Erythromycín a riasy



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod puly » 04 Jan 2012 16:19 pm

To je správny postup.Len treba opatrnosť,nemáčať si ruky v akváriu,môže vzniknúť alergická reakcia na antibiotiká.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Reklama

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod kortezhugo » 04 Jan 2012 22:28 pm

puly napísal:Erythromycín neničí nitrifikačné baktérie...

Toto by som takto "smelo" nedvrdil...
Ono ako sirokospektralne antibiotika - maju aj ten sirokospektralny zaber....
Teda oni sa ja vyrabaju tak -ze cim menej bakterii ostate? - oto je "liek" ucinnejsi...-a tie nitr.bakterie pri vyvoji antib. absolutne nikoho nezaujimaju -tomu ver
kortezhugo
 
Príspevky: 111
Obrázky: 3
Založený: 13 Júl 2009 16:37 pm
Bydlisko: Lučenec

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod pha » 04 Jan 2012 23:22 pm

ahojte, mozno to aj znici nejake bakterky, a myslim, ze si fakt nevybera.. no ziaden problem treba kupit od JBL flasticku a filter sa rychlo nastartuje...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod puly » 05 Jan 2012 07:56 am

Toto antibiotikum je na ničenie anareobnych baktérií,na nitrifikačné nepôsobí,alebo zanedbateľne.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod TTjopo » 10 Jan 2012 10:18 am

Sinica je prec akva pekne ciste.Ziadne skody sa nevyskytli.este sa zbavit nejakej riasi a je to "vsuchu"
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod Ifco » 02 Jún 2012 17:07 pm

puly napísal:Toto antibiotikum je na ničenie anareobnych baktérií,na nitrifikačné nepôsobí,alebo zanedbateľne.


Moja skusenost, aj viacere zahranicne fora potvrdzuju, ze antibiotika nitrifikacne bakterie nenicia. Su to prave spominane zbytky zo sinice, ktore su nebezpecne. Mne sa na druhy den po aplikovani antibiotik dokonca vytreli ostrieziky purpurove a bez problemov odchovali mlade. Ludia sa antibiotik boja, avsak moja skusenost je ze pri dodrzani zakladnych jednoduchych pravidiel nehrozi nebezpecenstvo ani pre ryby, ani pre nitrifikacne bakterie. Mal som sinicu 6 mesiacov, robil som vsetko mozne a nic nepomohlo, tak som sa odhodlal pre antibiotika a za 5 dni som mal akva ciste a krasne az do dnes. Rastlinky zacali prosperovat, ostrieziky odchovali mlade a vytreli sa znovu... :D Vyssie spominany nabeh ciernej riasy podla mna nesuvisi s antibiotikami. Dovod by som hladal inde - sinica a cierna riasa mi skuor pripominaju spravanie sa akva v zabehu.
Obrázok používateľa
Ifco
 
Príspevky: 69
Obrázky: 8
Založený: 14 Aug 2009 00:49 am

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod arowana » 03 Jún 2012 12:40 pm

Ifco napísal:
puly napísal:Toto antibiotikum je na ničenie anareobnych baktérií,na nitrifikačné nepôsobí,alebo zanedbateľne.


...pri dodrzani zakladnych jednoduchych pravidiel nehrozi nebezpecenstvo ani pre ryby, ani pre nitrifikacne bakterie...


Používanie akýchkoľvek antibiotík, bez vážneho opodstatnenia, je práve naopak, vrcholne nezodpovedné a nežiadúce, hlavne pri rybách.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod Ifco » 03 Jún 2012 21:40 pm

arowana napísal:Používanie akýchkoľvek antibiotík, bez vážneho opodstatnenia, je práve naopak, vrcholne nezodpovedné a nežiadúce, hlavne pri rybách.

No myslim, ze z diskusie je jasne, ze sa nemyslia "akekolvek" antibiotika, bez vazneho opodstatnenia a hocijakym sposobom. Ja som pouzil prave tebou odporuceny Klaritromicín a dovod bol "neznicitelna 6 mesacna sinica" Ale mam pocit, ze tu ludia strasia obrovskym nebezpecenstvom, ktore z aplikacii antibiotik hrozi a pritom s tym nemaju ziadnu skusenost. Naopak ludia ktori boli nuteni antibiotika pouzit (vratane mna) potvrdzuju, ze nijako neuskodili rybam, rastlinam, krevetkam, planktonu, Ramirezkam, nitrfikacnym bakteriam, ikram ci novonarodenemu plôdiku :D Ale samozrejme, s tym s tebou suhlasim:"Používanie hocijakych antibiotík bez vážneho opodstatnenia je vrcholne nezodpovedné, ba priam sialene!" :o
Inak, ked som mal tu sinicu, bol som v Kosiciach v PetCentre v Optime a chcel som radu od odbornika co so sinicou. Ake vsak bolo moje prekvapenie, ked miestny "odbornik" na ryby a akva mi stale tlacil do ruky daky preparat proti riasam. Ked som mu zacal hovorit, ze zelena sinica nie je riasa, ale bakteria, tak sa tvaril, ze take cosi pocuje po prvy krat. Po jeho duchaplnej argumentacii, ze ked to neni ryba, ani rastlina, tak to moze byt len a len riasa, som sa s nechutou otocil a isiel radsej prec z obchodu. Inak ten predajca bol tak dost holohlavy, tak snad to nie si ty :mrgreen:
Obrázok používateľa
Ifco
 
Príspevky: 69
Obrázky: 8
Založený: 14 Aug 2009 00:49 am

Erythromycín a riasy

Odoslaťod spid3r » 03 Jún 2012 22:02 pm

Zivo si predstavujem arowanu pracujuceho v pet centre :D v ruke elektricky obusok a ides :D ale vazne bud si isty ze arowana to nebol :)

Sent from my BlackBerry 9800 using Tapatalk
Obrázok používateľa
spid3r
 
Príspevky: 833
Založený: 09 Mar 2011 10:41 am

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod TTjopo » 03 Jún 2012 22:21 pm

Ifco ta posledna veta ma pobavila.Dufam ze Arowana to zoberie tiez s humorom ako akvaristu si ho dost vazim.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod arowana » 03 Jún 2012 22:26 pm

Nech žije rezistencia.

Keď už je nutnosť likvidovania siníc pomocou antibiotík, aj keď to funguje aj bez toho, tak v každom prípade, bez prítomnosti živočíchov, najmä rýb.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod Vlado21 » 03 Jún 2012 22:27 pm

Ifco napísal:Moja skusenost, aj viacere zahranicne fora potvrdzuju, ze antibiotika nitrifikacne bakterie nenicia. Su to prave spominane zbytky zo sinice, ktore su nebezpecne. Mne sa na druhy den po aplikovani antibiotik dokonca vytreli ostrieziky purpurove a bez problemov odchovali mlade. Ludia sa antibiotik boja, avsak moja skusenost je ze pri dodrzani zakladnych jednoduchych pravidiel nehrozi nebezpecenstvo ani pre ryby, ani pre nitrifikacne bakterie. Mal som sinicu 6 mesiacov, robil som vsetko mozne a nic nepomohlo, tak som sa odhodlal pre antibiotika a za 5 dni som mal akva ciste a krasne az do dnes. Rastlinky zacali prosperovat, ostrieziky odchovali mlade a vytreli sa znovu... :D Vyssie spominany nabeh ciernej riasy podla mna nesuvisi s antibiotikami. Dovod by som hladal inde - sinica a cierna riasa mi skuor pripominaju spravanie sa akva v zabehu.

Suhlas. Pri spravnom pouziti (davkovanie, dobre vzduchovanie, CO2 off, ohrev vody off) je Erythromycin pre akva zivocichy vratane nitrifikacnych bakterii neskodny. U mna po kure jedine "negativum" ak sa to da tak nazvat, je pistia, akoby skrizena s lemnou. Dorastaju jej len drobne listky do 1cm, akoby trpaslicia varianta. :roll: Pritom limnobium zostalo v povodnej velkosti aj kvalite... zatial nepomohlo ani prihnojenie KNO3.
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod arowana » 03 Jún 2012 22:34 pm

Stále si tu omieľate svoje o neškodnosti Erythromycínu a antibiotík na akvarijné ryby.
Ja naopak netvrdím, že im antibiotiká hrozia priamo, ale nepriamo si vytvárate u nich rezistenciu na antibiotiká.

Chcem vás vidieť, ako budete hľadať riešenie, keď budete potrebovať liečiť napr. bakteriálny problém u rýb a čo na to použijete...
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod Vlado21 » 03 Jún 2012 22:47 pm

Ja nepouzivam antibiotika kazdy tyzden vramci ranneho krmenia. Pouzil som ich len raz ked bol na ich pouzitie padny dovod. Bakterialny problem u ryb som zatial nepozoroval, takze k tomu sa neviem vyjadrovat. Keby vsak nastal, pravdepodobne by som isiel cestou okamzitej izolacie chorych jedincov, a nie spekulovaniu s antibiotikami... :wink:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod arowana » 04 Jún 2012 00:23 am

Vlado21 napísal:...Bakterialny problem u ryb som zatial nepozoroval, takze k tomu sa neviem vyjadrovat. Keby vsak nastal, pravdepodobne by som isiel cestou okamzitej izolacie chorych jedincov, a nie spekulovaniu s antibiotikami... :wink:


Izolácia chorých jedincov, je dosť diskutabilná, nakoľko pri bakteriálnych infekciách, je zväčšia napadnutá celá osádka rýb a izolácia jednotlivca nerieši problém.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod Vlado21 » 04 Jún 2012 08:35 am

preto robim vsetko preto, aby bakterialna infekcia nenastala. Sinicu som bohuzial neustrazil (vlastna hlupost), tak som ju poslal do vecnych lovist jednou erythromycinou kurou... odvtedy mam pokoj a osadka uz aj zabula, ze nejake antibiotikum bolo v nadrzi...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod triscene » 19 Mar 2013 10:10 am

sranda ze cez search mi toto nenaslo, ale cez google hej :)
dostalo sa mi do ruk balenie Lekoklar XL 500mg ktore obsahuje clarithromycinum kedze erythromycin sa uz nepredpisuje, kedze tam boli nejake kontraindikacie a crevne potiaze s tym spojene.
idem to davkovat na sinicu v 110 litrovom akvariu. aka davka by mohla byt fajn?

len taku domnienku si chcem potvrdit..ked tam budem mat cca 70 litrov vody a aplikujem tak logicky spotrebujem menej lieku, otazne je ze ci nejake zarodky bakterii nebudu v tom stlpci kde nie je voda, uchytene na skle a tak :)

Dik
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod Vlado21 » 19 Mar 2013 15:27 pm

triscene, k Erytromycínu napisal dobry navod salik:
clanky/sinica.php

ja na tvojom mieste by som este pogooglil popis Lekoklaru XL a rozdiely (hlavne obsah aktivnej latky) oproti Erytromycinu (dolezite k davkovaniu). Ak sa uz odhodlas ku kure, vypni v akva CO2 a pusti radsej vzduchovanie. Kriticka je reakcia (zistis podla zakalu), ked sa sinica zacne rozpadavat, vtedy je najvacsia zataz pre zive organizmy v akva. Voda by mala byt max. prekyslicena a radsej chladnejsia (vramci moznosti). Po vymene vody by sa flora a fauna v akva mali opat dostat postupne do normalu...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod triscene » 19 Mar 2013 15:55 pm

praveze o tom lieku som moc nenasiel..len som nasiel porovnanie erythromycinu a clarithromycinu ze ten druhy je lepsi pre ludi lebo ma menej vedlajsich ucinkov a ze ucinnost 7 dnovej liecby pod clari... bola lepsia ako 14 dnova pod erythro.. len neviem usudit ze ci to znamena aj dvojnasobny ucinok a nerad by som tam dal 2 tabletky a nakoniec ucinok nebude ziaden :)

ten clanok som cital, aj som pisal TTjopo aj salikovi ohladom detailov.
supnem tam 4ks a uvidim co to spravi.
TTjopo mi pisal ze on do 360tky supol 6 tabletiek tejto ucinnej latky a bolo poriesenie, pri mojej 110inke snad postacia 3-4ks.
samozrejme predtym vsetko viditelne odsajem. zatial sa plazi po skalach a zasiahla cely eleocharis.. v piatok som ju vsetku odstranoval a pomaly zacina opat nabiehat.
dvihnem rozstrekovaciu rampu nech viac ceri vodu. mam tam len par krevetiek, corydorasov pygmeus a habostrus a borarasky a par otikov.
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod TTjopo » 19 Mar 2013 16:05 pm

Cerenie hladiny ti pomoze mozno tak pri povlaku na hladine.Ty potrebujes zvysit celkove prudenie po celom akva.Na to mi rampa moc nepomohla preto som ju zrusil.Ale to je vec skusennosti.Na rostrekovaciu rampu a prudenie vody v akva je vela rozdielnych nazorov no je jasne ze sinica silnejsie prudenie vody moc nemusi a asi aj z toho dovodu je rozmiestnenie zivin po akva rovnomernejsie preto sinica nenabieha.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod redw » 10 Aug 2015 01:10 am

Nedavno som absolvoval uspesnu liecbu sinice Lekoklarom 500mg (ucinna latku klaritromycin - nahrada za erythromycin), tak pripajam moje davkovanie, mozno sa to bude niekomu hodit. Davkovanie som si vypocital cca podla tohto clanku http://www.akva.sk/clanky/sinica.php. (na 450l akva)
1. den 5 tabliet
2. den 5 tabliet
vymena vody 50%
3. den 5 tabliet
4-5. den po 4 tablety denne
dalsia vymena vody bola az 7. den, kedy som vymenil 50% vody za vodu z reverznej osmozy. O dalsi tyzden som potom pridal do filtra aktivne uhlie na odfiltrovanie zvyskov lieciva. Voda z RO samozrejme nie je podmienka :o , neviem nakolko to ovplyvnilo, ze sa sinica uz nevratila. Dovtedy som pouzival iba vodu z vodovodu. Teraz mam od sinice pokoj uz viac ako mesiac, dovtedy som skusal rozne metody (zatemnovanie, menenie pomeru N a P, komercne produkty atd) Fungovalo ciastocne iba zatemnenie, ale do par dni bola sinica vzdy naspat.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.