Holubnik c.2 (480 L)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod chnuro » 06 Feb 2012 10:44 am

Holubar napísal:...
Z techniky idem menit CO2 reaktor. Ten SERA zrejme praskol, preteka v okoli pripojenej hadicky CO2, skusal som menit hadicku za origo dennerle, ale bez ucinku. Pri pustenom plyne pocut sumenie, pri vypnutom zas kvapka voda. Navyse mi v poslednom case dost vadila aj hlucnost a nenasiel som take nastavenie privodu plynu, aby to prilis nehucalo. Jedine riesenie bolo nastavit polovicny prietok z filtra...Skusil by som teda radsej nejaky iny, ak mate tipy, budem vdacny.
...

Presne tohto sa na tom difuzore bojim. Je to asi jeho najslabsie miesto. Ja ho mam pevne prichyteny na vnutornej strane skrinky a ked sa s nim nehybe, nemoze sa mu ani nic stat.

Momentalne potrebujem nejaky slusny prietokovy CO2 reaktor do dalsich 2 akvarii a ten Sera ma nepresvedcil natolko, aby som kupoval dalsie kusy. Komernečné riešenia, ktoré sa mi páčia stoja 60€ a vyššie, no to už nie som veľmi ochotný vysoliť za kus plastu.

Celkom sa mi pozdávajú nápady spomenuté v týchto príspevkoch:
co2-t17-1536.html#p204086
co2-t17-1560.html#p204317

a ani toto nie je zly napad na robustný CO2 mixer:
http://www.instructables.com/id/CO2-mix ... -aquarium/ (ten clanok je rozdeleny na kroky, treba si to odklikat, je tam pomerne slusny navod)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Reklama

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Holubar » 06 Feb 2012 11:10 am

M.i.s.o napísal:pekne :), podla mna by to chcelo dat niaku formu tym rastlinam. to v predu v strede je Staurogyne repens? ak ano divne ze sa ti nechce chytit, u mna to rastie jak burina. ale hlavne ma zaujma preco si dal prec tie rampy?

staurogyne mi nesla ani v prvom akvarku, tu oproti tomu aspon nehnije. Rampy som vcera vyberal, ze ich vycistim, ale celkom sa mi to bez nich zapacilo. Na pohlad menej techniky a zatial nepozorujem ziadnu podstatnu zmenu vo fungovani.

chnuro - a neskusal si niekedy rozpustanie vo filtri? Zaujima ma to hlavne z hladiska hlucnosti
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Figaro » 06 Feb 2012 11:24 am

Ahoj
ramirezky ( aj modré ) som kúpil na Zvonárskej v KE. Cena neuveriteľných 2E. Rybky sa mi pekne chytili a sú nádherné. Majú aj klasické, aj závojové a vedúci spomínal, že by mal dostať aj žltú formu :shock:
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Holubar » 06 Feb 2012 11:40 am

Tak ta cena je fakt na zamyslenie. Ja som naposledy kupoval po 6. Este som tam nebol, dnes to po praci skusim najst
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod M.i.s.o » 06 Feb 2012 12:01 pm

Holubar napísal:chnuro - a neskusal si niekedy rozpustanie vo filtri? Zaujima ma to hlavne z hladiska hlucnosti

ja som to skusal, ono funguje to ale pri 3b/s som mal filter akoby vkuse zavzdusneny, takze bolo to hlucne
Obrázok používateľa
M.i.s.o
 
Príspevky: 1707
Obrázky: 14
Založený: 20 Feb 2011 22:06 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod chnuro » 06 Feb 2012 13:05 pm

Holubar napísal:...
chnuro - a neskusal si niekedy rozpustanie vo filtri? Zaujima ma to hlavne z hladiska hlucnosti...

Neskusal som to, ale je to taka zalozna metoda v pripade, ze ti pusti vonkajsi difuzor a potrebujes cas, kym kupis novy. Odradilo ma hlavne raviolkine vysvetlenie dopadu PH na nitrifikacne bakterie na jej stranke (http://maniakva.sweb.cz/). Mozno ten web poznas. Celkovo dobre citanie, skoda ze uz tam nic nepribuda.

Difuzory sa umiestnuju az za filter z dvoch dovodov. Prvy je prave potencionalny dopad na nitrifikacne bakterie. Mozno sa bude niekto do mna za toto navazat, ale nech si to skusa sam, mne to pride ako dost nezmyselny experiment. Druhy dovod je, ze ten difuzor je ista forma odporu prudeniu vody a cerpadlo by nemalo byt zatazovane na vstupe.

Mne sa velmi, velmi pozdava ten DIY z ukaps.org. Material zozenies velmi jednoducho aj u nas (bazeny) a mas za par supov pekny difuzor. Ja som s kolegom zobral na polovicku 2m transparentnu ruru a s fitingami to vyslo 16€ za meterial na 2 difuzory. Nemam este nic na pripojenie CO2 do difuzora. Zamyslal pouzitie komponentov na RO. Chce to fantaziu, lebo ani drahy komercny vyrobok neznamena este dobry vyrokok...

btw: tie komponenty na bazeny a RO su dimenzovane na tlak 10bar. Takze ak dobre utesnis spoje, mas spolahlivy difuzor. Teda urcite spolahlivejsi, ako od Sery. Na na lepsiu efektivitu rozpustenia CO2 vo vode mozes pouzit "bio balls". Nieco som splasil na e-bay "za 3 babky".
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Figaro » 06 Feb 2012 14:30 pm

Holubar napísal:Tak ta cena je fakt na zamyslenie. Ja som naposledy kupoval po 6. Este som tam nebol, dnes to po praci skusim najst

Nájsť, myslel som, že si z KE :D
Ja som si vyrobil obyčajný difúzor podľa návodu p.Petra z ČR, ktorý som málinko vylepšil. Je bezstratový, rozpustí úplne všetko CO2. V podstate obrátená nádoba do ktorej zo spodnej časti púšťam CO2. Do vrchnej časti vháňam pomocou slabšieho čerpadla vodu z akva. To je celé. Čerpadlo sa dá prípadne nahradiť výtokom vody z Filtra.
Skúšal som efektivitu a zistil som, že tento môj dif. dokáže rozpustiť 1l plynu za pár minút cca. 3 min.
Má len jednu nevýhodu, že je neestetický. Ale aj to sa dá vyriešiť.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Figaro » 06 Feb 2012 14:40 pm

chnuro napísal:
Holubar napísal:...
chnuro - a neskusal si niekedy rozpustanie vo filtri? Zaujima ma to hlavne z hladiska hlucnosti...

Neskusal som to, ale je to taka zalozna metoda v pripade, ze ti pusti vonkajsi difuzor a potrebujes cas, kym kupis novy. Odradilo ma hlavne raviolkine vysvetlenie dopadu PH na nitrifikacne bakterie na jej stranke (http://maniakva.sweb.cz/). Mozno ten web poznas. Celkovo dobre citanie, skoda ze uz tam nic nepribuda.

Difuzory sa umiestnuju az za filter z dvoch dovodov. Prvy je prave potencionalny dopad na nitrifikacne bakterie. Mozno sa bude niekto do mna za toto navazat, ale nech si to skusa sam, mne to pride ako dost nezmyselny experiment. Druhy dovod je, ze ten difuzor je ista forma odporu prudeniu vody a cerpadlo by nemalo byt zatazovane na vstupe.

Mne sa velmi, velmi pozdava ten DIY z ukaps.org. Material zozenies velmi jednoducho aj u nas (bazeny) a mas za par supov pekny difuzor. Ja som s kolegom zobral na polovicku 2m transparentnu ruru a s fitingami to vyslo 16€ za meterial na 2 difuzory. Nemam este nic na pripojenie CO2 do difuzora. Zamyslal pouzitie komponentov na RO. Chce to fantaziu, lebo ani drahy komercny vyrobok neznamena este dobry vyrokok...

btw: tie komponenty na bazeny a RO su dimenzovane na tlak 10bar. Takze ak dobre utesnis spoje, mas spolahlivy difuzor. Teda urcite spolahlivejsi, ako od Sery. Na na lepsiu efektivitu rozpustenia CO2 vo vode mozes pouzit "bio balls". Nieco som splasil na e-bay "za 3 babky".


Tiež som čítal tie stránky, pekné čítanie.
Ja mám difúzor pred filtrom, vlastne spoločne v prehradenom rohu akva. Tam sa mieša CO2 s vodou a následne je cez filter voda vháňaná späť do akva. Čiže vlastne obohatená voda ide cez celý objem filtra.
Teraz, keď som akva prerábal, som filter vyčistil a aj napriek vyššie písanému, tam boli obrovské kolónie nitr. baktérií. Bolo ich tam veeeľmi veľa. Tak si spravte vlastný názor.
Veľmi záleží asi aj od toho, aké je KH a tým aj hodnota PH.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Holubar » 06 Feb 2012 14:52 pm

A ako je to so stabilitou pH? Pri SERA som mal problem so zotrvacnostou - ked som pustil trochu viac CO2 a kontroler potom zastavil privod pri urcitom pH, stavalo sa ze pH dalej klesalo niekedy aj o 0.1. Kontroler samotny ma toleranciu 0.05/

Take vykyvy uz boli na rybach poznat, nepacilo sa im to
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod chnuro » 06 Feb 2012 17:34 pm

@Figaro, ako si mohol "vidiet" nitrif. bakterie :-). To si robis srandu, ze?

@Holubar, mam pocit, ze pri kazdom takomto difuzore bude asi nejaka zotrvacnost, ale do toho mudrovat nebudem, PH dontroller nemam.
Ked sme uz pri tomt PH controlleri. Mozes jednoznacne povedat, ci je PH controller prinosom s ohladom na vyskyt rias a rast rastlin? Dik.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Figaro » 06 Feb 2012 17:50 pm

Holubar napísal:A ako je to so stabilitou pH? Pri SERA som mal problem so zotrvacnostou - ked som pustil trochu viac CO2 a kontroler potom zastavil privod pri urcitom pH, stavalo sa ze pH dalej klesalo niekedy aj o 0.1. Kontroler samotny ma toleranciu 0.05/

Take vykyvy uz boli na rybach poznat, nepacilo sa im to

Mne ide CO2 stále, pred čistením filtra to bolo okolo 100 b/min, možno ešte o niečo menej, teraz keď som spláchol kopec baktérií to je až okolo 140 b/min. Toto pripisujem tomu, že aj baktérie vo filtri majú veľkú zásluhu na tvorbe CO2.
Ja sa riadim len podľa farby DC.
Pred tým som na ramirezkách pozoroval zrýchlené dýchanie, čo som pripisoval CO2. Aj preto som ho trošku stiahol, potom to už bolo ok.
Cichlidky som presťahoval do synovej 100 vky, na neónkach a SAE ani pri tých 140 b/min. nepozorujem, že by im to vadilo.
Farba DC stredne zelená.
Ako si zistil, že tvoje ryby nie sú ok ?
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Figaro » 06 Feb 2012 18:00 pm

@Chnuro
na filtri a v jeho okolí to vzyera ako hustý hnedý prach právo to sú kolonie nitr. baktérií.
Dnu v tej mojej stočenej sieťovine toho bolo veľmi veľa.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod chnuro » 06 Feb 2012 21:28 pm

@Figaro, ja sa nechcem hadat, mozno mas pravdu, ale nezda sa mi to. Ja som si tiez niekedy myslel, ze stmavnutie filtracnych naplni ako je napr. siporax znamena postupne kolonizovanie bakteriami, ale to som cital niekde na nete. Doveryhodnost takejto informacie je podla mna velmi nizka. Hlavne teraz s odstupom casu, ked som toho precital uz pomerne vela, odkedy som začínal.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Dusky » 06 Feb 2012 21:48 pm

@Holubar, pre inspiraciu mozes pozriet fotku :) musim sice este spravit upevnenie, ale aj to bude, je to urobene z bazenoveho filtra
download/file.php?id=4959&mode=view
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Figaro » 06 Feb 2012 22:08 pm

Dusky napísal:@Holubar, pre inspiraciu mozes pozriet fotku :) musim sice este spravit upevnenie, ale aj to bude, je to urobene z bazenoveho filtra
download/file.php?id=4959&mode=view

No aké dobré riešenie a potom, že nie si domáci kutil :D :shock:
Odkiaľ to je napájané CO2 a odkiaľ potom ide späť voda do akva. Určite treba dať spätný odťah vody zo spodu takejto nádrže. Na vrchu je lepšie mať prívod, kde sa mieša CO2 s vodou.
Obrázok používateľa
Figaro
 
Príspevky: 345
Obrázky: 118
Založený: 08 Máj 2011 08:01 am
Bydlisko: Krásnohorské Podhradie

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Holubar » 09 Apr 2012 20:29 pm

Maly update.

Zo zadu z pravej strany som vyhodil limnophilu, nahradil som ju otalou zo stredu. Hygrophila polysperma isla tiez prec, namiesto nej eustralis sp. Z prednej casti som vyhodil staurogyne a nasadil HC, do prava zas micranthemum umbrosum. Zmeny som robil cca pred dvoma tyzdnami.

Z ryb pribudli dania - 10 ks, parik obycajnych ramireziek a 6 paradnych skalarov od Kuba.

Kakadu nakoniec ostali a som rad, ze som ich nechal, agresivita sice este ostala, ale je to uz lepsie. Je to ale ccelkom vdacny parik, uz dvakrat som spozoroval samizku s mladymi, je to vzdy mile prekvapenie.
Prílohy
DSC_0391.JPG
April 2012
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod trinitysk » 10 Apr 2012 08:26 am

Pekne akva, zdrave rastlinky, len to chce trosku viacej strihat a tvarovat...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Holubar » 11 Jún 2012 13:15 pm

Vcera zlyhalo pripojenie hadicky na spatny ventil, vytiekla si polovica vody, akvarko je momentalne zrusene
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod MAUceu » 11 Jún 2012 13:41 pm

To je mi luto.... Ktora hadicka so spatnym ventilom povolila? CO2?
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Holubar » 11 Jún 2012 13:44 pm

Ano. Zrejme sa nejakym sposobom zalomila a zvyseny tlak ju uvolnil.
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod MAUceu » 11 Jún 2012 13:53 pm

a pre toto predavas akva? Alebo ta rodina donutila po tom co mali trochu vody v dome. :)
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Glitter » 11 Jún 2012 13:56 pm

Nechápem ako mohla povoliť hadička na spätnom ventile.. To si tam mal aký tlak? Spätný ventil bol aký? Nerozumiem takisto ako sa dá zalomiť hadička, ak by mala byť pod tlakom. Spätný ventil má práve zabezpečiť, aby tá voda nevytiekla predsa, nemal si ho len opačne?

Hm.. Fakt to bolo tou hadičkou?
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod MAUceu » 11 Jún 2012 14:05 pm

Mne to taktiez nie je celkom jasne. Jedine ze by sa hadicka natlakovala (pricviknuta krytom) a odpojila sa ZA spatnym ventilom.
Takze z akva by trcala iba hadicka bez nicoho a na druhej strane od flase by bola iba hadicka so spatnym ventilom.
No len potom mi nie je jasne ako by vytiekla voda cez tu hadicku co bola v akvarku, ked bola zalomena, pricviknuta.
Ved ked cez nu nejde vzduch (co2) tak ani voda... Ci?
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky

Re: Holubnik c.2 (480 L)

Odoslaťod Holubar » 11 Jún 2012 14:07 pm

Chyba bola v tej bledej hadicke, ta tmava je dennerle. Ked som menil za dennerle tak ten kusok mi nechcel ist dole, tak som ho nechal, ze ked je to take pevne. A vyvlieklo sa to samozrejme, ked sme boli na vikend prec
Prílohy
DSC_0441.JPG
Obrázok používateľa
Holubar
 
Príspevky: 217
Obrázky: 4
Založený: 23 Aug 2010 23:36 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.