Znizenie NO2 a NO3



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod martin_s » 15 Jún 2011 14:19 pm

Myslim ze pri takomto malom objeme a takom pocte ryb (napriek tomu ze su male) je najschodnejsia cesta ten posledny sposob udrzby. Filter by bol vhodnejsi nejaky zavesny, kedze vnutorny ti berie dost priestoru z uz aj tak priliz maleho akva. Pridaj nejake plavajuce rastliny (pomozu ti s dusikom) a vhodny je aj napr. mach.
Zeolit samozrejme mozes pouzit do filtra.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Reklama

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod zbojnik » 15 Jún 2011 15:04 pm

Dakuje za rychlu reakciu...
je i jasne ze 10l je strasne malo, tuto nadrzku som pouzival ako karantennu, ale ked sa v nej rybka okotila tak som tam male mecune nechal, myslel som ze pre tak malinke rybky to postaci pokym nevyrastu aspon na 2-3cm... a nebudu len potravou pre dospele... potom ich prelozim do velkeho akva...

ale asi to tak nie je
zbojnik
 
Príspevky: 95
Obrázky: 6
Založený: 28 Nov 2010 22:06 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod zbojnik » 18 Jún 2011 20:28 pm

Vlado21 napísal:fatalne riesenie - menit vodu kazdy den a sledovat ako postupne odchadzaju jeden mecun za druhym...


zatial idem vymienanim vody denne, tymto sposobom sa mi dari drzat NO3 na 20-30mg/l a NO2 okolo 0,1
vsetko su to testy rataj, uz som mal podozrenie ze nefunguju lebo vo velkom akva napriek tomu ze no3 pravidelne (denne) pridavam je takmer nemeratelne.... pridavam ho teraz este aj z maleho akva ale aj tak sa hladinu NO3 vo velkom akva nepodarilo zvysit... stale je to len taky slabunky naruzoveli zakal... takmer ciry...

50l akva nemam kde dat, meral som akva a ma cca 15l (35x22x20) viem ze to nie je o nic lepsie ale aspon nieco....

male mecune zatial veselo plavaju, pri vysokom NO3 a NO2 sa zdrziavali viac pri dne, priznam sa ze som myslel ze este nevedia az tak dobre plavat a ono to bolo asi tou koncentraciou N...
dnes som pridal dalsie 3 korene limnofila, neviem ci to pomoze ale pretrhaval som velke akva tak som aspon nieco posadil do maleho..
zbojnik
 
Príspevky: 95
Obrázky: 6
Založený: 28 Nov 2010 22:06 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Vlado21 » 19 Jún 2011 22:17 pm

skusal si aj limnobium alebo pistiu? To su najlepsie prirodzene vysavace dusiku, ake poznam. Jedina ich nevyhoda je snad, ze ak sa priebezne neriedia, beru svetlo inym rastlinam. Pocitaj s tym, ze mecune budu rast, a dusiku vo vode bude len pribudat, ak sa neznizi ich pocet alebo nerozbehnes nieco z hore uvedeneho...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod zbojnik » 20 Jún 2011 08:06 am

Vlado21 napísal:skusal si aj limnobium alebo pistiu?

tieto rastlinky som zatial neskusal, nakolko mam malo N vo velkom akva tak som vodu s vysokym N "pouzil" tam...

po sobotnajsej vymene vody som v nedelu robil test NO3 a skumavka sa vobec nezafarbila, dnes rano som este nedelny test kontroloval a je len jemnulinko sfarbena do ruzova < 10mg/l, dnes rano som spravil aj novy test na NO3 a vysledok je rovnaky...

netusim co sa udialo, do soboty vzdy ked som testoval vodu z toho 15l akva skumavka bola takmer okamzite zafarbena do silno fialova, od nedele sa nesfarbi takmer vobec, pouzivam presne ten isty test,

jedine co som robil je ze som pridal dalsie rastlinky ale to neverim ze by tak rapidne kleslo to NO3, filtra som sa ani nedotkol...

zeby doteraz filter nefungoval? a az teraz v nom zacala aj biologicka filtracia?
zbojnik
 
Príspevky: 95
Obrázky: 6
Založený: 28 Nov 2010 22:06 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod martin_s » 20 Jún 2011 09:57 am

Filter ti NO3 neodbura, pokial tam nemas aktivne uhlie. Pri biologickej filtracii ide skor o premenu NH3/NH4 a NO2 prave na NO3 prostrednictvom chemolitotrofnych bakterii. Ake a kolko rastlin si pridal?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Vlado21 » 20 Jún 2011 10:05 am

zbojnik napísal:...dnes som pridal dalsie 3 korene limnofila, neviem ci to pomoze ale pretrhaval som velke akva tak som aspon nieco posadil do maleho..

Podla mna, ten namerany nizky dusik (ak bolo meranie spravne) ide jednoznacne na vrub vymeny vody. Samozrejme, aj to je riesenie, ale nie trvale. 40 mecunov je prilis na akekolvek akva do 100l, mal by si asap zacat rozmyslat, komu cast z nich darujes alebo predas...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod zbojnik » 20 Jún 2011 12:11 pm

Vlado21 napísal:Podla mna, ten namerany nizky dusik (ak bolo meranie spravne) ide jednoznacne na vrub vymeny vody

cely minuly tyden som tak fungoval - vymienal som vodu a tou vymenou som sa dostal na nejakych 20mg/l NO3,
meral som to denne po vymene vody...

ked som spravil test predtym ako som zacal kazdy den menit vodu, zafarbenie bolo uplne mimo stupnicu, bolo to tak silno fialove >50, nebolo s cim porovnavat...

a teraz sa roztok takmer nezafarbi, je to divne, chapal by som keby NO3 ide dolu nejak postupne...
posledna vymena vody bola v sobotu, v nedelu som vodu nemenil, no3 <10mg/l, dnes rano som znovu meral vysledok rovnaky,
predtym(cely minuly tyzden) kazdy den vymena 5l vody a no3 sa drzalo okolo 20mg/l

Co sa tyka rybiek, samozrejme ze ich neplanujem nechat 40ks v 15l nadrzi, par ich dam do velkeho akva ostatne darujem,
zaujemcov som zatial nehladal kedze som nevedel ci nakoniec nejake rybky budu... zatial to vsak vyzera ze by mali byt :-)
zbojnik
 
Príspevky: 95
Obrázky: 6
Založený: 28 Nov 2010 22:06 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod Vlado21 » 20 Jún 2011 12:55 pm

ja sa musim priznat, v tomto smere som dost lenivy, dno povysavam tak raz za mesiac az mesiac a pol (20% vody). Napriek tomu, ze mam v 100l o.i. tiez okolo 40, ale malych gubiek (tie do velkosti mecunov nedorastu :roll: ). Cast z nich som uz posunul dalej. Dusik z vody u mna stahuju primarne rastliny. Uroven NO3 mam stabilne medzi 15-25 mg/l...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod zbojnik » 20 Jún 2011 14:23 pm

martin_s napísal:Filter ti NO3 neodbura, pokial tam nemas aktivne uhlie. Pri biologickej filtracii ide skor o premenu NH3/NH4 a NO2 prave na NO3 prostrednictvom chemolitotrofnych bakterii. Ake a kolko rastlin si pridal?


pridal som len 3 vyhonky Limnophila sessiliflora, to asi taku velku zmenu spravit nemohlo...

ak tomu teda spravne rozumiem tak NO3 vznika prave vo filtri a da sa ho zbavit len rastlinkami??? (alebo vymenou vody, pripadne tym zeolitom co na seba viaze no3 alebo aktivnym uhlim)

takze teraz ked nemam vo vode NO3 nemusi to znamenat ze sa nieco napravilo ale naopak moze to znamenat ze prestal fungovat filter a nepremiena NO2 na NO3 ?? (no2 som teraz nemeral)
zbojnik
 
Príspevky: 95
Obrázky: 6
Založený: 28 Nov 2010 22:06 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod zbojnik » 23 Jún 2011 08:34 am

Takze som znovu testoval a testoval...
niekedy to nieco ukaze niekedy je to takmer biele...

zobral som ten kalibracny roztok na 50mg/l NO3 a vysledok bola takmer cira tekutina.... :-(
bud nieco robil zle alebo ten test nepracuje spravne...

vcera som kupil sera no3 test...

v malom akva som od soboty vodu nemenil....

podla testu je tam NO3 okolo 10mg/l to je asi spravny udaj ukazali ho oba testy..

ale vo velkom akva prvy test ukazuje zavarbene zodpovedajuce tiez len cca 10mg/l
druhy test uz ale ukazuje hodnotu 25mg/l

pre porovnanie
vlavo voda z maleho akva pravo z velkeho akva (tam no3 pridavam)
Prílohy
NO3.jpg
zbojnik
 
Príspevky: 95
Obrázky: 6
Založený: 28 Nov 2010 22:06 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod jarolin » 12 Jan 2012 20:26 pm

ahojte je este nejaky iny sposob ako znizit no2 a no3 bo no2 mi po vycisteni strku a akvariu stuplo na 2 - 5 neviem dobre odhadnut farbu a no3 na 50 az 100 tiez neviem odhadnut farbu predtym vsetko klapalo bolo vsetko v norme no2 a no3 na 0 niekedy max no2 na 0.5 ... je to tym ze som precistil akvarium teda respektive len ten strk a do strku som dal tabletkove hnojvo pre rastlinky plantastart od tetra ... neviem co mam teraz robit mam tam 3 a pol rocne discusi a bojim sa o ich zivot :((( nemal som takyto problem a este som tam mal take male gulate machy co plavali na spodku akvariu je mozne ked som ich odstranil ze to moze byt aj tym ze dodavali vode nejake tie ziviny? niesom profik ale poradit si viem ale teraz som stoho mimo vodu menim kazdy den 30-40percent odkalujem uz 3 den prosiim ludia poradte mi dakujem vam pekne za rady
jarolin
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Jan 2012 17:17 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod dedojozef » 12 Jan 2012 21:30 pm

Ja odborník nie som. Ale meniť 30-40% každý deň? :shock: Odkalovať? Prečo si pral štrk? Filter tam máš zabehnutý? Alebo si ho tiež pral? Veď len voda z vodovodu má 40 mg/l NO3. Mal by si si túto tému prečítať celú.
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod prasan » 12 Jan 2012 21:51 pm

@jarolin: A tie guľaté,,machy,, sú v skutočnosti riasa.Čítať a čítať,ale nie len vtedy ak už je problém.Potom všetci len rýchlo a rýchlo.Treba čítať priebežne a tak by si už takmer polovicu mohol vedieť prečo to tak v tvojom akvárku je.Nie potom kopec ľudí spamuje,zakladá nové a nové témy a pritom sa tu takmer všetko dá nájsť.A stúpa ti to preto,lebo kopec vecí (čo sa aj dedojozef začudoval) momentálne robíš s najväčšou pravdepodobnosťou zle.Apropo ani ja nie som profík.Je to len hoby, tak si to troška doma chovám.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod jarolin » 12 Jan 2012 22:14 pm

praveze som si myslel ze uz vela toho viem kedze som vela cital a podstate hovno viem nemal som problem stou vodou no uz je to tu :( meral som ju stale stale a strk som cistil aj predtym a nic a teraz zrazu booom... filter mam fluval 305 je zabehnuty ten som necistil pekne dlho... myslel som si ze pomoze voda nova niekde som to cital nerobil som to zo svojej hlavy... a este som cital ze ked je NO2 a NO3 vysoke treba pravidelne odkalovat a vymienat vodu tu som to niekde cital !!! no ano kazdy stym moze mat problem ale dovod je vzdy v niecom inom... ak mi mozte poradit co by som mal teraz spravit nechat to tak ? 240l akvarium
jarolin
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Jan 2012 17:17 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod jarolin » 12 Jan 2012 22:20 pm

ph mam 6.5 co je v poriadku.. prosim pomozte mi v mene zachrany 3 a pol rocnych diskusov aj ked vyzeraju uplne v pohode skor mensie maju zrychlene dychanie
jarolin
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Jan 2012 17:17 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod prasan » 12 Jan 2012 22:26 pm

Ako si čistil štrk? Len odkaloval,či komplet? To mi nie je jasné.Ak komplet tak tam vidím problém.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod maxxx01 » 12 Jan 2012 22:31 pm

Jarolin, skús popísať čo to presne znamená, že si čistil štrk. Čo pod tým treba rozumieť?
A tomu machu, čo je v skutočnosti riasa, ako bolo písané, presnejšie cladophora, by som žiadny svetoborný význam nepripisoval, myslím, že tie fámy o čistení vody týmito guľami sú len obchodné finty predavačov. Ja ich nemám nikde v akvárkach, a zato NO2 je vždy všade nemerateľné. To, že si vybral z akvárka takúto guľu, alebo pár gulí, to určite nie je príčina takého nekontrolovateľného rozmachu NO2. Príčina bude inde.
Píšeš, že nevieš pri testoch odhadnúť farbu; čím si to meral, akými testami? Mne sa na tom nezdá ešte jedna vec, hoci nie som žiadny chemik. Ale popri tom, v akej brutálnej hodnote máš NO2, mi príde to NO3 vcelku v norme ešte oproti tomu. Zdá sa mi to trochu nepomer.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod jarolin » 12 Jan 2012 22:31 pm

predtym som precistoval strk v akvariu za pomoci odkalovaca som dopoustal vodu a precistoval a teraz som ho vybral cely lebo sa mi zdal byt zaneseny a uz nebol taky krasny ako predtym toto je ten hlavny dovod preco to tak vzrastlo? koli strku .. teraz vlastne sa musi akvarium opet zabehnut mam pravdu?
jarolin
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Jan 2012 17:17 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod maxxx01 » 12 Jan 2012 22:37 pm

a potom si s tým štrkom čo robil? Nebodaj si ho nepreváral. Alebo si ho oplachoval pod vodovodom?
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod jarolin » 12 Jan 2012 22:37 pm

a ano toto je ten "mach" riasa cladophora no myslel som ze to nieco ovplivnilo... je to EASY TEST od JBL terajsie presne hodnoty mam NO3 - 100 a NO2 - 5 a PH 7.5
jarolin
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Jan 2012 17:17 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod jarolin » 12 Jan 2012 22:38 pm

jj len som ho precistil pod horucou vodou zo sprchy tod vse a naspet do akvaria
jarolin
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Jan 2012 17:17 pm

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod maxxx01 » 12 Jan 2012 22:41 pm

hm..tak to sme už na stope problému....
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Znizenie NO2 a NO3

Odoslaťod jarolin » 12 Jan 2012 22:44 pm

nic ine som nerobil len vymena strku naliatie novej vody pridanie denitrolu JBL a BITOPOL JBL zasadil rastlinky dal dreva jednu keramicku dekoraciu hlinena vaza uz predtym bolo v akvariu tak by to malo byt v poho a par malinkych kamienkov ... filter zabehnuty voda 30stupnov vsetko jak by malo byt az na tvrdost :/... typek mi poradil ze tam mam dat rastlinky na upravenie tvrdosti pomoze to?
jarolin
 
Príspevky: 14
Založený: 12 Jan 2012 17:17 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.