vysnívaná 54-ka pre začiatočníka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod matsu » 29 Jan 2012 14:21 pm

Zdravím všetkých začiatočníkov aj skúsených... v priebehu 1-2mesiacov by som si chcel založiť akvárium s objemom 54litrov klasických rozmerov (60*30*30cm)...Zatiaľ je to len plán (chcem tým povedať, že veci o ktrých budem písať t.j.vybavenie akva este niesú kúpené este je to len plánované čo znamená, že sa to dá ľahko meniť...v tej cenovej hladine samozrejme :lol: :lol: ) Tak by som Vám chcel tieto veci čo sa týka techniky, dekorácie, atd.. vypísať a poradiť sa s Vami a nich
set by som nechcel, lebo ste ma už od neho odvorili v mojej 1.založenej téme "koľko litrov"... :) tak teda píšem:
Akvárium:asi bude zlepené bez rámov z hornbachu v Košiciach lebo v SNV hornbach zatiaľ nemáme :mrgreen: ... teda ako som už spomínal tých 54litrov 60*30*30+ od slenára krycie sklo o hrúbke 3-4mm s výrezom v tvare obdĺžnika v jednom zo zadných rohov na káble...
Filtrácia tak to je už tahšie... od Vás akvaristov som počul že externý ale počul som množstvo názorov že do 54-ky vobec nieje potrebný ale aj tak ho nemám kde umiestniť takže ak mozte poradte prosím z tých vnútorných :) :) :) :wink: zatial som rozmyslal nad vami poradenou značkou eheim konkrétne niečo z tohto:
http://www.shopakva.sk/index.php?cPath= ... lter_id=27
konkretne ten EHEIM Aquaball 180 L alebo EHEIM BIOPOWER 160 L pri oboch filtroch ma zaujala výška asi by bol problém lebo filtre majú na výšku 270mm a akvárium300mm... ale inak sa mi pozdavaju... neviem co na to Vi?
Osvetlenie:rozmyslal som nad domacou vyrobou ale neviem zatial ako na to a nechcem urobiť zo slovenska černobyĺ... alebo niečo taketo :NDL-600 ( 2x10W T8 žiarivka 35cm) ale to by bolo asi slabé ale mám problém že sa musím vojsť do celkovej dĺžky 75cm...
ostatnétaké že vzduchovac, ohrievač,... to by som chcel rozvádzať až keď to bude aktuálnejšie... tak za 2-3týždne...
co2 to by som nechcel... podla mna to nieje nutné a kopa ľudí to nemá a vraj im setko ide ako po masle tak neviem
v rastlinstve sa nevyznámchcel by som poprosiť o radu lebo v rastlinách sa nevyznám ale myslím si, že krásne huňaté zelené rastliny su základom pekného akvária... poradte prosím...
štrk páči sa mi svetlý ale neviem či je to dobré také do biela.. čierny mi príde mŕtvi...

Ak som na niečo zabudol, tak poradte prosím :mrgreen: čakám kritiku, urážky, ale pustite sa do mna kludne...

ĎAKUJEM
matsu :wink:
matsu
 
Príspevky: 48
Založený: 02 Jan 2012 10:53 am

Reklama

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod michal.chvostac » 29 Jan 2012 14:35 pm

1, preco akvarium z hornbachu? nebolo by to lavnejsie ekby si si ho dal zlepit u nejakeho sklenara?
2, krycie sklo..skus porozmyslat o takej velkosti, z bude jednoducho o par cm kratsie ako akvarium, a z oboch tsran tym padom budes mat miesto na kable.
3, filtracia..tie filtre by mali byt ok, ale podla mna su prilis velke, v takom malom akvarku zaberu dost velku cast priestoru. skus porozmyslat hoci nad nejakym zavesnym. nie je to asi o nic lepsie ako vnutorny ale nezaberie meisto v akvariu. ale naj by asi bol tn externy..
4, svetlo..ved do 75 cm ti vojde v pohode svetlo kde budu 15w ziarivky. neda sa najst nejake ocvetlenie kde je 2x15w?
5, naco ti bude vzduchovac?
6, rastlinky ries ked budes vediet ake bude definitivn to svetlo, a ci budes mat co2
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod Fatimka » 29 Jan 2012 15:06 pm

Skús popozerať nejaké akvária iných akvaristov tuto na akve. Môžeš sa aj nimi inšpirovať. Rastlinky si dávaj hlavne nenáročné. Googluj a študuj, držím palce. A potom nezybudni sa pochváliť s fotkou.
Fatimka
 
Príspevky: 427
Obrázky: 13
Založený: 05 Okt 2011 09:24 am
Bydlisko: Dubník okres Nové Zámky

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod radofunny » 29 Jan 2012 15:14 pm

čo sa týka osvetlenia, ak máš miesto do 75 cm tak by sa dali použiť aj 18W (60cm) žiarivky a aspon nebudeš mať po krajoch tmavšie miesta, a tiež sú lacnejšie než 15W a väčší sortiment... alebo 24W T5 (55cm), ešte lepšie... a čo sa týka filtrácie tak by som na ten objem bral závesný eheim liberty, stojí toľko čo tie vnútorné a čistenie je pohodlnejšie, a v akvárku toľko nezavadzia.
radofunny
 
Príspevky: 45
Obrázky: 3
Založený: 30 Jan 2008 20:36 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod MAXO.SK » 29 Jan 2012 16:49 pm

Ja riešim toto isté. Osvetlenie by som ti radil 2x24w t5 tak, to mám aj ja na pláne. Akvarko kúp na internete 10e ušetríš oproti hornbachu, včera som to zrovna pozeral. filter skus pozrieť aj iné značky ako eihem, a keď vnútorný tak bublifuk. držím palce :pivo:
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod matsu » 29 Jan 2012 17:09 pm

Michal
1) Vraj že to nemusi držať dlho pokope.. ale mas pravdu je to na zvazenie :) .
2)mas pravdu... ked si to tak vezmes tak keby som neskor kupoval osvetlenie, ktoré sa upevnuje z bokov akvaria, tak som koli tebe usetril cenu dalsieho noveho krycieho skla... a tktiez nad tym krycim budem musiet podumat lebo ten zavesny je mozno pre mna...
3)externy asi nie, ale zavesny je asi pre mna idealny
4)skusim pohladat to 2krat15wattow
5)myslel som ze na ovzdusnovanie... to som sa docital v knihe..ale neviem popytam sa na to..
6)ok

Ďakujem
matsu
 
Príspevky: 48
Založený: 02 Jan 2012 10:53 am

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod matsu » 29 Jan 2012 17:11 pm

Fatimka
Pozerám aj iných pozeram.... :)
S tymi rastlinkami mam podobny nazor v mojom pripade . :D
Študujem.
A fotku určite rád zavesím ak to vijde:)))
Ďakujem
Naposledy upravil matsu dňa 29 Jan 2012 17:13 pm, celkovo upravené 1 krát.
matsu
 
Príspevky: 48
Založený: 02 Jan 2012 10:53 am

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod matsu » 29 Jan 2012 17:13 pm

radofunny napísal:čo sa týka osvetlenia, ak máš miesto do 75 cm tak by sa dali použiť aj 18W (60cm) žiarivky a aspon nebudeš mať po krajoch tmavšie miesta, a tiež sú lacnejšie než 15W a väčší sortiment... alebo 24W T5 (55cm), ešte lepšie... a čo sa týka filtrácie tak by som na ten objem bral závesný eheim liberty, stojí toľko čo tie vnútorné a čistenie je pohodlnejšie, a v akvárku toľko nezavadzia.

pozriem sa po tych žiarivkach... ten filter vyzera dobre...
Ďakujem
matsu
 
Príspevky: 48
Založený: 02 Jan 2012 10:53 am

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod matsu » 29 Jan 2012 17:14 pm

Rado
prečo nie EHEIM?
matsu
 
Príspevky: 48
Založený: 02 Jan 2012 10:53 am

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod michal.chvostac » 29 Jan 2012 17:15 pm

akvarko ktore mam najdlhsie som daval robit u sklenara drzi pokope uz asi 15 rokov. ak je sklenar skuseny spravi akvarium spolahlivejsie ako ked ho kupis z hornbachu
ovzdusnovanie ti netreba. voda sa okyslicuje aj prudenim hladiny, cize ak das vypust filtra nie prilis hlboko tak to bude uplne stacit.
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod Caiman » 29 Jan 2012 18:59 pm

taketo male akvarka sa oplati kupovat aj v hornbachu...aspon teda v BA,neviem ci u Vas maju rovnake ceny.
Ja som vsetky akvaria do 200L objemu kupoval u nich.Nemal som doteraz problem so ziadnym z nich.
Pravda je,ze akvaria pre Hornbach lepi ta ista firma ktora lepi aj akvaria pre nase akvaristiky...samozrejme mozno najdes lacneho sklenara.
Filter by som tiez riesil zavesny.Ak hladas kompromis medzi ucinkom,velkostou v akva,cenou tak na taketo akvarko jedine zavesny.Sice nad akvarkom nevyzera velmi dobre ale v akvariu nezavadzia,tie kvalitnejsie ponukaju slusnu filtracnu kapacitu a stale je to za dobru cenu.Dal by som nejaky vacsi Eheim liberty a mas klud.Vyhodou tychto filtrov je,ze ak bude malo kludne mozes prihodit este jeden.Z vlastnych skusenosti nedoporucujem lacne kopie aquael a podobne.Ja som ho kupil koli cene a teraz pojde cely prec.Radsej ten Eheim aj ked je drahsi,kvalita neporovnatelna,tiche cerpadlo...
Osvetlenie urcite T5 trubice,podla toho co tam chces pestovat.Ale myslim,ze na to akva staci 2x24W aj na narocnejsie rastliny,,,,noooo ak bude CO2 aspon z burciaku a nejake to hnojivko :)
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod michal.chvostac » 29 Jan 2012 19:06 pm

tak s takym svetlom, ak tam bude vsetko ostatn v poriadku, mu tam budu rast asi vtedy druhy, aj tie najnarocnejsie..len skoda ze ej take drahe. ja som teraz take neico kupoval a vyslo to na nieco vyse 100 evri. poskladat by sa to dalo lacnejsie, ale z toho co pisal nevyzera ze by sa do toho nejak hrnul. ale ekby aspon tych 2x15, 2x18 si myslim ez by tiez stacilo na klasice rastliny. a ak tam nebude mat co2 tak asi silnejsie svetlo zbytocne.
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod Lukas2105 » 29 Jan 2012 22:26 pm

prosim vas nevedeli by ste poradit nejake lacnejsie osvetlenie pre 54l akvarko? rozmery 60*30*30...
Lukas2105
 
Príspevky: 19
Založený: 28 Jan 2012 18:01 pm

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod matsu » 30 Jan 2012 09:27 am

Ten filter už máme asi poriešený... ten eheim liberty cena že okolo 30-40e? to mi príde ok ale neviem zda to balenie onsahuje filtračné média :twisted: ??? dokonca tu na akve je o ňom aj téma eheim-liberty-200-2042-t6379.html
A s tým svetlom možno to vybavíme tu alebo neskor napisem do tej temy osvetlenie ale tam to moc radi nemajú ked tam rozpisujes nieco nové ale tak toto keby som urobil neaký stojan co by isiel na krycie sklo a donho by som kupil 2hs tohoto:
http://www.svetlamp.sk/band-light-rabal ... 38199.html
ale toto sa mi páči aj keď to nechápem... za 11eur 30wattov a na tom druhom obrazku s dlzkami ani nieje 30w max 20 a to s dĺžkou 595 asi milimetrov :mrgreen: ale ked si to tak vezmem tak keby som kupil 3krat 20w tak to by stacilo naj na dobre pozorovanie a aj na rastliny alebo 4krat 20w??? pri tej cene by to slo nie? za tych 45eciek 4krat 20w??? 8) 8) 8) mne by sa to páčilo... a stými rastlinami... mám taký pocit že existujú aj pekné a nenáročné alebo nie? :angel: :?:
http://www.svetlamp.sk/grela-kanlux-526 ... 19659.html
Ďakujem Vám
matsu
 
Príspevky: 48
Založený: 02 Jan 2012 10:53 am

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod michal.chvostac » 30 Jan 2012 17:07 pm

predpokladam ze tam chces tam aj ryby..a tie maju rozdielne naroky na svetlo. musis urobit nejaky kompromis. 4x20W je na 54 L akvarko urcite vela. povedal by som ze 3x20 tiez. 2x2O by malo byt uplne dost..
michal.chvostac
 
Príspevky: 601
Obrázky: 2
Založený: 28 Sep 2011 23:40 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod matsu » 30 Jan 2012 17:37 pm

pozri ak by tam bolo 3krat20, ta tak ze by mala kazda ziarivka osobitny vypinac... :) to by bolo lepsie...asi keby bolo 4krat20 tak by asi svietili len 3krat 20 keby ze vyrobim kryt tak donho by som dal aj led niečo že cez noc by to mohlo pekne vyzerat...
matsu
 
Príspevky: 48
Založený: 02 Jan 2012 10:53 am

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod matsu » 30 Jan 2012 17:40 pm

a ďakujem za odpovede... čím viac tým lepšie..
matsu
 
Príspevky: 48
Založený: 02 Jan 2012 10:53 am

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod playman22 » 30 Jan 2012 17:51 pm

vypocitaj si, ze kolko by ta to stalo, kebyze mas na kazdu trubicu zvlast predradnik + kolko spinacov budes potrebovat a ci sa ti to oplati...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod matsu » 31 Jan 2012 11:46 am

Playman
Kupoval by som ziarivkové svietidlá ktoré majú kábel do zásuvky a vypínač... tie by som namontoval do krytu takze preradnik asi nepotrebujem... :wink: :idea:
matsu
 
Príspevky: 48
Založený: 02 Jan 2012 10:53 am

Re: vysnívaná 54-ka pre začiatočníka

Odoslaťod playman22 » 31 Jan 2012 18:20 pm

aha :-D tak nic...
Obrázok používateľa
playman22
 
Príspevky: 535
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2011 04:11 am
Bydlisko: Komárno


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.