Mini oáza pokoja (by chnuro)



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 08 Feb 2012 23:27 pm

ahojte, som rad ze dobra debata a chnuro akcny akvarista 8)
inak ked to uz takto mas, vytrhal by som blyxu az k tomu korenu - hore je ok.. a pustil by som tam HC. aj riciu by som dal prec- robi tien a tym padom na fotke ciernu dieru.. pekne mini :pivo:
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Reklama

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod pha » 08 Feb 2012 23:34 pm

jaj, a ked uz vies pricinu tak s rozumom - vie pomoct aj ,,riasozabijak,, roznych znaciek...
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 08 Feb 2012 23:53 pm

pha napísal:ahojte, som rad ze dobra debata a chnuro akcny akvarista 8)
inak ked to uz takto mas, vytrhal by som blyxu az k tomu korenu - hore je ok.. a pustil by som tam HC. aj riciu by som dal prec- robi tien a tym padom na fotke ciernu dieru.. pekne mini :pivo:

na upravu layoutu mas vyborny napad, ale teraz bude priorita vyčistiť akvárium a nie doň rýpať. HC sa s utriculariou začína prerastať a moc to udržiavať nejde. Do buducnosti mam skusenost, ze tieto rastliny nie su spolu udrzatelne v jednom akvariu blizko seba. Je to proste uz dzungla. Ricciu priebezne odstranujem, krajsia tam bola rozrastena hydrocotyle. Mozes kuknut na davnejsich fotkach. Riccia asi pojde uplne do... preč. Toto akvarium bude sluzit ako primarny zdroj rastlin do noveho 65L. Po zábehu pojdu vsetky ryby do nového akvária a toto potom založím nanovo. Tie akvarka sa budu proste supportovat navzajom a teraz ho potrebujem udrzat co najcistejsie. Nove mini sa mozno objavi zasa na vystave a 65-tka bude konecne poriadne akvarium, kde sa mozem realizovat.

pha napísal:jaj, a ked uz vies pricinu tak s rozumom - vie pomoct aj ,,riasozabijak,, roznych znaciek...

ja nie som velmi za tieto metody. Cokolvek moze narusit len cyklus dusika, alebo dotknut sa napr. machov je nepripustne. Ja si radsej na to pockam, kym to odijde prirodzenou cestou.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 09 Feb 2012 08:43 am

HC sa s utriculariou začína prerastať a moc to udržiavať nejde.


njn, tipujem ze utricularia ti casom tak ci tak HC zadusi .... :wink: njn, co sa tyka utricularie skor to vidim na "monokulturu" pokial ma byt udrzatelna v akva .... tym padom je aj hnojenie a celkove potreby takeho akva dost "prehladne" :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod trinitysk » 09 Feb 2012 08:59 am

chnuro ano, silnejsie svetlo je zaklad. cim silnejsie svetlo, tym vacsia potreba zivin. svetlo ja povazujem za najdolezitejsi faktor. Ja som presiel z holandanov na aquascape, preto mam aj take svetlo ake mam. Visi mi momentalne nad akvarkom cca 30cm a nad samotnym dnom akva cca 90cm.
Pokial nemas moznost regulovat silu osvetlenia (jedno ci elektronicky alebo posunom) tak si obmedzeny vyberom rastlin, je jasne ze pomalsie rastuce rastliny, machy, paprade a pod. maju ine naroky na svetlo (a aj inak vyzeraju ked ho maju menej) ako stonovky, ci cervene rastliny. A je tiez jasne, ako sa dokazu rastlinky prisposobit svetlu, menia svoj vzhladanie, vysku, farbu, mohutnost, rozmnozovovanie...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Glitter » 09 Feb 2012 10:15 am

Je nejaký všeobecný osvedčený časový interval, ako dlho svietiť v aquascape nádrži pri malom množstve rastlín? (2-3 druhy na daný typ nádrže)
Obrázok používateľa
Glitter
 
Príspevky: 1676
Obrázky: 6
Založený: 22 Mar 2011 18:52 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 09 Feb 2012 10:40 am

No moje skusenosti s rastlinkami sa pomaly rozrastaju tak, ako sa rastliny prerastaju navzajom :-). Kedysi som v eleocharise parvula nechal asi 2cm kusol HC, ze aj tak odhnije a on sa tak rozrastol, ze uplne zadusil eleocharis. To HC, co mam v akvariu teraz, uplne prirodzene prerastlo eleocharis. Ono tam vobec nie je cielene. Kedysi bol na tom mieste najhustejší porast eleocharisu a dnes je tam pekný vanúšik HC, ktorý už poctivo strihám a udržujem v kondícii. Aj na posledných fotkách je vidieť kde-tam vyrastajúci eleo. Aj sa mi to tak páči, má to celkom prirodzený vzhľad. Teraz začína utricularia prerastať HC. Evolúcia - silnejší prežie :-).

Presne toto naznačil vyššie trinity. Sú rastliny, ktoré nie sú tak agresívne, napr. udržiavaná blyxa, staurogyne repens, pogostemon helferi, hemianthus micranthemoides,... navzájom sa veľmi neprerastajú a dajú sa veľmi dobre udržiavať na jednom mieste. Nejak takto by som chcel koncipovať aj ďalšie layouty. Je to fakt umenie dat dokopy min 7 druhov rastlín pre prirodne akvarium, aby to vyzeralo prirodne a nezdivelo to.

S tým svetlom je to vlastne dosť problém. Treba nájsť kompromis medzi intenzitou svetla a zvoleným layoutom/požadovaným finálnym vzhľadom. Mám už sám vyskúšané, že keď som ubral na svetle (vacsinou som riesil nejaký problém), tak rastliny rástli inak. Napr. staurogyne repens zmenila tvar listov (na užšie), ich sklon a dorastala rychlejšie do výšky, blyxa rástla stále pekne, ale v úplne inej farbe (svetlo zenelej), HC sa trošku zdvihlo, eleocharis protestoval proti slabšiemu svetlu takmer uplnou stagnaciou. Niektore rastliny rastli takmer bez zmeny, ale o poznanie pomalšie. Pre mňa je stále záhadou, keď takto trošku pribrzdím dlhodobo, či sa dá využiť silnejšie svetlo práve na vyfarbenie rastlín a udržanie tých náročnejších. Povedzme, ze by som na hodinku až dve zvýšil výkon na dvojnásobok. Mám tušenie, že na toto neexistuje priama odpoveď a aby som dostal odpoveď na túto otázku, vidím to skôr na nejaký experiment v ustálenej nádrži :-).
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 09 Feb 2012 12:08 pm

Treba nájsť kompromis medzi intenzitou svetla a zvoleným layoutom/požadovaným finálnym vzhľadom. Mám už sám vyskúšané, že keď som ubral na svetle (vacsinou som riesil nejaký problém), tak rastliny rástli inak. Napr. staurogyne repens zmenila tvar listov (na užšie), ich sklon a dorastala rychlejšie do výšky, blyxa rástla stále pekne, ale v úplne inej farbe (svetlo zenelej), HC sa trošku zdvihlo, eleocharis protestoval proti slabšiemu svetlu takmer uplnou stagnaciou. Niektore rastliny rastli takmer bez zmeny, ale o poznanie pomalšie. Pre mňa je stále záhadou, keď takto trošku pribrzdím dlhodobo, či sa dá využiť silnejšie svetlo práve na vyfarbenie rastlín a udržanie tých náročnejších. Povedzme, ze by som na hodinku až dve zvýšil výkon na dvojnásobok. Mám tušenie, že na toto neexistuje priama odpoveď a aby som dostal odpoveď na túto otázku, vidím to skôr na nejaký experiment v ustálenej nádrži


njn, alebo mozes ist na to opacne prisposobit vyber rastliniek svetlu ... cize zvolit si do akva rastlinky s priblizne tymi istymi narokmi na dlzku a intenzitu osvetlenia a je po probleme ... alebo ist do nekompromisneho "High-Light" s patricnym hnojenim a dostatkom CO2 a bez kompromisov skladby rastliniek .... :wink:

njn, co sa tyka vyfarbenia rastliniek nie je to len o svetle ... ale aj o hnojeni ... pripadne o ubrani, pridani nejakeho prvku ... tym tiez dokazes celkom presne "riadit" sfarbenie rastliniek ... samozrejme ze to ma a svoje nebezpecne negativne stranky :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod azet » 09 Feb 2012 12:44 pm

tak chnuro, som sa preluskal tvojim vlaknom. :)
bolo napisane povedane vlastne vsetko. za mna: pokial je filter a vysadba jediny zasah resp. zmena, nic dramaticke sa nedeje. to zariasenie takisto nepovazujem za dramaticke, pohodka. tipov si uz dostal, hodne. filter sa casom zabehne. dramaticky zostrih momentalne povazujem za nevyhnutny. nejako som si oblubil to slovicko "dramaticke" :lol:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 09 Feb 2012 12:48 pm

azet napísal:tak chnuro, som sa preluskal tvojim vlaknom. :)
bolo napisane povedane vlastne vsetko. za mna: pokial je filter a vysadba jediny zasah resp. zmena, nic dramaticke sa nedeje. to zariasenie takisto nepovazujem za dramaticke, pohodka. tipov si uz dostal, hodne. filter sa casom zabehne. dramaticky zostrih momentalne povazujem za nevyhnutny. nejako som si oblubil to slovicko "dramaticke" :lol:


jj, sak azet si uz taky "dramatik" ... njn, predpokladam ze zmien tam bolo viacej ... nie len filtrik ... ak ma pamat neklame zo 4 kusky zmien sa realizovali .... ci chnuro ? :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod azet » 09 Feb 2012 12:49 pm

smik napísal:Pěkná diskuse. Rád jsem si zase početl :pivo: .

Chnuro: Pěkné miníčko


suhlasim, take osviezujuce a hodnotne citanie.

som rad ze aj "tabletkomaniak" sa prebudil so zimneho spanku :roll:

4. Zozen si v lekarni rozpustne tobolky...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod azet » 09 Feb 2012 13:04 pm

Giftzahn napísal:jj, sak azet si uz taky "dramatik" ... njn, predpokladam ze zmien tam bolo viacej ... nie len filtrik ... ak ma pamat neklame zo 4 kusky zmien sa realizovali .... ci chnuro ? :wink:


ono to vzdy byva v takychto foroporadniach, ze majitel akva ci uz umyselne, alebo neumyselne, niektore informacie nepoda, nepovazuje ich za podstatne...potom nieco zafunguje, alebo nezafunguje. tym nemyslim teraz konkretne chnura, ale 100% rady poskytnute cez net neexistuju.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 09 Feb 2012 13:43 pm

S giftzahnom nikedy komunikujeme aj cez e-mail, takze mozno vie o nejakej podstatnej neuvedenej informacii. Co som si spomenul, to som sem napisal, aj som sa priznal so vsetkymi prehreskami - presadzanie, filtracia, hnojenie, svetlo, osadenstvo (tiez ho tam nie je malo), nestabilne CO2,... to sa ale vzdy nejako upravilo. Niektorí videli akvárium aj na akvazime a nejake velke vytky neprišli.

Komu sa akvarium paci, myslim, ze ani novy layout do tohto akvaria nebude "dramaticky" iný. To akvarium celkom funguje a paci sa mi na par detailov tak, ako je. Pha to celkom vystihiol.

azet - zostrih som neplanoval. Myslel si hlavne blyxu, co :-) ? Musim uznat, ze mi robi hlavne starosti s prudenim... Je jej tam dost na rozdavanie aj do noveho akvaria, cize preco nie. Fakt rapidny zostrih pride, ked budem chciet vyťažiť z akvarka co najviac rastlin na zakladania dalsieho, vacsieho. A ricciu dam teda celu prec, nech dostane viac svetla hydrocotyle.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 09 Feb 2012 15:54 pm

Je jej tam dost na rozdavanie aj do noveho akvaria, cize preco nie


heh, tak to rad pocujem ... ze chces rozdavat :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod TTjopo » 09 Feb 2012 19:22 pm

S blyxou som na zozname č.1.
Obrázok používateľa
TTjopo
 
Príspevky: 2803
Obrázky: 31
Založený: 07 Mar 2009 19:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 10 Feb 2012 08:48 am

TTjopo napísal:S blyxou som na zozname č.1.


heh, neboj ...po blyxe netuzim ... aj ked zopar kuskov co som od chnura uz onehda dostal a poslal dalej sa krasne chytilo .... ono skor ten fissidens by sa zisiel :mrgreen: ale sak ja si viem pockat .... urcite niekde kusok splasim :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 10 Feb 2012 09:23 am

Na fotkach vyssie je vidiet, ze ani jeden fisidens nie je v dobrej kondicii, ale miestami sa už vyčistil. Včera som si všimol, že najčistejší je ten pod výstupnou rampou filtra. Menim vodu, kedy stiham uz vyse tyzdna, zatial to pomaha. Blyxy je dosť, no vyberať ju budem postupne. Giftzahn, TTjopo, nebite sa :-). Obom sa ujde.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Stefanko » 13 Feb 2012 23:48 pm

Chnuro. Veľmi pekné akvárium gratulujem. Snáď sa mi bude dariť tak ako tebe :)
Obrázok používateľa
Stefanko
 
Príspevky: 78
Obrázky: 0
Založený: 02 Nov 2011 19:33 pm
Bydlisko: Košice okolie

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod Giftzahn » 20 Feb 2012 16:33 pm

chnuro napísal:Na fotkach vyssie je vidiet, ze ani jeden fisidens nie je v dobrej kondicii, ale miestami sa už vyčistil. Včera som si všimol, že najčistejší je ten pod výstupnou rampou filtra. Menim vodu, kedy stiham uz vyse tyzdna, zatial to pomaha. Blyxy je dosť, no vyberať ju budem postupne. Giftzahn, TTjopo, nebite sa :-). Obom sa ujde.


njn, tak co som ten tvoj fissidens videl .... si nemyslim ze to bude az taka tragedia ..... uz je v lepsom stave ked si nan nasmeroval vytok z rampy ... tipujem ze este tyzden dva a je krasne cisty ...t.j. bez riasy :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 22 Feb 2012 19:27 pm

Nedá mi nenapísať po poslednej dobe "krátky" report. Akvárium sa už začína stabilizovať, ale spokojný budem až keď to bude všetko bez rias a nenájdem jediný problém.

Aktuálny stav - celkový pohľad:
DSC07903_crop.JPG

Fisidens sa krásne vyčistil tam, kde bolo priame prúdenie z rampy. Trošku som ešte vylepšil smer tak, aby sa fisidens vyčistil komplet. Je to krásny mach a asi nikdy ho nebudem mať dostatok :-). Zvlášť ten menší druh (vpravo).

Stále mením vodu 3x do týždňa, alebo ak mám čas, tak aj častejšie. Pomáha to. Staurogyne sp. repens vyčistili od GSA "otíci", nová sa už netvorí ani na skle, ani na rastlinách. Toto bude mať na svedomí to slabšie svetlo. Spomalil sa aj rast rastlín, celkom sa mi to takto páči. Ešte stabilizovať akvárium a ubrať výmeny vody a hnojenie a bude môcť takto fungovať. Odkedy som ubral svetlo na polovicu, svietim 9 hod denne (namiesto 8,5). Hnojenie som nejako zásadne nezmenil z pôvodného EI, lebo výmenami vody vylievam množstvo živín. Pridal som jedine KNO3, keďže je vo filtri purigen.

HC ako jediné protestuje proti zmene svetla, takmer zastavilo rast a nie je také krásne zelené, ako keď som tam svietil dvojnásobným výkonom. Pre takúto prevádzku to hold nie je vhodná rastlina :-). Ešte som zvažoval pridať svetla len na pár hodín, ako som popisoval vyššie, ale nemám ďalšie spínacie hodiny, tak to radšej vymením rastlinu.

S týždňovým odstupom som na 2x prestrihal blyxu. Tá, ktorá bola už na korienkoch vyťahaná (aj >5cm) som zasadil späť do substrátu. Takto sa značne zlepšila priechodnosť vody, teda prúdenie cez blyxu.

Vidím tam ale stále problém. Na hladine vídavam plávať žlté, až biele listy staurogyne, ale tá je pritom krásne zelená a opäť takmer v plnej kráse. Keď som strihal byxu, všimol som si, že to sú spodné listy staurogyne, ktoré cez hustý porast kde-tam vyplávali. Tiež mi už dlhšie nerastie pogostemon helferi. Hlavne staršie listy sú bledo-zelené, až žlté. Ale stále sú rovnaké.
detaily.jpg

Veľmi mi to pripomína marlov problém s jeho glossistigmou. Alebo je to len dôsledok zníženia výkonu osvetlenia?

Ak je to nedostatok živín, nie je čas znížiť frekvenciu výmeny vody, aby sa tam stihlo nahromadiť zasa trošku živín? Zdá sa mi zvytočné upravovať hnojenie, keď výmeny vody to podľa mňa dosť ovplyvňujú.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod trinitysk » 22 Feb 2012 19:57 pm

Ano su to spodne listy staurogyne ale kvoli nedostatku svetla, pokial ju mas nad cca 6-7cm vysky a celkovo prehustenu tak zacne odspodu vyholovat a zhadzovat stare listy, je to bezne a normalne a nema to nic spolocne s nedostatkom prvkov...
Pridal by som ale jemne mikro hlavne kvoli staurogyne, tam mam pocit ze vidim trosku mierne zltkave pasiky medzi zilkami..pravdepodobne Fe ci Mg..staci jemne dohnojit beznym komercnym hnojivom.
Pogo mi prijde pekne a zdrave...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 22 Feb 2012 20:13 pm

Fotky nie su uplne top. Fotím len obyčajným malým kompaktom, ktorý mám už 6, alebo 7 rokov. Som rad, ze u staurogyne je toto normálne. Keď som ho prvý-krát sadil, nepovedal by som, že sa do tohto štádia dostanem :-). Takže by stačil asi radikálny zostrih - ten si nechám na neskôr kvôli zakladaniu druhého akvária.

Pogostemon je v skutočnosti iný, ako na tej fotke. Škoda. Nedokážem to inak odfotiť. Mikro môžem pridať. Len by to potvrdilo tvoje podozrenia o plantexe. Profito uz mam zorganizované :-). Neviem, kedy príde.

Práve som presunul DC, kde si mi odporúčal. ja som si na to spomenul, ked som postol prispevok, ze este to som mohol skontrolovat. Ale celkovo som velmi velmi spokojný s pomalým rastom.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod trinitysk » 22 Feb 2012 21:58 pm

Az budes stauro strihat tak kludne naozaj na dren..:-) cim nizsie ho strihnes tym lepsie obrazi, kludne co odstrihnes mozes samozrejme pouzit na sadbu...prve rasenie listkov trva v idealnych podmienkach 2 max 3 tyzdne...listky budu mensie, cele to bude este viac kompaktne, je dolezite stauro casto strihat a nebat sa toho, aj ked po zostrihu ta budu oci boliet ako uboho to bude vyzerat...len sa netreba bat..:-)
Profito bude urcite lepsie ako plantex ...
Akva vyzera inak naozaj pekne a zdravo, skus pomaly zmensit cetnost vymeny vody aby si sa dostal na 1x5/7 dni max a znizit aj postupne davky hnojenia, je zbytocne viacej hnojit ked to aj tak vylievas...v normalnom zabehnutom akva bez rias staci vymena naozaj za tych 5 max 7 dni (na viacej by som ale uz nesiel)...s ostatnymi vecami by som nehybal...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Mini oáza pokoja (by chnuro)

Odoslaťod chnuro » 22 Feb 2012 22:30 pm

Heh, mne sa na to akvariu paci len to, ze to vyzera zdravo, layout uz oničom. On sa zlikvidoval sam :-). No nic, mam skusenost navyše. Stauro som vysekal raz riadne, ale nie tak nizko, ako hovoris. Teraz vidim, ze som mal riadne kosiť, inak sa ťahá do výšky. Keď mala ešte miesto, tak sa plazila a sama zhusťovala, do výšky vôbec nešla.

Podstatná otázka: Ako by malo vyzerať zníženie dávok hnojenia? momentalne hnojim stale takto (citujem prispevok asi 2 strany späť):
chnuro napísal:...NO3 = 8,25 mg/l/den
K = 8,29 mg/l/den (empiricky zistený pomer NO3=K na urcenie davkovania K je celkom vyhovujúci, vdaka Giftzahn)
Fe = 0,12 mg/l/den (dodávané formou vyhradne plantexu. Medzicasom som daval aj viac, ked to vsetko rastlo rychlejsie, pridal som az na zaklade viditelnych nedostatkov na rastlinach)
Mg = 0,55 mg/l/den...

Bolo by to asi priliz jednoduche, vydelit vsetko dvomi, alebo slepo skocit na PPS pro originalny recept. Viem, ze prechod musi byt pozvoľný, aby to neodniesli rastliny, len neviem, ako si zvoliť cieľové dávky. Nejaký tip?
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.