tvojej cim rychlejsie sa ti zabehne filter tym lepsie pre teba........tie neonky neviem nieco som pocul ale neviem...skus pohladat napr. galaxky alebo kaprozubky...
doors010
 
Príspevky: 1245
Obrázky: 0
Založený: 26 Sep 2011 11:22 am

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod martin_s » 08 Jan 2012 10:59 am

chnuro napísal:Predpokladám, že to máš z brandže. Môžeš sa o vyjadriť aj o kvalite nožníc? Moje posledné som musel ohýbať kombinačkami, aby strihali a stáli rovnako.... vraj nerez.

Kedze ide o chirurgicke nastroje a dokonca nie jednorazove tak su vyssie poziadavky na kvalitu. Ja pouzivam pri praci prevazne http://www.medin.cz/nuzky-chirurgicke-r ... -cm-8667d/ . Robi sa mi s nimi dobre, som spokojny. Vobec nehrozi aby som ich musel ohybat alebo nieco podobne ani po niekolkych rokoch pouzivania. Dokonca ani brusit. Jedine co je v mojom pripade ako nedostatok je to, ze ostrie po case zacne mierne korodovat, co je vsak sposobene tym ze jednak prichadzaju do styku s formolom (4% formaldehyd) kedze s nimi robim s fixovanym materialom a jednak musime pouzivat dost nesetrne sposoby dezinfekcie a sterilizacie. Cize nieco co by pri pouziti na strihanie rastlin nastat nemalo.

Este len doplnim, ze ked som si z medinu vyziadal cenovu ponuku tak mi okrem ceny napisali ze objednat si tovar mozem u fy Ravika ( http://www.ravika.sk/ ) s tym ze budu akceptovat ich cenovu ponuku, cize ceny maju rovnake, akurat ze Ravika sidli v BA a Medin je niekde v CZ.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod Richard Tokušev » 08 Jan 2012 13:46 pm

Giftzahn napísal:
co sa tyka toho strihania v minicku chcelo by to "wave-type" noznicky troska dlhsie ( ponukaju sa bude 20cm alebo 32cm dlhe) a hned by sa ti lepsie pri dne minicka v tvojom pripade " mini-kocky" strihalo ... heh, daju sa zohnat ale ta cena cloveka rozhodne len a len odradi .... 99,- EUR alebo 105,- EUR je za noznicky rozhodne dost .... :twisted:


Že by tie čo ponúkam boli iné? http://www.akvaprodukt.sk/akva/index.ph ... 40_537_597
Sú dokonca lacnejšie ako chirurgické uvedené v českých linkoch.
Osobne používam tak isto chirurgické nožnice. Tieto mávam po 10,-€.
Som s nimi v podstate spokojný.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod triscene » 08 Jan 2012 14:17 pm

alebo je tu este stale e-bay, od kolegov som dostal tie zahnute a fakt spokojnost a kvalita

http://www.ebay.com/sch/Aquarium-Fish-/ ... pos=&gbr=1
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Malá rastlinka kobercového typu

Odoslaťod Richard Tokušev » 08 Jan 2012 14:40 pm

ebay, abay.
Ja som negramotný, neviem jazyk, neviem sa tam orientovať a pochybujem o výrobkoch tam ponúkaných.
Asi potrebujem školenie.
Nikdy som tam neobjednával a asi ani nebudem.
Obrázok používateľa
Richard Tokušev
 
Príspevky: 964
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2009 16:16 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.