Erythromycín a riasy



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Erythromycín a riasy

Odoslaťod ja » 15 Júl 2004 12:26 pm

Erythromycín a riasy
Použil som toto antibiotikum na odsranenie sinic z akvária a zdá sa, že to učinkuje aj u ostatných rias. Súčastne zavádzam CO2 a zvýšil som Fe. Štetinková riasa začína belieť a je na ústupe. Máte niekto takéto skúsenosti? V druhom akváriu som použil len CO2 a Fe, ale tam riasa nemyzne. Zda sa že za to može erythromycín?
ja
 
Príspevky: 2
Založený: 01 Nov 2003 16:37 pm

Reklama

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod bolek » 15 Júl 2004 12:39 pm

mňa by tiež zaujímalo aký dopad má tento liek na rastliny, prípadne citlivejšie druhy rýb a iných živočíchov vo vede (slimáky, krevety)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod Jozo » 15 Júl 2004 12:50 pm

Mám taký pocit, že najskôr pôjdu riasy, potom rastlinky, potom dobré baktérie z dna a neskôr aj ryby. Erythromycín je z lekárskeho hľadiska riadny bordel!
Je to širokospektrálne antibiotikum !!!

Si dobrý. Rovno tam prilej pur. Tiež ničí baktérie.
Obrázok používateľa
Jozo
 
Príspevky: 27
Obrázky: 4
Založený: 21 Jún 2004 13:13 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod azet » 15 Júl 2004 12:59 pm

toto sa tu uz preberalo a aj prebera. staci si vyhladat.

ako dodatok: aplikoval som erytromycin prednedavnom. pokial sa davkuje rozumne, neposobi negativne ani na ryby ani na rastliny.

samozrejme, ze som siahol k lieku ako krajne riesenie, pretoze ostatne opatrenia zlyhali...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod salik » 16 Júl 2004 08:49 am

viewtopic.php?p=11811#11811

clanky/sinica.php

bolek, dopad nebol ziadny, rastliny, rybky, krevety - vsetko v pohode, dokonca "plankton" si veselo plaval dalej aj tyzdne po aplikacii

Jozo, klidek, akekolvek liecivo liat do akvaria ako naozaj krajne riesenie, ale pokial nepoznas jeho ucinky, neplas, erythromycin pri presnom davkovani nema negativa (ak sa nieco niekomu prihodilo, napiste)
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod Jozo » 16 Júl 2004 10:30 am

Ok Salik, uz som kludny.
Erythromicin je zalozeny na principe likvidacie bakterii, ktorych zaklad tvori bunka s obsahom kyselinky mliecnej. Preto mozno ten pomocny ucinok pri likvidacii rias. Ale co na to Cryptocoryny a Limnophily?
No ale mozno v malom mnozstve to "zozere" len to co chceme.
Salik aka je ta spravna davka?
Obrázok používateľa
Jozo
 
Príspevky: 27
Obrázky: 4
Založený: 21 Jún 2004 13:13 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod salik » 16 Júl 2004 11:33 am

spravna davka....mas to vsetko tu - clanky/sinica.php
to mnozstvo treba brat ako "priklad", azet dostal okolo 10g prasku - 30ml zarobenej suspenzie, podla "tabuliek" malo na 100l vody, ale jemu to stacilo, cize treba skusat
p.s. ak mas Jozo viac informacii o erythromycine - napis, pridam ich k clanku, dik
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod ja » 24 Júl 2004 17:53 pm

Sinice uplne odišli. Po výmene vody sa riasy otriasli a začínaju zelenat. Su to mrchy. Rybam to neubližilo. A to som tam mal Ramirezky.
ja
 
Príspevky: 2
Založený: 01 Nov 2003 16:37 pm

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod Phantom » 24 Júl 2004 21:05 pm

Tie riasy nedas prec :cry: pretoze ja som cele drevo vyvaral v slanej vode asi 5hod. a takisto len zozelenaly ale naspt v akvariu sa zotavili.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod TTjopo » 23 Dec 2011 21:20 pm

Po par rokoch mozno ozije tato tema.
Mam taku skusennost s pouzitim antimiotik proti sinici.Akva som mal tak zamorene sinicou ze si to mozno mnohy zvas ani neviete predstavit preto prikladam aj foto.
Rozhodol som sa vyskusat Erythromycín.Dal som za ulohu otcovi predpisat u svojho znameho lekara toto antibiotikum ale neuspesne ze vraj sa uz nevyraba ci co.Predpisal mi nejaku nahradu na za ziveho Boha si nespomeniem ako sa to volalo no dolezite je to ze to zabralo a beuveritelne rychlo 100% ucinok ziadne vedlajsie ucinky na rastliny ani rybky ci bezstavovce.
Teraz sa mi po nejalom roku sinica vratila no uz do ineho akva a rad by som sa jej zbavil tymto sposobom no ako pisem nepametam sa ako sa ta ta nahrada za Erythromycín volala prato ak by mi s tym vedel niekto poradit bol by som vdacny a urcite nie len ja
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod arowana » 23 Dec 2011 23:59 pm

Klaritromicín, Roxitromycín, Azitromycín, Klindamicín ...
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod TTjopo » 24 Dec 2011 00:02 am

Vdaka a prajem vesele vianoce
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod TTjopo » 02 Jan 2012 22:57 pm

Este len teraz po dlhom zhanani lebo nebolo toho Boha co by mi to vedel dat niekomu predpisat lebo vsetci mali kvoli sviatkom dovolenku sme robili s manzelkou u svokri v "lekarnicke" poriadok a naslui sme Clarthromycin-ratiopharm 500mg.Vsetky tieto lieky sa pouzivaju na zapal priedusnic ,pluc a podobne chorobne zalezitosti.Len sa chcem spitat na davkovanie.Kedze som to minule pouzil v 360l nadrzi a lieky ktore som tam daval neametam si nazov ale urcite mali mensiu gramaz tak som tam nasipal vsetko.Nadrz v ktorj je sinica ma 24l http://www.akva.sk/gallery/iwagumi-a2093/aktualizacia-p41001.html
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod TTjopo » 03 Jan 2012 15:55 pm

Praskol som tam dve rozdrvene tabletky 500mg a v tom ma napadlo no uz bolo neskoro co na to asi povedia nitrifikacne bakterie :| asi z toho nebudu prilis nadsene.Taka davka asi zlikviduje kezdu bakteriu v akva nie len tie nechcene ale aj uzitocne.Uvidim ako rychlo to zaberie a ked na pohlad v akva nebude ziadna sinica vymenim maximum vody a bakterie aspon do filtra dodam z ineho filtra na kusku nejakeho molitanu.Ak ma niekto k mojmu rieseniu nejaku pripomienku rad si precitam.Ak suhlasite mozete napisat aj to aspon budem mat pokoj v dusi :)
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod puly » 03 Jan 2012 19:11 pm

Myslím ,že Ti zničí len tie baktérie,na ktoré táto účinná látka pôsobí.Účinky liečiva vo vode postupne slabnú,ja by som menil vodu normálne,možno ju po liečbe prefiltroval cez aktívne uhlie,meniť veľké množstvo vody,môže naštartovať znova sinicu.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod TTjopo » 03 Jan 2012 19:37 pm

Puly-mas s tym nejaku skusennost.Otazka je na ake bakterie tato latka posobi.
V ludskej medicine sa pouziva na zapal pluc,priedusiek,bronchitidu...Dnes som bol zastaveny u veterinara len tak preventivne ak by som ten liek niekedy este v buducnosti potreboval a z nejakej mudrej knihy sa docital ze sa to pouziva u krav a sliepok aspon to mi povedal na co presne sa to pouziva u zvierat mi nepovedal ale ked som mu zacal vysvetlovat na co to poptrebujem ja vyzeral dost prekvapene tak som to nejako neriesil dolezite pre mna bolo ze sa to da unho bez problemov objednat.Ak si pametam spominal prasok zo 100g tohoto lieku velmi dobre rozpustny vo vode podla jeho slov lepsie ako rozdrvena tabletka cca 6€ a 1kg balenia cca 30e. To len tak pre zaujimavost ak by niekto zhanal a nevedel sa ku tomu dostat tak je tu aj takato moznost.
Vymenu vody si necham este prejst hlavou a uvidim co cas ukaze.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod salik » 03 Jan 2012 20:43 pm

sinice-t617.html
+
Akvárium - 1. číslo (4.9.2006)
http://www.klub.akva.sk/akvarium.php
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod TTjopo » 03 Jan 2012 21:12 pm

To som uz cital dakujem len s tymto liekom mam lepsie skusennosti ako so zatemnenim akvaria.Vecsinou sa tam preberalo zatemnenie akvaria.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod puly » 03 Jan 2012 23:46 pm

Predávajú sa komerčné výrobky na boj proti sinici,ktoré obsahujú túto látku a sú určené pre akvaristiku.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod TTjopo » 03 Jan 2012 23:50 pm

Mozes dat link
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod kortezhugo » 04 Jan 2012 00:57 am

Na sinice zabera vela druhov antibiotik...
Niektore dobre niektore horsie...
Napr. pri Peniciline sa vytvori rychlo rezistencia tj. zabera cca 3-4dni po tejto dobe nepomohlo ani zvysenie davky.
Mne bolo(odborne) poradene pouzit miesto Erytromycinu - Spiramycin
Konkreetne ROVAMYCINE 3 M.I.U.
Ucinkuje vyborne -za par dni bolo po siniciach.
Rastliny,ryby,slimaky uplne v pohode -nic divne som nespozoroval
No radost zo "zazracneho" lieku ma presla cca o 10 dni -nabehla cierna st.riasa - a to v celom akva
Dovtedy som myslel ze sinice su najvecsia pliaga co nas moze stretnut -a poviem vam ze nieje
Toto totiz neide rozrusit a stiahnut odkalovacom
Pricina nabehu tejto riasy je jasna -nahromadenie org.odpadu(likvidacia prevaznej vecsiny bakterii) a to vcetne filtru....
Preto nechcem strasit - len z antibiot. opatrne - nenarobte si viac problemov ako mate
kortezhugo
 
Príspevky: 111
Obrázky: 3
Založený: 13 Júl 2009 16:37 pm
Bydlisko: Lučenec

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod kortezhugo » 04 Jan 2012 01:26 am

Este dodam - koho to zaujima?
Celkom dobra knizka - str.103 -tam je uvedena ucinnost res.toxicita na sinice,riasy,rastliny a rvozne antib.
http://books.google.sk/books?id=B7yrlYS ... &q&f=false
kortezhugo
 
Príspevky: 111
Obrázky: 3
Založený: 13 Júl 2009 16:37 pm
Bydlisko: Lučenec

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod puly » 04 Jan 2012 08:40 am

Erythromycín neničí nitrifikačné baktérie,ale náhly rozpad väčšieho množstva siníc,môže zaťažiť systém a narobiť problémy.
puly
 
Príspevky: 100
Obrázky: 5
Založený: 14 Jan 2006 11:14 am
Bydlisko: Levice

Re: Erythromycín a riasy

Odoslaťod TTjopo » 04 Jan 2012 10:30 am

puly toto iste mi hovoril aj peter-trnava.Nasipal do akva Erythromycin a zabralo to tak rychlo ze ked to tam zacalo vsetko hnit tak sa mu z toho otravili rybky.Ja to robim takym sposobom ze vsetko dokladne vycistim a akva je na pohlad ciste.Liecivom nicim len sinicu ku ktorej som sa nedostal alebo sa zaplietla medzi rastliny.Tym padom nehrozi tak velkysok pe nitrifikacne bakterie a dokazu to spracovat teda ked to na tieto bakterie nema ziadny vpliv ako tvrdis.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.