Otieranie o dno



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Otieranie o dno

Odoslaťod osnica » 31 Máj 2004 00:19 am

Ahoj vsetci,

Zdedil som asi 350l vstavane akvarium aj s osadenstvom po predchadzajucom majitelovi bytu, a kedze som sa akvaristike nevenoval uz peknych par rokov som trochu bezradny. V akvariu je niekolko druhov africkych cichlid (jediny druh ktory som jednoznacne identifikoval je Pseudotropheus elongatus), a pred casom sa zacali z casu na cas otierat o dno. V poslednej dobe sa mi tiez zdaju nejake agresivnejsie.

Skumal som clanky o chorobach, ale tieto symptomy sa tusim spominaju len pri krupicke kde by mali byt na tele ryby viditelne biele bodky, ale nech ryby skumam ako chcem ja som na ich telach neobjavil nijake zmeny. Nijake dalsie priznaky, ako nechut do jedla alebo malatnost sa neobjavili, ryby su velmi zive a jedia s chutou. Podla rad som do akvaria pred casom pridal 3 polievkove lyzice kuchynskej soli, ale tusim to nepomohlo, a asi pred 2 tyzdnami som objavil dve mensie rybky uhynute.

Prosim poradte mi niekto ako postupovat alebo co si na rybach vsimat aby som zistil co to moze byt, vopred dakujem. :(

Rado
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Reklama

Re: Otieranie o dno

Odoslaťod skala » 31 Máj 2004 09:18 am

Cim ich krmis? A cim ich krmil predchadzajuci "majitel" ? ako casto doslo v poslednej dobe k vymene vody, filtra a tak? nezanedbal to predchadzaju majitel, ked bol schopny ti akvarium nechat? kolko je od vtedy? - od vymeny?
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Otieranie o dno

Odoslaťod osnica » 31 Máj 2004 19:32 pm

No pokusim sa to postupne zodpovedat:

1. Krmivo - sucha potrava, nejaka kombinacia vlociek a granul, je to to iste ktore ostalo od predchadzajuceho majitela

2. Neviem ci to predchadzajuci majitel zanedbal ale hadam nie :) Myslim ze nebol az taky akvarista, je obchodnik takze vela cestuje a na akvaristiku nemal vela casu a akvarium mu pomahal povodne zalozit znamy ktory sa akvaristike venuje. Vo svojom byte ma novozalozene vstavane akvarium a nove rybky.

3. Vymeny - byvam uz asi 4 mesiace. Odvtedy sa menilo to, ze som ciastocne 2x vymenil vodu pri odkalovani dna. Akvarium je osadene jednym velkym kamenom a bol tam povodne koren ktory si majitel so sebou zobral, ja som tam neskor dokupil novy koren v akvaristike, aj ked mi vraveli ze ho uz netreba prevarat tak sme ho radsej dali prevarit a niekolko krat premyli.

4. Filter - je tam vstavany filter, vyzmykal som ho pod tecucou vodou podla instrukcii predchadzajuceho majitela - nie vsetky vyplne len asi polovicu, asi pred tyzdnom, to uz bolo po tom uhyne.

Sporadicky som si to otieranie vsimol uz aj pred vsetkymi tymito zmenami (pred vymenou korena, casti vody aj cistenim filtra), ale teraz sa mi zda castejsie, staci rybky pozorovat tak 5 minut a minimalne jedna sa tak 2-3x otrie o dno.

Ake informacie by este mohli pomoct, alebo co by som mal skusit? Otestovat kvalitu vody?

Rado
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Otieranie o dno

Odoslaťod skala » 31 Máj 2004 19:41 pm

1. - malo pestra strava, velmi
3. - to vymienas slabo. najma ak si akvarium prevzal, skus 2 tyzdnovy interval, 1/3 vody
4. - pod tecucou vodou umyvat vlozku je zakladna chyba, umyvaj vo vode z akvaria. inak nicis bakterie v nom

zajtra pripadne viac
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Otieranie o dno

Odoslaťod osnica » 31 Máj 2004 23:04 pm

skala napísal:1. - malo pestra strava, velmi
3. - to vymienas slabo. najma ak si akvarium prevzal, skus 2 tyzdnovy interval, 1/3 vody
4. - pod tecucou vodou umyvat vlozku je zakladna chyba, umyvaj vo vode z akvaria. inak nicis bakterie v nom

zajtra pripadne viac


1. Ja som to tusil, ale aj v jednej akvaristike mi vraveli ze pre bezny chov je to v pohode. Cim by som ich mal krmit?

3. Mozem to skusit. Ako je potom doplnat vodu, nemam teraz taku nadrz na odstatie takeho velkeho mnozstva vody. :(

4. OK tomuto sa budem snazit vyvarovat esteze som to nevyzmykal vsetko.

Tesim sa na zajtra. Podla fotiek ktore mas tu v albume sa mi podarilo identifikovat (myslim si) aj dalsi druh - bude to Pseudotropheus zebra red red. Inac to teda znamena ze to otieranie o dno nemusi byt nevyhnutne choroba, ale zle podmienky?

Rado
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Otieranie o dno

Odoslaťod skala » 01 Jún 2004 08:18 am

no, prepokladam aj ostatne ryby afriku, takze:

1. mrazene dafnie, cyklop, moina, to iste zive, salat, spagety, zihlava, spenat, granule, artemia, ovocie, ryza, bielok, cestoviny, dazdovky, drozofily, hrach, melon, mikry, rupice, uhorky, virniky, atd.

2. s odstavanim vodu si hlavu pre tieto ryby vobec nelam. ak nemas bojler, vodu teplu do nadrze nedavaj, to radsej studenu. nemal by si vsak viac ako o 3°C znizit teplotu

Pozri si www.sozo.sk, cast akvaristiku, chovam velmi podobne veci ako ty mas, takze ziadny problem.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Otieranie o dno

Odoslaťod Atilla » 01 Jún 2004 09:48 am

skus toto:

Obtieranie ryb o dno - priznak choroby?
www.akva.sk/viewtopic.php?t=1138

Cichlid novacik a jeho prvy pokus
www.akva.sk/viewtopic.php?t=765
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Otieranie o dno

Odoslaťod osnica » 07 Jún 2004 00:02 am

OK, dakujem Vam obidvom za pomoc, stranku sozo.sk si prestudujem aj s tou vodou to skusim. Problem je ten ze som u nich ziadne ine priznaky choroby nevidel (su cule, jedia ako dive a plavaju jedna radost), takze by to mohlo byt tou stravou. Ked pridem na nieco nove tak sa opat ozvem :)

Rado
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Otieranie o dno

Odoslaťod skala » 07 Jún 2004 10:02 am

osnica, ked ryby zeru ako blaznive, tak ako to opisujes, nemoze to byt problem. to je takmer vylucene. vezmi si, chuti ti, ked mas horucku, ked si chory? vsak nie!!!! ked je ryba chora, takmer na skapanie, nezerie.

poznas ten vtip - cigan vravi: co ten kon zdochol? ved uz ani nezral :wink:
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Otieranie o dno

Odoslaťod alvarez » 14 Júl 2004 23:51 pm

mne sa obtieraju tiez ... a strasne vela paapaju ... maju dobru naladu a mnozia sa .. :D
alvarez
 
Príspevky: 34
Obrázky: 1
Založený: 14 Júl 2004 23:16 pm

Re: Otieranie o dno

Odoslaťod marian » 15 Júl 2004 06:18 am

Kupil som granule, ktore sa nemaju potapat, ale ked sa dotknu hladiny, tak plavaju ako sekera. Ani kamen tak nepada ako tieto granule. Ryby sa mi tiez otieraju, ale len po krmeni. Vsimol som si, ze maju taky sposob , virenim dostavat niekedy granule z dna. Lebo urobi rybka vypad a zrazu je na mieste kde sa obtrela a sleduje miesto. Urobi este jeden vypad a ide dalej. Tazko sa da povedat, ci sa obtieraju, alebo tesne minu dno. Ak by nieco bolo na kozi, tak by sa obtierali o vsetko, nielen dno.
Obrázok používateľa
marian
 
Príspevky: 137
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2003 12:25 pm
Bydlisko: Margecany


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.