Rybka mi lezi na dne



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Rybka my lezi na dne.prosim surne

Odoslaťod janka99 » 19 Nov 2010 17:55 pm

Byk napísal:Ked skapala,tak ju cim skor vyber a splachni.Ak sa nehybe,aj ked das do akva ruku a budes sa jej chciet dotknut,tak ju radsej splachni skor,ako ti ankazi dalsie ryby.A ak je to zivorodka,tak u tych je to bezne,ale ak ju preplasis troska,rozhybe sa

nesplachni ju pochovaj ju chuda!!!!!!! :oops: uprimnu sustrast
janka99
 
Príspevky: 4
Založený: 17 Nov 2010 11:56 am

Reklama

Skalar lezi na dne

Odoslaťod MaronHime » 29 Jún 2011 10:44 am

Ahoj
som tu nova, registrovala som sa len preto ze potrebujem poradit s mojim skalarom. Neviem co by mu mohlo byt a nikto mi nevie poradit. SKusala som sa spytat aj v zverinexe ale jedine ze mi dali liek ktory mu vobec nepomaha. Skalar cele dni a noci len bezvladne lezi na spodku akvarka a tazko dycha. Ledva sa hybe a nereaguje na mna. Ked mu dam rano jest tak vyplava k hladine nieco skusnut a potom pada dole ako kamen. Toto sa opakuje kazde rano. Skusala som spytat aj zverolekara ale nevedel mi povedat co mu moze byt. Je mi ho moc luto. Uz to trva mesiac. Myslela som zeby to mohlo byt nadmernym mnozstvom rias v akvariu.. Rodicia tvrdia ze je to v poriadku, ale podla mna je tam tych rias privela. V zverinexe mi vsak povedali ze kym je chory skalar tak tam nemam nic ine ako ten liek davat. Ja viem ze trpy a neviem ako mu mozem pomoct.
Pridavam fotku skalara aj akvaria.
Akvarium
Skalar

Uvitam kazdu radu. Kludne aj kritiku. Kedze ja o akvaristike vela neviem. O akvarium sa od mojho detstva starali hlavne rodicia a starsi brat. Ja by som vsak situaciu v akvariu rada zmenila klepsiemu.
MaronHime
 
Príspevky: 7
Založený: 29 Jún 2011 10:17 am

Re: Potrebujem poradit

Odoslaťod martin_s » 29 Jún 2011 11:08 am

Ako casto vymienas vodu v akva? Mimochodom to akva vyzera byt pre skalare nevhodne (male), navyse mas tam malo rastlin. Napis viac info o akva a o tom co v nom vsetko mas.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod MaronHime » 29 Jún 2011 11:37 am

mam tam dva skalare, dvocj prisavnikov, dve co sa podobaju na tuto a dve asi taketo Akvarium ma 70x30x40. Ak je treba viac zelen tak dokupim. Ja som sa bala ze problem bude skor v tych riasach. Ked sme kupovali tie dva skalare nam povedali ze im to staci. Ak nie tak aspon budem nabuduce vediet. Vacsie akvarko si dovolit moc nemozeme. Vodu menime tak 2-3x do roka ale dolievame ju asi kazdy mesiac, podla toho kolko sa vypary.
MaronHime
 
Príspevky: 7
Založený: 29 Jún 2011 10:17 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod martin_s » 29 Jún 2011 11:48 am

Nenapisala si nic o udrzbe akvaria.
Ako som pisal - akva je pre skalare nevhodne. Dobre by bolo aby si ich niekomu darovala/predala. Dalsou velkou chybou je zesi si o tych dalsich rybach nenastudovala ani zakladne informacie nez si si ich zaobstarala (nevies ani nazov). Ak su to tie co si dala na ne link, tak ich mas v nevhodnom pocte, navyse ak je to naozaj danio malabarske tak aj pre ne je tvoje akva male.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod MaronHime » 29 Jún 2011 12:13 pm

Ja som ich nekupovala preto neviem co su zac. Ked pridu domov rodicia spytam sa ich co su zac ale dovtedy si mozem len tipnut podla obrazkov a podobnosti
MaronHime
 
Príspevky: 7
Založený: 29 Jún 2011 10:17 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod martin_s » 29 Jún 2011 12:14 pm

Co ta udrzba?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod MaronHime » 29 Jún 2011 12:20 pm

Povedali ze su to presne tie rybky co som napisala. O udrzbe som uz napisala tiez "Vodu menime tak 2-3x do roka ale dolievame ju asi kazdy mesiac, podla toho kolko sa vypary." Vzadu mame filter pre 60 a viac L akvaria. Ked som bola mala, bezne sme tam mavali aj ovela viac rybyciek ako 6 s 2 prisavnikmi a neboli problemi. Ak je naozaj len problem v tom ze je to akvarium male tak nieco vymyslim. Len dufam ze ten skalar bude v poriadku
MaronHime
 
Príspevky: 7
Založený: 29 Jún 2011 10:17 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod ivca161 » 29 Jún 2011 12:46 pm

minimálna výška pre skaláre je 50cm (optimálna je tak 60- 70 cm)...vodu vymieňaj častejšie - prečítaj si nejaký článok o údržbe akvárka napr. tento
Kód: Vybrať všetko
http://s0.aqua-fish.net/show.php?h=udrzbaakvaria
Obrázok používateľa
ivca161
 
Príspevky: 36
Obrázky: 2
Založený: 11 Jún 2010 19:56 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod MaronHime » 29 Jún 2011 12:54 pm

ok dakujem, porozpravam sa s rodicmi a pokusim sa im to aspon trochu vylepsit. Dakujem za odpovede a vzacny cas. Vazim si toho :) Napisem ked vsetko poriesim ako to dopadlo.
MaronHime
 
Príspevky: 7
Založený: 29 Jún 2011 10:17 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod martin_s » 29 Jún 2011 12:55 pm

Problem nie je iba v tom ze je akva male, ale aj (mozno hlavne) v pristupe chovatela.
Vymen 1/2 vody, pricom poodsavaj detrit a preplachni filter v odpustenej vode z akva.
Nastuduj si zakladne informacie o akvaristike a o rybach ktore mas v tom akva a prisposob podmienky ich potrebam (ryby maju v tom akva zit a nie iba prezivat). Dopln rastliny a udrzbu rob nie 2-3x do roka ale 3-4x do mesiaca (udrzba nie je dolievanie odparenej vody).
Skalare a dania malabarske daj prec, pripadne kup akva adekvatnej velkosti.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod dedojozef » 29 Jún 2011 13:26 pm

Ak sú ostatné ryby v poriadku a do teraz to v pohode fungovalo nemohla by byť chyba niekde inde? Nejaká zmena čo nastala pred tým mesiacom. Nová vec v akváriu, zmena krmiva alebo je ten skalár už starý pán?
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod MaronHime » 30 Jún 2011 21:21 pm

Tak dnes sme komplet cely den len cistili akvarium. Skala je v akvariu jediny takto sa tvariaci. Aj druhy skalar je v poriadku a ostatnym rybkam nic nieje. Bolo mi poradene aby som ho na chvilku dala do slaneho kupela. SKusila som to ale jedine co sa zmenilo ze bol chvilku aktyvnejsi. Rodicia mi povedali nech si nerobim tolke starosti ze proste stary alebo sa mozno zle udrel. Kazdopadne sme sa aspon zbavili docasne tych rias a uvidime na ako dlho. prikladam fotky. skalar
akvarko
MaronHime
 
Príspevky: 7
Založený: 29 Jún 2011 10:17 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod dedojozef » 30 Jún 2011 22:05 pm

Čistili akvarko celý deň? Napíš prosím čo všetko a ako ste prepierali. :?
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod MaronHime » 30 Jún 2011 23:38 pm

Vsetko :) drotenou kefou som si skoro ruky zodrala. Vsetko sme potom poprevierali. Piesok poprepierali a vycistili filter.
MaronHime
 
Príspevky: 7
Založený: 29 Jún 2011 10:17 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod Poly » 30 Jún 2011 23:50 pm

:dead: :dead: :dead:
Omiela sa to dookola, pise sa tu o tom skoro v kazdej teme, ze prevaranie a sterilizacia akvariu nepomozu, skor situaciu len zhorsia, ale aj tak su to najoblubenejsie cinnosti zacinajucich akvaristov :evil: Ani v odbornej literature sa nic take nepise, tak nechapem, odkial maju vsetci zelenaci tieto maniere :cry:
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod martin_s » 01 Júl 2011 10:27 am

MaronHime napísal:Rodicia mi povedali nech si nerobim tolke starosti ze proste stary alebo sa mozno zle udrel. Kazdopadne sme sa aspon zbavili docasne tych rias a uvidime na ako dlho.

Ze rodicov pozdravujem. Ak tym rybam nevytvoris adekvatne podmienky ako som uz pisal vyssie, tak situacia sa bude opakovat a skonci :dead: . Slany kupel to nevyriesi, ten je dobry pri ektoparazitoch, plesnovych ochoreniach a bakterialnych ochoreniach na povrchu tela ryb, kedze okrem mierneho antiseptickeho ucinku posobi na tvorbu kozneho slizu, ktory je nespecifickym barierovym obrannym mechanizmom.
Tym kompletnym vycistenim akvaria si si (ci skor rybam) nepomohla. Vysledkom je nezabehnute akvarium s rybami, ktore maju uz aj tak oslabenu imunitu...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod Barbora =) » 01 Júl 2011 14:12 pm

Ak chceš tým rybkám skutočne pomôcť a vytvoriť im lepšie prostredie, zožeň si osvetlenie nad akvárium, zasaď veľa nenáročných rastlín (pozri si inzeráty na burze - určite ti ich niekto ochotne daruje), vyber tie mušle (v akváriu nemajú čo robiť) a ak máš takú možnosť, zožeň si vodu z nejakého zabehnutého akvária. Skoč do knižnice, požičaj si akvaristickú knihu a študuj.
A akvárium už ozaj nikdy nečisti takým spôsobom, ako si to urobila teraz. :wink:
Obrázok používateľa
Barbora =)
 
Príspevky: 485
Obrázky: 18
Založený: 07 Máj 2009 18:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod Milan666 » 01 Júl 2011 15:48 pm

Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

rybky na dne

Odoslaťod tomikaaa » 06 Jan 2012 13:20 pm

Caute,

AQUEL CLASSIC akvarium - 60 x 30 x 30, 13kg strku pomiesany s JBL Florapol 350g, 44l vody
filter mam VZDADU v LAVOM ROHU FAN-1
OHRIEVAC VZADU v STREDE AQN 75W
svetlo je tam 15W trubica original

rastliny:
Anubias barteri var. Nana - VPREDU skoro v strede, troska VLAVO
Bacopa crenata - VLAVO vpredu
Cabomba aquatica - VPRAVO vpredu
Cryptocoryne wendtii “Tropica” - VSTREDE v STREDE, za korenom
Cyperus helferi - SKAPALA, zhnedla cela, za ANUBIASOM

napustil som ho a zasadil 4 rastliny ten isty den 18.12.dal som sera nitrivec, vodu som nechal odstat so sera Aquatanom asi 1 den predtym
Cryptocoryne wendtii “Tropica” som zasadil za dalsie 2 DNI

za dalsie 2 DNI - 6 ryb: 2 prisavniky, 2 panciernicky, 1 mecun viedensky, 1 plata zlta s cervenym chvostom
za dalsich 6 DNI dalsich 10 ryb - 2 tetry ozdobne, 2 tetry zlate, 2 balon moly, 2 male cervene platy, 1 gupka, 1 molynezia

viem, ze tie rastlinky nebola najstastnejsia volba, ale ako amater som pocuval, co mi ponukali "odbornici" v predajni, najma ta CYPERUS crenata - som ju dal asi 10cm od filtra,

uz je vonku, a asi ani taka zmeska ryb nie je bohvie co ...

nechcem nijako prihnojovat CO2

1. ake rastlinky a hlavne kolko by ste mi odporucili ?
2. aku rastlinku mozem dat k filtru - ze na nu bude kvazi tahat prud vody ?
3. ako casto treba hnojit - davam sera florena 1x za 14 dni, aj daco ine ? ked zhasnem to tam treba vyliat, ci to je jedno kedy?
4. co znamena silna intenzita svetla, resp. rastliny narocne na svetlo ? svietim cca 10h denne tu istu dobu
5. Kabomba mi schne a zltne odspodku, da sa este zachranit ?
6. ako treba cistit filter ? umele casti mozem aj pod tecucou, molitan len "nahrubo" obrat od spiny ?
7. ako silno ma filter ist ? ma aj bublinkovat, alebo len cerit vodu ? je asi 5 cm pod hladinou

vcera mi oba panciernicky lezali na bruchu na dne a 1 mola ako keby ju tahalo daco ku dnu, tiez bola na bruchu, nejake to vsetko bolo malatne, ako priotravene ?
den predtym som hnojil rastliny florenou a hlavne na radu predavacky som tam vysypal nejaky tubifex mrazeny cervy
inak krmim 1x denne a striedam TetraMin mini granule a vlocky ActiColor, 1 den v tyzdni nemaju nic

moj nazor - priotravili sa amoniakom, co teraz robit ?

vopred dakujem velmi pekne za kazdu radu,

Tomas
tomikaaa
 
Príspevky: 37
Založený: 06 Jan 2012 12:36 pm
Bydlisko: Piestany

Re: rybky na dne

Odoslaťod mtbuko » 06 Jan 2012 17:53 pm

Priprav sa na ukamenovanie ;) Tiez mi povedali ''odbornici'' ze mi staci napustit akvarko, dat par rastliniek, str a drbnut tam rybky. Dake svetlo obycajne a hotovo. Tak som si nic neprecital, dal som na ''rady'' a 10 rybiek na to doplatilo + vymena strku.. Ono to je celkom veda tato akvaristika som zistil, a pekna :) Tak to tu cele scitujem a zistujem.. Neporadim ti nic, som zaciatocnik :)
mtbuko
 
Príspevky: 25
Založený: 27 Dec 2011 23:21 pm
Bydlisko: Martin/Bratislava

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod martin_s » 06 Jan 2012 18:31 pm

Prerybnene akva, ktore nebolo zabehnute...
Pre najdenie odpovedi na otazky 1-7 pouzi search.php , su tu vo fore X-krat rozoberane, nie je potrebne ich pisat znovu v dalsej teme a potom zas v dalsej a dalsej... (vid. clanky/pravidla_diskusie.php body 9. a 10.)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod tomikaaa » 06 Jan 2012 23:07 pm

este jeden postreh, akonahle otvorim vrchnak a zlozim ho, tak rybky neskutocne oziju ... aj leziace panciernicky, cim to moze byt ??? dik
tomikaaa
 
Príspevky: 37
Založený: 06 Jan 2012 12:36 pm
Bydlisko: Piestany

Re: Rybka mi lezi na dne

Odoslaťod makak47 » 06 Jan 2012 23:45 pm

.chuda dievca ktovie kolko ma rokov,,snazi sa tomu skalarovi pomoct a martin S jej tu naklada odborne vyrazy,ktorym nerozumie , dobre ze ju nezazaluje za to ako ju viedli rodicia k starostlivosti o akvarium,, ktore niekolko rokov fungovalo v poriadku a rybam nic nebolo..,,mozno ozaj ten skalar trpi nejakou chorobou alebo sa niekde dokalicil,, ale dievca sa ozaj snazi pomoct tej rybke.. :)
Obrázok používateľa
makak47
 
Príspevky: 18
Obrázky: 11
Založený: 18 Dec 2011 09:49 am
Bydlisko: NR-BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.