neznáma vraždiaca choroba



Akvarijné ryby - choroby, liečba

neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod Lullla » 29 Jan 2012 12:29 pm

Dobrý deň. V priebehu necelého týždňa mi odišlo celé akvárium (60l).
Mala som pôvodne 5 prísavníkov a 2 neonky. (tieto rybky prežili všetko - už som ich mala asi 2 roky, prísavníkov niektorých aj dlhšie) Avšak jedného dňa som sa rozhodla si kúpiť viac rybiek, aby bola radosť pozerať sa. Kúpila som si najprv tetru kuvavú a dve platy. O 2 dni neskôr 2 gupky, neonky, čierne neonky, tetry, dániá. Mala som v akváriu asi 18 plávajúcich rybičiek.
Asi po týždni/týždni a pol prvá začala akosi nakrivo plávať plata, plávala bokom, akoby mala niečo s chrbticou, vôbec nehýbala chvostovou plutvou, iba malinkými bočnými. Bola som sa na to opýtať v akvaristike - tam mi povedali, že je to normálne, že to môže byť genetická chyba alebo zo stresu z premiestnenia. Tak som ju nenechala trápiť, vytiahla som ju von.
Ráno po strate prvej platy som na dne našla mŕtvu druhú platu. Deň predtým jej nič nebolo, správala sa úplne normálne. Nemala žiadne fľaky, žiadne bodky, akurát bola obalená takým slizom (ale to asi každá ryba keď zomrie, neviem).
Na ďalší deň sa gupka začala správať divne, uťahovala sa nad filter, celá zbledla, znevýraznela a o pár hodín tiež umrela,spolu s tetrou krvavou (tá vyzerala, akoby jej nič nebolo). Išla som spať s mysľou u rybiek. Ráno som vytiahla 7 mŕtvych rýb z akvária, do večera ich bolo 10 - z toho jeden prísavník. Tie ryby stále vyzerali akoby im nič nebolo, keď som ich povyťahovala z akvária, som si ich obzerala, či nenájdem dáky príznak, škvrny, bodky či niečo napovedajúce chorobu, no nič som nenašla. Vtedy som vedela, že sa môžem s celým akváriom rozlúčiť. Cez ďalšiu noc mi odišli 3 prísavníci, a ďalšie rybky. Ostal mi len jeden ktorý sa správal úplne normálne, ako po milnulé týždne a 3 dániá, ktoré plávali po akváriu ako bez duše, totálne opantané, polomŕtve.

Mám síce akvárium asi už 6 rokov, ale zatiaľ som nemala žiadne choré rybky, nikdy som sa nestretla s tým, že by mi skapínali rybky jedna po druhej. Bola som chorá, bývam 30 km od mesta takže žiaden liek som k dispozícii nemala.

Neviete mi povedať čo to bolo za chorobu? Prípadne aký liek si mám zaobstarať pre rybičky?
Som nešťastná že mi takto skončilo akvárium, a že som pre tieto moje rybky nič nedokázala urobiť :(
Lullla
 
Príspevky: 4
Založený: 04 Nov 2008 18:14 pm

Reklama

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod Mariok » 29 Jan 2012 14:24 pm

Ani čistú vodu na vymenenie si nemala??? Smutné...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod michal.chvostac » 29 Jan 2012 14:38 pm

asi ti velmi neporadim, co s atyka tej choroby, ale pre taky pripad maj radsej v zasobe nejake sirokospektralne leicivo. myslim ze napriklad esha 2000 je taka. a ja by som na tvojom meiste sil do akvaristiky kde si kupila tie ryby zistit ci neboli chore uz tam, lebo pravdepodobne boli..
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod hofi » 29 Jan 2012 14:39 pm

Presne ako písal Mariok.Možno stačilo vymeniť vodu.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod jiri sajar » 29 Jan 2012 14:50 pm

5 prísavníkov v 60 litrovom akva a ktomu ďalšie ryby?!?! :shock: :shock: :shock:
ja mám(respektive mal som) v cca 400 litrovom 4 prísavníkov a išlo ma poraziť, keď som videl aký čurbes vedia v ňom narobiť..... preto som ich omedzil na dva kusy .....
a ty do už tak "prepchatého" akva nakúpiš plno novým rýb..... nečuduj sa že ti začali vo veľkom kapať.....
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod Milan666 » 29 Jan 2012 15:19 pm

Či si nevliala nové rybky do akvária aj s tou vodou v ktorej si ich priniesla? Alebo len tvrdíš, že to akvárium máš niekoľko rokov?
Každopádne to vyzerá na totálnu otravu.
Koľko krát si menila vodu v akváriu počas tých spomínaných rokov?
Popíš akvárium, nie umierajúce živočíchy
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod maxxx01 » 29 Jan 2012 15:20 pm

njn, pri takom veľkom náhlom prísune rýb do takej 60-ky (pričom už predtým v nej boli tí prísavníci), určite vyleteli rapídne nahor dusíkaté látky, a to ostatné sa už len odvíjalo od toho.
Ako bolo písané, možno stačilo len obmeniť vodu, lenže pri tejto osádke by v tej 60-ke bolo potrebné meniť tú vodu veru ozaj často. Tak či onak, už je to celé pasé, už je po funuse, ale aspoň je to ponaučenie pre kolegyňu.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod Dedo » 29 Jan 2012 15:33 pm

Tri odpovede správne: Mariok, Hofi a maxx01.
Maxx01 to presne popísal.
Obrázok používateľa
Dedo
 
Príspevky: 336
Obrázky: 78
Založený: 27 Aug 2009 13:40 pm
Bydlisko: Prešov

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod Lullla » 29 Jan 2012 17:49 pm

Milan 666: Popis akvária: Menila som vodu každý týždeň, menila som ju po prvej skapatej rybe. Voda udržiavaná na 24 stupňov. 2 živé rastliny, filtrovaná. Nie, nedala som ich do mojho akvária aj s donesenou vodou. Nie som hádam blbá, viem ako sa majú dávať do akvária nové ryby!
jiri sajar: Mala som tam viac krát akvarko plnšie rýb a nepokapali mi behom 4 dní! A pokial viem, tak prísavníci sa prevažne zdržujú na dne, tak keď sa dokázali znášať 2 roky tak odrazu je problém po donesení nových rýb.
Lullla
 
Príspevky: 4
Založený: 04 Nov 2008 18:14 pm

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod michal.chvostac » 29 Jan 2012 18:08 pm

ono je to pravda ze tych ryb tam bolo prilis vela. ale nemyslim si ze to bolo tymi dusikatymi latkami, aj ked to dost dava zmysel. tiez som mal casto (ked som bol mladsi a hlupsi) akvarium preplnene rybami a nosil som ich tiez vacsinou hromadne, ale toto s ami nestalo za dost dlhy cas nikdy. skor si myslim ze to bude nejaka choroba ktoru si zavliekla s tymi rybami. ale o takej chorobe som este nikdy nepocul. no mozno je to aj tak ako ti pisali...nic sa neda povedat naisto
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod hofi » 29 Jan 2012 18:43 pm

Mohlo to byť bakteriálneho,vírusového pôvodu,ťažko povedať.Nič však na veci nemení,že rýb tam bolo veľa,kde v takom prípade taká bakterka kvitne ako čerešňa v máji.
Obrázok používateľa
hofi
 
Príspevky: 1144
Obrázky: 0
Založený: 11 Nov 2007 22:00 pm

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod martin_s » 29 Jan 2012 23:34 pm

Podla toho opisu + zlozenia akvaria + poctu nahle uhynutych ryb + poctu prinesenych ryb mi ako najpravdepodobnejia pricina uhynu vychadza to co aj opisal maxxx01 ale primarnu pricinu preco to vzniklo by som nehladal v akva, v akvaristike a ani pod mikroskopom...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod dedojozef » 29 Jan 2012 23:43 pm

:) :wink:
Obrázok používateľa
dedojozef
 
Príspevky: 1565
Obrázky: 22
Založený: 08 Sep 2010 10:02 am
Bydlisko: Zvolen

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod larix » 29 Jan 2012 23:49 pm

Názov tejto témy treba predať do Hollywoodu.
Obrázok používateľa
larix
 
Príspevky: 705
Obrázky: 3
Založený: 01 Dec 2009 13:53 pm
Bydlisko: Žilina

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod Vlado21 » 30 Jan 2012 10:26 am

2 neonky (odporucany huf od 10 ks), 1 tetra (odporucany huf od 6 ks), 5 prisavnikov v 60l,... kdepak asi udelali soudruzi z NDR chybu? :oops:
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: neznáma vraždiaca choroba

Odoslaťod michal.chvostac » 30 Jan 2012 17:02 pm

mozno si kolegyna myslela ze urobia nejaky medzidruhovy huf :D
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.