Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)



Všetko okolo akvarijných rýb

Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod David12188 » 04 Feb 2007 16:47 pm

Dobry den,nemate nekdo zkusenosti s chovem techto krasnych ryb(jak velke akva,jake rostliny,teplota,krmeni aj.podminky chovu)
...predem moc dekuji za reakce David12188 :o
David12188
 
Príspevky: 11
Založený: 04 Feb 2007 16:41 pm
Bydlisko: Praha,CZ

Reklama

Re: Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod Fish » 04 Feb 2007 17:59 pm

Brachygobius xanthozona chovám cca. 3 roky. Najskôr som ich choval v brakickej vode asi 10 kusov v 70l akváriu. V akváriu boli porobené skrýše z kamenia. Rastliny som v akváriu nemal. Po niekoľkých mesiacoch mi ich 7 odišlo a akvárium som prerobil na normálne rastlinné. Nevedel som, čo s rybkami tak som ich tam šupol, či vydržia. Už sú tam tak vyše roka a nie sú s nimi žiadne problémy. Myslím si, že na obyčajný chov sú nenáročné.

Kŕmim ich mrazenou patentkou, čiernym komárom, koretrou, ale cez leto kŕmim prevažne živou potravou cyklop, dafnia, koretra a larvy komárov. Občas hodím do akva zopár nitiek, s ktorými sa dokážu tiež poriadne "natrieskať". Rybky majú veľkú papuľu a dokážu zhltnúť veľké kusy potravy.

Sú v spomínanom 70l spoločenskom akváriu. V akvarku mám ešte 10 kusov Paracheirodon axelrodi, 2 kusy Carnegiella strigata a zopár kusov CJ. Teplotu tam mám momentálne 26°C. Cez leto mi teplota vyšla aj na 32°C, keď boli tie horká a rybky prežili aj to.

Rybky sú medzi sebou dosť agresívne. Nedával by som ich do akvária menšieho ako 60l, ak chceš chovať viac kusov.

S odchovom skúsenosti nemám.
Fish
 
Príspevky: 52
Obrázky: 1
Založený: 05 Jún 2003 19:55 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod arowana » 04 Feb 2007 18:42 pm

Nakoľko som niekoľko rokov túto zaujímavú a milú rybku aj rozmnožoval, pridám niekoľko vlastných poznatkov.
Na priestor je absolútne nenáročná aj vo väčšom spoločenstve rovnakého druhu. Uskromní sa aj v mini akva o obsahu 20-30 litrov. Drobné šarvátky o mini teritória medzi samšekmi sú len symbolické a nepôsobia naozaj vážne zranenia, mimo občas natrhnutej plutvičky. Ako súčasť zariadenia, mimo rastlín, odporúčam aj nejaké skrýše. Môžu to byť aj škrupinky orecha vlaškého, ktorý pôsobí v akva aj veľmi dekoratívne.
Na vodu nejaké zvláštne nároky nemajú, aj keď viac prospieva stredne tvrdá a mierne prisolená voda. Nie je však vôbec prioritnou podmienkou. Teplotu v pohode znášajú bežnú, v rozsahu 22-26 °C, ale ani mierne výkyvy smerom hore, alebo dole, nerobia vážnejšie problémy.
Spločenstvo rýb by malo byť s menšími miernými rybkami, ktoré by ich veľmi neobťažovali. Pozor však na rybí plôdik, nakoľko sú dravcami, veľmi ľahko preriedia osádku akvária.
Jediný problém je v kŕmení, z dôvodu, že odmietajú akúkoľvek umelú potravu. Potrava musí pestrejšia, môže byť aj mrazená, pokial si na ňu rybky privyknú. Nakoľko však vzhľadom k veľkosti nemajú nejaké extrémne spotreby, v pohode sa dajú krmiť živou artémiou a grindalom.
Priemerný vek je 2,5-3 roky, pohlavne dospievajú okolo 4 mesiaca.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod Snoopy » 12 Feb 2012 12:35 pm

@arowana: môže sa stať že si "neprivyknu" na mrazene patentky a skapú hladom? Mám tieto rybky od piatku (sú malinké, tak do 2cm) a zatial som nepostrehol že by niečo zožrali. Nemám problém im kúpiť aj niečo živé, len pri štvorzubcoch živá potrava nezostáva dlho živá.. :)
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod arowana » 12 Feb 2012 18:05 pm

V prípade, že sú zdravé a len vyhladované, tak obavy mať nemusíš. Skôr, alebo neskôr hlad zvíťazí.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod tijani » 12 Feb 2012 18:27 pm

tiez nad nimi uvazujem, len neviem, ci je dobry napad ich davat do akvarka, kde su aj krevety... mate niekto s touto kombinaciou skusenosti?
tijani
 
Príspevky: 178
Obrázky: 2
Založený: 05 Mar 2007 23:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod Snoopy » 16 Feb 2012 10:15 am

Neviem ako so živými krevetami, ale dnes som hodil do akva rozmrazenú krevetu, pôvodne štvorzubcom, no očividne si na nej zgustnú aj títo malí "čmeliaci".. :D Neviem ako by sa zachovali "vačšie kúsky" keby si ich dal ku krevetám.
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod tijani » 16 Feb 2012 14:22 pm

ja mam v 90l husto zarastenom akvarku cherry a japonicy, preto vaham, ci je to dobry napad... su tam aj male sumceky akysis maculipinnis a hyalobagrus ornatus a tie na krevety neutocia
tijani
 
Príspevky: 178
Obrázky: 2
Založený: 05 Mar 2007 23:20 pm
Bydlisko: BA

Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod Snoopy » 06 Okt 2012 10:47 am

@tijani: zaujimalo by ma ci si ich dal ku tym krevetkam alebo nie.

Rozmyslam totiz ze by som ich pridal do 240l akva kde su len "miniryby" a chcel by som tam dat aj par krevetiek. O "plôdiky" mi moc nejde, skor o to, aby neutocili na ostatne rybky a krevety. Vie mi niekto poradit, Arowana? Dakujem pekne.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod arowana » 06 Okt 2012 12:04 pm

Rybky rodu Brachygobius chovám opakovane už od detsva a napriek tomu, že u mňa nikdy nemali poskytnutú väčšiu nádrž, ako cca. 100 litrov, nikdy som sa u nich nestretol s prejavom agresivity, voči iným druhom rýb.
Jediná výnimka môže nastať v prípade, že sa ich výter uskutoční v spoločnosti iných druhov rýb a samček si svoje výterové teritórium, vehementne obhajuje.
Z môjho pohľadu teda problém nevidím, tobôž nie v nádrži objemu 240 litrov.
V tak " veľkej " nádrži, však bude nutné sledovať fakt, aby sa im v spoločenstve " šikovnejších " rybiek, dostalo patričné množstvo kvalitného žrádla, nakoľko sú to rybky žijúce pri dne a hrozí, že k sa k nim žiadne krmivo neujde.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod Snoopy » 06 Okt 2012 12:12 pm

Je pravda že vačšinou žijú pri dne, no "lúbia" si poplávať aj v strednej, dokonca veľa krát ich vidím "vegetiť" aj vo vrchnej časti akva. Zo začiatku žrali len to, čo bolo na dne. Ale postupom času sa naučili "vyštartovať" za potravou aj smerom nahor, lebo si uvedomili že "kto zaváha, nežere".. :D Skúsim kúpiť pár kúskov a potom sa podelím o "skúsenosti".. :) Ďakujem.
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Brachygobius xanthozona(Brachygobius nunus)

Odoslaťod Snoopy » 07 Okt 2012 09:32 am

NIEČO o tejto rybke. Od strany 4.
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.