Paludárium [oxYgen]



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Paludárium [oxYgen]

Odoslaťod 1oxYgen1 » 12 Feb 2012 18:30 pm

Zdravím, som tu úplne nový a akvaristike som sa venoval asi tak pred 7 rokmi, medzitým som presedlal na teraristiku, presnejšie chov Theraposidae. No už dlhší šas sa chystám spojiť teraristiku a akvaristiku do jedného celku, a tým je práve paludárium. Ešte to potrvá nejaký ten mesiac, kým začnem všetko realizovať, no zakladám túto tému, aby som sa s vami podelil a moje skúsenosti pri stavbe paludária a zároveň by som vás poprosil o vaše rady a kritiku aby sa mi podarilo spraviť si doma naozajstný kúsok prírody.

Začal by som len malou ukážkou jedného terária pre adult samicu Avicularia versicolor
Obrázok

Paludárium plánujem mať umiestnené na chodbe, hneď pri vstupných dverách do bytu. Návrh celej steny aj so zabudovaným paludáriom je tu:

Obrázok

Rozmery sú 100x50x30 (š,v,h) ale plánujem spraviť ešte nadstavbu o cca 30-40cm, pričom na prednej nadstavanej stene by boli posuvné dvierka pre lepšiu manipuláciu vo vnútri, a vrchnú časť bude tvoriť mriežka, kvôli osvetleniu, pretože sklo pohlcuje veľkú časť UV žiarenia a spektra potrebného pre fotosyntézu rastlín.

pohľad na celé
Obrázok

pohľad zhora
Obrázok

Obrázok

vodopád
Obrázok

Obrázok

Nadstavbu budem robiť práve kvôli teraristickej časti a hlavne kvôli rastlinám, pretože tam je momentálne málo priestoru, keďže voda bude po ten "poloostrovček" tak mi to vychádza cca len 15-18cm pre rastliny. Zadnú stenu som si nerobil sám, na to nie som až taký kutil, ako Caiman. Pri nadstavbe sa samozrejme tiež dorobí zadná stena,tak aby nadväzovala na pôvodnú. To je pre začiatok asi všetko,aj tak som sa veľa rozpísal :D Ešte by som dodal, že voda bude brakická, keďže som tam chcel chovať Striekača lapavého [Toxotes jaculatrix], ale nie som si istý, či bude mať dostatok miesta a taktiež či je možné chovať túto rybku buď osamote,alebo max. 2. V teraristickej časti plánujem chovať žabky, ktorú presne som sa ešte nerozhodol, no uvažujem buď o Agalychnis callidryas alebo Dendrobates azureus.
1oxYgen1
 
Príspevky: 4
Založený: 12 Feb 2012 16:15 pm

Reklama

Re: Paludárium [oxYgen]

Odoslaťod astro » 12 Feb 2012 21:55 pm

Paludáriá úprimne obdivujem a po Caiman-ovom sa teším na Tvoje.
Jediná výhrada proti Tvojmu zámeru - pokiaľ nemáš chodbu spojenú s obývačku alebo inou miestnosťou, z ktorej máš možnosť paludárko pozorovať tak je hlúposť dávať ho do chodby.
Obrázok používateľa
astro
 
Príspevky: 2921
Obrázky: 154
Založený: 27 Mar 2009 11:34 am
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: Paludárium [oxYgen]

Odoslaťod 1oxYgen1 » 13 Feb 2012 00:55 am

Presne toto isté ma napadlo, lenže do izby sa nezmestí, pretože tam mám svoje terárka s pavúkmi,a do obývačky sa tak isto nezmestí. Jediná možnosť teda bola na chodbu, keď sa už bude robiť celá stena. Jedno plus to predsa len má, keď otvorím dvere do bytu, hneď mi bude veselšie :) A ja som zasa v tomto dostatočne veľký fanatik, takže sa kľudne môže stať, že si zoberiem kreslo na chodbu, dobrú knižku a budem si pri ňom hovieť ;-)
1oxYgen1
 
Príspevky: 4
Založený: 12 Feb 2012 16:15 pm

Re: Paludárium [oxYgen]

Odoslaťod chnuro » 13 Feb 2012 08:53 am

1oxYgen1, tak potom vitaj medzi nami s diagnozou akva pozitiv :-)
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Re: Paludárium [oxYgen]

Odoslaťod Giftzahn » 13 Feb 2012 10:36 am

@1oxYgen1: jj, nejako sa roztrhlo vrece s paludarkami .. co je len velmi dobre .... a vyzera to velmi slubne .... drzim palce nech ti to vyjde tak ako si predstavujes ... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Paludárium [oxYgen]

Odoslaťod MAXO.SK » 13 Feb 2012 20:41 pm

no vyzerá to fakt super. :) Vidieť že si nad tým dlho rozmýšľal. Chválim ti aj výpust zjednoduší ti to čistenie. Držím palce v ďalšom vývoji.
Obrázok používateľa
MAXO.SK
 
Príspevky: 172
Obrázky: 10
Založený: 04 Sep 2011 18:28 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Paludárium [oxYgen]

Odoslaťod Caiman » 13 Feb 2012 21:26 pm

tesi ma,ze nam tu na fore pribuda viac aj takychto nadrzi...drzim palce
vsak keby nieco napis,poradime hadam
Ja len jednu vec na zaciatok,ked to bude cele zabudovane v skrinke a odvetravanie budes mat cez vrchnu cast lepsie zaizoluj vnutornu stranu skriniek okolo a nad nadrzou.Z paludarka je niekolko nasobne vyssi odpar ako z bezneho akva takze aby ti casom nezacali vnutorne dosky skriniek nafukovat od vlhkosti
Obrázok používateľa
Caiman
 
Príspevky: 1220
Obrázky: 61
Založený: 24 Nov 2008 22:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Paludárium [oxYgen]

Odoslaťod triscene » 14 Feb 2012 00:31 am

som zvedavy ako to bude vyzerat napustene a tak...zatial to pozadie nevyzera moc lakavo
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Paludárium [oxYgen]

Odoslaťod Milan666 » 14 Feb 2012 09:01 am

A čím menej improvizácií prajem, držím palec
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Paludárium [oxYgen]

Odoslaťod 1oxYgen1 » 17 Mar 2012 20:49 pm

Takže namiesto tej mriežky bude hore sklo, ktore prepúšťa UV a spektrum, čo by mi malo vyriešiť aj problém so zaizolovaním skrinky nad paludáriom kvôli vlhkosti :) za cca týždeň by som mal mať prerobené paludárko doma, tak sa pustím do úpravy povrchu zadnej steny nadstavby.
1oxYgen1
 
Príspevky: 4
Založený: 12 Feb 2012 16:15 pm

Re: Paludárium [oxYgen]

Odoslaťod 1oxYgen1 » 04 Nov 2013 21:55 pm

dlho som tu nepridal žiadny príspevok, nakoľko mi výroba tohto paludária zostala na mŕtvom bode skrz celú vstavanú skriňu. Ale medzičasom sa mi podarilo spraviť si aspoň menšie, nie až tak celkom paludárium. No posúďte sami :)

1oxYgen1
 
Príspevky: 4
Založený: 12 Feb 2012 16:15 pm


Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.